Paryžiaus Dievo motinos katedros tragedija


Paryžius yra vienas iš nedaugelio planetos miestų, stebinančių savo netradicine architektūra. Tačiau vakar užsidegė jos ikoninės struktūros. Pasak „The Washington Post“, ugnies liepsnų šiluma galėjo būti jaučiama visoje Seijos upės pakrantėje, t.y. kelis šimtus metrų nuo katedros. Nors gaisras  buvo užgesintas, padaryta nepataisoma žala šiam šedevrui.

Pavojinga gelbėjimo operacija

Ugniagesiams pavyko išgelbėti 850 metų gotikos pastato pagrindinę akmens struktūrą, įskaitant ir du bokštus, tačiau smailė ir stogas sudegė. Gaisro gėsinimo operacija truko beveik devynias valandas, nuo gaisro pradžios. Gaisras prasidėjo maždaug 18.30 val. vietos laiku, pirmadienį, ir greitai pasiekė katedros stogą, sunaikindamas jo vitražus ir medinį interjerą.

Gelbėjimo operaciją apsunkino tai, kad buvo baimintasi pilti vandenį tiesiog ant bažnyčios stogo ir bokštų, nes atvertos konstrukcijos dėl renovacijos, galėjo visiškai sulūžti.

Paryžiaus prokuratūra svarsto avarijos, susijusios su statybomis versiją. Nors lieka neaišku, kas įžiebė gaisrą, katedra buvo restauruojama pagal projektą, kurio vertė siekė 6,01 mln eurų. Praėjusią savaitę buvo pašalintos 16 vario statulų. Statybos darbai pradėti tada, kai akmenyje atsirado įtrūkimų, dėl kurių kilo baimių, kad struktūra gali tapti nestabili. Neatmetama ir vandalizmo versija. Šiemet jau buvo sudegintos kelios katalikų bažnyčios Paryžiuje.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas sakė, kad katedra buvo „visiems Prancūzijos žmonėms“, įskaitant tuos, kurie niekada nebuvo ten, ir gyrė ypatingą drąsą 500 gelbėjimo operacijų dalyvių. Prezidentas pažadėjo katedrą atstatyti. Šiuo metu vertinamas žalos mastas.

Aktyvistai įkūrė fondą Paryžiaus Dievo motinos katedros atstatymui.

BBC skelbia, kad gelbėjimo operacijos metu buvo sužeistas vienas ugniagesys.

Siaubas, pamačius degant beveik 800 metų istorijos

Paryžiaus Dievo Motinos katedra − katedra Paryžiuje, Senos Sitė saloje. Tai vienas reikšmingiausių ankstyvosios gotikos architektūros paminklų. Tai pati seniausia katedra šiaurės Prancūzijoje ir viena didžiausių to laikmečio katedrų Europoje. Ji buvo pastatyta 1260 metais. Prancūzijos revoliucijos metu bažnyčios dalys buvo sunaikintos. Galiausiai bažnyčia buvo renovuota 1870 metais ir vėliau iki pat XX a. pabaigos liko nepaliesta.

1431 metais joje buvo karūnuotas Anglijos karalius Henrikas VI. Po keturių šimtų metų čia imperatoriumi buvo karūnuotas Napoleonas Bonapartas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelas Macronas išreiškė savo mintis: „Paryžiaus „Notre –Dame” paskendo liepsnose. Tai tautos tragedija. Tai visos civilizacijos tragedija”.

Prezidentas priminė, kad buvo išvengta to kas galėjo nutikti blogiausio. Buvo išsaugota pagrindinė katedros struktūra.

Kultūros vertybės – išgelbėtos

Gelbėjimo komandos nariai sugebėjo išgelbėti vertingiausius meno kūrinius, įskaitant

erškėčių karūną, kurią Jėzus dėvėjo prieš jo nukryžiavimą. Taip pat buvo išgelbėta Liūtas IX -ojo tunika.

„Mes sudarėme solidarumo grandinę, ypač gelbstint meno kūrinius“, – sakė Paryžiaus meras Anne Hidalgo.

Istorikas Camille Pascal prancūzų transliuotojui BFMTV sakė, kad neįkainojamas paveldas buvo sunaikintas: „Laimingi ir nelaimingi įvykiai šimtmečius buvo paženklinti „Notre-Dame” varpais”.

Nėra reikšmingesnės Prancūzijoje bažnyčios nei „Notre-Dame”. Jos pagrindinis varžovas kaip nacionalinis simbolis – Eifelio bokštas. Tačiau jam vos daugiau nei šimtmetis. „Notre-Dame“ nuo 1200-ųjų buvo lyg Paryžiaus švyturys. Šis gaisras yra smūgis prancūzų tautai.

Paskutinį kartą katedra patyrė didelę žalą Prancūzijos revoliucijos metu. Statinys išgyveno du pasaulinius karus, kurių metu ji buvo nepaliesta.

Pirmadienio vakarą, tūkstančiai žmonių susirinko gatvėse aplink katedrą, tyliai stebėti liepsnų praryjamo šedevro. Kai kurie atvirai verkė, o kiti giedojo giesmes ar kalbėjo maldas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų