UAB „Refinis“ akcininkai, daugiau kaip 15 metų dirbantys spalvotųjų ir tauriųjų metalų perdirbimo, taip pat metalų išgavimo iš panaudotų automobilių katalizatorių ir elektronikos laužo srityje, leidosi į naują sritį – pastatė katalizatorių perdirbimo gamyklą. Ji – viena iš nedaugelio Europoje.
„Iki gamyklos statybų buvo vykdomos tik metalų surinkimo, pirminio apdorojimo, analizavimo ir rūšiavimo funkcijos, surinkta žaliava būdavo perduodama perdirbti į didžiausias pasaulio gamyklas. Tačiau ilgametė darbo patirtis ir didelis partnerių sąrašas paskatino akcininkus statyti gamyklą Lietuvoje ir integruoti į veiklą daugiau tauriųjų metalų perdirbimo grandinės dalių“, – pasakoja apie ryžtingą akcininkų sprendimą gamyklos „Refinis“ direktorius Šarūnas Būga.
Katalizatoriai rūšiuojami visose pasaulio šalyse, tačiau juos perdirbti gali tik kelios specializuotos Europos gamyklos, kurioms pastatyti reikėjo ne tik didelių investicijų, bet ir specializuotos įrangos, o svarbiausia – žinių. Tad gamyklos „Refinis“ veikla yra išskirtinė ir svarbi ne vien Lietuvai, bet ir Europai.
„Platina, paladis ir rodis, platinos grupės metalai (PGM), pasižymintys unikaliomis cheminėmis, fizikinėmis ir katalitinėmis savybėmis, yra plačiai naudojami įvairiose pramonės srityse, ypač automobilių, chemijos ir elektronikos gamyboje. Deja, Europoje beveik nėra reikšmingų PGM išteklių. Dauguma pasaulinių PGM atsargų koncentruota Pietų Afrikoje (daugiau kaip 70 proc.), Rusijoje ir Zimbabvėje, todėl Europa stipriai priklausoma nuo importo, jautri tiekimo grandinės sutrikimams ir jaučia didelį užsienio prekybos deficitą“, – gamyklos „Refinis“ svarbą regionui pabrėžia Š. Būga.
Dėl PGM retumo ir plataus panaudojimo žiedinės ekonomikos principai yra labai svarbūs rinkos tiekimui ir stabilumui užtikrinti. „Johnson Matthey“, vienos didžiausių katalizatorių perdirbimo ir naujų katalizatorių gamybos įmonių, skaičiavimais, didelę dalį pasaulinės platinos, paladžio ir rodžio paklausos (20 proc. Pt, 30 proc. Pd ir 30 proc. Rh) patenkina antrinė perdirbimo rinka (žr. https://matthey.com/documents/161599/509428/PGM-Market-Report-24.pdf/4d557d3b-47d1-d975-c4af-5df1c81000f0?t=1715228936090).
Siekdama didinti platinos grupės metalų perdirbimą iš antrinių žaliavų ir mažinti užsienio prekybos PGM deficitą, Europos Sąjunga finansuoja tokius projektus kaip PLATIRUS (žr. https://www.platirus.eu/). UAB „Refinis“, Š. Būgos žodžiais, taip pat prisidės prie PGM deficito mažinimo EU.
Paskaičiuota, kad vienoje tonoje iškastinės rūdos būna apie 5 g platinos grupės metalų, o vienoje tonoje automobilių katalizatorių jų gali būti daugiau nei 1 kg. Metalų perdirbimas iš antrinių žaliavų yra daug efektyvesnis ir draugiškesnis gamtai. Metalų perdirbimo įrangos gamintojų duomenimis, 1 kg platinos išgauti iš antrinių žaliavų suvartojama tik 13 proc. energijos, palyginti su tokio pat kiekio metalų išgavimu iš pirminės rūdos. Vadinasi, platinos išgavimo iš antrinių žaliavų proceso metu į aplinką išskiriama mažiau CO2.
„Įvairiose gamyklos dokumentų rengimo stadijose (atliekant aplinkosauginius vertinimus bei projektuojant pastatą) reikėjo labai daug tikslios informacijos, ją gauti buvo itin sunku. Kurdami gamyklos procesų ir įrangos modeliavimus, atlikdami skaičiavimus, kuriais buvo siekiama labai tiksliai įvertinti, kokie procesai vyks gamykloje, daug dirbome su įvairiais konsultantais ir analitikais“, – apie gamyklos „Refinis“ projekto iššūkius pasakoja direktorius. Beje, buvo sunku rasti ir sklypą su tinkama infrastruktūra, todėl nemažą dalį infrastruktūros UAB „Refinis“ įsirengė pati.
„Užsibrėžėme griežtus statybų ir projekto įgyvendinimo terminus, todėl džiaugiamės, kad daugumą darbų pavyko atlikti laiku. Prie to prisidėjo mūsų partneriai „Reverest Asset Management“, BSP, „Conres“ ir „Incorpus“, – sako Š. Būga. – Numatomas maksimalus gamykloje išgaunamas tauriųjų metalų kiekis – iki 17,5 tonos. Tačiau gamybą dar tik pradedame, sieksime tikslo etapais. Minėtasis maksimalus kiekis yra kelerių ateinančių metų, per kuriuos bus įgyvendinti keli technologiniai plėtros etapai, siekiamybė. Jau dabar atlikome visus reikiamus pasiruošimo plėtrai darbus, lieka tik užsakyti papildomos įrangos.“
Vienas pagrindinių gamyklos „Refinis“ įrenginių – elektros energija varoma plazmos krosnis, kurioje dėl labai aukštos medžiagų lydymo temperatūros yra neutralizuojamos bet kokios kenksmingos atliekos, o integruotos kelių lygių išmetamųjų dujų valymo sistemos užtikrina griežtus aplinkosauginius reikalavimus. Plazmos krosnies šilumos šaltinis yra generuojamas nenaudojant naftos produktų (be degimo), todėl yra draugiškiausias aplinkai. Be to, proceso šlakas dėl savo inertiškumo ir mažo išplovimo lygio turi didelį potencialą būti pakartotinai panaudotas kaip antrinis užpildas įvairiose statybų pramonės srityse. Š. Būgos teigimu, UAB „Refinis“ dirbo su kelių universitetų mokslininkais, kad rastų geriausius šio šlako antrinio panaudojimo būdus. Dėl savo ekologiško šilumos išskyrimo būdo ir proceso metu sukuriamo šlako panaudojimo galimybių minėtoji lydymo technologija yra laikoma minimaliai veikianti aplinką ir klasifikuojama kaip geriausia prieinama technologija (BAT). Naudojant pažangią molekulinio atpažinimo technologiją krosnyje gautas lydinys bus chemiškai apdorojamas ir išgaunami trys taurieji metalai. „Lyginant su tradicinės chemijos metodais, tai yra pati selektyviausia ir tvariausia technologija, šiuo metu naudojama tauriesiems metalams išgauti“, – paaiškina gamyklos „Refinis“ vadovas Š. Būga.
Pastatas atspindi veiklą
Gamyklos „Refinis“ pastato vietą sklype padiktavo automagistralės apsaugos zona ir planuojamo plėtoti pastatų komplekso koncepcija. Dabartinis gamyklos pastatas – tai pirmasis būsimo komplekso statinys, centrinė ašis, aplink kurią ateityje vidiniame kieme bus formuojami kiti statiniai.
„Su užsakovu buvo sutarta siekti reprezentatyvios pagrindinio fasado išraiškos. Kūrybiniu postūmiu tapo pastate planuojama gamybinė veikla – tauriųjų metalų išgavimas iš katalizatorių. Mūsų komandai kilo mintis sukurti spindintį, metalizuotą fasadą, artimą tauriesiems metalams. Administracinio korpuso apdailai panaudotos tamsiai pilkos spalvos plieno kasetės ir sidabro spalvos kirstai temptas fasadinis tinklas. Antrinis, tinklu aptrauktas fasadas, išsprendė saulės kontrolės klausimą ir tapo užuomina į padidinto saugumo poreikį šiame pastate“, – apie išskirtinės gamyklos projektą pasakoja architektė Laura Bagdžienė.
Pailgą pastato koncepciją nuspręsta įrėminti dviem tamsiais tūriais rytų bei vakarų pusėje ir suskaidyti vertikaliais akcentais – langais tamsiai pilkos spalvos profiliuose. Projektuojant nuolat galvota apie pastato visumą, vienodą svarbą teikiant tiek gamybiniams, tiek administraciniams tūriams. Architektūrinės koncepcijos įgyvendinimui didelę įtaką turėjo apšvietimas, metalizuotiems fasadams suteikęs švytėjimo, naujumo ir patrauklumo.
Pasak L. Bagdžienės, užsakovui buvo svarbi vidaus patalpų estetika, kokybė, praktiškumas, prieinamumas. Gamykla yra visiškai pritaikyta dirbti neįgaliesiems. Vidaus patalpų apdailai – sienoms ir grindims panaudotos skeltos struktūros akmens masės plytelės suteikė interjerui solidumo, natūralumo ir užtikrino praktinį aspektą. Panaudotos šiltų atspalvių baldų tekstūros. Minkštumo patalpoms suteikė medžio plaušo lubos ir medinės horizontalios žaliuzės.
„Sunkiąją pramonę per architektūrinę išraišką reikėjo paversti patrauklia ir reprezentuojančia, – „Bendrųjų statybų projektų“ komandos iššūkius prisimena L. Bagdžienė. – Gamyklos „Refinis“ veiklos specifika reikalauja padidinto dėmesio pastato konstrukcijų ir inžinerinių sprendinių apsaugai nuo korozijos, todėl gamybos paskirties patalpose naudotos medžiagos ir netradiciniai gaminiai padengti specialiomis dangomis, kurių korozijos klasė ne žemesnė kaip C4.“
Gamykloje „Refinis“ geodezinius, kadastrinius darbus ir statybos baigimo procedūras atliko ilgametę patirtį sukaupusi UAB „Homo Novus“, vadovaujama Gyčio Akstino.
Tokiame objekte būtinas atitinkamas mikroklimatas
Gamykloje „Refinis“ sumontuota SAMSUNG šildymo ir vėsinimo įranga DVM S2 – iš viso 425 kW vėsinimo galios. „Tai įprasta šildymo ir vėsinimo įranga, tik SAMSUNG specialistai ją suprojektavo būtent šiam pastatui“, – sako Rimvydas Breskis, „SAMSUNG Electronics Baltics“ šildymo, vėsinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) produktų technikos skyriaus vadovas.
Pasak R. Breskio, tokioms kaip „Refinis“ gamyklos patalpoms skirta sistema turi būti itin kruopščiai suprojektuota, kad būtų patenkinti visi galutinio vartotojo poreikiai šildant ir vėsinant pastatą. Gamybiniuose pastatuose daugiau dėmesio skiriama įrangos atsparumui, todėl labai svarbu įvertinti vidinių įrenginių vietas. Tai ir atlieka įrangą projektuojantys specialistai.
„Gamybos patalpose dažnai pasirenkamas vėsinimas per vėdinimo įrenginius. Taip buvo ir šiuo atveju. SAMSUNG specialistai šiame pastate lauko blokų veikimą suprojektavo taip, kad šie vėsintų ir šildytų tiekiamą šviežią orą į patalpas“, – pasakoja „SAMSUNG Electronics Baltics“ ŠVOK produktų technikos skyriaus vadovas.
Mikroklimatą patalpose užtikrina „SAMSUNG WindFree™“ vidiniai kasetiniai įrenginiai – unikali technologija, kuri tiekiamą vėsų orą paskirsto per tūkstančius mikroskylučių. WindFree technologija – patentuota SAMSUNG technologija, ją įdiegus palaikomas tobulas mikroklimatas visose patalpose.
Komerciniuose pastatuose yra techninių patalpų, kurias svarbu vėsinti ištisus metus, netgi kai lauke temperatūra nukrinta žemiau nulio. Yra tokių patalpų ir gamykloje „Refinis“. Jų mikroklimatu taip pat pasirūpino SAMSUNG.
„Pagrindinis sistemos DVM S2 pranašumas – efektyvus veikimas. Komfortiškas vėsinimas kartu su WindFree™ vidiniais įrenginiais“, – pabrėžia R. Breskis.
Ši sistema valdoma centralizuotai, per pastato valdymo sistemą. SAMSUNG specialistai kartu su pastato automatiką diegusia įmone atliko įrangos derinimą ir programavimą taip, kad ši veiktų efektyviai ir teiktų komfortą pastato vartotojams.
Kaip ir kiekviename projekte, svarbiausia buvo užtikrinti pastato projektuotojų, architektų, rangovų ir gamintojo sinergiją. „Norėdami išvengti įrangos projektavimo klaidų, SAMSUNG darbuotojai kiekviename objekte bendradarbiauja su jo projektą rengiančia įmone, kartu su rangovu atlieka įrangos paleidimo ir derinimo procesą, taip užtikrindami sklandų šildymo ir vėsinimo įrangos veikimą“, – pasakoja R. Breskis.
„SAMSUNG – viena iš šildymo ir vėsinimo rinkos lyderių. Milžiniškos investicijos į inovacijas, valdymo sprendimus padeda patenkinti galutinio vartotojo poreikius. „SAMSUNG Electronics Baltics“ komanda – bene vienintelis oficialus šildymo ir vėsinimo įrangos gamintojas Baltijos šalyse, – atkreipia dėmesį Margarita Abraitė, „SAMSUNG Electronics Baltics“ ŠVOK produktų vadovė Baltijos šalims. – Komerciniams projektams SAMSUNG suteikia išskirtinę – net penkerių metų oficialią gamintojo garantiją. Ne išimtis ir šis projektas.“
Objektas: Gamybos ir sandėliavimo paskirties pastatas Pramonės g. 2, Lazdėnų k., Vievio sen., Elektrėnų sav.
Užsakovas: UAB „Refinis“
STATYBų valdytojas: UAB „Reverest Asset Management“
Generalinis rangovas: CONRES
Architektai: UAB „Bendrieji statybų projektai“, projekto vadovas Arūnas Černauskas, architektūros dalies vadovė – architektė Laura Bagdžienė, sklypo plano dalies architektė – Irena Ardanavičiūtė
Kadastriniai matavimai: UAB „Homo novus“
Statybos techninės priežiūros vykdytojas: UAB „Incorpus“
SAMSUNG, HOMO NOVUS, Projektų mozaika.