„Sostenos“ verslo centras: prisitaikantis, patogus ir įvairialypis


Pastato vizualinė išraiška

„Sostenos“ pastatas yra šiaurinėje Vilniaus miesto dalyje, šalia vienos pagrindinių automagistralių Vilnius–Panevėžys (A2). „Netaisyklingos formos sklypas ir anksčiau suprojektuotas „Volvo“ pastatas (architektas Vladas Treinys, 2004 m.), buvo atspirties taškai kuriant dabartinio pastato koncepciją, vizualiai pratęsiančią ir formuojančią Ukmergės gatvės išklotinę“, – pasakojo architektė Aušra Černauskienė. Pastatas sudarytas iš dviejų tūrių: 2 aukštai + 5 aukštai. Jis įdomus tuo, kad pastate yra įvairių paskirčių patalpų. Pirmieji du aukštai skirti naujų automobilių eksponavimo salėms, serviso patalpoms bei pagrindiniam biurų įėjimui; o trečias–septintas aukštai skirti administracinėms patalpoms. Įvertinant padidėjusį automobilių laikymo vietų poreikį, suprojektuotos požeminės automobilių saugyklos pastato rūsio -1 ir -2 lygiuose. Unikali ir konstruktyviai sudėtinga pirmo aukšto 20 metrų pločio serviso patalpa be atramų, su dviem šviesos šuliniais iš viršaus, ant jos stogo dar yra ir dengta automobilių stovėjimo aikštelė.

Pasak architektų, apskritai įdomi visa pastato vizualinė išraiška – monumentalus pagrindinis Ukmergės gatvės fasadas ir žaisminga bei utilitari kiemo fasado kompozicija. Dar vienas išskirtinis bruožas – pastato aukštis ir iš viršutinių aukštų atsiveriančios netikėtos Vilniaus gyvenamųjų rajonų ir centro panoramos.

„Pagrindinis iššūkis architektų komandai, ko gero, buvo pastato įgyvendinimas keliais etapais, – sakė A. Černauskienė. – 2007–2009 m. prie jau esamos „Volvo“ pastato dalies turėjo būti prijungta nauja pastato dalis, tačiau buvo pastatyti ir priduoti trys aukštai iš septynių: statybos sustojo dėl ekonominės krizės. Kad pastatas atrodytų išbaigtas, buvo sukurtas laikinas trijų aukštų „Sostenos“ architektūrinis sprendinys. Statybos atnaujintos tik po penkerių metų, bet per tą laikotarpį neįtikėtinai daug kas pasikeitė: apdailos medžiagų pasiūla, stiklinių fasadų technologija, statybos reglamentai ir t. t. Visus pokyčius reikėjo įvertinti ir kūrybingai ieškoti naujų alternatyvų.“

Dabar pastatas jau yra toks, koks buvo numatytas pirminiame projekte. 2015 m. baigti naujai statyti dar keturi pastato aukštai, užimantys 2 300 kv. m ploto ir skirti biurams. Naujieji nuomai skirti biurai atitinka aukštus šiuolaikinius pastatų energetinio efektyvumo, statybinių medžiagų bei inžinerinės įrangos kokybės standartus.

Medžiagos ir konstrukcijos

Darbų vadovas Pavelas Vysockij informavo, kad pastato konstrukcija – standus monolitinis gelžbetoninis karkasas, o laiptinių ir liftų šachtų sienos atlieka standumo branduolių vaidmenį.

Visos pastatytų ketvirto–septinto aukštų konstrukcijos standžiai jungiasi su anksčiau statytomis pastato konstrukcijomis ir viena su kita, tuo užtikrindamos bendrą visų pastato gelžbetoninio karkaso elementų (sienų, kolonų ir perdangų) stabilumą ir bendrą pastato pastovumą.

Pastate panaudotos medžiagos, įrengimai ir technologijos, neturinčios neigiamos įtakos nei žmogaus sveikatai, nei aplinkai. Lietaus vandens nuotekos nuvedamos į miesto nuotekų tinklus. Atviros ir požeminių automobilių aikštelių lietaus vandens nuotekų tinklams įrengtos naftos produktų gaudyklės.

Net perdažant patalpas pagalvota ne tik apie sienų patvarumą, bet ir apie aplinkos apsaugą. UAB „Himėja“ parinkti dažai „Vivacolor Acrylate Matt“ pagaminti vandens pagrindu, todėl yra saugūs tiek dažančiajam, tiek vėliau patalpoje būnančiam žmogui. Jie statybinių medžiagų emisijos klasifikacijoje atitinka M1 klasę, priskiriamą mažos emisijos medžiagoms.

Oras ir vanduo

„Pastato energinio naudingumo klasė – B. Įvertinus projektavimo užduotyje keliamus reikalavimus ir vietovės klimatines sąlygas, pastatas, jo šildymo, aušinimo, vėdinimo ir kitos inžinerinio aprūpinimo sistemos bei įrenginiai suprojektuoti taip, kad reikalingas eksploatacijai energijos kiekis būtų mažiausias“, – aiškino UAB „Conresta“ darbų vadovas P. Vysockij. Sanitarinėms ir higieninėms sąlygoms palaikyti patalpose suprojektuota mechaninė ventiliacija. Serviso remontiniame bare pasitelkiant vėdinimo sistemas sukurta dukartinė oro kaita ir sumontuotos dujų nutraukimo nuo automobilių išmetimo vamzdžių sistemos. Automobilių laikymo zonoje sumontuotos vėdinimo sistemos ištraukia užterštą orą ir tiekia lauko orą, tuo užtikrindamos leidžiamą CO koncentraciją. Šiltuoju metų laiku numatytas oro vėsinimas autosalonuose ir biurų patalpose. Tam suprojektuota vėsinimo sistema su vandenine šaldymo mašina. Patalpų oras vėsinamas ventiliatoriniais konvektoriais (fankoilais). Automobilių saugyklose suprojektuota ir įrengta mechaninė dūmų šalinimo sistema.

Geriamos kokybės vanduo į rekonstruojamą pastatą tiekiamas dviem įvadais: iš centralizuotų miesto vandentiekio tinklų. Esamas įvadas buvo perklotas, šulinys rekonstruotas. „Sostenos“ verslo centrą sanitarinėse patalpose sumontuoti komfortabilūs, energiją ir vandenį tausojantys suomių kompanijos „Oras“ maišytuvai.

Grindinis šildymas

„Pastato šilumos vartotojams šiluma tiekiama iš miesto šilumos tinklų. Pastato patalpoms įrengta šildymo sistema atsižvelgiant į jų paskirtį“, – dėstė techninio projekto vadovas Darius Kirvaitis.

Biurų patalpose įrengtas „Uponor“ grindinis šildymas – komfortiška, tyli ir efektyviai energiją naudojanti sistema, puikiai tinkanti komerciniuose pastatuose. Ši išbaigta klasikinė grindinio šildymo sistema sukomplektuota iš Uponor Comfort Pipe PLUS d20 vamzdžių (~12000m). Tai PE-Xa tipo vamzdynas su deguonies difuzijos barjeru specialiai sukurtas grindinio šildymo sistemai, pasižymi itin geromis fizikinėmis savybėmis, gaminamas Švedijoje. Vieni svarbiausių šios sistemos pranašumų biurų pastatams – sistemos detalių patvarumas (vamzdžių eksploatacijos laikas gerokai viršija standartinius reikalavimus), mažos šildymo sąnaudos, nes sistema paremta žema temperatūra, patalpose nebūna skersvėjų, nekyla problemų dėl dulkių, besikaupiančių radiatoriuose.

Spindulinio šildymo sistema, suderinta su gera ventiliacijos šviežiu oru sistema, kaip yra „Sostenos“ verslo centre, užtikrina sveiką ir darbingą aplinką patalpose, todėl žmonės komfortiškai jaučiasi savo darbo vietoje. Nėra jokių matomų šildymo prietaisų, apribojimų, kaip išdėstyti baldus. Komercinės paskirties pastatai ypatingi tuo, kad ne visada aiškiai apibrėžtos atskiros zonos, neretai suplanuojami tik pagrindiniai patalpų skirstymai, o, pavyzdžiui, atskirų kabinetų sienos atsiranda vėliau, kai paaiškėja, kas patalpas nuomos. Tai, be abejo, turi didelę įtaką šildymo sistemos veikimo efektyvumui. „Uponor“ specialistai teikė didelę pagalbą ir projektavimo metu bei atliko sistemos montavimo techninę priežiūrą. Pasak jų, šis projektas atskleidė tokių objektų konkursų trūkumus, kai projekte numatomos vienos specifikacijos medžiagoms, bet įrengimo etapu užsakovui bandoma įsiūlyti nesisteminius, žemesnės kokybės gaminius.

Šviesa ir išmaniosios sistemos

UAB „BD Grupė“ „Sostenos“ verslo centre atliko elektros instaliacijos, ryšių, priešgaisrinių sistemų projektų ruošimo bei montavimo darbus, įrengė modernų apšvietimą. Pasak įmonės specialistų, sistemas teko adaptuoti prie jau veikiančių pastato inžinerinių tinklų. „Darbo buvo tikrai daug, o besikeičiantys terminai jo tikrai nepalengvino, – sakė įmonės vadovas Paulius Bakšys. – Antro etapo darbus teko atlikti praktiškai per mėnesį, prie sėkmingo rezultato labai prisidėjo mūsų parteris „SLO Lithuania“, laiku tiekęs medžiagas.“ Buvo sumontuota apie 700 šviestuvų, daugiau kaip 2 000 elektros prietaisų, nutiesta daugiau kaip 30 kilometrų kabelių ir kt. Atliekant darbus buvo naudojamos kokybiškos, gerai žinomų gamintojų medžiagos, elektros prietaisai, skydeliai: ABB automatika, „OBO Beterman“ instaliaciniai loviai, „Schnaider ESMI“ priešgaisrinė sistema. Konferencijų salėje UAB „BD Grupė“ sumontavo „ABB-free@home“ sistemą, leidžiančią išmaniai valdyti salės apšvietimo, šildymo sistemas naudojant planšetę, išmanųjį telefoną arba kompiuterį.

Estetiška komercinė erdvė

Administracinėse patalpose buvo sukurtas bendrųjų patalpų interjeras, o kitos patalpos paliktos lengvai transformuojamos pagal klientų poreikius. Pasak architektės A. Černauskienės, „Sostenos“ pastato interjeras saikingas, šviesus, atspindintis skirtingoms patalpoms keliamus reikalavimus. Autocentro sienos nudažytos neutralia, šiek tiek rusvo atspalvio turinčia spalva. Dizaineriai rekomenduoja rinktis žemei artimas spalvas, taip pat siūlo vengti baltos spalvos. Su šiomis pastabomis sutinka ir dažus parinkusios UAB „Himėja“ specialistai. Todėl visiškai baltos spalvos buvo atsisakyta tiek dėl estetikos, tiek dėl siekio, kad patalpos atrodytų šiuolaikiškai. Pasirinktas atspalvis tarsi sušildo erdvę, bet kartu ir išlaiko komercinių patalpų įvaizdį. Be to, šveitimui bei drėgmei itin atsparūs dažai „Vivacolor Acrylate Matt“ puikiai tinka ir pastatų laiptinėms, kur vyksta nuolatinis judėjimas ir sienos linkusios išsitepti ir greitai dilti.  ¡

Adresas: Ukmergės g. 280, Vilnius

Užsakovas: „Sostena Auto“

Gen. Rangovas: UAB „Conresta“

Techninio projekto vadovas: Darius Kirvaitis

Architektai: Danas Ruseckas, Aušra Černauskienė, Indrė Ruseckaitė, Jonas Ruseckas, Aistė Galaunytė

Šildymo sistemos: „Uponor“

Elektros instaliacija, ryšiai, priešgaisrinės sistemos: UAB „BD grupė“

Dažai: UAB „Himėja“

Vandens maišytuvai: „Oras Ltd“

 

Sklypo plotas: 4 074 m2

Bendrasis pastato plotas: 11 837,67 m2

Pagrindinis pastato plotas: 5 932,85 m2

Aukštų skaičius: 7 aukštai ant žemės ir 2 aukštai po žeme

Pastato aukštis: 34,20 m

Energinio naudingumo klasė: B


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų