Žaismas ir virsmas: juodas betonas interjere


Ne pirmą sezoną interjere vyrauja natūrali medžiaga – betonas. Pilkas, baltas ar net juodas – įvairūs šios medžiagos atspalviai leidžia ją lengvai derinti ir padeda erdvei suteikti asketišką charakterį, įneša urbanistiškumo pojūtį. Iš juodo betono sutverti įspūdingo, sudėtingo dizaino darbai interjere yra ir vis dažniau naudojami tiek viešuose, tiek privačiuose projektuose. Apie tai, kaip sunku išgauti šią spalvą, pasakoja „Attilio Panzeri & Partners“ architektas Attilio Panzeri, įvaldęs juodojo betono kūrybos meną.

Išgauti tolygią, sodrią spalvą – sudėtinga

Pastaruosius kelis dešimtmečius betono technologija nepaprastai ištobulėjo, o vienas įdomiausių žaismo ir virsmo rezultatų – juodasis betonas interjere. Kodėl juoda spalva taip vilioja architektus? A. Panzeri sako, kad neretai susidaro įspūdis, jog architektai rengiasi juodai, o jų kurti interjerai ne itin spalvingi. Šiuolaikinėje architektūroje, interjeruose išties vyrauja ramesnės spalvos, padedančios sutverti darnesnę visumą, kuriant harmoningą aplinką. Kartu skoningi spalvingi akcentai padeda išreikšti erdvės individualumą.

Iš juodojo betono sukurti projektai – įspūdingo ir sudėtingo dizaino, naudojami šiuolaikiniuose interjeruose. Apie sunkumus, su kuriais susiduriama, kuriant šios spalvos betoną, pasakoja „Attilio Panzeri & Partners“ architektas, kurio įmonė atrado šio meno paslaptis. „Spalva stipriai susijusi su betono paviršiaus ypatybėmis. Šiurkštus paviršius interjere ar eksterjere išsiskirs tonalumu, lygus jis kurs priešingą efektą“, – teigia A. Panzeri, jau metų metus tobulinantis šios statybinės medžiagos spalvą. Architektų kompanija „Attilio Panzeri & Partners“ vysto daug projektų, kurių pagrindą sudaro būtent juodasis betonas. „Po kelerių metų bandymų su betono mišiniais, jų apdorojimu ir tekstūromis nusprendėme pakeisti komponentą, kuris, naudojant betono pigmentus, iki tol buvo santykinai nepakitęs. Išgauti tolygią ir sodrią juodą spalvą tikrai sudėtinga, – sako specialistas. – Kalbame apie darbus, kurie yra kelerių metų eksperimentų ir bandymų rezultatas, pasiektas bendradarbiaujant su daugybe medžiagų specialistų, įskaitant betono ekspertus, statybos ir chemijos inžinierius. Kitaip nei tradicinio blyškaus betono pigmentai, jo neįprastas juodumas tampa medžiaga, kuria naudojantis kuriami kontrastai su kitais paviršiais. Juoda – tai spalvos nebuvimas, drobė, kuriai galima suteikti spalvą. Ji taip pat sukuria jaukų foną, sušvelnindama šviesą“, – pasakoja A. Panzeri. Anot architekto, procesą sudaro keturios dalys: pigmentavimas, betono vibravimas, betono liejimas naudojant medienos klojinius ir paviršiaus apdaila.

Gamta x chemija = juodai juoda

Pasak architekto, kiekvienam statomam pastatui ar interjerui specializuotas juodos spalvos mišinys kiekvieną kartą kuriamas nuo pradžių. Norint nustatyti tinkamus sudedamųjų medžiagų ir cheminių junginių santykius, naudojamus išgaunant išskirtinį juodą betono atspalvį, atliekami pigmentavimo bandymai. Įvairūs junginiai, reikalingi betono mėginiams patamsinti, primena laboratorijos reagentus: oksiduoti metalai, įskaitant geležies oksidą ir anglies oksidą, sumaišytą su vulkaninės kilmės medžiaga pucolanu, dar vadinamu Pocuolio cementu. Šis išgaunamas netoli Italijos miesto Pocuolio ir dėl savo atsparumo cheminiam poveikiui bei tamsumo žinomas nuo antikinės Italijos laikų.

Suplaktas, bet nesumaišytas

Betono vibravimas komponentus suskystina, taip sumažėja trintis tarp agregato komponentų, vandens, cemento ir pigmento, taip pat pašalinami oro burbuliukai. A. Panzeri pabrėžia, esą struktūriškai svarbu, kad liejant betonas būtų tolygiai pasiskirstęs – tai suteikia architektams galimybę žaisti juodo betono grūdėtumu, kol jam dar nereikia laikyti pastato sienų, grindų ar kitokios apkrovos. Nevibruojamas betonas būna trapus ir netolygiai sustingsta, sukeldamas struktūros griuvimo pavojų.

Liejimas, naudojant medieną

Kodėl klojiniams įmonės architektai naudoja medieną? A. Panzeri sako, kad klojiniai, kuriuose liejamas betonas – „apdailos veidas“, liekamasis reljefas. Todėl mediena naudojama norint sukurti natūralesnę tekstūrą, atsveriančią betono mišinio dirbtinumą. Svarbu atsižvelgti į grūdelių dydį, tipą, apdailą, formatą, padėtį, pačios medienos apdorojimą ir net jos dangą – visa tai daro įtaką betono stingimui. Tai ne tik nulemia betono paviršiaus struktūrą, bet ir galutinę spalvą, neskaidrumą, atspindėjimą ir toną, nors mišinys jau juodai pigmentuotas. Į sienų paviršių krentanti šviesa išsklaidoma tekstūros, kurią suteikia medienos reljefas, taip sukuriama jauki atmosfera. Rafinuotos betono paviršiaus ypatybės leidžia traktuoti projekto tūrį kaip kasamą masyvą, o paviršiaus ypatybės vienodai tinka dekoruoti ir namo išorei, ir vidui.

Nuėmus klojinius, daug medienos tekstūros lieka prilipusios prie išlieto betono. Beveik visos likusios nuosėdos pašalinamos rankomis, naudojant specialias kempines medienos fragmentams nutrinti, nepažeidžiant betono paviršiaus. Hidroizoliacinis apdorojimas suteikia betonui nepralaidumą ir apsaugo jo struktūrą. Suteikiantis galutinį sodrumo sluoksnį juodojo betono paviršiui ir galutinį medžiagų gamybos sudėtingumo laipsnį apdorojimas vandeniu gali būti permatomas arba toninis.

Tikroji juodojo betono galia pasiekia kulminaciją, kai interjere papildoma kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, akmeniu, mediena, pabrėžiančiomis dramatiškus ir subtilius jo kontrastus, švelniai papildomus apšvietimu. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų