Atsinaujinantys kultūros centrai: ar svarbu ant ko sėdime?


Jau tendencija tampa reiškinys – atnaujinti bendruomenių susibūrimų vietą, kultūros centrą. Ne viena gyvenvietė gali didžiuotis turininga bendruomenės veikla ir aktyviais žmonėmis, o šiai veiklai įgyvendinti reikia ir pažangiomis technologijomis atnaujintos vietos, kuri turėtų modernią scenos mechanizaciją, garso, vaizdo ir apšvietimo sistemas bei besitransformuojančias žiūrovines salės dalis.

Šiuo metu pasaulio gamintojai ir vietos integracinių projektų vystytojai jau gali pasiūlyti pažangiausias technologijas visuomeninėms erdvėms atnaujinti.

Kokios tendencijos vyrauja pasaulyje ir kuo jau galime mėgautis Lietuvoje?

„Dirbdami su kultūros centrų renovacijos ir modernizacijos projektais pastebime, kad didžiausias dėmesys tenka scenos modernizacijai, garso bei šviesos sistemų atnaujinimo darbams ir tik kai kuriose renovuojamose erdvėse – žiūrovinės dalies rekonstrukcijai. Tokių projektų čia, Lietuvoje, yra dar nedaug ir, dirbdami su sėdimų vietų sistemų gamintojais „Figueras“, žengiame pirmuosius žingsnius“, – sako UAB „Scenos techninis servisas“ vadovas Laurynas Paškevičius, kurio valdoma įmonė šiuo metu dirba su Šakių kultūros namų modernizacijos projektu.

Pasaulinė kompanija „Figueras“, savo veiklą pradėjusi dar 1929 m., šiuo metu siūlo itin didelį spektrą aukščiausios klasės fiksuotų ir besitransformuojančių sėdimųjų vietų sistemų, kurios yra pritaikytos visuomeninėms erdvėms. Įvairiausių modelių, dizaino ir paskirties kėdės, montuojamos tiek ant lygių, tiek ant amfiteatrinio tipo salės grindų.

Stumdomos „Figueras“ sėdimų vietų sistemos visiškai kompensuoja pakilimo kampą, tad žmogus gali sėdėti ir stebėti veiksmą scenoje tiek ant lygių grindų, tiek amfiteatriniu režimu.

Sistema suprojektuota taip, kad esant poreikiui kėdės gali būti pašalinamos iš salės ir paliekama tuščia erdvė. Jos perkeliamos į specialią saugyklą tame pačiame salės lygmenyje kaip ir salės grindys arba kėdės suvažiuoja ant specialios platformos, kuri jas nuleidžia į saugojimo vietą. Visa tai sumontuota Šakių kultūros centre: tiek žiūrovinės dalies transformacija iš lygių į amfiteatrinę, tiek sustumiama kėdžių sistema, tiek platforma, nugabena sustumtas kėdžių eiles į saugojimo vietą.

Anot, L. Paškevičiaus, tokia pati platforma gali turėti ir orkestrinės duobės funkciją. Ji gali būti suprojektuota taip, kad kėdės suvažiuotų ant orkestrinės platformos, nusileistų į apačią, suvažiuotų po scena ir dar liktų erdvės orkestrui.

Integruojant dar sudėtingesnes sistemas, kuriose ne visas grindų plotas pavirsta tam tikru kampu, bet kiekvienas laiptas pakeliamas individualiai ir dar turi atvertimo sistemą. Kitaip tariant, kėdė yra apversta po grindimis. Kai laiptas iškyla į reikiamą aukštį – kėdė atsiverčia į darbinę padėtį. Taip atsiranda dar didesnė laisvė ir greitis transformuoti salę.

„Kol kas tokios salės Lietuvoje neturime, nes ši naujovė yra tikrai įspūdinga, bet tuo pačiu ir brangi. Vis dėlto, matydamas kur link bendrai eina visas visuomeninių erdvių modernizacijos procesas bei kylantis naujų erdvių poreikis, tikiu, kad šios pasaulyje jau paplitusios inovacijos greitai pasieks ir mus“, – sako UAB „Scenos techninis servisas“ vadovas.

www.sts.lt I Aukštaičių g. 6, 11341, Vilnius
El. p: mail@sts.lt I Tel: +370 5 275 22 09


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų