Per metus skirtinguose Lietuvos miestuose išvystyti du nauji logistikos centrai


Industrinio ir komercinio nekilnojamojo turto plėtros įmonė „SIRIN Development“ per 15 veiklos metų išvystė daugiau nei 400 tūkst. m2 skirtingų pastatų.

2019 m. Lietuvos, Latvijos ir Rusijos rinkai įmonė pristatė keturis naujus logistikos centrus ir buvo įtraukta į „PropertyEU Magazine“ didžiausių logistikos nekilnojamojo turto vystytojų reitingą. „SIRIN Development“ sąraše užėmė 13-ą vietą, taip tapdama pirmąja į reitingą įtraukta bendrove iš Baltijos šalių.

Neseniai Lietuvoje duris atvėrė net du šios įmonės objektai: Kauno logistikos centras (I etapas) ir Liepkalnio industrinis parkas (III etapas).

„Pagrindinis kriterijus, renkantis kur pradėti vystyti naują centrą, yra tinkama logistika. Lietuvoje nėra daug tarptautinių gamyklų, prekybos tinklų. Visa logistika paremta vidaus vartojimu, todėl, kalbant apie Lietuvą, yra du miestai, kuriuose susikoncentravusi visa logistika: Vilnius, kuriame daugiau tarptautinės gamybos, ir Kaunas, kuriame apsistoję tie, kurie prekiauja Lietuvoje. Tarp Vilniaus ir Kauno yra perkamosios galios centras“, – teigia įmonės vadovas Laurynas Kuzavas.

Visi nauji „SIRIN Development“ logistikos centrai yra suprojektuoti tvariai ir turi „Baltic Green Energy“ sertifikatą. Jis patvirtina, kad logistikos centras savo veikloje naudoja elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„Vystydami naujus projektus, visuomet atsižvelgiame į klientų poreikius ir lūkesčius: koks išdėstymas, transporto schema, įvažiavimas yra efektyviausi. Sprendžiame tam tikrus saugumo ir teritorijos planavimo klausimus. Kas kartą tobulėja technologijos ir sprendiniai, – pasakoja L. Kuzavas. – Patenkintas klientas lieka ilgam ir mums kuria pridėtinę vertę.“

Pasak jo, vis daugiau organizacijų kalba apie tai, kad reikia padaryti ne tik patogius biurius, bet ir sandėlius – taip pagerinant darbo sąlygas darbuotojams.

Modernios technologijos ir išvystyta infrastruktūra

Projekto pavadinimas: Kauno logistikos centras

Adresas: Martinavos g. 8, Martinavos k., Kauno r.

Užsakovas: Industrinio nekilnojamojo turto vystytojas „SIRIN Development“

Projektuotojas: UAB „AIF LT“

Energinė klasė: A+

Plotas: 24 000 m2

Darbinis sandėlio aukštis: 10,5 m

I etapo statybų pabaiga: 2019 IV ketv.

Investicijos: apie 12 mln. Eurų

Prieš keletą mėnesių buvo baigtas pirmasis Kauno logistikos centro statybų etapas. Duris atvėrė moderniausias ir didžiausias logistikos centras šiame rajone. 24 tūkst. m2 pastate įrengtos ne tik sandėliavimo, bet ir administracinės patalpos.

Pasak „SIRIN Development“ vadovo Lauryno Kuzavo,  17,5 ha ploto sklypas įsigytas gana seniai, tad tik reikėjo ryžtis pradėti jį vystyti. Sklypas buvo apleistas, užpelkėjęs, teko jį išmiškinti.

„Sandėliai yra užstatomi iki 50% teritorijos, likusi dalis skirta laisvam judėjimui ir žaliajai zonai“, – sako L. Kuzovas.

Kauno logistikos centre įrengta purškiamoji gesinimo sistema su dūmų ir karščio jutikliais, nedulkančios grindys (apkrova iki 8 t/m²), hidraulinės rampos (1 rampa/500 m²), išmanusis šviesos diodų (LED) apšvietimas, autonominis šildymas. Daug dėmesio skirta ir teritorijos apsaugai bei bendram teritorijos išdėstymui.

Šiuo metu vykdomas II statybų etapas, kurio metu bus pastatyta dar 16 tūkst. m2 sandėliavimo ploto. III etape, kurį planuojama baigti 2022 m., bus pastatyta dar 30 tūkst. m2. Tikimasi, kad bus sukurta daugiau nei 400 naujų darbo vietų.

Silpnas gruntas kliūtimi netapo

UAB „Gevalda“ jau turi sukaupusi didelių pramoninių projektų infrastruktūros įrengimo patirtį, tačiau į kiekvieną objektą žiūrima individualiai. Kauno logistikos centras iškėlė naujų iššūkių – per gana trumpą laikotarpį sunkiasvorei technikai bei naujam pastatui pritaikytas sklypas, kuriame vyrauja nestabilus gruntas bei aukštas gruntinio vandens lygis.

„Galiu tik pasidžiaugti, kad, neatsižvelgiant į aplinkybes, darbai vyko sklandžiai. Vienu metu čia dirbo apie 20 darbuotojų. Jų pastangos ir kompetencija leido užtikrinti kokybišką rezultatą per aštuonių mėnesių terminą. Trumpas laikotarpis įpareigoja dirbti tiksliai ir be klaidų“, – teigia „Gevaldos“ vadovas Valdemaras Karlonas.

Pasak jo, šis objektas buvo vienas sudėtingiausių per visą įmonės veiklos istoriją, tačiau tokie iššūkiai suteikia progą mokytis ir pritaikyti jau turimas žinias.

Pradėjus Kauno logistikos centro žemės darbus ir reljefo profiliavimą, visų pirma reikėjo iškasti sklype esančias durpes, įrengti drenažo sistemą bei specialiomis priemonėmis sustiprinti vyraujančius silpnus molingus gruntus. Didžioji dalis darbų atlikta mechanizuotai, todėl didelis sklypo plotas įmonei „Gevalda“ nesutrukdė įvykdyti planuotų užduočių pagal grafiką.

Dangų konstrukcijos buvo parinktos atsižvelgiant į numatomą sunkiasvorių automobilių intensyvų judėjimą teritorijoje, o aikštelių konstrukcija šalia hidraulinių rampų papildomai sustiprinta.

Objekte įrengti keliai, aikštės ir panaudotos medžiagos atitinka Lietuvos Respublikoje galiojančius teisės aktus bei norminius dokumentus.

„Visos panaudotos medžiagos atitinka TRA SBR 19 Automobilių kelių mineralinių medžiagų mišinių, naudojamų sluoksniams be rišiklių, techninius reikalavimus ir yra įrengtos pagal ĮT SBR 19 Automobilių kelių dangos konstrukcijos sluoksnių be rišiklių įrengimo taisykles“, – apie objekte atliktų darbų reglamentavimą pasakoja įmonės vadovas V. Karlonas.

„Gevalda“ objekte įrengė ne tik lauko inžinerinius tinklus, betoninių trinkelių aikštes, bet ir privažiavimo kelius iš asfaltbetonio dangos. Taip pat įrengė pagrindus pastato viduje.

Pasirinktos jau ne viename objekte pasiteisinusios medžiagos

UAB „Balex Metal“ statybos medžiagų gamintojų rinkoje veikia daugiau kaip dvidešimt penkerius metus. Įmonė yra viena didžiausių lyderių rinkoje, kuri siūlo įvairius pramonės objektų, gyvenamųjų namų bei žemės ūkio objektų sprendinius. Kauno logistikos centre „Balex Metal“ tiekė fasadui, jo apdailai bei termoizoliacijai skirtas medžiagas.

Kauno logistikos centre pasirinktos standartinės pramoniniuose pastatuose naudojamos medžiagos: daugiasluoksnės plokštės, iš abiejų pusių dengtos metalu. Tad jos puikiai tinka ir fasado, ir vidaus apdailai.

„Balex Metal“ daugiasluoksnės poliizocianurato plokštės išsiskiria aukšta šilumos izoliacija. Frezuota užpildo sandūra neleidžia susidaryti šilumos tilteliui.

Dėl atitinkamai profiliuotos spynos, išilginio griovelio ir kūgiško vidaus sudūrimo paviršiaus nuolydžio plokštės įrengiamos labai greitai.

„Tai įprastos plokštės, kurias naudojame kasdien. Tad galima drąsiai sakyti, kad jos išbandytos ir nenuvilia klientų, – sako įmonės atstovas Tadas Gabalis. – Esame gamintojai, kurie klientams siūlo tai, ko reikia: nuo pačių geriausių technologinių sprendimų iki norimų spalvų paletės.“

„Balex Metal“ gamyba vyksta kiekvieną dieną, tad, net ir dirbant su itin dideliais objektais, tiekimo trikdžių pavyksta išvengti.

Iššūkiai pagyvina darbą

Kauno logistikos centre esančioms administracinėms patalpoms visų pirma buvo kelti kokybės ir ekonomiškumo kriterijai, tačiau ne mažiau svarbus estetinis vaizdas. Iššūkį per trumpą laikotarpį atlikti visus apdailos darbus priėmė UAB „Linkodas“.

Pasak įmonės vadovo Žydrūno Kuralavičiaus, užsakovas yra iš anksto patvirtinęs modelį, pagal kurį įrengiami tokio tipo objektai. Tačiau, net ir žinant pagrindinius kriterijus, pirmiausia buvo tiksliai išnagrinėta situacija bei poreikiai: dar prieš atliekant visus darbus, tartasi dėl naudojamų medžiagų, sienų, lubų.

„Į kiekvieną mums patikėtą darbą žiūrime labai atsakingai. Šiame objekte daug dėmesio skirta patalpų optimizacijai ir greitam patalpų atsipirkimui. Taip pat medžiagoms, kurios buvo kruopščiai atrinktos ir pasiūlytos ne tik kokybiškos bei vizualiai patrauklios, bet ir atitinkančios labai svarbų kriterijų, t. y. racionaliausias kainos ir kokybės santykis. Kokybiškas darbas – tai ne tik kokybiškos medžiagos, bet ir žmogiškieji ištekliai, užtikrinantys kokybišką visų statybos procesų dalyvių darbą. Džiaugiuosi, kad pavyko suburti profesionalią komandą, kuri sugeba per trumpą laiką kokybiškai realizuoti sudėtingus projektus reikliausiems užsakovams“, – teigia Ž. Kuralavičius.

Anot jo, trumpas darbo terminas dažnai tampa savotišku iššūkiu, kuris pagyvina darbą ir suteikia postūmį ieškoti modernių būdų, kaip dar efektyviau išnaudoti laiką, skirtą apdailos darbams atlikti.

Įmonė „Linkodas“ apdailos ir rekonstrukcijos projektus atlieka visuomeninės, gyvenamosios ir komercinės paskirties pastatuose.

Reikalavimai įgyvendinti per vasarą

Kauno logistikos centre visus šildymo, vėdinimo, kondicionavimo ir santechnikos darbus atliko ilgametę patirtį turinti UAB „Urdora“. Įmonė atlieka ne tik įrengimo, bet ir projektavimo darbus. Taip pat konsultuoja ieškant racionalių sprendimų bet kuriame objekte.

Įmonės vadovas Dainius Ragalskas teigia, kad nors Kauno logistikos centro pastato paskirtis yra specifinė, objekte atliktus darbus galima vadinti standartiniais: pasirinktos rinkoje gerai žinomos technologijos bei sistemos, siekta kuo labiau taupyti vietą ir užtikrinti komfortą naudotojams. Svarbiausi kriterijai, į kuriuos reikėjo atsižvelgti, buvo kokybė ir ekonomiškumas.

„Sandėlio zonoje įrengiant šildymą ir vėdinimą reikėjo užtikrinti, kad temperatūra eksploatavimo metu būtų ne žemesnė nei 16 laipsnių“, – apie specialius reikalavimus pasakoja D. Ragalskas.

Biuruose įrengta šildymo sistema, suderinta su oro siurbliais, automatiškai atlieka ir vėsinimo funkciją. Tad nereikia jokių papildomų priemonių, kad vasarą patalpose būtų vėsu.

Svarbu ir tai, kad išorinis bei vidinis blokai yra įrengti lauke, taip taupant vietą. Pasak D. Ragalsko, blokų priežiūra taip pat tampa paprastesnė.

Tualetų, dušų bei valymo patalpose įrengtos vandentiekio ir nuotekų sistemos. Beje, visi darbai pradėti jau pastačius pastatą.

„Darbus pradėjome birželį, o rugsėjį baigėme. Tai labai trumpas terminas tokio dydžio pastatui, tačiau, tinkamai sudėliojus prioritetus, pavyko išvengti netikėtumų ar delsimo“, – tikina D. Ragalskas.

Pirmąjį Kauno logistikos centro etapą norėta įgyvendinti sparčiai, tad visi statybos darbai atlikti itin operatyviai. Įdomu tai, kad nors vienu metu objekte darbavosi keliolika įmonių, pasak UAB „Urdora“ vadovo, visi veikė labai darniai.

Parinkta moderni technologija

Objekte sumontuota net 16 „LG Electronics Monobloc“ siurblių „oras–vanduo“. Jie ne tik ruošia karštą vandenį, bet ir šildo patalpas žiemą bei vėsina vasarą. Vėsinimui naudojami vandeniniai fankoilai. „Tai naujos kartos šilumos siurbliai „LG Electronics Monobloc“ su nauju R32 freonu, – apie tiektus gaminius pasakoja įmonės GLCO projektų vadovas Martynas Partikas. – Šilumos siurblys gali dirbti šildymo režimu esant –25 °C temperatūrai ir ruošti karštą vandenį iki +65 °C. Naujasis modelis „Monobloc“ yra net A+++ energinės klasės ir turi vienus aukščiausių COP koeficientų visoje šilumos siurblių rinkoje.“

Reikalavimas, kad įranga veiktų žemoje temperatūroje ir išlaikytų šildymo naudingumo koeficientą, buvo svarbiausias.

„Užsakovui buvo svarbu, kad užtikrintume kokybišką įrangos priežiūrą: visuomet operatyviai konsultuojame techniniais klausimais, o gedimus pašaliname per 1–2 darbo dienas. Rinkoje vieninteliai siūlome tokią spartą“, – teigia M. Partikas.

Kauno logistikos centras yra pirmasis toks didelis objektas, kuriame įrengti naujieji „oras–vanduo“ šilumos siurbliai „Monobloc“. Beje, visi siurbliai yra sujungti su bendra pastato sistema. Dėl šios priežasties juos galima valdyti ir prižiūrėti iš vienos vietos. Valdymo pultas montuojamas patalpoje – kliento pasirinktoje vietoje.

Svarbu ir tai, kad naujos kartos siurblys „Monobloc“ itin lengvai montuojamas, nes jungiama tik vandeninė dalis: nebelieka papildomo ilgai trunkančio darbo, skirto freoninei daliai jungti.

Lauko bloke naudojamas naujo tipo efektyvus ir ekologiškas R32 freonas, turintis itin mažą šiltnamio efekto sukėlimo koeficientą.

Siurbliai „LG Electronics Monobloc“ taip pat išsiskiria ypač mažu triukšmo lygiu – 1 m atstumu tik iki 52 dBA.

Svarbiausias kriterijus – ekonomiškumas ir funkcionalūs sprendimai

Projekto pavadinimas: Liepkalnio industrinis parkas (III etapas)

Adresas: Liepkalnio g. 172E, Vilnius

Užsakovas: Industrinio nekilnojamojo turto vystytojas „SIRIN Development“

Projektuotojas: UAB „Projektų rengimo biuras“

Energinė klasė: A+

Plotas: 29 767 m²

Darbinis sandėlio aukštis: 10,5 m

III etapo statybų pabaiga: 2019 IV ketv.

Investicijos: 13,5 mln. Eurų

Liepkalnio industriniame parke III etapo metu pastatytas sandėlis, kurio plotas siekia beveik 30 tūkst. m2. Ši teritorija – didžiausias naujas A klasės logistikos parkas Vilniaus mieste. Projektas išsiskiria strategine vieta, dėmesiu energiniam efektyvumui, aukšta statybų kokybe ir racionaliais sprendiniais.

Objekto projektuotojai, UAB „Projektų rengimo biuras“, džiaugiasi, kad pavyko įgyvendinti užsakovo užmojus šiame projekte. Buvo atsižvelgta į kitų parko pastatų įtaką projektuojamam objektui, kitus specifinius reikalavimus šiai teritorijai. Rastas geriausias optimalus sprendimas dėl maksimalaus sandėliavimo ploto ir aukščio, pažangių technologinių sprendimų, atsižvelgiant į statybos kaštus.

Pagrindinės projekto dalys projektuotos pasitelkiant trimatį modeliavimą, taip išvengiant galimų klaidų.

Patalpos suplanuotos taip, kad būtų galima lengvai keisti nuomojamo ploto segmentų plotus ir kiekius. Puiku, kad šio objekto statytojo vienas iš tikslų vystant šį objektą yra pridėtinės vertės kūrimas, teigia „Projektų rengimo biuro“ direktorius.

Liepkalnio industriniame parke įrengta purškiamoji gesinimo sistema su dūmų ir karščio jutikliais, nedulkančios grindys (apkrova iki 8 t/m²), hidraulinės rampos (1 rampa/550 m²), išmanusis šviesos diodų (LED) apšvietimas, autonominis šildymas. Daug dėmesio skirta teritorijos apsaugai bei bendram teritorijos išdėstymui.

UAB „Betono mozaika“ šiam projektui patiekė 27 tūkst. m2 betono gaminių, kurių didžiausią dalį, be bortelių ir bordiūrų, sudarė 10 cm aukščio trinkelės, idealiai tinkamos sunkiasvorio transporto apkrovoms. Daugelis logistikos bei sandėliavimo įmonių įvertinę betoninių gaminių savybes, juos mieliau renkasi nei įprastą asfalto dangą, nes veikiama nuolatinių sunkaus transporto apkrovų pastaroji greičiau susidėvi, bei tampa nesaugia eskploatuoti, ko neatsitinka su betono gaminiais. Pasirinktas gaminių aukštis užtikrina ilgalaikę, saugiai eksploatuojamą dangą.

Didelio ploto stogui – tinkamiausios medžiagos

UAB „Stogrenta“ savo klientams įvairiausiuose objektuose siūlo optimalius stogo dangų įrengimo sprendimus. Liepkalnio industriniame parke įmonės specialistai pritaikė ne tik tikslias technines žinias, bet ir ilgametę patirtį.

Įmonės vadovo Manto Pevcevičiaus teigimu, kaip ir daugelyje tokio tipo objektų svarbiausi reikalavimai yra darbų sparta, kokybė ir tinkamas medžiagų parinkimas.

Liepkalnio industriniame parke naujajame pastate stogui apšiltinti naudotos PIR plokštės. Šios šilumos izoliacinės poliuretano plokštės pagamintos iš standžių poliizocianurato putų šerdies ir iš abiejų pusių padengtos daugiasluoksne aliuminio folija.

Stogo hidroizoliacijai naudota hidroizoliacinė PVC stogo danga „Protan“, skirta plokščių sutapdintiesiems stogams įrengti gyvenamuosiuose, komerciniuose, pramoniniuose, žemės ūkio ar sporto paskirties pastatuose.

Pasak M. Pacevičiaus, šios kartu naudojamos medžiagos leidžia įrengti stogą greitai ir kokybiškai. Svarbu ir tai, kad „Stogrenta“ teikia stogų techninės priežiūros paslaugas savo įrengtiems stogams. Įmonė gali atlikti kasmetę stogo apžiūrą, taip pat remonto ir keitimo darbus, nustatyti gedimus.

III etapas – sklandus ir greitas darbas

UAB „Gevalda“ nuo savo veiklos pradžios įgyvendino daugybę projektų visoje Lietuvoje. Tarp jų ir vienas didžiausių projektų Vilniuje – Liepkalnio industrinio parko statybos.

„Mūsų įmonės specialistai čia atliko žemės darbus, reljefo profiliavimą, įrengė lauko inžinerinius tinklus: vandentiekio, nuotekų šalinimo sistemas. Taip pat įrengėme aikštes iš betoninių trinkelių dangos (visą konstrukciją) bei privažiavimo kelius iš asfaltbetonio dangos“, – atliktus darbus vardija įmonės vadovas Valdemaras Karlonas.

Pasak jo, visuose trijuose etapuose buvo naudotos analogiškos konstrukcijos bei medžiagiškumas: praėjusiuose etapuose statytų pastatų naudotojai neturėjo priekaištų infrastruktūros darbams, tad ieškoti naujų sprendimų neprireikė. Be to, visuose objektuose naudotos technologijos yra ne kartą pritaikytos panašiose teritorijose.

„Palyginti su praėjusiais etapais, šis yra ypatingas savo dvigubai didesne apimtimi, o užbaigti jį reikėjo per panašų laikotarpį. Visi darbai buvo atlikti maždaug per 10 mėnesių“, – teigia „Gevaldos“ vadovas.

Per šį laikotarpį įmonės specialistai įrengė lauko inžinerinius tinklus, apie 30 tūkst. kv. m įvairių dangų bei 25 tūkst. kv. m pagrindų pastato viduje. Be to, vienu metu objekte dirbo keletas įmonių, tad atliekamus darbus reikėjo planuoti derinant ir su kitais.

„Mūsų vykdomuose projektuose tokia praktika yra dažna, tad esame įpratę darbus planuoti ir derinti kartu su užsakovo atstovais, kitais objekto dalyviais“, – sako V. Karlonas.

Prasidėjus Liepkalnio industrinio parko III etapo statyboms, norint išvengti logistikos iššūkių, buvo įrengtas atskiras įvažiavimas į objektą. Tad nebuvo jokių nesklandumų nei vykdant darbus III etapo teritorijoje, nei tęsiant veiklą aplinkiniuose objektuose.

Įmonė naudoja pažangiausią technologiją bei specialią įrangą, tad atliekant darbus užtikrinamas jų optimalumas ir kokybė.

Aura Jankūnaitė/ Nuotr. Laimonas Ciūnys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų