Projekto vizualizacija. Vilniaus transformacijos. Šviesos skveras

Vilniuje planuojamas viešosios erdvės ties Liepkalnio ir Pelesos gatvėmis sutvarkymas: istorija, funkcijos ir ateities vizija


Vilniuje, ties Liepkalnio ir Pelesos gatvių sankryža, numatomas viešosios erdvės sutvarkymo projektas, kuris ne tik sujungs skirtingas miesto dalis, bet ir taps patogia bei jaukia vieta gyventojams. Projektas paremtas istorine miesto plėtros analize ir orientuotas į funkcionalumą, įtraukiant naujus apželdinimo, aktyvaus ir ramaus poilsio sprendimus.

Istoriniai pokyčiai

Istoriniuose miesto planuose matyti, kad dar 1808 m. teritorijoje jau buvo pastatai, besirikiuojantys palei dabartinę Liepkalnio gatvę, vedusią į Aušros vartus. Iki Antrojo pasaulinio karo zona buvo urbanizuota, o 1938 m. miesto planuose fiksuojama rajono plėtra į rytus. Tačiau karo metu didelė dalis pastatų buvo sunaikinta, o vėliau tik dalis buvusios architektūros buvo atstatyta arba pakeista naujais statiniais. Iki 1990 m. Rasų gyvenamajame rajone jau buvo suformuota viešoji erdvė, atliepianti to meto urbanistinę struktūrą.

Projektiniai sprendiniai

Viešosios erdvės atnaujinimas remiasi naujausiais architektūros ir urbanistikos standartais, tokiais kaip Statybos techninis reglamentas STR 2.03.01:2019 ir tarptautinis ISO 21542:2011 standartas, užtikrinantys pritaikomumą visiems miesto gyventojams. Pėsčiųjų takai projektuojami atsižvelgiant į esamą medžialają ir natūralias trajektorijas. Pagrindiniai takai bus 3,5 m pločio, antraeiliai 2,25 m, o šalutiniai – 1,5 m.

Bus tvarkoma ir Pelesos g. šaligatvio atkarpa, viešojo transporto stotelė bus atnaujinta pagal Vilniaus miesto standartus. Komercinio sklypo (Pelesos g. 57) susisiekimas bus pagerintas įrengiant nuolaidų bortą. Liepkalnio g. atkarpos kapitalinis remontas taip pat bus koordinuojamas su šiuo projektu, užtikrinant sklandų infrastruktūrinį ryšį.

Siekiant pritaikyti erdvę visiems naudotojams, projektuojami pandusai, laiptai su turėklais bei dviračių vedimo grioveliais. Pietrytinėje teritorijos dalyje bus įrengtas 1:12 nuolydžio pandusas, o pagrindiniams laiptams numatyta patogesnė konfigūracija, leidžianti saugiai judėti visiems miesto gyventojams.

Projekto vizualizacija. Vilniaus transformacijos. Šviesos skveras

Teritorijos zonavimas ir funkcionalumas

Atnaujinta erdvė bus padalyta į keletą skirtingų funkcinių zonų, atitinkančių miesto bendruomenės poreikius:

  • Bendruomenės aikštė (450 m²) – aiškios geometrinės formos erdvė su perimetru juosiančiais suolais. Pietinėje dalyje bus įrengtas meninis akcentas ir sodinama Kalėdų eglė, o renginiams bus skirtas elektros lizdas.
  • Ramaus laisvalaikio zona – erdvė su stalo žaidimais, pikniko zonomis ir saulės gultais.
  • Sporto zona – balanso ir jėgos treniruotėms skirti treniruokliai, pritaikyti jaunimui ir suaugusiems. Greta bus geriamojo vandens fontanas.
  • Krepšinio aikštelė – pusinė aikštelė su trijų laiptų pakopomis ir 4 m apsauginiu tinklu. Aplink bus įrengti suolai ir dviračių stovai.
  • Vaikų žaidimų erdvės – atskiri plotai vaikams nuo 0–5 ir 5–11 metų amžiaus. Mažiesiems skirta erdvė bus formuojama aplink smėlio aikštelę ir gumos kalnelį, vizualiai atskiriantį nuo gatvės. Vyresniems vaikams bus sukurtos dinamiškos erdvės, panaudojant natūralų šlaitą.

Erdvės apšvietimas bus organizuotas per funkcinius šviestuvus veiklų zonose bei pagrindiniuose takuose. Laiptai turės žemyn nukreiptus LED šviestuvus, o vaikų žaidimų zonos bus apšviestos kryptiniais prožektoriais. Be to, bendruomenės aikštės meninis akcentas bus šviesos elementas, prisidėsiantis prie erdvės identiteto ir estetikos.

Projekto vizualizacija. Vilniaus transformacijos. Šviesos skveras

Aplinkos darnumas ir ekologiškumas

Vienas iš svarbiausių šio projekto aspektų – aplinkos tvarumas. Projekto eigoje bus saugomi esami medžiai, papildomai sodinami želdiniai, siekiant sukurti natūralų pavėsį ir vizualinę harmoniją. Taip pat numatytas lietaus sodo įrengimas šiaurinėje pusėje, kuriame bus surenkamas ir natūraliai infiltruojamas lietaus vanduo, prisidedant prie ekologiškos urbanistikos vizijos.

Atnaujinta viešoji erdvė taps svarbia miesto dalimi, apjungiančia skirtingus rajonus ir teikiančia miestiečiams kokybišką poilsio, aktyvaus laisvalaikio ir bendruomeniškumo vietą. Šis projektas ne tik modernizuos infrastruktūrą, bet ir sugrąžins istorinės erdvės funkcionalumą, atsižvelgiant į šiuolaikinius poreikius bei aplinkosaugos principus.

Planuojami atnaujinimai padarys šį Vilniaus kampelį dar patrauklesnį tiek vietiniams gyventojams, tiek miesto svečiams, sukurdami patrauklią ir harmoningą viešąją erdvę, prisitaikančią prie miesto gyventojų kasdienių poreikių.

Statytojas: Vilniaus miesto savivaldybė

Projektuotojas: UAB „Vilniaus planas“

Tekstas parengtas pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų