Sostinės Žygimantų gatvėje iškilęs naujas modernus gyvenamasis pastatas „Žygimantų 12“ keis šios miesto dalies architektūros sampratą, kaustys praeivių akis fasado žaisme ir lepins savo gyventojus aukščiausios klasės komfortu.
„Žygimantų 12“ yra teritorijoje, istoriškai priklausiusioje Radvilų jurisdikai. Čia jau nuo XIV a. kūrėsi kilminga diduomenė, pirkliai ir amatininkai. XIX a. antrojoje pusėje, nutiesus dabartinę Žygimantų gatvę, susidarė prielaidų ištisiniam Neries pakrantės užstatymui“, – projekto vietos istorinę svarbą pabrėžia Egidijus Sys, nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Domė“ marketingo vadovas.

NT plėtros bendrovė „Domė“ – tai šių metų kovą pavadinimą pakeitusi ir plėtros strategiją atnaujinusi „ReExellence“, daug metų rinkoje žinoma kaip vidutinės ir aukštos klasės projektų plėtotoja. „Mūsų klientai ieško nekilnojamojo turto, kuris atitiktų aukščiausius jų lūkesčius. Jie vertina vietą, komfortą, kokybę, ilgaamžiškumą, novatoriškumą ir inovacijas, o svarbiausia – tai turi būti ilgavertis produktas“, – sako E. Sys.
Neseniai „Domė“ įgyvendino projektą Žvėryne ir netrukus paskelbs apie naują projektą kitoje išskirtinėje Vilniaus vietoje. Tuo pat metu ji toliau plėtoja „Žygimantų 12“.
Modernaus komforto ir istorijos dermė
„Žygimantų 12“ išskirtinis pirmiausia dėl vietos – šiame rajone įgyvendinamas vos vienas kitas projektas. Bendrovė ne metus užtruko, kol pagaliau jai buvo suteiktas leidimas įgyvendinti čia savo verslo idėją.
Kairiajame Neries krante prie gatvės iškilęs „Architektūros kūrybinės grupės“ (AKG) projektuotas gyvenamosios paskirties kompleksas – penkių aukštų, A+ energinės klasės. Jame suprojektuoti 54 apartamentai ypač aukštomis, net 4,2 m, lubomis, su balkonais arba privačiomis terasomis. Apartamentų plotas – nuo 39 iki 250 kv. m, tačiau numatyta galimybė erdvę praplėsti nors ir iki 400 kv. m, per vieną ar net kelis aukštus. Į visas pasaulio šalis žvelgiantys didžiuliai langai pripildo erdves natūralios šviesos ir atveria nuostabius vaizdus: Gedimino pilis, raudoni Senamiesčio čerpių stogai, raminanti Neries tėkmė ir ateities peizažas dešiniajame upės krante – stiklo akimis žybčiojantis didingas sostinės verslo kvartalas.
Kvapą gniaužiantys vaizdai – anaiptol ne vieninteliai naujojo komplekso pranašumai. Jis yra greta atnaujintos krantinės, su pėsčiųjų ir dviračių takais, aktyvaus laisvalaikio ir sporto zonomis, suoleliais atsisėsti ir pasvajoti. Iš „Žygimantų 12“ ranka pasiekiami Gedimino prospektas, visada šurmuliuojantis Senamiestis, arkikatedra bazilika, Valdovų rūmai, geriausi miesto restoranai, meno galerijos, muziejai, teatrai, koncertų salės.
Likę namuose, gyventojai taip pat nenuobodžiaus: jiems įrengta privačių vidinių kiemelių ir saugomas uždaras bendras vidinis kiemas – „Paslapčių sodas“. Projekto plėtotojai atsisakė tradicinių sprendinių – vaikų žaidimų aikštelių, sporto zonų margumyno. Su kraštovaizdžio kūrėjais atlikus šios vietovės botaninius tyrimus, kiemas apželdintas jai būdingais augalais, tarp jų vinguriuoja takeliai, sukurta privačių zonų. Išeinančius iš namų ir į juos grįžtančius pasitiks įspūdingi holai ir laiptinės, jų interjerą projektavo studija „HEIMA architects“.
Gyventojų labui skirtas ir netikėtas statybų atradimas – autentiški skliautiniai XIV–XV a. vyno rūsiai. Konsultuojantis su vyno ekspertais įrengiamose patalpose ketinama tęsti vyno istoriją. Aplink rūsius įrengta požeminė automobilių saugykla – taip pat vienetinis sprendinys šiame rajone.
„Žygimantų 12“ naudojamos tik itin kokybiškos statybinės medžiagos. Komplekso fasado apdaila vėtras, liūtis, pūgas ir vasaros karščio bangas atlaikys daugiau nei 50 metų ir kartu su inovatyviais langais patikimai slopins greta esančios gatvės triukšmą. Pastato vėdinamasis fasadas neleis veistis pelėsiui, mažins šilumos nuostolius žiemą, saugos nuo perkaitinimo vasarą ir kartu su pažangiausiomis ŠVOK sistemomis, kitais moderniais inžineriniais sprendiniais kiekvieną akimirką užtikrins komfortą, taupys elektros energiją, tausos pastato konstrukcijas.
Ekologija ir tvarumas – „Domė“ prioritetai. Tai atspindi ir „Žygimantų 12“. Jo statybos metu taikomas vadinamasis ZERO WASTE principas – nulis arba kuo mažiau atliekų, siekiama iki minimumo sumažinti CO2 pėdsaką. Šiame projekte ir bendrosiose erdvėse, ir požeminėje automobilių saugykloje naudojamos tik natūralios apdailos medžiagos: laiptų pakopos – iš akmens masės, sienų elementai – iš medienos, durų rankenos – žalvarinės ir t. t. Jokio plastiko! Išskirtinės net butų durų spynos – į kiemą, laiptines, butus, požeminę automobilių saugyklą bus patenkama be raktų, kortelių ar žetonų, tiesiog paspaudus programėlės mygtuką telefone.
„Žygimantų 12“ gyventojams bus teikiama dar viena išskirtinė paslauga – įvairiais kasdieniais rutininiais klausimais jiems padės konsjeržas.
Architektūros idėjas teko korguoti
AKG suprojektuotas pastatas papildė Žygimantų gatvę netikėtu siluetu. Santūriu elegantišku dekoru, įspūdinga durų, įėjimų ir langų ritmika, skirtingų spalvų ir tekstūrų korpusais jis demonstruoja reprezentatyvios architektūros charakterį.
„Paryžiaus, Vienos senamiesčiuose apstu pavyzdžių, kaip praėjusių šimtmečių pastatai gali atgimti architektūra, orientuota net ne į šį, o į XXII amžių. Deja, mūsų atsakingos valstybinės institucijos į naujoves reaguoja nepalankiai. Architektų bendruomenėje vyrauja principas: „Atsargiai, tik neišsišokime.“ Todėl ir išskirtinių projektų – vos vienas kitas. Mes taip pat buvome priversti koreguoti pirminę idėją. Pastatas tapo žemesnis, nei buvo numatyta mūsų vizijoje. Teko prisitaikyti prie Vilniaus senamiesčio architektūros, todėl suprojektavome frontoną, būdingą pastatams šalia Aušros vartų, Pylimo gatvėje, – neslėpdamas kartėlio dėl institucijų požiūrio pasakoja įmonės AKG bei „Žygimantų 12“ projekto vadovas architektas Remigijus Bimba ir tuoj pat pasidžiaugia, kad vis dėlto pavyko kai ką išsikovoti: – Visi aplinkiniai namai Žygimantų gatvėje yra dvišlaičiais stogais, o naujojo pastato stogas – vienšlaitis. Iš gatvės pusės matoma tik visiškai tiesi siena – frontonas, stogo nuolydis eina į kiemo pusę.“
Naujojo pastato apdaila taip pat netradicinė. Pasak architekto, iki XVIII a. kairiojoje Neries krantinėje vyravo mažaaukštė medinė statyba. Cariniais laikais, XVIII a. antrojoje pusėje – XIX a., pradėjo formuotis perimetrinis užstatymas su dabar jau stovinčiais pastatais, kur dominavo tinko apdaila. Architektai pasirinko sendinto vario rudos spalvos metalo ir dviejų spalvų, tamsios antracito ir tradicinės pilkos, betono apdailą. Naudotos čekų gamybos reljefinio fibrobetono su mikropluoštu plokštės. Jose įspausti raštai saulėje sukuria šešėlių žaismą. Vilniaus senamiesčiui nebūdingi ir įrėminti langai, vartai, įėjimas į kiemą.
„Domė“ norėjo ko nors naujo, kuo ekstravagantiškesnio, šviežesnio, novatoriškesnio. Viduje tokių sprendimų bus. Pavyzdžiui, inovatyvi automobilių saugykla. „Ji ne šiaip aikštelė – tai apgalvota erdvė su interjeru. Atsakingai jai rinkome sienų apdailą, suprojektavome ankstesnio pastato griuvėsių fragmentų ekspoziciją. Vyno rūsiai taip pat bus eksponuojami. Automobilių saugykla – parodinės vertės, čia bus įdomu pasivaikščioti“, – sako R. Bimba.
Įrėmintas modernios estetikos natūralumas
Projektui „Žygimantų 12“ pasirinkti aliuminiu kaustyti mediniai langai. Juos pagamino UAB „Sumeda“, nuo 1997 m. besispecializuojanti aukštos kokybės langų, atitinkančių šiuolaikinius energinio efektyvumo ir estetikos reikalavimus, gamybos srityje. Įmonė tiekia savo gaminius tiek individualiems projektams, tiek verslo sektoriui ne tik Lietuvoje – jos produkcija pasiekia ir Skandinavijos šalių bei Vakarų Europos rinkas.
UAB „Sumeda“ projektui „Žygimantų 12“ pagaminti aliuminiu kaustyti mediniai langai užtikrina aukščiausią A++ energinio naudingumo klasę ir suteikia pastatui elegantišką išvaizdą. Tai idealus sprendimas siekiant suderinti natūralumą, modernią estetiką ir ilgalaikį atsparumą aplinkos poveikiui.
Šių langų rėmai pagaminti iš klijuotos medienos. Tvirta ir stabili, ji užtikrina net ir didelio aukščio langų konstrukcijų ilgaamžiškumą. Išorinis aliuminio sluoksnis veikia kaip papildoma apsauga nuo aplinkos veiksnių (pavyzdžiui, temperatūros svyravimų, drėgmės) ir kartu suteikia langams modernią išvaizdą.
Pagrindiniame pastato fasade sumontuoti akustiniai aliuminiu kaustyti mediniai langai, užtikrinantys gerą garso izoliaciją (44 dB), todėl gyvenamosiose erdvėse net ir šalia judrios miesto gatvės bus galima mėgautis ramybe. Šie langai ne tik prisideda prie komforto, bet ir puikiai dera su pastato fasadu, išlaiko vientisą išskirtinį dizainą.
UAB „Sumeda“ sukūrė ir inovatyvų sprendinį mansardiniams aukštams – pagamino langus, pereinančius į stoglangius ir atveriančius nuostabų senamiesčio vaizdą, užtikrinančius natūralų apšvietimą ir erdvės pojūtį. Įmonės specialistai, remdamiesi įgyta įgyvendintų sprendinių patirtimi, stoglangių gamybai pritaikė klijuotos medienos ir aliuminio fasadinių sistemų elementus, sujungę juos su aliuminiu kaustytais mediniais langais.


Stogo sprendiniai – aukščiausios kokybės
„Žygimantų 12“ įdiegti ir suomių tarptautinės bendrovės „Ruukki“ sprendiniai. Plieninių stogų, fasadų ir atitvaroms skirtų medžiagų gamintoja daugiau kaip 60 metų plėtoja veiklą Skandinavijos šalyse ir šiemet švenčia veiklos 30-metį Lietuvoje. Didžiausi jos pranašumai, palyginti su kitais šios srities gamintojais, – ji užtikrina visą plieninių stogų ar fasado medžiagų gamybos grandinę: nuo plieno liejyklų iki produkcijos pristatymo į statybvietę, todėl gali pasiūlyti patikimesnes, ilgo termino garantijas.
Naujajam gyvenamosios paskirties kompleksui pasirinkta aukščiausios kokybės klasės „Ruukki 50 Plus“ matinė stogo danga „Ruukki Classic C“, taip pat lietaus nuvedimo sistema ir stogo saugos elementų komplektas – apsauginės tvorelės su integruotomis sniego užtvaromis.
„Ruukki“ gamina kelių kokybės klasių stogų dangas. Kuo kokybės klasė aukštesnė, tuo danga atsparesnė atmosferos poveikiui, įbrėžimams, blukimui, tuo geresnės jos estetinės savybės, ilgesnė eksploatavimo trukmė. Atitinkamai ilgėja ir garantijos terminas. Aukščiausios, „Ruukki 50 Plus“, kokybės klasės dangai suteikiama net 50 metų techninių ir 25 metų estetinių ypatybių garantija. Pasirinkus tokią dangą, sąmata padidėja vos keliais procentais, o eksploatavimo trukmė ir investicijos vertė kone padvigubėja. „Ruukki 50 Plus“ kokybės stogo dangos atitinka pačias aukščiausias 2022 m. sugriežtinto standarto EN 10169:2022 kategorijas: RC5+ atsparumo korozijai ir „Ruv5“ atsparumo UV spinduliuotei.
Kiekvienas stogo dangos „Ruukki Classic C“ lakštas gamykloje gaminamas pagal tikslius stogo matmenis. Maksimalus galimas ilgis – 12 metrų, tad dažniausiai lakšto pakanka šlaitui per visą ilgį uždengti, click užraktais sujungiami tik lakštų kraštai. Dėl minimalaus lakštų jungimo vietų skaičiaus ir lygaus paviršiaus ši stogo danga puikiai tinka ir minimaliems nuolydžiams nuo 7 laipsnių. Būtent toks ir yra „Žygimantų 12“ stogo nuolydis – 7 laipsniai. Paminėtina, kad šiame išskirtiniame projekte architektai stilingai suderino dviejų spalvų lakštus: šviesiai pilkus RR21 ir tamsiai pilkus RR23.
Specialiais polimerais apsaugota lygi, matinė minimalistinio dizaino stogo danga „RuukkiClassic C“ ne tik vizualiai patraukli – ji labai atspari mechaniniams pažeidimams ir atmosferos poveikiui: purvas į ją neįsigeria, o apnašas nuplauna lietus. Ant tokios dangos nesiveisia pelėsis, neauga nei samanos, nei kerpės. „Ruukki Classic C“ tvirtinama nerūdijančiojo plieno sraigtais, kurie uždengiami kiekvienu kitu lakštu, todėl nematyti jokių tvirtinimo elementų, nėra taškų, kuriuose galėtų kauptis apnašos. Dėl minėtųjų priežasčių ši stogo danga vis dažniau pasirenkama ir kaip fasadų apdaila.
„Žygimantų 12“ yra daugybė skirtingų ilgių stogo plokštumų su stoglangiais, todėl buvo pasiūlytas kompaktiškesnis, tačiau ne mažiau funkcionalus ir visišką apsaugos funkciją užtikrinantis stogo saugos elementų sprendinys „du viename“ – stogo tvorelės su integruotomis sniego užtvaromis.
Įvertinus stogų plokštumų plotus, lietaus vanduo bus surenkamas didžiąja tradicine apskrita 150/100 mm „Ruukki“ lietaus sistema iš draugiškų aplinkai medžiagų: karštojo cinkavimo būdu padengto itin tvirto 0,60 mm storio specialios markės plieno, apsaugoto polimeru „GreenCoat RWS“, ypač atspariu UV spinduliams, rūgštims, apnašoms bei mechaniniam poveikiui.

Saugios ir patikimos elektromobilių įkrovimo stotelės
Modernios architektūros A+ energinės klasės gyvenamųjų namų projektui pasirinktos „ElintaCharge“ elektromobilių įkrovimo stotelės „HomeBox Lite“.
„Džiaugiamės, kad tokio išskirtinio projekto plėtotojai pasitiki būtent mumis – lietuvių elektromobilių (EV) įkrovimo stotelių gamintoju. Didžiuojamės, jog mūsų stotelės ne tik padės įgyvendinti tvarius sprendimus, bet ir harmoningai derės su modernia pastatų architektūra bei dizainu. Visas įkrovimo stoteles ir jų programinę įrangą sukūrė mūsų įmonės specialistai. „Elinta Charge“ įkroviklių patikimumą užtikrina aukščiausios kokybės komponentai iš geriausių Europos gamintojų, kaip „Siemens“, „Mennekes“ ir „PhoenixContact“, – pabrėžia produktų vadovas Dominykas Bertulis, pristatydamas esminius „ElintaCharge“ privalumus ir kokybės pranašumus.
„Elinta Charge“ elektromobilių įkrovimo stotelės patvarios, kokybiškos ir estetiškos, jų korpusai minimalistinio dizaino, elegantiški, pagaminti iš perdirbto anoduoto aliuminio, todėl ypač ilgaamžiai. Norėdamas sumažinti kaštus, dažnas įkrovimo įrenginių gamintojas atsisako daugybės papildomų funkcijų, tik ne „Elinta Charge“. Ir būtent šie rinkoje technologiškai pažangia įranga garsėjančios įmonės technologiniai sprendimai užtikrina vartotojams patogesnį bei saugesnį kasdienį automobilio įkrovimą. Pranašumu laikytina ir tai, kad daugiau kaip į 45 šalis savo produkciją eksportuojančios „Elinta Charge“ valdymo sistema ir serveriai yra Europos Sąjungos valstybėse: šitaip duomenys patikimai saugomi nuo kibernetinių grėsmių.
Komplekse „Žygimantų 12“ bus įrengtos „Elinta Charge“ elektromobilių įkrovimo stotelės su pažangia galios balansavimo funkcija. Šis technologinis sprendimas realiuoju laiku reguliuoja elektromobilio įkrovimo galią pagal viso pastato elektros energijos suvartojimą, taip saugodamas elektros tinklą nuo perkrovos ir mažindamas energijos sąnaudas.
Pavyzdžiui, jei tuo pat metu veikia skalbyklė ir oro kondicionierius, įjungus elektromobilio įkrovimo stotelę be galios balansavimo funkcijos, elektros tinklas gali lengvai persikrauti, tada įsijungs saugos priemonės ir sukels didelių nepatogumų vartotojui. Įkrovimo stotelė su galios balansavimo technologija automatiškai sumažina elektromobiliui tiekiamą galią ir taip užtikrina sklandų buitinių prietaisų veikimą. Kai skalbimo ciklas baigiasi ir elektros energijos suvartojimas sumažėja, stotelė tai automatiškai identifikuoja ir padidina elektromobilio įkrovimo greitį.
Savo klientams įmonė siūlo patogią mobiliąją programėlę „Elinta Charge Home“ ir „Cloud“ sprendinį, suteikiantį galimybę lengvai valdyti elektromobilio įkrovimo stotelę tiesiai iš telefono – pavyzdžiui, vienu spustelėjimu pradėti ar sustabdyti įkrovimą, nustatyti automatinio įkrovimo laiką ir maksimalią galią.
Ne mažiau svarbi ir įrangos priežiūra. „Elinta Charge“ komanda – tai ne tik patyrę produkto kūrimo specialistai, bet ir profesionalūs techninės priežiūros inžinieriai. Jie klientams užtikrina ir garantinę techninę priežiūrą, ir nuolatinę įrangos priežiūrą garantiniam laikotarpiui pasibaigus. Pigesnių įkrovimo stotelių tiekėjai tokios ilgalaikės paslaugos dažniausiai pasiūlyti negali.
Šaltuoju sezonu komfortą užtikrins sistemos nuo apledėjimo
Prie „Žygimantų 12“ gyventojų komforto ženkliai prisidėjo įmonė „Comfort Heat“, 30 metų kurianti bei gaminanti elektrinio šildymo sistemas įvairiausios paskirties objektams ir savo produkciją eksportuojanti kone į dvi dešimtis šalių.
Projektui „Žygimantų 12“ įmonė tiekė daug sprendinių iš savo standartinio apsaugos nuo apledėjimo asortimento. Šios nematomos inžinerinės sistemos užtikrins saugų ir patogų kasdienį pastato funkcionavimą.
Vandentiekio ir nuotekų vamzdynų apsaugos sistema su 720 m ilgio savireguliaciniu šildymo kabeliu „ComfortTrace 17“ žiemos metu saugos pastato vamzdynus nuo užšalimo nešildomose patalpose, vamzdynų techniniuose kanaluose.
Pastato stogo sniego ir ledo tirpinimo sistema su 180 m ilgio savireguliaciniu šildymo kabeliu „RoofHeat 18/36“ neleis apledėti pastato stogo kraštui, latakams bei lietvamzdžiams ir susidaryti varvekliams, sniego sankaupoms, prasiveržti drėgmei į pastato konstrukcijas. Taip pat užkirs kelią sniego tirpsmo sukeliamai erozijai, užtikrins stogo lietaus nuvedimo sistemų bei fasadų apdailos ilgaamžiškumą.
Sniegui kauptis neleis bei tirpstančio vandens nuvedimo sistemą nuo apledėjimo saugos ir gretimų pastatų stogų sandūroje įrengta stogo krašto šildymo sistema, sudaryta iš šešių ant stogo krašto sumontuotų 300 W/m² galios lauko šildymo kilimėlių CFTAV-300.
Įvažiavimo juostą į požeminę automobilių saugyklą nuo apledėjimo saugos 330 m ilgio ir 30 /m² galios šildymo kabeliai CTACV-30, sumontuoti po plytelių danga.
Visos minėtosios „Comfort Heat“ sistemos yra visiškai automatinės, valdomos termostatų su temperatūros bei drėgmės jutikliais, ir jų veikimas gali būti palaikomas saulės energija. Savireguliaciniai šildymo kabeliai įsijungia tik kilus apledėjimo rizikai – iškritus sniegui ar nukritus temperatūrai, todėl taupoma elektros energija.
Šios sistemos saugos pastatą nuo druskų poveikio, barstomo smėlio sankaupų ir dulkių, užtikrins komforto pojūtį, pastato dangų ir fasadų švarą bei ilgaamžiškumą. Iki nulio sumažins traumų riziką dėl krintančių varveklių.
Naujos kartos „Comfort Heat“ šildymo kabeliams naudojama aukštos kokybės fluoropolimero laidininkų izoliacija, todėl jie ploni, lankstūs, lengvai montuojami ir yra tinkami eksploatuoti dešimtmečius be jokios priežiūros per visą tą laikotarpį. Termostatai automatiškai atjungia sistemą pasibaigus sezonui ir įjungia jutikliams suveikus kito sezono pradžioje.

Objektas: naujos statybos daugiabutis gyvenamasis namas Žygimantų g. 12A Vilniuje
Užsakovas: UAB „Žygimantų 12“
Generalinis rangovas: UAB „Naresta“
Statybos darbų valdytojas: „Žygimantų 12“
Architektai: UAB „Architektūros kūrybinė grupė“(ARK) – projekto vadovas architektas Remigijus Bimba
Bendrųjų vidaus erdvių interjero architektai: „HEIMA architects“
Comfort Heat, Ruukki, Elinta Charge, Sumeda, Domė.