NAUJA RYŠKIA MOKYKLA SOSTINĖJE DŽIAUGIASI DAUGIAU NEI 1000 MOKINIŲ

2020 m. spalio 26 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

PAVADINIMAS: Gabijos progimnazija
ADRESAS: Gabijos g. 2C, Vilnius
UŽSAKOVAS: Vilniaus miesto savivaldybė
ARCHITEKTAS: UAB „JAS“ (architektas Virginijus Juozaitis)
RANGOVAS: UAB „Conresta“
KONSTRUKCIJŲ PROJEKTUOTOJAS: UAB „T3M-16“
PASKIRTIS: mokymosi įstaiga
ENERGINĖ KLASĖ: A+
PLOTAS: 12 tūkst. kv. m
AUKŠTAI: 4
PRADĖTA: 2018 m. IV ketv.
BAIGTA: 2020 m. III ketv.
INVESTICIJOS: 14,8 mln. eurų

Mokyklos statybos visuomet sulaukia nemažai visuomenės dėmesio, ypač tuose rajonuose, kuriuose jaučiamas mokymo įstaigų stygius. Pašilaičių mikrorajonas Vilniuje laikomas viena tankiausiai apgyvendintų vietovių sostinėje, todėl naujos mokyklos buvo laukiama jau ilgai. Rugsėjo 1-ąją čia duris atvėrė visiškai nauja, moderni, daugiau nei 1 tūkst. moksleivių priimanti Gabijos progimnazija.

Progimnazijos pastatas iškilo šalia Gabijos gimnazijos, todėl abi mokymo įstaigos bendrai naudosis teritorija su žaidimo ir sporto zona pradinėms klasėms, sporto aikštelėmis bei dviračių stogine.

Pastate įrengti modernūs gamtos mokslų, informatikos ir technologijų kabinetai, laboratorijos, sporto salė, interaktyvios veiklos kupina mažoji sporto salė, erdvi aktų salė su scena ir kokybiška apšvietimo bei garso įranga, kostiumų ir grimo kambariais, biblioteka su skaitykla, dailės studija, choreografijos salė, fotolaboratorija. Pastate rasta vietos ir mokyklos muziejui.

Dėmesys skirtas ir pastato funkcionalumui, ir estetiniam pojūčiui jame.

NAUJAS MOKYKLOS KONCEPTAS

Gabijos progimnazijos architektas, UAB „JAS“ vadovas Virgilijus Juozaitis pasakoja, kad naujasis mokyklos projektas gimė perdarant dar 2011 m. kitos įmonės kurtą projektą, kuris šiandien jau neatitinka keliamų reikalavimų.

„Nekeitėme tik pastato ploto bei aukštingumo, visa kita kūrėme iš naujo: interjerą, fasadus, sporto salės išdėstymą, aplinką, – pasakoja V. Juozaitis. – Pavyzdžiui, atrijus buvo numatytas jau pirminiame projekte, tačiau mes keitėme dangas, stogą, medžiagas.“

Anot jo, sporto salė buvo smarkiai išplėsta, todėl dabar ji – viena didžiausių Vilniuje. Be to, šalia įrengta ir mažoji salė, kurioje gausu interaktyvių pramogų. Svarbu ir tai, kad visa mokykla pritaikyta neįgaliesiems.

Pagrindiniame hole įrengtas atrijus, kuris užtikrina natūralios šviesos srautą mokykloje. Dekoracijoms pasirinkti tikro ąžuolo kamienai su dirbtiniais lapų vainikais.

Gabijos progimnazijoje sukurtos ne tik jaukios šviesos patalpos, bet ir sumontuota moderni įranga. Kiekvienoje mokyklos patalpoje yra galimybė individualiai naudoti šildymo ir kondicionavimo sistemas, kiekvienoje klasėje mokiniai ir mokytojai gali naudotis naujomis interaktyviomis lentomis.

INTERJERE – VIENTISUMAS IR RYŠKŪS AKCENTAI

Ir fasade, ir vidaus interjere naudoti ryškios geltonos spalvos elementai. Pasak V. Juozaičio, pateikus kelis variantus, Vilniaus miesto architektas pasirinko būtent šią spalvą.

„Interjere naudojome ir iš pradžių sunkiai pastebimus sprendimus, pavyzdžiui, šoninės koridorių sienos yra dažytos geltona spalva, tačiau ji keičiasi kylant aukštais į viršų. Pirmame aukšte naudotas tamsesnis atspalvis, o viršutiniame gerokai šviesesnis“, – sako V. Juozaitis.

Pagrindiniu iššūkiu architektas įvardija tai, kad nuo pat pradžių nebuvo apsispręsta, kiek mokinių turėtų tilpti pastate: projekto metu šis skaičius buvo padidintas kone keliais šimtais.

„Mokykla turi atskirą zoną pradinukams, joje norėjome naudoti daugiau spalvų, tarsi atskirti erdvę nuo kitų. Tačiau, pasitarę su progimnazijos atstovais, nusprendėme atsisakyti tokios minties, nes pastato dalis prarastų lankstumą, jei ateityje pakistų pradinukų skaičius ir patalpas reikėtų perorientuoti vyresniems vaikams. Todėl visos mokyklos interjeras yra labai vientisas“, – teigia architektas.

Būtent darbas su mokyklos atstovais paskutiniame etape nulėmė kai kuriuos sprendimus ir šiandien mokykla stebina kiekvieną čia apsilankiusį.

Paklaustas, kurį projekto sprendimą laiko netikėčiausiu, V. Juozaitis įvardija pačią mokyklą apskritai: „Kai pamačiau pabaigtą mokyklą, pirma mintis buvo, kad Lietuvoje tokių daugiau nėra. Nesitikėjau tokio gero, išskirtinio rezultato: pradedant originaliomis erdvėmis, komfortu, reikalavimais, naudota įranga ar baldais. Nuostabu.“

Architektas negailėjo gerų žodžių projekte dirbusioms įmonėms, ypač generaliniam rangovui UAB „Conresta“. Jo teigimu, įmonės specialistų sprendimai buvo orientuoti ir į ekonominį statybų aspektą, ir į laiko bei darbuotojų resursus: „Toks požiūris iš tiesų palengvina visos projekte dirbusios komandos darbą.“

„CONRESTA“ OBJEKTE PRITAIKĖ INOVATYVIUS EKONOMIŠKUMĄ IR GREITĮ UŽTIKRINANČIUS SPRENDIMUS

Nors mokykla dažniausiai asocijuojasi tik su tradicinėmis klasėmis, tačiau šiuolaikinės mokymosi įstaigos koncepcija žengia modernumo keliu: Vilniaus Gabijos progimnazijoje įrengtos skirtingų paskirčių patalpos, pasiekti itin aukšti kokybės ir higienos reikalavimai. Viso pastato ir skirtingų jo erdvių statybas organizavo gerai žinoma generalinės rangos įmonė – UAB „Conresta“, kuri savo atliktų darbų sąraše turi ne vieną garsų įgyvendintą projektą: „Continental“ gamyklą, „Litgrid“ sistemos valdymo ir duomenų saugos centrą, viešbutį „Pacai“, Palangos koncertų salę bei daugybę kitų.

Progimnazijos statybų proceso metu buvo papildytos rangos darbų apimtys – perprojektuota technologinė dalis su baldais, įrengti įmontuojami baldai ir mokyklos įranga.

„Vystydami projektą pasitelkėme pažangius inžinerinius bei techninius sprendimus, kurie mums padėjo išlaikyti norimą aukščiausią kokybę bei užbaigti statybas laiku. Pastate įrengtos modernios rekuperacinės vėdinimo bei oro kondicionavimo sistemos. Mokyklos energinio naudingumo klasė įvertinta A+ rodikliu, o net du pastate įrengti vidiniai kiemeliai leis džiaugtis atviru dangumi“, – aiškina projekto statyboms vadovavęs UAB „Conresta“ projektų vadovas Mindaugas Budrius.

Pasak statybas valdžiusios įmonės „Conresta“ atstovų, ypatingas dėmesys buvo skirtas mokinių ir progimnazijos darbuotojų patogumui, todėl reikėjo išlaikyti higienos normose numatytus klasių patalpų dydžius, užtikrinti natūralų apšvietimą, įgyvendinti akustinius reikalavimus. Papildomų iššūkių kėlė automobilių stovėjimo vietų projektavimas ir įrengimas, išlaikant reikiamą atstumą nuo mokyklos langų.

Statybas reikėjo suspėti užbaigti iki mokslo metų pradžios, todėl statinio konstrukcijos buvo įrengiamos pasitelkiant dvi darbuotojų pamainas.

Įmonės „Conresta“ atstovų teigimu, objekte itin svarbūs buvo surenkamojo gelžbetonio karkaso jungiamieji mazgai, taip pat pastato standumą užtikrinantys branduoliai bei deformacinės siūlės įrengimas pastate. Tinkuojamojo fasado šiltinimo darbai atlikti smeigiavimo būdu, nepažeidžiant izoliacinių plokščių.

Įrengiant pastato vidų buvo panaudota inovatyvi technologija sienoms glaistyti ir dažyti be tinkavimo darbų – ji užtikrino apie 20 % trumpesnius vidaus apdailos įrengimo terminius.

Ne mažiau svarbu buvo užtikrinti statinio energinę klasę bei ekonominio naudingumo reikšmes. Be to, reikėjo suprojektuoti ir pastatyti tarptautinius standartus atitinkančią daugiafunkcę sporto salę, išmaniąsias klases.

Įmonei „Conresta“ pavyko išpildyti visus užsakovo keltus reikalavimus per iš anksto numatytą laikotarpį, todėl mokiniai Rugsėjo 1-ąją jau galėjo džiaugtis naujomis patalpomis.

Statybų piko metu objekte dirbo beveik 250 darbininkų. Siekiant optimaliai suvaldyti didelės apimties statybų procesą ir suspėti įgyvendinti numatytus terminus, darbai organizuoti naudojantis LEAN metodika: kiekvieną rytą aptarinėjami dienos plano ir fakto rodikliai, atsižvelgiant į bendrą objekto darbų vykdymo grafiką.

Tokiu būdu, matant realią situaciją ir atsiradus net menkiausiems nukrypimams, darbai skubiai ir efektyviai perplanuojami. Be to, tinkamai paskirstytos konkrečios atsakomybės kiekvienam komandos nariui padėjo užtikrinti sklandžią darbų eigą.

„Didžiuojamės turėję galimybę valdyti Gabijos progimnazijos statybas, kuriomis prisidedame prie jaunųjų talentų ateities. Statydami šiuolaikišką švietimo įstaigą net ir sudėtingomis visai šaliai sąlygomis, įgyvendinome projektą laiku ir džiaugiamės, kad Vilniaus mokykloje telpa rekordinis skaičius moksleivių. Viliamės, kad mokymasis patogioje ir modernioje aplinkoje paskatins moksleivius siekti dar aukštesnių tikslų bei rezultatų“, – sako įmonės „Conresta“ vadovas Lukas Laukaitis.

KONSTRUKCIJOS PAGAL SKANDINAVIŠKĄ PRAKTIKĄ

Gabijos progimnazijos kūrimo ir projekto įgyvendinimo procese dalyvavo daugiau nei septynios projektavimo įmonės, kurioms atstovavo daugiau nei 15 savo sritis išmanančių profesionalių inžinierių, konstruktoriai ir architektas. Viso pastato konstrukcijų projektavimas ir techniniame, ir darbo projekte buvo patikėtas įmonei „T3M-16“. Projektavimas, įskaitant atnaujintą techninį projektą, statybų leidimo gavimą bei atitinkamai parengtą darbo projektą, truko apie dvejus metus.

Įmonė jau yra sukaupusi nemažą patirtį mokyklų statybų srityje – „T3M-16“ yra suprojektavusi daugiau nei tris mokyklas Skandinavijoje, o šiuo metu įmonės direktorius Martynas Bružas kaip statinio projekto vadovas vadovauja privačios mokyklos Vilniuje projekto rengimui.

„Svarbiausi dalykai, į kuriuos buvo būtina atsižvelgti: vaikų saugumas, erdvių funkcionalumas, estetinė ir komfortiška aplinka bei inovatyvių technologijų panaudojimas, – pasakoja UAB „T3M-16“ vadovas M. Bružas. – Žinoma, svarbūs ir techniniai niuansai, kurie tampa projektavimo pagrindu, kuriant pastato vidines ir išorines erdves. Higienos normose yra numatyti griežti reikalavimai visoms mokyklos erdvėms, atsižvelgiant į mokinių amžiaus grupes ir skaičių.“

Gabijos progimnazijos projekto pirminėje koncepcijoje numatyta pastato energinė klasė buvo B, tačiau konstruktoriams parinkus aukštesnių charakteristikų šilumines izoliacijas bei atitvaras ir inžinieriams suprojektavus rekuperacinę vėdinimo sistemą ir numačius antrinius šilumos šaltinius – šilumos siurblius „oras–oras“, pavyko pasiekti aukštesnę A+ pastato energinio naudingumo klasę.

„Pastato karkase vyrauja surenkamojo gelžbetoninio tipo konstrukcijos su mūro užpildu, didžiosios erdvės – daugiafunkcės salės yra perdengtos metalinėmis santvaromis, prie kurių tvirtinama įvairi technologinė įranga, – vardija M. Bružas. – Surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos pasirinktos vadovaujantis Skandinavijos praktika.“

Vienas įmonės „T3M-16“ išskirtinumų yra tai, kad visi projektai rengiami trimatėje BIM sistemoje.

PASITELKTI DU BOKŠTINIAI KRANAI

Keturių aukštų pastato statyboms buvo panaudoti du bokštiniai kranai. Už jų atvežimą, montavimą ir priežiūrą buvo atsakingi UAB „Klaipėdos kranai“. Objekte abu kranai buvo kone metus.

Įmonės vadovas Edvinas Ivanauskas teigia, kad Gabijos progimnazijos objektas nebuvo itin sudėtingas – pritaikyti standartiniai sprendimai, todėl sunkumų neiškilo.

„Didelio skirtumo, kokia pastato paskirtis, nėra: naudojome tą pačią įrangą kaip ir kitur, – sako E. Ivanauskas. – Gabijos progimnazijoje vieną kraną reikėjo išmontuoti iš pastato vidaus, bet ir tai nėra neįprasta mūsų praktikoje.“
Pasak UAB „Klaipėdos kranai“ vadovo, prisidėti prie naujų mokyklų statybos dažnai netenka, todėl tai buvo įdomi patirtis.

Beveik ketverius metus veikianti įmonė „Klaipėdos kranai“ nuolatos atnaujina kėlimo įrangos parką bei darbuotojų kompetencijas, siekdama patenkinti skirtingų klientų poreikius. Itin daug dėmesio skiriama turimo kranų parko plėtrai, o naujų tendencijų integravimas į kasdienius darbus užtikrina stabilų įmonės plėtimąsi rinkoje.

Be to, UAB „Klaipėdos kranai“ specialistai visuomet atsižvelgia į skirtingus užsakovų reikalavimus ir pasiūlo optimalų sprendimą.

Statybos buvo vykdomos išties labai operatyviai, tad vieni pagrindinių statybos darbų buvo vykdomi šaltuoju, o tiksliau – lietinguoju, metų laiku, todėl uždengti mokyklos stogą reikėjo kuo skubiau ir kokybiškiau.

PATIKIMIAUSI STOGO DANGŲ SPRENDIMAI

Gabijos progimnazijos statybų procese dalyvavo ir UAB „Mida LT“, priklausanti kompanijai TECHNONICOL, gaminančiai aukščiausios kokybės hidroizoliacines bei termoizoliacines medžiagas ir galinčiai pasiūlyti įvairių sisteminių sprendimų.

Šiame objekte įmonė UAB „Mida LT“ tiekė medžiagas ir pačios mokyklos, ir sporto salės stogams. Norint parinkti pačias tinkamiausias medžiagas, visų pirma atliktas konstrukcijų vertinimas: mokyklos stogo konstrukcijos buvo gelžbetoninės, o sporto salės – profiliuotų lakštų. Bendras stogų plotas siekia beveik 3 tūkst. kv. m: sporto salės stogas – 1,2 tūkst. kv. m, mokyklos – 1,7 tūkst. kv. m.

„Įrengiant stogą mokyklai, svarbiausia yra kokybė ir kruopštumas, kad viskas būtų atlikta tinkamai ir užtikrintų saugumą. Mokykla yra objektas, kuriam reikia itin didelio atsakingumo“, – tikina UAB „Mida LT“ komunikacijos vadybininkė Meda Juškaitė. Įvertinę stogo konstrukciją, parinkome „Mida Technoelast PVS4b“ (viršutinė stogo danga) ir „Mida Technoelast PVS4s“ (apatinė stogo danga).“

Pasak įmonės atstovės, šios dangos išsiskiria vienomis geriausių techninių charakteristikų. Naudotos medžiagos yra itin atsparios ekstremalioms sąlygoms bei klimato kaitai, Gabijos progimnazijos stogų dangos eksploatavimo laikas sieks net 30 metų.

Vienas iš projektą lydėjusių iššūkių – stogo dengimo darbai buvo atlikti šaltuoju metų laiku. Todėl buvo itin svarbu, kad parinktų stogo dangų montavimui įtakos neturėtų nepalankios oro sąlygos.

TECHNONICOL siūlo didelį produktų asortimentą, tad visuomet gali pateikti tinkamiausią sprendimą skirtingo pobūdžio projektams

Ypatingas dėmesys buvo skirtas ne tik stogui, bet natūralios šviesos srauto užtikrinimui naujosios mokyklos patalpose, todėl projekte naudoti langai pasižymi pačiais optimaliausiais technologiniais sprendimais.

SPRENDINIAI RINKTI ATSIŽVELGIANT Į KOKYBĖS IR TVARUMO SANTYKĮ

Šiuolaikiniuose pastatuose, ypač mokymo įstaigose, itin daug dėmesio skiriama natūraliai šviesai, todėl naudojami didelių matmenų langai, vitrinos. Gabijos progimnazijoje langus gaminančiai įmonei „Velansta“ reikėjo ieškoti tinkamos gaminių specifikacijos bei tiksliai pagaminti ir sumontuoti visus produktus.

Mokslo paskirties pastatuose keliami padidinti reikalavimai mechaniniam patvarumui bei savybėms pagal jų mechaninį stiprį: gaminiai yra bandomi ir sertifikuojami 20 tūkst. varstymo ciklų (įprastai užtenka 5 tūkst. varstymo ciklų).

„Pagal STR reikalavimus, A+ klasės viešosios paskirties pastatams, šilumos laidumo koeficientas išorės langams neturėtų būti didesnis nei Uw = 1,0 (W/m²K). Tačiau statytojai, skaičiuodami bendrą balansą ir žinodami GEALAN PVC sistemų galimybes, šiluminių savybių reikalavimus langams gerokai padidino (iki 0,83 W/m²K ). Todėl šių langų gamyboje buvo naudojami nestandartiniai konstrukcijų sprendimai“, – pasakoja UAB GEALAN BALTIC architektų palaikymo skyriaus vadovas Giedrius Mastavičius.

Atliekant projektavimo darbus, aliumininiai langai pakeisti į PVC langus, tačiau vienas iš reikalavimų buvo išsaugoti maksimalius gaminių dydžius. Todėl GEALAN privalėjo surasti sprendimą, kad dideli langai ne tik išlaikytų visas gaminius veikiančias apkrovas, bet ir išsaugotų puikias šilumines savybes. Šiam sprendimui buvo pasirinkta PVC profilių sistema GEALAN S 8000, panaudojant 44 mm storio dviejų kamerų ir trijų stiklų stiklo paketus su šiltuoju rėmeliu tarp stiklų.

Gabijos progimnazijoje UAB „Velansta“ sumontuotų plastikinių langų ir durų konstrukcijų kiekis tikrai įspūdingas ir siekia daugiau nei 1,3 tūkst. kv. metrų. Taip pat bendrovė naujajam progimnazijos pastatui pagamino ir sumontavo aliuminio ir stiklo konstrukcijas, stoglangius.

LANGUOSE IR STOGLANGIUOSE SUMONTUOTOS AUTOMATINĖS ATIDARYMO SISTEMOS

Saugumas – vienas pagrindinių kriterijų mokymo įstaigose, todėl ieškoma vis naujų būdų, kurie padėtų užtikrinti kuo didesnę apsaugą. UAB „Autela“ Gabijos progimnazijos langams ir stoglangiams tiekė daugiau nei 200 automatinių atidarymo pavarų.

Pastate naudoti skirtingi pavarų tipai, kurie priklauso nuo naudojimo pavaros ir skiriasi savo atidarymo eiga bei jėga.
Vienos iš naudotų pavarų yra grandininės, užtikrinančios automatizuotą natūralų vėdinimą ir dūmų šalinimą patalpose. Svarbu ir tai, kad šios pavaros tinka visų tipų langams.

Gabijos progimnazijoje taip pat sumontuotos tiesinės pavaros, skirtos langams bei stoglangiams automatiškai atidaryti: atsižvelgiant į langą, parenkama atitinkama pavaros stūmimo ar traukimo galia, pavaros gali būti 24 V arba 230 V išpildymo. Kadangi pavarų gamintojas turi didelį spektrą tvirtinimo detalių, pavaras galima sumontuoti visoms plastiko ar aliuminio langų sistemoms.

Pastate taip pat naudota ir langų rakinimo pavara, skirta langui automatiškai užrakinti, po to kai jis automatiškai uždaromas. Pavara montuojama vietoj įprastos lango rankenos. Su šia pavara yra užtikrinamas aukščiausias saugumo lygis bei lango sandarumas.

„Vienas iš užsakovų reikalavimų buvo kuo platesniu kampu atsidarantys langai, todėl parinkome geriausiai tinkančius sprendimus skirtingose patalpose“, – pasakoja įmonės „Autela“ vadovas Ramūnas Eitminavičius.

Įmonės „Autela“ specialistai gali pasiūlyti ne tik standartinius, bet ir individualius, visiškai kliento poreikius atitinkančius sprendimus, skirtus mediniams, plastikiniams ir aliumininiams langams.

PASTATO PASKIRTIS NULĖMĖ SPRENDIMUS

Vis dažniau kalbama apie tai, kad, norint užtikrinti kokybiškas darbo ir mokymosi sąlygas, būtina dėmesį atkreipti į langų sistemas pastatuose. Reikalavimai dar labiau griežtėja, kai kalbama apie mokymosi įstaigas. Gabijos progimnazijoje, siekiant optimalių rezultatų, panaudota aliuminio ir stiklo sistema „Reynaers CW50 HI“.

Įmonės „Arlanga alu“ direktoriaus Žilvino Čeko teigimu, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad visi kiemelio fasadai, langai ir durys vienodi, iš tiesų reikėjo pritaikyti daug unikalių sprendimų.

„Kai kurie aliuminio ir stiklo fasadai suprojektuoti netaisyklingos geometrijos, tokiems fasadams įgyvendinti reikalinga specifinė projektavimo ir matavimo įranga, – tikina Ž. Čekas. – Per trumpą laiką reikėjo suprojektuoti, pagaminti ir sumontuoti gaminius. Dėl patyrusio projektų vadovo, konstruktorių bendro darbo ir sėkmingo bendradarbiavimo su generaliniu rangovu ir projektuotojais pavyko laiku ir, svarbiausia, kokybiškai įgyvendinti užsibrėžtas užduotis.“

Vidiniame kiemelyje taip pat reikėjo naudoti specialią montavimo įrangą bei itin kruopščiai planuoti darbus, o pagal priešgaisrinius ir patalpų vėdinimo reikalavimus reikėjo panaudoti automatinio atidarymo furnitūrą.

Specifinės įrangos naudojimas buvo ne vienintelis iššūkis šiame projekte: daug dėmesio reikėjo skirti ir vaikų saugumui. Tam buvo naudojamos langų rankenos su rakinimo mechanizmais bei išpildyti griežtesni stiklo paketų saugumo reikalavimai.

Nors šis projektas ir labai išskirtinis, UAB „Arlanga alu“ specialistai jiems patikėtus darbus atliko per trumpą laikotarpį ir be jokių nesklandumų.

Svarbu ir tai, kad UAB „Arlanga alu“ ne tik gamina aliuminio konstrukcijų fasadus, langus ir duris, bet ir gali pasiūlyti Lietuvoje sertifikuotus ugniai bei dūmams atsparius aliuminio konstrukcijų gaminius.

Architektas V. Juozaitis pabrėžė, kad kuriant naują projektą buvo įdėta daug pastangų, norint užtikrinti, kad ateityje pastatas būtų kuo ekonomiškesnis, todėl ieškota sprendimų, kurie užtikrintų šilumos laidumą. Daugeliu atveju pasirinktos įmonės, kurios garsėja kokybiškais gaminiais bei operatyviai atliekamais darbais.

NAUDOTI DVIGUBAI STORESNI SEGMENTAI NEI ĮPRASTAI

Gabijos progimnazijos vartams įrengti buvo pasirinkta įmonė „Ryterna“, Lietuvoje ir Europoje gerai žinoma kaip kokybiškų garažo ir pramoninių vartų gamintoja.

„Daugumą vartų gaminame iš 40 mm storio segmentų, tačiau šiame objekte užsakovas prašė sumontuoti vartus su kuo geresnėmis šiluminėmis savybėmis, todėl parinkome 80 mm storio segmentus, – sako „Ryterna Group“ pardavimų vadovas Martynas Janionis. – Vartų šiluminis laidumas siekia 0,94 W/m²K.“

Pasak jo, užsakovas aukštus reikalavimus kėlė ne tik šiluminiam laidumui, bet ir konkrečiai spalvai bei pačiai vartų konstrukcijai – ji turėjo būti pritaikyta prie esamų inžinerinių tinklų.

„Individualiai projektavome vartų kreipiančiąsias, kad vartai nekliūdami prasilenktų su ortakiais patalpoje“, – teigia M. Janionis.

Nors specialūs reikalavimai mokymo įstaigų vartams nėra taikomi, tačiau, vadovaudamiesi ilgamete patirtimi, įmonės „Ryterna“ specialistai į kiekvieną projektą žiūri individualiai ir pritaiko konkrečius sprendimus. Dėl sprendimų lankstumo įmonę „Ryterna“ dažnai renkasi ir pramoninių, ir visuomeninių, ir individualių projektų vystytojai.

Patirtis su skirtingais projektais užtikrino, kad vartų įrengimo darbai vyktų sklandžiai ir būtų atlikti laikantis numatytų terminų.

ŠIUOLAIKINĖS TECHNOLOGIJOS UŽTIKRINA NE TIK GREITĮ, BET IR EKONOMIŠKUMĄ

Statybos Gabijos progimnazijoje vyko sparčiai, todėl visos projekte dalyvavusios įmonės turėjo ieškoti sprendimų, padedančių darbus atlikti maksimaliai greitai, bet išlaikant aukštus kokybės reikalavimus.

Įmonė „Betonys“ šiame objekte turėjo įrengti apie 8 tūkst. kv. m pagrindų ir išbetonuoti pačias grindis – naudota „Putzmeister“ technologija.

„Ši technologija išsiskiria minimaliu pasiruošimu darbui ir betonavimo darbų atlikimu per ypač trumpą laiką. Nelieka nepanaudoto mišinio, jo pagaminama tik tiek, kiek reikia būtent tą dieną vykdomiems darbams. Išlietas betonas užtrinamas elektrinėmis glaistyklėmis, – pasakoja UAB „Betonys“ vadovas Valerij Kravčun. – Galutinis rezultatas – grindų paviršius lygus, paruoštas dangoms kloti.“

Grindų betonavimo darbai, naudojant „Putzmeister“ technologiją, vykdomi ir daugiaaukščiuose, ir gyvenamuosiuose pastatuose, ir visuomeninėse ar gamybinėse patalpose. Svarbu ir tai, kad šis sprendimas atitinka optimalius ekonominius lūkesčius bei geriausias higienos ir sanitarines normas – mokymo įstaigoms tai labai aktualu.

Betono grindys pasirinktos dėl ypač gerų eksploatavimo savybių: šiuolaikinėmis technologijomis įrengtas grindų paviršius yra atsparus mechaniniams pažeidimams, atlaiko dideles dinamines apkrovas. Be to, ant tokiu metodu įrengtų grindų nesudėtinga kloti numatytas dangas.

UAB „Betonys“ kvalifikuoti specialistai darbus atlieka itin kruopščiai: patentuota darbo eiga išbandyta įvairiuose objektuose ir visuomet atitinka keliamus užsakovų reikalavimus.

Jau nuo pat objektų statybų pradžios buvo teigiama, kad mokykla bus išskirtinė architektūriniais, interjero dizaino, inžinerinių sistemų sprendimais: puikiai apgalvoti ne tik esminiai dalykai, bet net ir mažiausi elementai, išsiskiriantys kokybe. Projekte buvo sumontuota daugiau nei 170 vnt. subtilios formos ir maksimalaus funkcionalumo GEBERIT SMYLE serijos praustuvų.

SUMONTAVUS TINKAMAS INŽINERINES SISTEMAS, IŠSPRĘSTA NE VIENA PROBLEMA

Gabijos progimnazijoje UAB „Entalpija“ specialistai įrengė net 11 atskirų vėdinimo sistemų, kurios užtikrina komfortišką aplinką mokyklos bendruomenei. Skirtingose erdvėse, pavyzdžiui, sporto ir aktų salėse, valgykloje, technologinėje virtuvėje, sumontuotos sistemos tarpusavyje nėra sujungtos, todėl jų nustatymai gali būti individualūs ir pritaikyti konkrečiai patalpai.

„Dėl atskirų sistemų įrengimo užtikrinama, kad net ir gedimo atveju mokykla neliktų be vėdinimo – nukentėtų atskira zona“, – sako UAB „Entalpija“ vadovė Danuta Juchnevičienė.

Įmonė buvo atsakinga ne tik už vėdinimą, bet ir už mokyklos kondicionavimo sistemą, kuri, anot D. Juchnevičienės, iš tiesų inovatyvi: progimnazijoje sumontuoti šilumos siurbliai „oras-oras“.

Kondicionavimo sistema padės išspręsti vėsinimo problemas: pastaruoju metu, kai mokiniai mokosi ir birželio mėnesį, sąlygos senesnėse mokyklose dėl per aukštos temperatūros tampa netinkamos. Kondicionavimo sistemos leis kiekvienoje mokyklos patalpoje vėsintis pagal poreikį.

Kondicionavimo sistemos pereinamuoju laikotarpiu atliks šildymo funkciją. „Įprastai šildymo sezonas prasideda, kai lauko temperatūra tris paras iš eilės nukrinta žemiau +10 ºC, tad mokyklos patalpose jau būna vėsu. Šis kondicionavimo sprendimas padės mokyklai šildyti klases, kol dar nėra oficialiai pradėtas šildymo sezonas, – teigia D. Juchnevičienė. – Kiekviena klasė šilumą galės reguliuoti individualiai.“

UAB „Entalpija“ specialistai vėdinimo ir kondicionavimo sistemas įrengė dar liepą, vėliau vyko jų bandymai bei derinimas.

RENKANTIS ĮRANGĄ ATSIŽVELGTA Į NAUDOJIMO YPATUMUS

Gabijos progimnazijoje, norint užtikrinti komfortą darbuotojams ir mokiniams, daug dėmesio skirta modernioms inžinerinėms sistemoms įrengti, tad montuota itin kokybiška įranga. Dėl šios priežasties pasirinkti Suomijos koncerno „Purmo Group“ gaminami radiatoriai „Purmo Ventil Compact“, išsiskiriantys ilgalaikiškumu bei tvirtumu.

„Purmo Group“ Lietuvos regiono vadovas Šarūnas Kalinaitis sako, kad šie radiatoriai parinkti ir dėl pastato specifikos: „Kadangi radiatoriai naudojami ir koridoriuose, tikėtina, kad ant jų bus sėdima ar remiamasi, todė buvo parinkti „Purmo Ventil Compact“ radiatoriai, turintys tvirtus sieninius laikiklius. Taip pat šie radiatoriai yra ypač atsparūs mechaniniams pažeidimams. Šie radiatoriai laikomi vienais energiškai efektyviausių rinkoje, nes yra pagaminti iš aukštos kokybės plieno, todėl jie labai greitai įkaista ir yra lengva kontroliuoti jų šilumos kiekio atidavimą patalpai. Dėl nuosaikios išvaizdos Purmo radiatoriai puikiai dera prie bet kokio interjero.“

Būtent estetinis vaizdas buvo vienas svarbiausių aspektų pasirenkant konkrečius radiatorius: progimnazijoje sumontuota puspenkto šimto radiatorių „Purmo Ventil Compact“, kurie išsiskiria savo minimaliu dizainu. Jei tradiciniuose radiatoriuose, buvusiuose prieš mokyklos renovaciją, visi vamzdžiai matomi, uždengtas „Purmo“ radiatorių viršus ir šoninės dalys suteikia jiems malonią ir patrauklią išvaizdą. Progimnazijoje sumontuotose radiatoriuose visi vamzdžiai ir sklendės paslėpti viduje, todėl jie atrodo subtiliai ir neperkrautai.

Universaliuose radiatoriuose „Purmo Ventil Compact“ esantys prijungimo atvamzdžiai suteikia galimybę radiatorius į šildymo sistemą prijungti iš apačios, o prireikus ir iš šono.

Išsirinkti optimalų variantą iš „Purmo Group“ produkcijos nebuvo sunku: asortimentas labai įvairus ir jų atstovai gali pasiūlyti didžiausią produktų pasirinkimą įvairioms šildymo sistemoms.

TINKAMAS PROCESŲ PLANAVIMAS, PATIRTIS IR KONTROLĖ – SĖKMĖS GARANTAS

Gabijos progimnazijoje UAB „Interresta“ darbus vykdė beveik visuose statybos etapuose: įmonės specialistai atliko gelžbetonio surinkimo, betonavimo, mūrinių pertvarų įrengimo darbus.

„Surenkamojo gelžbetonio montavimo darbus įvykdėme maždaug per šešis mėnesius pagal suderintą grafiką, – pasakoja įmonės „Interresta“ projektų vadovas Dmitrijus Mickevičius. – Etapais dirbo po dvi darbuotojų pamainas, kurių valdymas ir kontrolė yra įprasta praktika daugiau nei 15 metų veiklą vykdančiai įmonei „Interresta“. Nuolat užtikrinama darbų sauga leido sėkmingai išvengti nelaimingų atsitikimų ir garantavo sklandų darbų grafiko laikymąsi.“

Pašnekovo teigimu, UAB „Interresta“ specialistai, baigę gelžbetonio konstrukcijų ir mūrinių pertvarų įrengimo darbus, kartu su kitais rangovais atliko vidaus apdailos darbus.

„Projektas reikšmingas, pakankamai didelis ir darbų spektras platus: buvo įrengiamos sienų ir grindų plytelių dangos, montuojamos gipskartonio pertvaros bei įvairios interjero detalės. Kokybiškai glaistytos ir nudažytos sienos sporto salėje, kabinetuose ir bendrosiose patalpose, – apie darbų eigą pasakoja UAB „Interresta“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Andriulionis. – Svarbu, kad statybos darbų procesai buvo efektyviai organizuojami ir darbai vyko sklandžiai.“

UAB „Interresta“ specialistų patirtis, jų atliekamų darbų valdymo koordinavimas leido užduotis atlikti per nustatytus terminus, grafikus ir darbus derinant su kitomis objekte dirbusiomis įmonėmis.

Šiuo metu „Interresta“ įgyvendina daugiabučių namų (kotedžų) kvartalą „Lukšinės namai“ Vilniaus mieste, Kalnėnuose, ir daugiabučių namų projektą „Sniadeckio namai“ (www.sniadeckionamai.lt) Šalčininkuose. Įmonė taip pat atlieka ir vienbučių/dvibučių, individualių namų rangos ir statybos darbus pagal individualius užsakymus.

DANGOMS KELIAMI GEROKAI AUKŠTESNI REIKALAVIMAI
Mokymosi įstaigose vienas iššūkių yra surasti patrauklų, patvarų bei nedaug priežiūros reikalaujantį grindų dangos sprendimą. Gabijos progimnazijoje jį pasiūlė UAB „Dubingiai“. Objekte panaudota specializuota heterogeninė švietimo įstaigoms skirta danga – belgų gamintojo IVC Group „Concept 70“ ir „Optimise 70“ kolekcijos. Padengti reikėjo apie 4,3 tūkst. kv. m.: dangos naudotos koridoriuose, klasėse bei metodiniuose kabinetuose.

„Grindims naudota „Concept 70“ – ypatingai atspari danga, o sienoms „Optimise 70“, kuri priskiriama akustinei dangai, sumažina garso sklidimą už patalpos ribų. Taip pat puikiai saugo sienas nuo mechaninių pažeidimų. Visa mokykloje naudota danga yra aukščiausios – 34 – dėvėjimosi klasės,“ – teigia UAB „Dubingiai“ produktų vadovė Lina Riabčenkienė.

Dangos yra apdorotos specialiu „Hyperguard+ PUR“ būdu, kuris užtikrina aukštesnį dangos atsparumo laipsnį – tai itin svarbu mokymosi įstaigose. „Hyperguard+ PUR“ – vandens pagrindo lakas, kuriame nėra tirpiklių.

Mokyklose, taikant aukštesnius higienos reikalavimus, būtina palaikyti higienišką grindų dangos paviršių. Specialus dangos apdorojimas ir grindų grūdelių derinys leidžia sukurti neslystantį paviršių bei suteikia geresnį atsparumą nešvarumams.

Nemažiau svarbus ir estetinis dangų vaizdas: visoje progimnazijoje, pasak L. Riabčenkienės, dominuoja pilka spalva, todėl ją ir nuspręsta išlaikyti.

Reikiamus sprendimus įmonėms specialistams pavyko rasti operatyviai, o patys darbai truko vos pusantro mėnesio.
„Turėjome dirbti labai greitai, tam reikėjo nemažų resursų. Tačiau svarbu buvo ne tik terminas, bet ir kokybė, – sako L. Riabčenkienė. – Šiame etape padėjo generalinis rangovas UAB „Conresta“, kuris dėjo visas pastangas, kad darbai vyktų sklandžiai, be jokių trikdžių.“

Pasak UAB „Dubingiai“ atstovės, tai viena moderniausių ir gražiausių mokyklų Vilniuje, todėl džiugu, kad įmonės specialistai turėjo progą prisidėti prie jos statybų.

UAB „Dubingiai“ – bene didžiausią pasirinkimą siūlantys interjero prekių rinkos lyderiai, kuriuos dėl ypatingo lankstumo bei gebėjimo greitai ir kokybiškai atlikti jiems patikėtus darbus, renkasi įvairūs užsakovai. Įmonė siūlo sprendimus ir visuomeniniams, ir gyvenamiesiems pastatams.

FUNKCIONALUMAS IR ESTETIKA VIENAME

Per itin trumpą laikotarpį užpildyti progimnazijos erdvę baldais buvo patikėta daugiau nei 20 metų baldų srityje dirbančiai įmonių grupei „Ergolain“.

„Įrengiant mokyklą, be baldų funkcionalumo, ilgalaikiškumo ir estetinio vaizdo, labai daug dėmesio skiriama mokinio darbo vietos ergonomiškumui: didžiąją dienos dalį vaikai praleidžia sėdėdami, todėl svarbu užtikrinti patogią mokymosi vietą, – teigia „Ergolain“ projektų vadovė Juliana Vološinova. – Moksleivių klasėse pastatyti stalai ir kėdės yra reguliuojamo aukščio, tad jie galės būti pritaikyti pagal vaikų individualius poreikius.“

Įgyvendinant šį projektą, siekta sukurti ne tik funkcionalias, jaukias, bet ir kūrybiškumą skatinančias erdves.

„Visi mūsų siūlomi sprendimai buvo orientuojami į konkrečių klasių poreikių išpildymą. Specializuotoms klasėms tiekėme ne tik baldus, bet ir įrangą. Pavyzdžiui, maisto technologijų klasę galima prilyginti profesionaliai virtuvei. Joje panaudoti darbo stalviršiai yra pagaminti iš vandeniui, garams bei mechaniniams poveikiams atsparių ir išskirtinai atrodančių plokščių „Compact HPL“, – pasakoja J. Vološinova.

Vienas didžiausių šio projekto iššūkių – itin trumpi terminai, per kuriuos reikėjo suprojektuoti, pagaminti ir sumontuoti baldus mokykloje.

„Papildomas iššūkis buvo ir tai, kad derinimo darbai prasidėjo karantino metu, todėl teko ne kartą ieškoti naujų sprendimų bei alternatyvų, kad projektas būtų įgyvendintas laiku. Būtent tokiais lemiamais momentais išryškėjo profesionalus „Ergolain“ komandinis darbas. Džiaugiuosi dirbdama tokioje komandoje, – išskirtinėmis projekto akimirkomis dalinasi „Ergolain“ projektų vadovė. – Taip pat didelės įtakos turėjo ir sklandus bendradarbiavimas su užsakovais bei architektais.“

IŠŠŪKIS – SUTVARKYTI APLINKĄ, KAI APLINK VYKSTA STATYBOS

Gabijos progimnazijos statybų metu buvo priimtas ne vienas unikalus sprendimas, siekiant, kad mokiniai rugsėjo 1-ąją pasitiktų ne tik naujose patalpose, bet ir sutvarkytame mokyklos kieme. Visi žemės tvarkymo, sklypo paruošimo, apželdinimo, takelių, kelių, tvorų ir žaidimų aikštelių įrengimo darbai buvo patikėti įmonei „Kasybos technika“.

