Šiandieniai pastatai sunkiai įsivaizduojami be inžinerinių sistemų, tačiau šildymo ar vėdinimo agregatai, ortakiai ir vamzdžiai gali gadinti bendrą vaizdą, jeigu nepasirinktas industrinis interjero dizaino stilius.
Yra dvi strategijos, kaip integruoti inžinerines sistemas į pastato architektūrą ir interjero dizainą. Pirmasis būdas yra paslėpti šias sistemas, kad jos neužstotų dominuojančių architektūrinių elementų arba netaptų pagrindiniu estetiniu elementu. Antrasis būdas yra atskleisti inžinerinės sistemos elementus apgalvotai, integruojant ir panaudojant pačias pastato sistemas kaip vizualinį akcentą.
Dirbdamos kartu, interjero dizaino ir inžinierių komandos bendradarbiauja nuo ankstyvos naujo objekto projektavimo stadijos, iš anksto apsvarsto idėjas, kurias vėliau gali būti sunkiau įtraukti į procesą, kai jau bus priimti projektavimo sprendimai. Komandos numato ŠVOK ir apšvietimo sistemų integravimą interjere. Tada ir nusprendžiama, ar inžinerinės sistemos bus eksponuojamos, ar bus paslėptos.
Nieko negriaunant
Ne visi interjerai yra vienodi: vienuose inžinerinių sistemų matoma daugiau, kituose – mažiau, vienas paslėpti lengva, kitas sunku.
Radiatoriai, kurie visada slėpėsi po palangėmis už užuolaidų, dabar kuriami dizainerių ir drąsiai „įsitaiso“ matomiausiose kambarių vietose.
Moderni kapiliarinių kilimėlių sistema šildymui ir vėsinimui gali būti įrengta tiek atvira, tiek paslėpta. Sumontavus šiuos kilimėlius palubėje, galima juos pridengti ažūrinėmis metalinėmis arba medinėmis kabamosiomis lubomis, kurios netrukdo cirkuliuoti šilumos ar šalčio energijai. Kapiliarinių kilimėlių sistema taip pat gali būti atvirai matoma palubėje.
Šalia jos gali driektis masyvūs ortakiai, kuriems dagiausia vietos lieka prie lubų, kurių plotas didelis ir mažai užimtas.
Tokie sprendimai itin patrauklūs dėl to, kad jiems įgyvendinti nereikia drastiškai griauti seno pastato – tai galimybė prisitaikyti prie esamų patalpų ir jose susikurti ne tik patogią aplinką, bet ir modernų interjerą, kuriame puikiai dera šiuolaikiškas dizainas ir praktiškumas.
„Paslėpti“ arba užmaskuoti
Statant naują pastatą arba pasiryžus rekonstrukcijai, elektrinės ir vandeninės šildymo sistemos, jų kabeliai ir vamzdeliai gali būti paslėpti sienose, lubose ir grindyse po apdailos medžiagomis.
Sudėtingiau yra pertvarkyti interjerą ar sukurti naują estetiką neatliekant kapitalinio remonto. Laimė, yra išradingų būdų, kaip paslėpti inžinerinę įrangą arba ją užmaskuoti, jeigu jos nedera prie patalpų stiliaus ir estetikos.
Vienas iš nesunkiai įgyvendinamų būdų „paslėpti“ bet kokį interjero elementą – parinkti tinkamą spalvą. Antai dauguma ant sienos kabinamų kondicionierių yra balti. Ilgainiui jie pagelsta. Vis dėlto rinkoje jau galima rasti ir spalvotų oro kondicionierių. Taigi įmanoma įsigyti įrenginį, kuris atitinka interjero spalvų gamą, todėl nebereikia rūpintis, kaip jį paslėpti.
Dar vienas sprendimas – nudažyti turimą kondicionierių. Tai galima padaryti nuėmus priekines groteles ir šonines plokštes, prieš tai jas nuvalius ir lengvai pašveitus, kad paviršiaus sukibimas būtų geresnis. Kondicionieriui dažyti tiks purškiami dažai, kurie limpa prie plastiko. Tik nereikėtų dažyti viso įrenginio, antraip galima jį sugadinti.
Išgelbėti gali ir paprasti nebrangūs sprendimai. Pavyzdžiui, priklausomai nuo to, kur yra vidinis kintamosios srovės blokas, jį galima uždengti užuolaidomis. Tai ypač tinkamas sprendimas arti lango esantiems įrenginiams.
Kitas galimas sprendimas – pakabinti kondicionierių ten, kur į jį nekryps žvilgsniai, pavyzdžiui, virš knygų lentynos. Arba vamzdžius galima apgaubti ar uždengti knygų lentynomis. Kartu taip sukursite elegantiškos bibliotekos atmosferą. Atvirus vamzdžius ir kitus agregatus galima pridengti vijokliniais augalais.
Jeigu kondicionierius nedera prie aplinkos, galima jį paslėpti specialioje dėžėje ir ją papuošti kūrybiškai: ornamentais, grotelėmis ar užuolaidėlėmis. Bet reikia prisiminti, kad negalima uždengti ortakių, nesvarbu, ar kondicionierius įrengtas viduje, ar lauke. Tai sumažintų kondicionieriaus efektyvumą ir ilgainiui sukeltų gedimų. Taip pat svarbu nepamiršti, kad įrenginys turi būti lengvai pasiekiamas, jeigu prireiktų jį suremontuoti.
O ką daryti su kanalinėmis šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemomis? Jeigu nusibodo senos plastikinės angos, jas irgi galima nupurkšti dažais. Taip pat pasirinkimas ant sienos pakabintai šildymo ir vėdinimo sistemai būtų pridengti metalinėmis grotelėmis. Jos gali būti pagamintos pagal užsakymą arba įsigytos gatavos kartu su šildymo ir vėdinimo sistema.
Įžūliai demonstratyvu, bet visiškai netikra
Vis dėlto pramoninis interjero dizainas neabejotinai yra vienas populiariausių šių dienų stilių. Tai, kas daro šį stilių tokį ypatingą, yra iš pažiūros nebaigtas charakteris, derinamas su labiau nušlifuotais elementais – sukuriamas nuostabus harmoningas derinys. Dažniau galima perskaityti ekspertų dizainerių patarimų, kaip sukurti vientisą pramoninio interjero stilių, o ne kaip jo išvengti.
Gausi inžinerinių sistemų įranga neslepiama, priešingai – atvirai eksponuojama, atiduodant pagarbą technologijoms, kurių pažanga sukuria gyvenimo komfortą, užtikrina tvarumą ir energinio efektyvumo priemonių įgyvendinimą.
Kiti interjero dizaino stiliai slepia vamzdynus ir ortakius, tačiau industrinis ne tik apima šiuos elementus, jie – yra dėmesio centre. Renovuotuose loftuose, moderniuose namuose ir naujose komercinėse erdvėse visame pasaulyje naudojamas industrinis dizainas.
Tokiame interjere vamzdynus paliekant atvirai matomus, ypač verta investuoti į plieno vamzdžius – jie yra brangūs, tačiau patalpą paverčia didinga. Amžini ir prašmatnūs plieno vamzdžiai yra tvirti, ilgalaikiai, nerūdijantys. Tai – investicija visam laikui. Arba rinkitės varį. Variniai vamzdžiai atrodo įdomiai. Taip pat ir sidabro spalvos vamzdžiai. Jeigu vamzdžius nuspręsite dažyti, kodėl jų nenudažius vario ar sidabro spalva.
Bet ne kiekvienas turi galimybę įsirengti pramoninio interjero dizaino loftą senose pramoninėse patalpose.
Jei bandote sukurti pramoninį dekorą erdvėje, kurioje visiškai neturite jokių inžinerinių sistemų ar konstrukcinio elemento, kurį galėtumėte palikti atvirą, ar tuomet turėtumėte atsisakyti industrinio stiliaus idėjos? Visai ne! Visos šios savybės gali būti padirbtos!
Svajojantiesiems apie geležines arba medines sijas virš galvos, plytų sienas, cementines grindis, masyvius ortakius ir didelius langus yra puikių galimybių. Mūrinėms sienoms pavaizduoti yra tapetų, kurie atkuria mūrą iki neįtikėtino detalumo. Arba galite pasirinkti 3D lipnias plyteles, kurios atrodys tikroviškai net ir palietus! Betoninėms grindims vaizduoti galite montuoti grindų plyteles arba vinilo grindis, kurios primena betono išvaizdą.
Netgi vamzdžiai ir ortakiai gali būti papildomai pridėti interjere dėl dekoratyvinės funkcijos. Griežtai kalbant, tai nebebus konstrukciniai elementai, bet vis tiek suteiks erdvei industrinės nuotaikos.
Visos „netikros“ detalės ypač puikiai tinka, jei nuomojatės būstą ir negalite kardinaliai keisti namo struktūros. Tokie netikri elementai kaip dekoratyviniai vamzdžiai, ortakiai ir net lubų sijos gali būti sumontuotos naudojant sistemas, kurias taip lengva nuimti kaip išlupti vinis iš sienos.
Ir, žinoma, šios neapdorotos savybės puikiai įsilieja į stilių, todėl sukuriamas mėgstamiausias industrinio dekoro stilių derinys – industrinis stilius.
Taigi yra ne vienas būdas, kaip paslėpti inžinerines sistemas interjere, kad jos negadintų bendro vaizdo, arba jomis skoningai papildyti interjerą. Dažnu atveju mus riboja tik vaizduotė.