OBJEKTAS: medicininių kvėpavimo sistemų gamykla
ADRESAS: Dūkšto kel. 84A, Visaginas
UŽSAKOVAS: UAB „Intersurgical“
PROJEKTO VALDYTOJAS: UAB „Baltic Digital Building Developer“
RANGOVAS: UAB „Raseinių statyba“
GENERALINIS PROJEKTUOTOJAS: UAB „ARCHIMEDA“ (architektai Darius Meškauskas, Dominyka Sluckutė, Eglė Bartulytė)
BENDRAS PLOTAS: 16,650 tūkst. kv. metrų
INVESTICIJA: apie 18 mln. eurų
STATYBOS PRADŽIA: 2020 m. sausis
STATYBOS PABAIGA: 2021 m. sausis
Visagine šiemet sėkmingai startavo nauja tarptautinės medicinos priemonių gamintojos „Intersurgical“ gamykla. Beveik 8 ha sklype buvo nugriauti seni pastatai, išvalytoje teritorijoje nutiestos naujos elektros, dujų ir vandens tiekimo komunikacijos. Čia iškilusioje gamykloje sukurtos Visaginui itin reikalingos naujos darbo vietos. Į gamyklos projektą investuota apie 18 mln. eurų ir jau kalbama apie įmonės plėtrą ateityje.
UAB „Intersurgical“ Visagino padalinio vadovas Renaldas Kupstys teigia, kad įmonės plėtra Lietuvoje koordinuojama pagal bendrą tarptautinę strategiją. Siekiant atnaujinti Pabradėje veikiantį įmonės padalinį, ištobulinti kvėpavimo palaikymo sistemų gamybos procesai iš jos buvo perkelti į naują gamyklą Visagine. Pagrindinis kompetencijų centras lieka Pabradėje, kur sukurta beveik 2,5 tūkst. darbo vietų ir diegiami modernūs technologiniai procesai bei kuriami nauji gaminiai. „Intersurgical“ Lietuvos medikams pagamino per milijoną specialių kaukių su filtrais, įmonė gamina ir eksportuoja kvėpavimo priežiūros sistemas, reikalingas anestezijai, reanimacijai, deguonies ir aerozolio terapijai.
Visaginas projekto plėtrai pasirinktas dėsningai, glaudžiai bendradarbiaujant su vietos savivalda, kurios pastangomis buvo sukurta palanki investicinė aplinka, o parama ir palaikymas buvo jaučiamas visą projekto įgyvendinimo laikotarpį. Visaginas yra išskirtinis dėl savo žmogiškųjų išteklių ir infrastruktūros. Tikimasi, kad nauja gamykla prikels šį miestą ir regioną, atsidūrusius kryžkelėje, kai buvo uždaryta atominė jėgainė. Iš anksto rengiantis naujos gamyklos statybai, „Intersurgical“ gamykloje Pabradėje buvo apmokyta dalis darbuotojų iš Ignalinos regiono ir Visagino. Dabar jie perkelti dirbti į naują gamyklą, kur jau darbuojasi 239 žmonės. Buvo skelbiama, kad per 10 metų čia tikimasi įdarbinti iki 1000 darbuotojų.
GAMYKLA SUPROJEKTUOTA PLĖTRAI
Projektuotojams „Intersurgical“ iškėlė užduotį sukurti tokią 8 ha sklypo užstatymo koncepciją, kad būtų galima pastato plėtra. Generalinio projektuotojo UAB „Archimeda“ direktorius architektas Darius Meškauskas teigia, kad pastato vieta sklype buvo pasirinkta atsižvelgiant į netaisyklingą sklypo formą ir dydį, patogią lokaciją prie Dūkšto kelio.
Statybos projektų valdymo UAB „Baltic Digital Building Developer“ ir užsakovo idėja buvo sukurti atskiras pastato zonas: administracinę, gamybinę, sandėliavimo ir techninę. Projektuotojai sukūrė stačiakampio formos modulį (30 x 65 m) ir suprojektavo metalinio karkaso pastatą (metalinės kolonos, sijos) iš sujungtų septynių korpusų (vienas korpusas – dviejų aukštų, šeši korpusai – vieno aukšto) bei atskirą techninių patalpų bloką. Kaip sakė R. Kupstys, pastatui modeliuoti naudojant BIM technologijas, projekto 3D modelis buvo ištobulintas dar prieš statybos pradžią ir tai padėjo išvengti nesusikalbėjimų.
Šiuo metu pastatyti septyni moduliai formuoja L raidę ir palieka galimybę lengvai pristatyti kitus modulius, praplečiant gamyklos plotą. Kiekvienas pastato korpusas yra fiksuoto dydžio ir pritaikytas pagal skirtingą paskirtį: šeši korpusai skirti gamybai – keturiuose blokuose yra gamybinės patalpos, kiti du – skirti gaminiams sandėliuoti. Pastato sutapdintuoju stogu bendras plotas – 16,650 tūkst. kv. metrų. Jo eksterjere ir interjere naudojamos šviesios spalvos.
R. Kupstys teigė, kad dar ne visi gamybiniai korpusai užimti – pagrindinės gamybos plėtrai iki metų galo bus užimtas dabar likęs šeštasis. Dar vienas – dviejų aukštų korpusas – skirtas administracijai ir pagrindinėms darbuotojų buitinėms, poilsio bei sanitarinėms patalpoms. Visi korpusai tarpusavyje susieti pastato antrame lygyje suprojektuotomis galerijomis, kurios skirtos darbuotojams judėti.
Modernios tarptautinės įmonės valdomos gamyklos teritorija neaptverta ir yra atvira visuomenei. Tačiau viduje įdiegta griežta praėjimo kontrolė. Į gamyklą patenkama per vienus vartus administracijos korpuse, iš kurio darbuotojai eina tiesiai į drabužinę, persirengia ir patenka į gamybines patalpas.
Patekimas į konkrečias zonas ribotas, o galerijos atskiria gamybos ir biuro darbuotojų srautus.
Biuro patalpose 30 darbo vietų sukurta atviroje erdvėje. Stiklo pertvaromis padalinti pasitarimų, pokalbių telefonu ir susitikimų su klientais kambariai. Įdomu, kad darbo vietos nepriskirtos konkretiems darbuotojams – kas rytą jie gali sėstis prie bet kurio darbo stalo ir kompiuterio, o po darbo palieka darbo vietą tuščią.
Gamybos zonose, kur dirbama dviem pamainomis, taikomi didesni higienos reikalavimai ir sukurtos aukščiausius parametrus atitinkančios švaros zonos. Šiose darbo vietose darbuotojai dėvi specialią aprangą. Užtikrinant higienos reikalavimus, darbiniai paviršiai, grindys ir sienos valomi bei dezinfekuojami prieš kiekvieną pamainą. Geras darbo sąlygas užtikrina sukurtas komfortiškas mikroklimatas.
A+ energinės klasės pastatui šilumos energiją gamina dujiniai katilai ir naudojama perteklinė išsiskirianti technologinė šiluma. Suprojektuotas ir įrengtas energiją taupantis apšvietimas, išmani vėdinimo sistema. Lauke numatytos įkrovos stotelės elektromobiliams ir dviračių stovėjimo vietos. Darbuotojams poilsio zonos įrengtos tiek pastato viduje, tiek lauke.
UŽDUOTIS PATIKIMAM GENERALINIAM RANGOVUI
„Intersurgical“ yra specifinė įmonė, gaminanti medicininius prietaisus, todėl ir jos statybai keliami išskirtiniai reikalavimai. Sudėtingos technologijos gamyklai Visagine pastatyti pasirinktas patikimas, ilgametę patirtį turintis generalinis rangovas. Statybų valdytojas UAB „Baltic Digital Building Developer“ (bdbd) įgyvendinti „Intersurgical“ gamyklos projektą patikėjo UAB „Raseinių statyba“, kuri seniai dirba su šiuo užsakovu, anksčiau jam yra stačiusi modernų automatizuotą sandėlį ir gamyklą Pabradėje, tad gerai žino jo reikalavimus. Daugiau kaip 50 metų veiklos patirtį sukaupusi įmonė objekto imasi nuo projektavimo, statybos leidimo gavimo iki visiško statinio užbaigimo ir atidavimo vertinti Valstybinei komisijai. Siekiama užsakovui sukurti maksimalią pridėtinę vertę, pateikiant geriausius architektūrinius, konstrukcinius ir technologinius sprendinius.
Sėkmingai suvaldyti statybos procesus ir užtikrinti sklandų darbo organizavimą padeda patirtis, sukaupta įgyvendinant ne vieną didelį projektą, ir skaitmeninis statybos modeliavimas (angl. Building Information Management, BIM). „Intersurgical“ gamyklos Visagine projektavimo ir statybos darbams pasitelkus skaitmenines technologijas ir bdbd sukurtą projekto BIM modelį, visi darbai vyko sėkmingai, išvengiant klaidų, nenuklystant nuo darbų grafiko ir sklandžiai organizuojant subrangovų darbą, o užsakovas liko patenkintas pastato kokybe, kuriai buvo iškelti aukščiausi reikalavimai.
Kaip sakė UAB „Raseinių statyba“ statybų direktorius Šarūnas Bekampis, didžiausias BIM pliusas statyboje yra tai, kad skaitmeninis modeliavimas padeda realiuoju laiku stebėti statybos procesą, užtikrinti visų projekto dalių atitiktį viena kitai bei išvengti galimų susikirtimų, palengvina informacijos apsikeitimą tarp užsakovo, projektuotojų ir rangovų, o dėl 3D modeliavimo užsakovas mato būsimojo statinio erdvinį vaizdą. Be to, skaitmeninės technologijos paspartina pasitarimus ir planavimą, geriau matomas darbų eiliškumas, o klaidų galimybė yra minimalizuota. Kadangi nereikia skirti daug laiko tikrinant atliktus darbus objekte arba juos taisyti, sutaupoma darbo laiko, tad darbo našumas stipriai išauga.
KORPUSŲ MODELIS PATOGUS IR RANGOVUI, IR UŽSAKOVUI
Gamyklos statybos vieta per metus pasikeitė neatpažįstamai: plyname lauke iškilo gamykla, įrengti visi inžineriniai tinklai. Bet generalinio rangovo komandai nuo pat pradžių teko įdėti nemažai pastangų, kad darbai vyktų sklandžiai. Sklype teko susidurti su labai aukštai esančiais gruntiniais vandenimis, kurie dėl molingo grunto buvo užlieję statybos aikštelę. Todėl pirmiausia gruntas buvo pakeistas į vandeniui laidų smėlio bei žvyro mišinį ir po sėkmingų sklypo paruošimo darbų pradėta statyba.
Per metus nuo 2020-ųjų sausio iki šių metų sausio sklype iškilo septyni „Intersurgical“ gamyklos korpusai, tarpusavyje sujungti galerija. Pastatai atitinka aukščiausius gaisrinės saugos reikalavimus. A+ energinės klasės statinyje įdiegta išmanioji pastato valdymo sistema (PVS), kuri stebi ir valdo saugos bei gaisro signalizacijas, dūmų šalinimo, vėdinimo, šildymo, elektros energijos tiekimo sistemų veiklą. Inovatyvūs sprendimai visame pastate integruoti tam, kad būtų galima kontroliuoti darbuotojų patekimą į gamyklą. Užtikrinant komfortiškas darbo sąlygas, statinyje įrengtos patogios darbo vietos gamybos cechuose ir administracijos biuro erdvėse, darbuotojų persirengimo, poilsio ir virtuvės patalpos.
„Raseinių statybai“ nebuvo naujiena BDBD pasiūlytas pastato iš sujungtų korpusų modelis – tokio statinio projektas jau anksčiau įgyvendintas Pabradėje. Š. Bekampis akcentuoja tokios statybos pranašumus: statant atskirų korpusų statinį, patogu atskirti statybos etatus ir projektą įgyvendinti blokais. Rangovui taip lengviau valdyti darbų atlikimo terminus, reguliuoti darbuotojų srautus ir užtikrinti aukščiausią darbų saugą. Tai labai patogu ir užsakovui, nes dalyje statomo objekto anksčiau, nei visas pastatas bus galutinai užbaigtas, galima užtikrinti higieną ir pradėti gamybos paruošiamuosius darbus: prijungti įrangą, sudiegti technologijas ir pan.
KOMANDĄ ĮKVĖPĖ IR SUVIENIJO
Objekte visą laiką dirbo ne viena rangos įmonė. Darbų piko metu statybos aikštelėje plušėdavo apie 100–150 specialistų, pusę iš jų sudarė generalinio rangovo „Raseinių statyba“ komanda – nuo darbininkų ir meistrų iki aukščiausio lygio vadovaujančių specialistų ir vadovų. Savo jėgomis „Raseinių statyba“ pastatė visas gamyklos pastatų konstrukcijas, išskyrus gręžtinius pamatus, ir atliko iki 70 proc. visų rangos darbų.
Gamyklos statybos aikštelė Visagine metams tapo laikinaisiais namais dirbantiesiems, kuriems čia buvo atvežami šilti pietūs, veikė kavos aparatas, nakvynei ir poilsiui buvo nuomojamos patalpos Visagine, kur komanda buvo apgyvendinta erdviai. Įsisiautėjus pandemijai, tai pasiteisino. Kilo naujas iššūkis – reikėjo išsaugoti komandą, tad laikytasi itin griežtos higienos, pasitarimai pradėti organizuoti tik nuotoliniu būdu. Sklype, greta statybos aikštelės, generalinio rangovo pastangomis atsirado nuomojamos technikos aikštelė, kuri leido subrangovams ne tik taupyti laiką, bet ir vengti kontaktų. Nors pandemija stipriai paveikė medžiagų tiekimą, statybos objekte koronaviruso atvejų išvengta iki paskutinio statybos etapo.
Kaip teigė UAB „Raseinių statyba“ statybų direktorius Š. Bekampis, sėkmingai įgyvendinus šį projektą, pastatytas nepriekaištingai funkcionalus gamyklos pastatas, išsiskiriantis moderniais sprendimais. O įveikti iššūkiai liudija išaugusią generalinio rangovo kompetenciją: „Statant šią gamyklą, komanda turėjo ir papildomą paskatą – prisidėjome prie pandemijos suvaldymo, nes gamykloje gaminami produktai reikalingi ligoninėms. Suprasdami naujosios gamyklos svarbą visam pasauliui, pasitelkėme pažangiausias technologijas ir pritaikėme išmanius sprendimus. Racionalus bendradarbiavimas su užsakovu, aukšta bendravimo kultūra ir darnus komandinis darbas užtikrino, kad gamyklos statybas pavyko baigti laiku.“
Gamybinės paskirties pastatai turi būti ne tik patogūs, modernūs, bet ir saugūs. Gaisrinę saugą užtikrinančios medžiagos ir sprendimai – vienas esminių kiekvieno statinio reikalavimų. Be to, tinkamai parinktos statybinės medžiagos yra geriausias pasyvios apsaugos nuo gaisro sprendimas, nes, kilus nelaimei, jos gali sustabdys ugnies plitimą.
PATIKIMOS, GAISRUI ATSPARIOS SIENOS
Siekiant užtikrinti statinio atsparumą ugniai, „Intersurgical“ gamyklos sienoms statyti pasirinkti UAB „Bauroc“ produktai. Jie yra sertifikuoti ir atitinka aukščiausius pasyviosios gaisrinės saugos reikalavimus. Visos gamyklos vidinės sienos ir dalis jos išorės sienų pastatyta naudojant plokštes, pagamintas iš akytojo betono.
Kaip pasakojo UAB „Bauroc“ projektinių pardavimų vadovas Darius Klevečka, tai specialus, pagal užsakymą gaminamas produktas. Jos priskiriamos armuotiems gaminiams, iš kurių statomos apkrovų nelaikančios išorinių ir vidinių sienų konstrukcijos. Į šias plokštes įmontuotas erdvinis armatūros karkasas užtikrina, kad iš jų pastatytos sienos bus atsparios smūgiams. „Bauroc“ plokštės dažniausiai naudojamos montuoti ugniai ir smūgiams atsparias sienas gamybinės, logistikos, sandėliavimo paskirties pastatuose. Aukštus priešgaisrinius reikalavimus atitinkančios sienos (iki REI-M 180) išlieka atsparios ugniai iki 180 min., nekeisdamos jokių savybių – nedega, neskyla, neyra, nevirsta.
„Intersurgical“ gamyklos sienoms statyti panaudota apie 1 100 kub. metrų, arba 5 500 kv. m, akytojo betono plokščių „Bauroc“. Projektui parinktų plokščių storis – 200 mm, atsparumas ugniai – EI-M90. Standartiniai šių plokščių šoniniai paviršiai lygūs, galimi jų aukščiai – 600, 300 mm, plotis – 150, 200, 250, 300 arba 375 mm, ilgis – nuo 1 200 iki 6 000 mm. Pagal gamyklos projektą buvo pagaminta įvairiausio ilgio ir aukščio plokščių, atsižvelgiant į konkrečius konstrukcinius sprendinius.
Sienų plokštės, naudojant specialų įrenginį (traverso), montuojamos horizontaliai. Jos statomos viena ant kitos į išpjovas, kad „neplaukiotų“, o jungiamieji paviršiai tepami blokams skirtais klijais, sandarinant horizontalias siūles. Tvirtinamos prie betoninių arba metalinių kolonų, būtinai įrengiamas pamatas. Plokštės ne prisukamos kiekviena individualiai, o tvirtinamos kaip vientisa siena tarp dviejų kolonų arba prie jų, naudojant specialius sertifikuotus laikiklius arba metalinių kampuočių sistemą. Įgyvendinant „Intersurgical“ gamyklos projektą, pasitelktos H tipo metalinės kolonos ir plokštės sumontuotos tarp šių kolonų.
UAB „Bauroc“ projektinių pardavimų vadovas D. Klevečka akcentuoja, kad būsimo statinio projektavimo stadijoje konstruktoriai iš anksto numato vietas brėžiniuose, kuriose nurodomos vartų, langų, instaliacijų, vamzdynų praėjimo per sienas angos, kiti sprendiniai. Tose vietose, kur plokštę numatoma pjauti, gamybos metu nededamas metalinis karkasas. Pagamintos standartinės plokštės negalima pjauti ar trumpinti, kad nebūtų pažeista jos viduje esanti armatūra.
UAB „Bauroc“ kviečia projektuotojus rinktis standartizuotus gaminius, statinio projektavimo metu bendradarbiauja ir teikia sprendinius, mazgus, sprendžia visas situacijas, kai prireikia keisti projektą. Plokštės „Bauroc“ gaminamos tik pagal konkretų projektą, o išankstinis pasirengimas ir standartizavimas leidžia gaminti pigiau ir statyti greičiau.
PUIKIŲ SAVYBIŲ PATIKIMA STOGO DANGA
„Intesurgical“ gamyklos pastatui įrengtas sutapdintas stogas, kurio pagrindas – kokybiška ir patikima sintetinė hidroizoliacinė danga, pasiūlyta UAB „Vakarų Ikoda“ – stogo dangų „Bauder“ atstovės Baltijos šalyse. Bendrovė į objektą tiekė vokiečių kompanijos „Paul Bauder GmbH & Co KG“ gaminamą TPO membraną, kuri išsiskiria dideliu atsparumu nusidėvėjimui, yra patikima, ekologiška, greitai įrengiama ir ilgalaikė.
Gamyklos stogui įrengti pasirinkta universali, vandens nepraleidžianti „Bauder THERMOFIN“-FPO stogo membrana, pagaminta aukštos kokybės lankstaus poliolefino ir polipropileno (FPO-PP) pagrindu. Ši aukštos klasės stogo membrana gaminama vieno žingsnio technologinio proceso metu, panaudojant modernius ekstrudinius techninius procesus, bei sutvirtinama stiklo pluoštu. Dėl pagrindinės žaliavos FPO-PP, membrana išsiskiria aukštomis ekologinėmis savybėmis, nes jos sudėtyje nėra plastifikatorių, sunkiųjų metalų, chloro ir kitų halogenų.
Stovintis vanduo, pelėsis ir atsparumas augalų šaknims yra pagrindiniai faktoriai, lemiantys sintetinių stogo dangų pasirinkimą. Kitas svarbus veiksnys yra dangos atsparumas ugniai. Stogo danga „Bauder THERMOFIN“ atitinka Lietuvoje reikalaujamą ugnies atsparumo klasę.
Didelis sintetinių TPO membranų pranašumas yra ir tai, kad jos ne tik patikimos, bet ir gretai įrengiamos, nes jų nereikia kaitinti per visą plotą, kaip, pavyzdžiui, bituminių stogo dangų. Membranos struktūra paverčia ją universalia, ji gali būti tvirtinama mechaniškai. Stogas laisvai padengiamas membrana, o siūlės prilydomos karštu 350-460°C oru.
Užsakovui renkantis stogo dangą, svarbu ir jos gebėjimas atspindėti saulę, kad stogo paviršius neperkaistų dėl tiesioginių saulės spindulių. Gamyklos Visagine stogui parinktos membranos „Bauder THERMOFIN“ standartinė spalva yra pilka ir tai puikus spalvinis sprendimas, siekiant, kad ji atspindėtų saulę bei vizualiai kurtų švaraus stogo įspūdį. Esant poreikiui, membrana galėtų būti tiekiama balta, tokiu atveju turėtų dar geresnį SRI indeksą – 90.
Beveik 20 metų veikianti UAB „Vakarų Ikoda“ užsiima statybinių medžiagų pardavimu, tiekimu ir konsultuoja dėl medžiagų parinkimo statomiems bei projektuojamiems objektams. Įmonė akcentuoja, kad TPO membranos „Bauder“ – vienas geriausių pasirinkimų pramoninėje statyboje, nes įrengiamos greitai, tad taupo darbo laiką ir pinigus, o tarnauja dvigubai ilgiau nei panašios rinkoje siūlomos stogo dangos. Taip pat TPO membranos taupo energiją, tausoja išteklius ir gamtą, nes panaudotos gali būti lengvai perdirbamos.
KIEKVIENAI PATALPAI PARINKTI TINKAMI VARTAI
Kad būtų užtikrinti aukšti gaisro saugumo ir higienos reikalavimai, „Intersurgical“ gamyklai parinkti įvairios paskirties patikimų gamintojų pramoniniai ir priešgaisriniai vartai, kuriuos tiekė ir sumontavo UAB „Termoliuksas“.
Gamybiniuose korpusuose, kur būtina užtikrinti aukštas higienos normas, įrengta daugiau kaip dešimt greitaeigių vartų, atskiriančių vidaus patalpas. Patikimo gamintojo „Hormann“ pramoniniai greitaeigiai vartai valdomi automatizuotai. Jie skirti naudoti tarp gamyklos cechų, kur dažnai pravažiuoja žaliavas arba gatavą produkciją vežantys keltuvai. Naudojant įvairius daviklius vartams valdyti ir suderinus jų veikimą, keltuvai gali judėti nemažindami greičio, o vartai yra atidaryti tik keltuvo pravažiavimo metu.
Įgyvendindama gaisro saugos reikalavimus, UAB „Termoliuksas“ visose gamybinėse patalpose sumontavo keliolika priešgaisrinių vartų, kurie gaisro metu patalpas atskiria vieną nuo kitos ir taip lokalizuoja gaisrą. Gamintojas „Małkowski – Martech“ – vienintelis Europoje siūlo dūmams nelaidžius priešgaisrinius vartus, kurie gaisro atveju užtikrina saugius evakuacinius kelius bei apsaugą nuo ugnies ir dūmų.
Gamykloje įdiegtos krovimo sistemos ir krovimo šliuzai, populiariai vadinami rampų nameliais. Lauko sienoje įrengti greitaeigiai išoriniai vartai, o patalpos viduje – greitaeigiai vidiniai vartai, pro kuriuos gali įvažiuoti sunkiasvorė mašina su priekaba. Kol lauko vartai iki galo neužsidaro, vidiniai neatsidaro. Greitas vartų veikimas ir susietas valdymas sumažina skersvėjį, padeda užtikrinti higieną ir prisideda prie didesnio saugumo.
Ir pramoniniai, ir priešgaisriniai vartai pagaminti pagal projekte numatytus matmenis. Priešgaisrinių vartų spalva parinkta švari balta. Vidiniai greitaeigiai vartai aiškiai matomi iš tolo – jie yra ryškiai geltonos spalvos, kaip šviesoforo įspėjamasis signalas, su skaidriais segmentais. Rampų nameliai, sumontuoti prieš sandėlio pastatą, kaip ir lauko vartai derinti prie fasado ir dažyti metalo spalva.
APSAUGA IR PRAĖJIMO KONTROLĖ – PAGAL KLIENTO POREIKIUS
UAB „Euroelektronika“ specialistai pasaulinio medicininės paskirties įrangos gamintojo „Intersurgical“ gamykloje Visagine įdiegė kliento poreikiams pritaikytas saugos ir silpnųjų srovių sistemas.
Kaip teigė įmonės pardavimų direktorius Kristijonas Šešelgis, naujoje gamykloje buvo įdiegta integruota apsaugos ir praėjimo kontrolės sistema su bendra duomenų baze bei sistemas apjungiančia specializuota programine įranga. Praėjimą gamykloje riboja didesnio pralaidumo specializuoti turniketai, kurie leidžia efektyviai valdyti darbuotojų srautus bet kuriuo paros metu.
Visoje gamykloje įdiegta patikima britų gamintojo „Nittan“ priešgaisrinė signalizacijos sistema, visiškai atitinkanti pagrindinį standartą EN-54, taip pat ir kitus Europos Sąjungos bei Jungtinės Karalystės priešgaisrinėms sistemoms keliamus reikalavimus.
Darbuotojų saugai užtikrinti buvo suprojektuota ir įrengta vokiečių gamintojo „Bosch“ evakuacinių pavojaus pranešimų sistema su specializuotais garsiakalbiais. Ji visiškai atitinka standarto EN 60945, privalomo ES šalyse montuojamoms evakuacinėms sistemoms, keliamus reikalavimus.
Dalyje gamyklos įrengtos švarios patalpos, kurioms apsaugoti buvo atitinkamai įdiegti specializuoti saugos sprendimai ir integruoti prie pagrindinių gamyklą saugančių sistemų.
Anot įmonės pardavimų direktoriaus K. Šešelgio, įrengimo darbai buvo atlikti vadovaujantis aukščiausiais tarptautiniais ir ES standartais bei remiantis UAB „Euroelektronika“ specialistų patirtimi analogiškuose užsienio investuotojų projektuose Lietuvoje, tarp kurių – „Philip Morris“ ir „Mondelez“.
NAUJAUSIOS VĖDINIMO TECHNOLOGIJOS MODERNIEMS PROCESAMS
UAB „Komfovent“, turinti daugiau nei 20 metų patirtį, kuria, gamina ir tobulina standartinius bei nestandartinius įrenginius, skirtus gyvenamosios, komercinės ir gamybinės paskirties patalpoms. Visagine pastatytoje UAB „Intersurgical“ gamykloje suprojektuotos ir sumontuotos „Komfovent“ vėdinimo sistemos.
Įgyvendinant projektą, bendrojo naudojimo erdvėje sumontuoti trys „VERSO“ serijos vėdinimo įrenginiai su priešsroviniu plokšteliniu šilumogrąžiu, kuriam būdingas aukštas, iki 92 proc. siekiantis efektyvumas, o technologinio proceso erdvėje sumontuota net vienuolika „KLASIK“ serijos vėdinimo įrenginių. Šie modulinės konstrukcijos įrenginiai ypatingi dėl savo universalumo: jie gali būti suprojektuoti individualiai prisitaikant prie kliento poreikių.
Projekte buvo reikalingas riboto aukščio sprendimas, todėl sukurti ir pagaminti mažesnių matmenų įrenginiai. Dėl žemesnio aukščio buvo perplanuotas vidinių komponentų išdėstymas, siekiant užtikrinti maksimalų oro srauto pralaidumą be didelių vidinių pasipriešinimų, todėl oro srauto kiekis liko nesumažėjęs.
Bendras vėdinimo įrenginių našumas siekia net 160 tūkst. kub. m/val. Tokį srautą užtikrina EC ventiliatoriai su „Super premium IE4“ klasės varikliais. Tokie ventiliatoriai yra ne tik galingi, bet ir naudoja mažai energijos – būtent šis aspektas labai svarbus aukštai pastato energinio efektyvumo klasei pasiekti. Visuose įrenginiuose integruoti galingi vandeniniai šildytuvai ir aušintuvai, o tikslus vėdinamo oro temperatūros reguliavimas ypač reikalingas tiek sklandiems technologiniams procesams, tiek gamyklos personalo komfortui užtikrinti.
Naujoje gamykloje naudojamiems technologiniams procesams reikia didelės švaros, todėl tiek gamybinės, tiek bendrosios patalpos privalo būti labai gerai vėdinamos, o tiekiamas oras gerai išvalytas. Vėdinimo sistemoje buvo suprojektuotos oro valymo sekcijos su aukštos klasės ePM1 filtravimo sistema: jos filtrai sugaudo iki 85 proc. vos 1 mikrometro dydžio dalelių.
UAB „Komfovent“ džiaugiasi galėdama užtikrinti tinkamos kokybės orą ir sklandų technologinį procesą kvėpavimą palengvinančių medicininių sistemų gamykloje.
PATIKIMAI ĮRENGTOS INŽINERINĖS SISTEMOS IR JŲ VALDYMAS
UAB „Duventa“ sėkmingai savo veiklą vykdo nuo 2002 metų. Sukaupta ilgametė įmonės patirtis suteikia galimybę jai sklandžiai prisitaikyti prie užsakovų poreikių ir tinkamai įgyvendinti visus lūkesčius. Pramonės paskirties pastate UAB „Duventa“ įrengė šildymo, vėsinimo, vėdinimo, dūmų šalinimo, vidaus vandentiekio ir nuotekų, technologinių linijų, šilumos gamybos, procesų valdymo ir automatizavimo bei pastato valdymo inžinerines sistemas.
Įgyvendinant projektą įrengtos didelės apimties, beveik 300 tūkst. kub. m./val. našumo, dūmų šalinimo sistemos. Taip pat sumontuota keturiolika specifinių matmenų ir techninių parametrų vėdinimo kamerų, kurios garantuoja, kad gamybiniams procesams ir bendro naudojimo patalpoms bus naudojamas aukštos kokybės oras. Viso pastato šilumos ir karšto vandens poreikiui užtikrinti įrengta 2,16 MW galingumo dujinė katilinė. Įdiegta inovatyvi pastato valdymo sistema, leidžianti patogiai ir racionaliai vienu metu stebėti ir valdyti visas pastato inžinerines sistemas.
„Vienas didžiausių iššūkių buvo greitai ir operatyviai įsisavinti objekto statybos valdymo procesą, vykdomą naudojant platformą „BIMsync“. Taip pat pandemijos metu sklandžiai organizuoti ir efektyviai valdyti inžinerinių sistemų montavimą bei įrangos tiekimą, per trumpą laiką išlaikant aukštą kokybę. Viso to nebūtume sugebėję padaryti be darnios ir profesionalios įmonės komandos. Man malonu pabrėžti, kad šį projektą sėkmingai koordinavo gamybos direktorė Arūnė Trinkūnienė“, – teigė bendrovės direktorius Rimantas Šiaučiūnas. Jis išreiškė didelę padėką užsakovo ir rangovo vadovams už suteiktą pasitikėjimą ir galimybę prisidėti įgyvendinant tokios didelės apimties ir svarbos statybos objektą.
Visagine iškilusios ir medicinines sistemas gaminančios gamyklos „Intersurgical“ darbuotojai dėvi specialią aprangą tose gamybos zonose, kuriose taikomi didesni higienos reikalavimai ir sukurtos švaros zonos. Siekiant užtikrinti aukščiausią higieną, prieš kiekvieną pamainą visi gamybos patalpų darbiniai paviršiai, grindys ir sienos valomi, naudojant dezinfekuojančias ir antibakterines medžiagas. Kitos patalpos taip pat reguliariai valomos ir dezinfekuojamos.
DAŽŲ SAVYBĖS – AUKŠČIAUSIAI PATALPŲ HIGIENAI UŽTIKRINTI
Siekiant sukurti švara tviskančią aplinką, kuri pasitinka jau nuo gamyklos vartų, bei užtikrinti aukščiausią patalpų higieną, buvo itin kruopščiai parinkti didelį atsparumą valymui atitinkantys vidaus patalpų dažai.
Gamybos zonose sienoms dažyti pasirinkti specialios paskirties akriliniai vidaus dažai „Tikkurila Luja 7“, išsiskiriantys ypatingomis, taip pat ir apsauga nuo pelėsio, savybėmis. Ypač gerai sukimbančio akrilinio grunto „Tikkurila Luja Yleispohjamaali“ sudėtyje irgi yra medžiagos, saugančios dažytą paviršių nuo pelėsio, be to, jis, kaip ir dažai „Tikkurila Luja 7“, yra labai patvarus. Šie dilimui itin atsparūs akriliniai dažai tinka naudoti drėgnose ir kitose specifinėse medicinos priemonių gamyklų, ligoninių ar pan. patalpose, kurių sienoms ar kitiems stipriau nei įprasta veikiamiems paviršiams reikia plovimui ir valymui atsparių dažų. Būtent tokie ir yra „Tikkurila Luja 7“ dažai – atsparūs stipriam mechaniniam ir cheminiam poveikiui. Jų plėvelė ir spalva gali atlaikyti stipriausius ploviklius ir didelį mechaninį trynimą, todėl gerai išlieka daug metų.
Kitų gamyklos patalpų interjero akcentams pasirinkti visiškai matiniai akriliniai vidaus sienų dažai „Tikkurila Harmony“ (taip pat itin atsparūs valymui). Lubos nudažytos visiškai matiniais, šviesos neatspindinčiais dažais „Tikkurila Siro Himmeä“. Jie ne tik puikiai atrodo, bet ir lengvai padengiami, suteikia tikrą darbo malonumą: voleliu dengiant paviršių, dažai netyška ir vizualiai išlygina smulkius paviršiaus nelygumus. Po dažymo švyti tobulas baltas paviršius.
Visi pasirinkti dažai tinka betoniniams, tinkuotiems, glaistytiems, plytiniams ir gipso kartono, medienos drožlių plokštėmis dengtiems interjero paviršiams. Kaip sakė UAB „Tikkurila“ rinkodaros vadovė Rūta Labeikienė, visi jie atitinka statybinių medžiagų mažos emisijos klasę M1, dažai „Tikkurila Siro Himmeä“ įvertinti Šiaurės šalių ekologiniu ženklu, o „Tikkurila Harmony“ – net keliais ekologiniais ženklais (Šiaurės šalių ir Europos Sąjungos). Ir, suprantama, visi tausoja aplinką.
SAUGIOS IR ESTETIŠKOS ALIUMINIO PROFILIŲ SISTEMOS
Atsakinga ir nemenka užduotis teko daugiametę patirtį aliuminio ir stiklo konstrukcijų projektavimo, gaminimo ir montavimo srityse turinčiai UAB „Aliuminio arka“, teikiančiai specializuotas paslaugas. Jos specialistai įvairiose „Intersurgical“ gamyklos patalpose įrengė saugias, Lietuvoje sertifikuotas 35 aliuminio profilio ir stiklo duris bei vidaus pertvaras, kurios ne tik užtikrino gaisrinės saugos reikalavimus, bet ir leido įgyvendinti modernius architektūrinius sprendimus.
Objekte naudota patikimo gamintojo „Aluprof“ apie 240 kv. m aliuminio profilio sistemų. Statinio administracinio korpuso patalpose sumontuota aliuminio profilių sistema „MB 45 office“, skirta vidinių pertvarų ir durų gamybai. Tai moderni berėmio stiklo ir aliuminio sistema, užtikrinanti aukštus akustinius reikalavimus ir modernų estetinį vaizdą. Vidaus berėmio stiklo durys ir pertvaros stiklintos 10 mm grūdintu stiklu.
Taip pat įrengtos Lietuvoje sertifikuotos „Aluprof“ aliuminio profilių sistemos MB 45 priešdūminės durys, stiklintos 6 mm grūdintu stiklu. Ši priešdūminių durų sistema puikiai dera su vidinių pertvarų sistemomis.
Kadangi reikėjo užtikrinti ir estetišką vaizdą, ir įgyvendinti aukštus gaisro saugos reikalavimus, sumontuotos „Aluprof“ aliuminio profilių sistemos MB 78 EI Lietuvoje sertifikuotos priešgaisrinės durys, įstiklintos priešgaisriniu stiklu. Šios sistemos paskirtis – atskirti gaisrines zonas, o jų atsparumo ugniai klasė gali būti EI 30 arba EI 60.
Stengiantis nenukrypti nuo įgyvendinamos architektūrinės idėjos, sprendiniai derinti prie tvarkingo, švaraus ir estetiško vaizdo, todėl pasirinkta šviesiai pilka (RAL 7035, angl. Light Grey) profilių spalva. Visas projektas puikiai pristato inovatyvius aliuminio ir stiklo sistemų sprendimus, kurie patalpų pertvaroms suteikia elegantiškumo.
LYGŪS KAIP STIKLAS PAVIRŠIAI IR AUKŠČIAUSIA KOKYBĖ
Apdailos darbų įmonei kvietimas prisijungti prie didelės svarbos projekto įgyvendinimo patvirtina pasitikėjimą jos atliekamų darbų kokybe. „Intersurgical“ gamyklos pastatų sienų ir lubų glaistymo, dažymo, plytelių klijavimo ir kitus apdailos darbus patikėta atlikti bendrovei ,,Salgesta“. Kaip teigė jos direktorius Saulius Bradavičius, sėkmingai įgyvendintos visos užduotys, nors nemažai iššūkių kėlė padidintų gaisrinės saugos reikalavimų užtikrinimas. Gamybinėse patalpose, kur stambios plokštės „Bauroc“ buvo panaudotos vidinėms ugniasienėms statyti, sienų glaistymas pareikalavo didelio apdailos meistrų profesionalumo, užtikrinant, kad siūlės tarp plokščių netrūkinėtų. ,,Salgesta“ kokybiškai atliko specifinį sienų siūlių paruošimą, glaistė ir nudažė sienas antibakteriniais dažais.
Kitas įveiktas iššūkis – gamybinėse patalpose pagal priešgaisrinius reikalavimus užtaisytos didelių matmenų, kvadratinių ventiliacijos vamzdžių bei kitų vamzdynų praėjimo vietos perdangos plokštėse, ventiliatorinėse patalpose.
Gamyklos administraciniame korpuse, kur įrengtas biuras, poilsio patalpos bei virtuvė, glaistytos, dažytos sienos, suklijuotos kokybiškos, neslidžios plytelės, atlikti kiti aukštos kokybės apdailos darbai – sukurti lygūs kaip stiklas paviršiai, patogūs valyti.
Objekte 5 mėnesius dirbo 12 įmonės ,,Salgesta“ meistrų, kurie nemenką dalį 16,6 kv. m. gamyklos vidaus patalų apdailos darbų atliko aukštyje iki 7 metrų, naudojant žirklinius keltuvus. Pasak S. Bradavičiaus, buvo sudarytos sąlygos nuomojamą techniką pasiimti aikštelėje prie statomos gamyklos. Jis taip pat giria profesionalų statybų aikštelės valdymą, nes visi darbai buvo preciziškai suplanuoti.
FUNKCIONALŪS BALDAI DARBUI IR POILSIUI
Medicinos prietaisų gamintojos „Intersurgical“ naujosios Visagino gamyklos darbo, poilsio ir reprezentacinėse erdvėse dominuoja preciziškas sterilumas, tiesios linijos ir monumentalus griežtumas. Šaltas, šviesus interjeras sustiprina švarios aplinkos ir modernumo pojūtį bei atliepia įmonės darbo strategiją. Baltą ir pilką spalvas interjere šiek tiek papildo bendrovės logotipo spalvos akcentai – sodri žalia.
Naujosios gamyklos darbo, poilsio ir priimamojo zonas įrengė bendrovė „Narbutas Lietuva“, bendradarbiaudama su interjero architektais bei užsakovais.
„Komanda džiaugiasi, kad ir užsakovai, ir architektas Darius Meškauskas labai aiškiai išreiškė lūkestį dėl baldų sprendimų ir konkrečias pastabas dėl visų biuro zonų“, – sako bendrovės „Narbutas Lietuva“ rinkodaros vadovė Gabrielė Vaitonytė-Galdikienė.
Naujai įrengto objekto biure administracijai sukurta 20 darbo vietų, kuriose produktyvią aplinką užtikrina „Narbutas“ gamykloje Ukmergėje gaminti stacionarūs, universalaus dizaino ir funkcionalūs darbo stalai „Nova“ O formos kojomis bei italų dizainerių dueto „Baldanzi & Novelli“ kurtos ergonomiškos darbo kėdės iš kolekcijos „Wind“.
Posėdžių zonose netrukdomam ir produktyviam darbui tinkamą aplinką kuria gamykloje ,,Narbutas“ Ukmergėje gaminti baldai: kolekcijos „Plana“ stalai, „Twin & Sit“ posėdžių kėdės ir darbo stalai „Nova U“. Puikiai dera ir ispanų gamintojo „Inclass“ posėdžių stalai.
Išskirtiniai sprendimai priimti įrengiant priimamojo ir virtuvių zonas, skirtas įmonės darbuotojams ir svečiams. Priimamojo zonoje pasitinka nestandartinė registratūra, pagaminta iš akmens masės. Šviesios spalvos lietas akmuo ir į jį integruotas šviečiantis logotipas puikiai dera prie solidaus interjero. Svečių zonoje sukurtos stilingos nestandartinės spintos ir drabužinės.
Poilsio erdvėse, kur darbuotojams įrengta virtuvėlė, komfortiškai pailsėti kviečia gamykloje ,,Narbutas“ Ukmergėje gaminti „Arcipelago“ moduliniai minkštasuoliai. Čia taip pat neapsieita be užsienio tiekėjų baldų kolekcijų – virtuvėje pasirinktos italų gamintojo „Pedrali“ kėdės ir stalai stilingai papildė šį projektą.
Visagine iškilusi „Intersurgical“ gamykla ne tik pasiūlė šio regiono gyventojams naujas darbo vietas, bet ir sukūrė jose komfortiškas darbo sąlygas. Naujojo pastato koncepcijoje investuotojo iš anksto užprogramuota tolesnė plėtra šioje vietoje suteikia galimybę Visaginui ir visam regionui atgaivinti ekonomiką, plėtoti infrastruktūrą, o žmonėms – galimybę dirbti šalia namų ir oriai gyventi, neišvažiuojant į didžiuosius miestus.
Nuotr.: Jevgenija Žukova – Černova