„Standartiškai – pirma pastatomas pastatas, o tuomet tvarkoma aplinka. Bene pirmą kartą įmonės istorijoje visus aplinkos tvarkymo darbus reikėjo atlikti dar vykstant statyboms, – pasakoja UAB „Kasybos technika“ vadovas Žygimantas Talaikis. – Tai reiškia, kad reikėjo itin atidžiai sudėlioti prioritetus taip, kad ir aplinka būtų tinkamai sutvarkyta, ir statybos nestrigtų.“

Įmonės vadovas pripažįsta, kad tai ne visada buvo paprasta: buvo atvejų, kai teko kelis kartus tvarkyti tas pačias vietas, tačiau viską pavyko greitai išspręsti ir didelių nesklandumų neįvyko.

Pasak Ž. Talaikio, nors pats projektas nebuvo sudėtingas, bet iškeltų reikalavimų negalima vadinti standartiniais: pavyzdžiui, įrenginėjant vidinį kiemelį, į jį patekti buvo galima tik per vidines progimnazijos patalpas, nes kiemelis neturi išėjimo į lauką.

„Visą reikalingą techniką gabenomės per įrengtus koridorius, tai reikalavo ypatingo kruopštumo, – sako Ž. Talaikis. – Vis dėlto, daugelį sprendimų pritaikėme pasitelkę savo patirtį, todėl darbai vyko sklandžiai ir greitai.“

Vieni paskutiniųjų UAB „ Kasybos technika“ atliktų darbų šiame objekte buvo apželdinimas: vidiniame kiemelyje naudoti kazokiniai kadagiai, natūralus mulčius, o bendrose erdvėse aplink progimnaziją pasėta veja.

Įmonės „Kasybos technika“ specialistų ilgametės patirties dėka, visi darbai įvykdyti per iš anksto numatytus terminus.

Interjeras ir jame naudojami elementai sukuria išskirtinę aplinką viduje, tačiau ne mažiau svarbios ir mokyklos prieigos. Kadangi ir Gabijos gimnazija, ir progimnazija naudojasi bendru kiemu, reikėjo sukurti vientisą aplinką bei tuo pačiu viena nuo kitos savotiškai atskirti mokyklas.

VIENI PASKUTINIŲ DARBŲ – VIZUALUS MOKYKLOS PAVADINIMO IŠKĖLIMAS

Originalus vizualinis sprendimas papuošė Gabijos progimnaziją. Tūrinės raidės su mokyklos pavadinimu yra itin solidžios ir kartu atkreipiančios dėmesį. Jų techniniai brėžiniai gamybai bei montavimas buvo patikėti įmonei „Salve Sol“, kuri kone dvidešimt metų specializuojasi vizualinės reklamos gamybos ir prekių eksponavimo srityse.

Užrašas „Gabijos progimnazija“ yra sumontuotas virš centrinio įėjimo, jo dydis siekia 500 x 8200 mm, bei ant sienos – 2980 x 9100 mm. Raidžių korpusas virintas iš aliuminio, fasadas – iš akrilo „Plexiglas 5mm“. Be to, raidės sumontuotos ant aliumininio laikančiojo karkaso.

„Raides montavome net 16–17 m aukštyje. Taip pat reikėjo išspręsti tvirtinimo ant sienos ir parapeto mazgus, – apie montavimo procesą pasakoja UAB „Salve Sol“ vadovas Laimonas Jurgauskas. – Ir pačioms raidėms, ir montavimui suteikiamas garantinis laikotarpis.“

Pasak jo, dirbant su tokio tipo projektais, būtina užtikrinti kuo aukštesnę kokybę ir darbus atlikti per trumpą terminą. Kūrybingi darbuotojai, pažangi technologinė įranga ir dėmesys naujovėms leidžia UAB „Salve Sol“ specialistams užtikrinti, kad jūsų užsakymai bus atlikti kokybiškai ir laiku.

Įmonė „Salve Sol“ atlieka reklamos projektavimo, gamybos, montavimo ir priežiūros darbus, o didžiulė sukaupta patirtis leidžia įgyvendinti net pačius sudėtingiausius projektus.

Tikimasi, kad Gabijos progimnazija taps savotišku startu spartesnei modernių mokyklų plėtrai visoje Lietuvoje: jau per pirmuosius veiklos mėnesius naujoji mokymosi įstaiga gavo daugybę teigiamų atsiliepimų iš visos mokyklos bendruomenės.

„Gabijos gimnazija yra didžiulis žingsnis, kad šiauriniuose Vilniaus rajonuose vaikams būtų užtikrintos puikios sąlygos mokytis. Sėkmingai baigėme šias statybas, pastatėme naują mokyklą Balsiuose ir baigiame statyti naują Pavilnio progimnazijos priestatą. Mano tikslas, kad artimiausiu metu naujos mokyklos atsirastų ir Pilaitėje, Tarandėje bei Perkūnkiemyje“, – sakė Vilniaus mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Per ateinančius kelerius metus planuojama, kad vien sostinėje bus atidarytos net trys naujos mokyklos, kurios modernumu ir originaliais sprendimais nenusileis naujajai Gabijos progimnazijai.

Nuotr. Laimonas Ciūnys, Kęstutis Jonaitis

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/07/soninis2.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2020 spalio 30

AUTORIUS

Švelnai tariant, negražu V.Juozaičiui prisiimti šio projekto autorines teises. Perduotos tik turtinės teisės į kūrinį ir sutikimas dalinai koreguoti. Visa funkcinė-planinė struktūra yra nepakitusi. O sporto salės padidinimas ir energetinės klasės padidinimas nepanašu į kūrybą. Straipsnio autoriui reikėtų pasidomėti, kas pasirašė kaip techninio projekto architektūrinės dalies vadovas.