Šiuolaikiniai duomenų centrai: kaip jie kuriami ir kokios jų vystymo tendencijos


Šiandieniniame pasaulyje, kurį sparčiai keičia technologijos, skaitmeniniai duomenys jau tapo viena didžiausių vertybių, o tokių duomenų generavimo greitis ir apimtys – rimtu iššūkiu tiek verslui, tiek ir su duomenimis dirbantiems specialistams. Tad nenuostabu, jog tam kuriami ir įrengiami didžiuliai, modernūs duomenų centrai.

Šiuolaikinėms įmonėms tokie technologiniai veiklos centrai sukuria specifinę IT infrastruktūrą, reikalingą tiekti išteklius ar paslaugas verslui, partneriams ir klientams visame pasaulyje.

Tam, kad sukurtume efektyvius duomenų centrus bei kokybiškas erdves ten dirbantiems žmonėms, svarbu iš anksto apgalvoti kiekvieną detalę, nuo pasirengimo projektavimui, iki jau veikiančio centro eksploatavimo.

Mažas ar vidutinis verslas neretai naudojasi vietoje įrengtu optimaliu duomenų centru serverių spintoje ar specialiai įrengtoje serverinės patalpoje. Tačiau didžiajai daliai įmonių, dirbančių su didelės apimties skaitmeninių duomenų srautais, reikia ir didelių tam skirtų erdvių, kurios turi būti profesionaliai suprojektuotos taip, kad patenkintų visus tokiai IT infrastruktūrai reikalingus ir privalomus patalpų erdvės, energijos tiekimo galios ir patikimumo, vėsinimo, valdymo ir saugos poreikius.

Profesionaliai įrengtas duomenų centras yra svarbiausias ir brangiausias įmonės turtas – tiek kapitalo investicijų, tiek periodinių veiklos išlaidų požiūriu.

Verslo ir IT vadovai turi ypač daug dėmesio skirti problemoms, susijusioms su duomenų centro projektavimu, statyba ir įrengimu, siekdami užtikrinti, kad sukurtas objektas atitiktų verslo poreikius per visą duomenų centro gyvavimo ciklą ir besikeičiančias verslo aplinką ir aplinkybes.

Kaip kuriami duomenų centrai

Kalbant apie architektūrinius sprendimus, duomenų centro projektavimui kol kas nėra privalomų reikalavimų. Kiekvienas jis skirtas unikaliems verslo poreikiams tenkinti, o ne atvirkščiai.

Vis dėlto, kai kalbame apie techninę projekto dalį, čia jau reikia vadovautis daugybe griežtų duomenų centro įrengimo standartų, kuriuos projektuotojai turi taikyti, kad užtikrintų kokybišką ir saugią aplinką tiek duomenų laikymui ir apdorojimui, tiek ir patalpose dirbantiems žmonėms. Tokių specialios paskirties objektų projektavimo standartai padeda užtikrinti, kad reikiamas dėmesys būtų skiriamas tokiems esminiams veiksniams:

  • Pastato tūrio ir erdvės planavimas – bendras patalpų plotas ir skaičius, aukštingumas, speciali konkrečių patalpų paskirtis;
  • Konstrukcijos ir medžiagiškumas;
  • Pastato vidaus inžinerinė įranga (elektros energijos tiekimo, apšvietimo, ŠVOK, vandentiekio ir priešgaisrinės sistemos);
  • Pastato durų skaičius;
  • Pastate dirbančių žmonių skaičius;
  • Fizinės ir elektroninės saugos klausimai;
  • Eksploatacija ir priežiūra.

Lietuvoje, planuojant ir projektuojant šiuolaikinius duomenų centrus, į pagalbą pasitelkiami patyrę ir profesionalūs tokių objektų projektuotojai bei konsultantai, kurie kviečiami, kai tik prasideda inžinerinės pastato dalies projektavimas.

Jau dvidešimt metų rinkoje dirbanti įmonė „ARTechnika“ nuolat konsultuoja modernių duomenų centrų projektuotojus ir tiekia tokių pastatų įrengimui būtiną techninę įrangą ir sistemas, atitinkančias visus šioms sistemoms galiojančių standartų reikalavimus.

Saugumas – svarbiausias duomenų verslo sėkmės veiksnys

Saugumą bendrąja prasme be abejojo galime įvardinti kaip vieną svarbiausių bet kurio verslo sėkmės veiksnių, būtent todėl tiek daug įmonių vis daugiau išteklių skiria įvairioms saugos sistemoms. Duomenų centre surenkamų ir apdorojamų duomenų srautų technologinė sauga yra atskira, labai svarbi ir specifinė tema, kurios nagrinėjimui reikia skirti specialų skyrių.

Duomenų centro fizinis saugumas paprastai apima du pagrindinius aspektus: prieigos prie technologinės įrangos saugumą ir bendrą vidaus aplinkos saugumą.

„ARTechnika“ gali pasiūlyti techninius sprendimus abejoms minėtoms saugos problemoms spręsti. Įmonė jau daugelį metų sėkmingai tiekia į Lietuvos rinką įvairių laiko patikrintų pasaulinių prekinių ženklų, tokių kaip Aritech, Carrier, Bosch, Honeywell įrangą, puikiai žinomą ir paklausią nuo 1995 metų.

Prieigos apsauga arba patekimo kontrolė. Bet kokiose diskusijose apie duomenų centrų serverinių patalpas turi būti atsižvelgiama į patekimo kontrolę ir fizinę saugą. Patekimo kontrolė – tai dirbančio personalo srautų valdymas ir prieigos prie technologinės įrangos kontrolė, o fizinė sauga – tai paties objekto bei jo IT infrastruktūros apsauga.

Tinkamai įgyvendinta tokia patekimo kontrolė užtikrina, kad į objektą ir prie įrangos galėtų patekti tik įgalioti darbuotojai, o visi personalo veiklos įrašai būtų dokumentuojami, išsaugomi ir archyvuojami. Tokia sauga gali būti užtikrinama šiomis priemonėmis:

  • Patekimo valdymas (pvz. Aritech ATS Advanced integruota sistema su biometriniais patekimo skaitytuvais);
  • Vaizdo stebėjimas, išorinis ir vidinis (pvz. Aritech ar Bosch skaitmeninės vaizdo kameros, jungiamos į Aritech ATS Advanced integruotą sistemą);
  • Perimetro apsauga (tiek išorės, tiek vidaus) (pvz. Aritech perimetro pažeidimo detektoriai, jungiami į Aritech ATS Advanced integruotą sistemą);
  • Apsauga nuo įsibrovimo (pvz. Aritech ATS Advanced integruota sistema);
  • Bendras visų saugos sistemų valdymas (pvz. C4 vientisas programinis pastato saugos sistemų valdymo sprendimas).

Vidaus aplinkos sauga. Fizinė sauga taip pat apima duomenų centro aplinkos integralumą, įskaitant pilną patalpų temperatūros, drėgmės, apšviestumo, oro kokybės taip pat ir gaisro ar potvynio kilimo kontrolę.

Tam, kad visi čia išvardinti duomenų centro saugos aspektai veiktų tikslingai, bendrovė „ARTechnika“ rekomenduoja vientisą programinį pastato saugos sistemų valdymo sprendimą C4, įgalinantį kartu veikti integruotą pastato apsaugos, patekimo kontrolės ir vaizdo stebėjimo bei gaisro aptikimo sistemas kartu su visa pastato automatikos valdymo sistema.

Visos sistemos gali būti stebimos ir valdomos realiu laiku iš kelių darbo vietų, įdiegus valdymo ir grafinio sistemos būsenos atvaizdavimo programinės įrangos paketus.

„Tik veikdamos kartu patekimo, vaizdo stebėjimo, priešgaisrinės apsaugos sistemos gali užtikrinti išties kokybišką apsaugą. Integruotos į vieną valdymo platformą jos papildo viena kitą ir leidžia reaguoti greičiau, taip sumažinant laiko, energijos sąnaudas, bei žalos rizikas“, – pasakoja „ARTechnika“ direktorius Arūnas Kazlauskas.

Nesvarbu, apie kurią duomenų centro apsaugos sritį kalbėtume, įmonės „ARTechnika“ profesionalai konsultacijų metu parenka tikslingiausius spendimus kiekvienam projektui. Ši bendrovė jau dabar savo siūlomoms sistemoms kelia žymiai didesnius, nei įprasta reikalavimus, kadangi žvelgia į ateities pastatų poreikius.

Sistemų priežiūra

Šiuolaikiniai duomenų centrai yra technologiškai ir techniškai sudėtingos struktūros, kurias reikia nuolat stebėti ir valdyti tiek įrenginių, tiek IT infrastruktūros lygmenyje.

„Jokia sistema neveiks gerai be tinkamos priežiūros“, – sako A. Kazlauskas. Duomenų centrų saugos sistemų priežiūrai taikomi specifiniai reikalavimai, nurodyti įrengimo reglamentuose ir įrangos gamintojo rekomendacijose. Apsaugos sistemų techninės priežiūros paskirtis – užtikrinti pilnavertį šių sistemų veikimą, siekiant suvaldyti galimas rizikas.

Norint visada būti tikriems dėl tinkamo sistemų funkcionavimo, visos sistemos turi būti reguliariai tikrinamos specialistų, kad esant nekorektiškam jos veikimui, būtų galima laiku imtis reikiamų korekcinių priemonių.

Reguliarių apsaugos sistemų patikros metu yra tikrinama ir įvertinama apsaugos sistemų būklė bei funkcionavimas, o visi rasti trūkumai arba gedimai užfiksuojami. Tokiu būdu periodinis apsaugos sistemų patikrinimas leidžia užkirsti kelią galimiems sistemos sutrikimams, užtikrina sklandų sistemos veikimą ir ilgalaikiškumą.

Duomenų centro sistemų priežiūra taip pat susijusi su ateities planavimu. Valdymo įrankiai gali prižiūrėti esamą pajėgumą, t.y. naudojamus ir laisvus išteklius ir padėti duomenų centrų operatoriams sekti panaudojimą, kad galėtų planuoti didesnį pajėgumą.

Jie taip pat padeda reguliariai tobulinti duomenų centro galimybes, pvz., sistemos atnaujinimus, technologijų atnaujinimą ir naujų duomenų centrų technologijų diegimą. Visapusiška stebėsena ir valdymas padeda užtikrinti verslo tęstinumą ir atkūrimą po nelaimių, o tai gali būti labai svarbu vykdant šiandieninius teisės aktų laikymosi įsipareigojimus.

Ateities perspektyvos

Šiandieninė duomenų centrų evoliucija gręžiasi link saugesnių, modernesnių ir išmanesnių erdvių, kurios jau buvo kuriamos, tačiau praėjusi pandemija ir ypač Rusijos pradėtas karas Ukrainoje šias tendencijas paaštrino ir paskubino. Dabar rangovų iššūkis – suprasti besikeičiančias tendencijas ir pasiūlyti savo klientams tinkamiausią ir efektyviausią sprendimų derinį.

Kalbant apie saugos sistemas, daugeliui su skaitmeniniais duomenimis dirbančių įmonių jau reikia ne tik pagrindinių saugos reikalavimų sąrašo, bet ir vietoje pritaikytos saugos sistemos, kuri tenkintų jų unikalius poreikius.

„ARTechnika“ kaip konsultantai ir įrangos tiekėjai yra dalyvavę įrengiant daugumą Lietuvoje ir Estijoje veikiančių komercinių ir valstybinių bankų pastatų, svarbius infrastruktūros objektus, daugelį verslo centrų bei duomenų centrų, todėl gali padėti visiems, norintiems kurti saugias ateities darbo aplinkas jau šiandien.

Nuolatinis komandos noras tobulėti ir teikti kokybiškas paslaugas savo partneriams bei klientams – architektams, projektuotojams, saugos ir inžinerinių sistemų integruotojams – suteikia galimybę tiek klientams, tiek įrengtų erdvių darbuotojams mėgautis bendra sėkme, funkcionaliomis sistemomis, kurios leidžia jaustis saugiai ir patogiai, net ir kritinėse situacijose.

Nuotr. www.unsplash.com, www.freepik.com.

Partnerio turinys

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų