Įkvėpimo beieškant: „Išmanusis miestas 8“ architektų komandos kūrybinėse dirbtuvėse projektavo ateities miestų vizijas


Ketvirtadienį įvyko nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas 8“ kūrybinės dirbtuvės, kurių metu projekte dalyvaujančios savivaldybės, partneriai ir dalyviai aptarė rūpimus klausimus, dalinosi patirtimi bei patarimais drauge formuodami naujas pažangių Lietuvos miestų vizijas.

 

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus ir studentus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

Centriniuose „Vilnius Tech“ rūmuose vykusio renginio metu dalyviai pristatė jau nuveiktus darbus savivaldybėms ir diskutavo bei išsigrynino rūpimus klausimus bei susipažino su „Išmanusis miestas 8“ partnerių siūlomais inovatyviais sprendimais. Buvo analizuojami klausimai, siejami su darniosios plėtros, išmanaus miesto principais, tvarumu bei energetiniu efektyvumu.

Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo architektų komandos, projekto partnerių atstovai ir Pakruojo, Radviliškio, Raseinių, Utenos, Elektrėnų ir Kėdainių savivaldybių atstovai. Projekte taip pat dalyvauja Anykščių ir Širvintų savivaldybės.
 
Žiūrėkite renginio VIDEO santrauką:

 

Žurnalo „Structum“ vadovė ir projekto „Išmanusis miestas“ sumanytoja Ignė Dutova renginio pradžioje išsakė mintis apie įtemptą situaciją pasaulyje ir kaip ji veikia kūrėjus.

„Pastebiu, kad su naujais iššūkiais demokratijai, mūsų jaunimo tarpe bunda patriotiškos idėjos ir noras prisidėti prie savo krašto gerovės kūrimo. Linkiu, kad ta meilė savo šaliai išliktų ir pasibaigus vykstančiam karui, o pamokos, kurias šiuo sudėtingu laikotarpiu išmoksime, tikiu, kad mums pravers ateityje“, – sakė I. Dutova.

 

igne dutova

Ignė Dutova (Justės Saulytės nuotr.)

 

S.Gentvilas: mąstykite globaliai, veikite lokaliai

Renginio pradžioje į visus susirinkusius vaizdo įrašų kreipėsi projektą globojantis Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Pasaulio miestai yra didieji emisijų centrai, todėl sprendimai dėl klimato kaitos padarinių suvaldymo turi būti miestuose. Jūs kartu su viešuoju sektoriumi turite išrasti sprendimus, kurie mūsų Lietuvos miestus padarytų atspariais klimato kaitai.

Jau dabar matome išskirtines sausras ir liūtis, siaubiančias mūsų miestus. Ateityje tai tik stiprės, todėl sprendimai turi būti bent keli. Turime sukurti miestus, kuriuose būtų patogu gyventi lokaliai, kad visos gyventojams reikalingos funkcijos būtų pasiekiamos greitai ir be automobilių transporto. Keliavimas pėsčiomis ir dviračiai turėtų tapti pagrindine keliavimo mieste priemone.

 

simonas gentvilas

Simonas Gentvilas

 

Turime statyti kitaip, nes statybų metu renkantis statybines medžiagas procese ir pastato eksploatavimo cikle išmetama apie 40 proc. visų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų. Jeigu cementas būtų atskira šalis, tai jo tarša būtų trečias didžiausias pasaulio teršėjas po JAV ir Kinijos. Taigi, statybose ir medžiagų pasirinkime, renkantis energetinius sprendimus, galime nuveikti labai daug. Lietuva, kuri neturi iškastinio kuro, gali būti ta šalis, kuri galėtų pasauliui pasiūlyti sprendimus. Neturėdami pigesnių arba vietinių iškastinių kuro šaltinių turime sugalvoti sprendimus, kaip ateityje gyvensime be jų.

Linkiu šių kūrybinių dirbtuvių dalyviams į projektus pažvelgti globaliai ir veikti lokaliai. Taip pat – surasti sprendimus, kurie įmanomi ir taikomi vidutinio dydžio Lietuvos miestams, nes būtent juose gyvena didžioji dalis šalies gyventojų ir būtent ten reikia prieinamų sprendimų, kurie būtų įgyvendinami čia ir dabar“, – kalbėjo ministras S. Gentvilas.

 

M. Fuksas: kurkite už įprastų mąstymo ribų

Savo sveikinimą kūrybinių dirbtuvių dalyviams skyrė visame pasaulyje žinomas architektas Massimiliano Fuksas, kuriam pernai buvo suteikta Lietuvos pilietybė.

„Siunčiu sveikinimus visiems jums iš mano biuro Romoje. Mano tėvas buvo lietuvis, gimęs Kaune. Būdamas studentu, jis išsikėlę į Italiją ir tapo gydytoju. Turiu labai svarbų ryšį su Lietuva ir dabar esu pilnavertis jos pilietis.

 

Massimiliano Fuksas

Massimiliano Fuksas (BNS nuotr.)

 

Visuomet stengiuosi dirbti su tvariomis inovacijomis. Išmanaus miesto idėjos. Mes, architektai, turime galvoti, kaip kurti pastatus žmonėms ir tam skirti savo visą energiją. Praktiniuose darbuose architekto darbą sudaro įvairios disciplinos.

Geriausias kelias, kuriuo gali žengti architektas – tai pasitelkti skirtingas disciplinas. Ateities miestų kūrimas yra mūsų darbas ir tikslas. Turime žmonėms užtikrinti aukštesnę gyvenimo kokybę. Kuriant naujus pastatus, reikia akcentuoti jų funkcionalumą ir pritaikymą žmonių poreikiams. Pasistenkite kurti už įprastų mąstymo ribų. Linkiu sėkmės konkurse ir tikiuosi greitai jus pamatyti Lietuvoje!“, – kalbėjo M. Fuksas.

 

F. Lasys: apie 90 proc. architekto darbo nepasiteisina

Architektus inspiravo ir buvusio konkurso „Išmanusis miestas 4“ dalyvis, „Architektūros linija“ architektas Faustas Lasys. Jis savo pranešime įžvelgė, kokios savybės kiekvienam architektui yra esminės.

„Su šypsena atsimenu dalyvavimą projekte „Išmanusis miestas“ ir nepamirštamus „Structum“ vakarėlius. Žvelgiant iš profesionalios praktikos, šis projektas studentams suteikia galimybę „pasimatuoti“ architekto batus, tenka bendrauti su vietos bendruomene, atliepti jų poreikius. Šie procesai neatsiejama architekto praktikos dalis, smagu kad šis projektas studentams suteikia galimybę dar mokantis tai išbandyti.

 

ismanusis miestas kurybines dirbtuves faustas lasys

Faustas Lasys (Justės Saulytės nuotr.)

 

Gali pasidaryti liūdna, nes yra sakoma, jog architektui laimėti bent 10 proc. architektūrinių konkursų, yra labai gerai. Tai reiškia, jog apie 90 proc. architekto darbo nepasiteisina. Norėčiau pasakyti, jog nepaisant to, reikia nepamiršti džiaugtis ir mokėti švęsti tiek antrą, tiek trečią ir kitas konkursuose užimtas vietas. Labai svarbu būti patenkintam savo darbu“, – sakė F. Lasys.

Jis taip pat akcentavo, kaip jaunam architektui yra svarbu pasirinkti pirmąją darbovietę, nes ji, anot F. Lasio, nulemia tolimesnę karjerą. „Architektūros linija“ komandos narys dar pabrėžė komandinio darbo svarbą ir atskirų komandos narių gebėjimus siekiant geriausio rezultato.

F. Lasys savo pranešimo pabaigoje paminėjo architektūros pasaulį neseniai sujaudinusia istorija apie šių metų Pritzkerio architektūros premijos nugalėtoją, Burkina Faso architektą Diébédo Francis Kéré‎‎. Jis tapo pirmuoju šį prestižinį architektūros apdovanojimą pelniusiu afrikiečiu. Berlyne gyvenantis F. Kéré suprojektavo daugybę mokyklų ir sveikatos centrų visoje Afrikoje: Benino Respublikoje, Toge, Kenijoje, Mozambike, Malyje, Sudane ir gimtajame Burkina Fase.‎‎

 

R. Kliukas: Lietuva turi labai stiprią architektų bendruomenę

Susirinkusius sveikinęs „Vilnius Tech“ universiteto rektorius prof. dr. Romualdas Kliukas pasidžiaugė, jog renginyje išvydo daug buvusių studentų ir išsakė mintis apie Lietuvos architektų bendruomenę.

„Smagu matyti tiek daug į savo buvusią alma mater susirinkusių architektų. Lietuvoje turime labai stiprią architektų bendruomenę ir turime ja didžiuotis. Mūsų architektai ne vien stato pavienius namus, jie renovuoja, atstato atskirus kompleksus, rūpinasi bendra tvarka ir grožiu miestuose“, – sakė R.Kliukas.

Prie projekto „Išmanusis miestas 8“ įgyvendinimo prisidės ir žurnalo „Structum“ partneriai. Jie parengs dalyviams inovatyvių ir numatomų taikyti darbo įrankių bei priemonių pristatymus, informuos apie galimas šiuolaikines technologijas.

 

ismanusis miestas kurybines dirbtuves romualdas kliukas

Prof. dr. Romualdas Kliukas (Justės Saulytės nuotr.)

 

„Išmanusis miestas 8“ partneriai:

Stogo langų, šviesos tunelių ir užuolaidėlių gamintojai „Velux“, išmanaus LED apšvietimo specialistai „Selteka“, hidroizoliacijos profesionalai „Schomburg Baltic“, apšvietimo sprendimai „Etex Group“, žaliuzės „Barema rytai“, betono gaminiai „Betono mozaika“, elektros sprendimai „Schneider Electric“, aliuminio konstrukcijos „Wicona“, ryšio valdymo sprendimai „Huawei“, kondicionavimo ir šildymo sistemos „LG“, scenos techniniai sprendimai „STS“, stogo sistemos „Technonicol“, betono konstrukcijos „IN FATIS“, apsaugos sprendimai „ARTECHNIKA“, karkasiniai ir moduliniai namai „NP5“, lauko įranga miestams ir parkams „Naujieji ženklai“, matavimo sprendimai „Terra modus“, statybos bendrovė „YIT Lietuva“, projektavimo paslaugos „Projektai ir co“.

Antrosios kūrybinės dirbtuvės įvyks balandžio 8 d. Nugalėtojai bus paskelbti 2022 m. birželį.

Renginio dalyvius kava vaišino „Kavos sinergija“.

 

ismanusis miestas

 

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

Per 7 metus yra sukurti 168 projektai – ateities vizijos savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuoti: Elektrėnuose įrengtas rekreacinis parkas, Kuršėnuose – išmanusis tiltas. Ignalinoje planuojamas įgyvendinti sporto ir sveikatingumo centro „Šuolis“ projektas. Dalyviai yra motyvuojami rengėjų ir rėmėjų įsteigtais piniginiais prizais (prizinis fondas 10 000 €) bei dovanomis. Komandą gali sudaryti – 1-7 asmenys. Pagrindinis prizas teikiamas 2-ose kategorijose – profesionalų ir studentų.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų