AB Panevėžio statybos trestas investuoja į projektų kokybę ir efektyvumą


BIM projektavimo platforma (angl. Building Information Modelling – statinio informacinis modeliavimas) vadinama ateities technologija. Jau dabar JAV, Vakarų Europoje ir Skandinavijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose BIM yra vyraujanti projektų ruošimo technologija. Ši technologija iš esmės pakeitė požiūrį į statinio projektavimą, tačiau toks pastato modeliavimas nėra konkreti programinė įranga, tai – projektavimo technologija, o kompiuterinės programos – tik jos realizavimo instrumentai. BIM – tai visų pirma 3D (trimatis arba erdvinis) pastato modelis, tačiau tik 3D – dar ne BIM.

3D erdvėje kuriami išmanūs objektai

Pagrindinis BIM ir CAD technologijomis paremto projektavimo skirtumas yra tas, kad sistema BIM surenka visą informaciją apie modelį į vieną duomenų saugyklą. Trimatis pastato modelis ir visa su juo susijusi informacija yra kaupiama viename IFC faile, su kuriuo vienu metu gali dirbti atskirų projekto dalių projektuotojai ir konstruktoriai. Projektuotojas tampa modelio, o ne brėžinių kūrėju. Pagrindinis šios sistemos pranašumas, palyginti su tradiciniu projektavimu, yra tas, kad ji valdo pakeitimus – atlikus korekciją bet kurioje modelio dalyje, pakeitimai automatiškai perkeliami visame modelyje ir pakoreguojama visa projekto dokumentacija. Kitaip nei CAD, BIM tikslas yra leisti programinei įrangai kontroliuoti skaičiavimą, elementų tarpusavio sąveikas. Pastato planai, fasadai, pjūviai ir specifikacijos sistemoje BIM yra generuojami automatiškai. Net neturėdamas inžinerinio išsilavinimo užsakovas gali lengvai analizuoti visą projektą, nes programinė įranga suteikia galimybę peržiūrėti numatomą statyti pastatą trimatėje erdvėje, o tam nereikia brėžinių skaitymo ir supratimo patirties.

Pasiteisinusi investicija

AB Panevėžio statybos trestas projektavimo biuras „PST projektai“ programinės įrangos paketą įsigijo prieš beveik dvejus metus. „Iš pradžių įsigijome konstrukcijų projektavimo programą „Tekla“, architektūrinę programą „ArchiCAD“ ir specialių inžinerinių projektavimo dalių programą „DDS-CAD“. Šių programų junginys apima skaitmeninį ir informacinį modelį BIM“, – aiškino projektavimo biuro „PST projektai“ vadovas M. Ščevinskas.

Darbas su BIM labai pagerino komunikavimą tarp projektuotojų ir statybvietėse dirbančių inžinierių, nes jiems lengviau suformuluojamos užduotys, jie taip pat greičiau susivokia brėžiniuose, nes nebereikia vartyti krūvos popierinės dokumentacijos. Dirbant tokiu būdu labai sutaupoma apsikeitimo informacija laiko. Internetu inžinieriai statybos objektuose gali prisijungti prie mūsų serverio, peržiūrėti modelį, pasiskaičiuoti medžiagų kiekius, planuotis užsakymus gaminiams, įsigilinti į konstrukcijų mazgus.

„Per šį trumpą laiką jau spėjome įsitikinti programinės įrangos BIM paketo pranašumais, atliekant statinio projektavimą bei techninių projektų analizę. Ruošdami darbo projektus dažnai randame klaidų techniniuose projektuose, o jų ištaisymas projekto rengimo metu, kol dar nėra prasidėję statybos darbai, leidžia išvengti papildomų išlaidų ir sutaupyti laiko. Taigi pasinaudodami programine įranga siekiame efektyvinti statybos procesus, eliminuoti klaidų tikimybes. Būtent projektų išbaigtumas, detalumas ir projekto dalių suderinamumas mums buvo esminis kriterijus, norint tinkamai įvertinti kiekvieną projektą ir efektyviai vykdyti darbus“, – teigia AB Panevėžio statybos trestas technikos direktorius Vidas Šlivinskas.

Šiuo metu AB Panevėžio statybos trestas darbininkai intensyviai dirba statydami Vilniaus universiteto jungtinį gyvybės mokslų centrą. Įmonė įgyvendindama šį projektą naudoja BIM projektavimo technologiją. Visa projekto komanda projektuoja pasitelkdama 3D aplinką ir visi gali matyti jungtinį rezultatą. Konstruktoriai dirbdami su programine įranga „Tekla“ pasiekia tikslumo ir detalumo, o tai leidžia išvengti projektavimo klaidų, taip pat dirbant su BIM buvo pastebėtos ir ištaisytos techninio projekto klaidos, kurios būtų stipriai paveikusios objekto užbaigimo terminą ir darbų atlikimo kainą.

„Baigę statybos darbus mes užsakovams pateiksime ne popierinę projektinės dalies dokumentaciją su žyma „Taip pastatyta“, o elektroninį IFC failą, kuriame bus visa išsami informacija, susijusi su projektu. Visa projekto informacija kaupiama duomenų bazėje, kur surinkti duomenys galės būti lanksčiai panaudoti patalpų eksploatavimo, administravimo, remonto, rekonstrukcijos ar kitiems poreikiams tenkinti“, – toliau tęsė V. Šlivinskas.

Planuose – daugiau naujovių

„Jau dabar matome, kad mūsų investicijos į naujas projektavimo technologijas duoda rezultatą ir padeda išvengti daug nesusipratimų, trikdžių bei nuostolių statybos aikštelėje. Šiais metais ketiname pradėti BIM taikyti statybos procesams valdyti, planuoti, kontroliuoti, pasitelkę programą „Tekla Construction Management“. Ši programa mums leistų atlikti ne tik 3D bet ir 4D (darbų planavimas ir kontrolė), 5D (išlaidų planavimas ir kontrolė), 6D (objekto gyvavimo ciklas) projektavimą.“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų