Ar visada suprantame ką kalba erdvės?

2019 m. kovo 14 d.

Gyvenimas matuojamas akimirkomis. Todėl svarbiausias mūsų gebėjimas tapti atviriems realybei, nepraleisti pro kasdienybę šuoliuojančių galimybių, pamatyti detales, kurios mus supa ir, kurios, sukuria magiją. Erdvės kartais pasako daugiau nei mes sugebame sąmoningai suprasti. Apie „Kalbančias erdves“ architektų studijos „Inblum“ partneriai, architektai Laura Malcaitė ir Dimitrij Kudin pasakos jau šių metų balandžio 4 dieną STRUCTUM organizuojamoje konferencijoje Pastato anatomija: subalansuoti sprendimai“. 

INBLUM kuriamų erdvių dialogas su žmogumi, aplinka, istorija bei  technologijomis. Realizuoti projektai yra puikūs pavyzdžiai to, kokiomis priemonėmis kuriamas šis dialogas ir kodėl jis reikalingas. Kokius instrumentus architektai panaudoja siekdami prakalbinti erdves? Kodėl idėja yra betkurio projekto stuburas ir kaip idėjai tarnauja, o neretai ir pasitarnauja visos projekto dalys įskaitant inžineriją ir technologijas“, – intriguoja architektė Laura Malcaitė.

Ši istorija apie namus

Rasų projektas – 2018 metų portalo  ArchDaily interjero nominacijai nominuotas 96,0 m2 gyvenamojo namo projektas. Pagrindiniai architektai: Laura Malcaitė, Dmitrij Kudin ir asistentė Karolina Jašinskaitė.

Šis interjeras yra Rasų kvartalo, esančio Pavilnių regioniniame parke, dalis, kurio dideliuose, vitrininiuose languose atsispindi regiono parko šlaitai, slėniai. Interjerą užpildo šie nuostabūs kraštovaizdžiai.

Architektai neslepia, būtent šis kraštovaizdis suformavo interjero koncepciją, palaikančią architektūrinę idėją sujungti aplinką, sukurti nepertraukiamą ryšį tarp eksterjero ir interjero ir galbūt leisti gamtai dominuoti interjere. Interjero elementai skirti tik pabrėžti esamas namo proporcijas, kurios yra ypač išskirtinės antrame aukšte.

 

Dviejų aukštų namas skirtas keturių asmenų šeimai. Pasirinktas kompaktiškumas primena japonišką erdvių išdėstymą.

„Sprendžiant šių namų funkcinę struktūrą, utilitariniai sprendimai yra estetizuojami minimalistiniu dizainu ir medžiagiškumu. Štai kodėl kartais nėra lengva pasakyti, ar prieš jus esančios durys atsivers į kitą kambarį ar spintą, o gal tai tik sienos apdaila“, – pasakoja architektai.

Virtuvės zona suprojektuota kaip atskiras tūris ant kurio yra numatyta sėdėjmo ar miegojimo galimybė. Dauguma korpusinių baldų elementų yra pagaminti iš CLT pušies plokščių. Šiame interjere natūrali mediena nėra atsitiktinis pasirinkimas. Tai yra išorės tęstinumas.

Patalpa – įmonės plėtrai

 „Inblum“ architektai yra  sukūrę net keturis IT bendrovės „WIX“ biurus. Pirmasis ofisas 2014m. įrengtas sostinėje. Numatyta 370 pėdų (112 m2) erdvė turėjo būti įrengta dviem etapais, atsižvelgiant į įmonės augančius poreikius. Pirmasis etapas su 16 darbo vietų erdvėje. Antrojo etapo pabaigoje – 32 darbo vietos.

Architektai čia pasirinko atviro plano erdvę. Pagrindinis funkcinis sprendimas buvo sukoncentruoti nereikalaujančius natūralios dienos šviesos pasitarimų tūrius erdvės viduryje, o darbo zonas projektuoti arčiau langų. Trys skaidraus stiklo pasitarimų tūriai yra atskirti vienas nuo kito idant išsaugoti vizualinį ryšį tarp darbo erdvių.

Projektas nėra tradicinis. Juk architektams teko sukurti ir vienetinius baldus, įskaitant darbo stalus, minkštus baldus įmontuotus į langų angokraščius, spinteles prie stalų.

Dar didesnis iššūkis suderinti dvi dimensijas architektams teko, įrenginėjant „Creme de la Creme“ parduotuvę. Prekybos centre MEGA „Creme de la Creme“ intejeras primena kosminę odisėją. INBLUM architektų užduotis buvo net skausmingai komercinėje aplinkoje sukurti technologiškai inovatyvią parduotuvę. Todėl buvo pasirinkta kosminės stoties laboratorijos idėja. Čia daug šalto plieno ir spalvotų stiklo atspindžių. Buvo pasirinkti milžiniški spalvoto stiklo stalai ir štai turime harmoningai veikiančius du nesuderinamus stilius – chirurgiškai tikslią, šaltos estetikos aplinką ir iliuzijas sukuriantį spalvotą pasaulį. Taip nubrėžta plonytė riba tarp iliuzijos ir realybės.

 „Creme de la Creme“ fotografavo Norbert Tukaj

Rasų namų nuotr. Dariaus Petrulaičio

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/08/340x430-px_Structum.lt_.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!