Žaliasis perlas Lietuvoje: atsinaujinę Šakiai sukūrė žmogaus ir gamtos balansą


Pasaulyje taisykles diktuojanti koronaviruso pandemija privertė žmones nors akimirkai iššokti iš smarkiai besisukančios darbų karuselės ir atsigręžti į aplinką – išvykos į gamtą tapo vienu populiariausių laisvalaikio užsiėmimų. Tačiau, norint pabūti gamtoje, nereikia važiuoti iš miesto. Tokią žinią siunčia atsinaujinę ir žaliuoju Lietuvos perlu tituluojami Šakiai.

Dar prieš kelerius metus Šakiai buvo neišsiskiriantis, 5 tūkst. gyventojų turintis miestelis Suvalkijoje. Tačiau dabar daug kas pasikeitė. Miestelio valdžia nusprendė pakeisti savo aplinką ir išnaudoti tai, kuo gali pasigirti toli gražu ne kiekvienas miestas – įspūdingą gamtinį karkasą pačiame Šakių centre.

„Pasirodo, esame tarp dešimties Europos miestų, turinčių geriausios kokybės orą. Tad pagalvojome, kodėl neišnaudojus to, ką turime. Dabar dauguma Šakių svečių mato, kad tai yra žalias miestelis. Jis nėra nuklotas betonu. Turime nuostabų gamtinį karkasą, kuriame jaučiamas žmogaus ir gamtos balansas. Tai, ką padarėme per pastaruosius 5–6 metus, padėjo mums pakilti iš dugno“, – sako Šakių rajono savivaldybės Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus architektas Mantas Paketuris.

Sutvarkyta net 9 ha teritorija

Architektas pasakoja, kad kuriant Šakių ateities viziją buvo nuspręsta pirmiausia sutvarkyti tas teritorijas, kurios anksčiau buvo neišnaudotos. Todėl projekto metu atnaujintas ypač didelis plotas – net 9 ha teritorija.

Nuo 2019-ųjų liepos mažosios architektūros ir apželdinimo darbai atlikti Siesarties upelio ir miestelio tvenkinio krantinės teritorijoje, atnaujintas Šakių skveras ir Lingio parko erdvė. Visa tai sudaro didžiulį gamtinį karkasą, kurį norėta sutvarkyti taip, kad juo galėtų džiaugtis ne tik miestelėnai, bet ir Šakių svečiai.

„Pagrindinė problema buvo tokia, kad turėjome nemažai vadinamosios „baltos“ vietos pačiame miestelio centre, nors šią teritoriją buvo galima įveiklinti. Pavyzdžiui, skveras jau senokai nebeatitiko gyventojų poreikių. Turime gražių pavyzdžių kituose Lietuvos miestuose, kurių centre yra vandens telkiniai ir jie gražiai išnaudojami. Mes turime Siesarties upelį, tačiau to neišnaudojome, nes prie jo prieiti buvo įmanoma tik su guminiais batais. Išsiaiškinti, kad jaučiamas didelis šių teritorijų atnaujinimo poreikis, nebuvo sunku.

Visą projektą apima net 9 ha plotas: į jį įeina ir skveras, ir paežerė, paupys. Tai tikrai didelė teritorija. Dabar ji yra įveiklinta: nutiesti takai, įrengtos žaidimų aikštelės, rekreacinės zonos ir kiti objektai. Smagu, kad mūsų bendruomenė pagaliau galės išnaudoti šią erdvę“, – sako M. Paketuris.

Prioritetas – gamtos puoselėjimas

Miestelio architektas atskleidžia, kad iš pradžių buvo nuspręsta atnaujinti tik dalį Šakių centro – skverą. Tačiau įsibėgėjus darbams atsirado poreikis projektą išplėsti.

„Bendruomenės nariai pajuto, kad reikalingas ir antras etapas, kurio metu būtų atnaujinta likusi gamtinio karkaso teritorija, prie projekto prijungiant krantines ir smarkiai apleistą Lingio parką. Visi buvo suinteresuoti sutvarkyti Šakius – jau buvome beveik pasiekę daugelio užmiršto miestelio ribą“, – teigia M. Paketuris.

Kad būtų galima įgyvendinti projektą, teko taisyti ir bendrąjį miestelio planą. Visos korekcijos atliktos taip, kad prioritetas būtų skiriamas gamtai puoselėti.

„Didelis dėmesys skirtas medžiams – bet ne tam, kad juos iškirstume, o greičiau atsodintume, apželdintume. Mūsų iššūkis – kad gamtinis karkasas yra pačiame miesto centre. Tai reiškia galimybę atidengti ir akcentuoti tam tikras erdves. Iš pradžių ketinome praretinti daugiau menkaverčių medžių, tačiau įsiklausėme į bendruomenės prašymus to nedaryti ir pakoregavome planus“, – sako architektas ir atskleidžia, kad projekto etapams įgyvendinti iš viso panaudota 1 mln. eurų.

Pritaikyti nestandartiniai sprendimai

Retas projektas nesusiduria su problemomis. Taip nutiko ir atnaujinant Siesarties upelio krantinę, kur, pasak pašnekovo, yra visa eilė daugiabučių, o po jais – sudėtingas inžinerinių tinklų mazgas.

„Labai norėjome šioje vietoje nutiesti asfalto taką, tačiau dėl esamų sąlygų to padaryti negalėjome. Svarstydami, kaip šią problemą išspręsti, pagaliau nutarėme naudoti bebriaunes trinkeles ir tai labai pasiteisino. Važiuojant jomis, nejaučiama diskomforto, kuris būtų jaučiamas važiuojant plytelėmis su briaunomis“, – teigia M. Paketuris.

Atnaujintoje teritorijoje įdiegtas išmanusis apšvietimas, prisitaikantis prie sąlygų. O dar vienas nestandartinis sprendimas gerokai pagerins gyventojų poilsio kokybę.

„Mums labai patinka sprendimas statyti šiukšliadėžes toliau nuo suoliukų. Besimėgaujantiesiems naujomis erdvėmis ne tik nėra blogo kvapo, bet ir širšės nepuola. Tai maža, bet svarbi detalė“, – sako architektas.

Naujins miestelį toliau

Kelerius metus vykdomas projektas šią vasarą užbaigė pirmuosius darbų etapus, tačiau M. Paketuris atskleidžia, kad čia Šakių naujinimo darbai nesustos. Jis teigia, kad, įsiklausius į bendruomenės pasiūlymus, bus įgyvendinti likę numatyti etapai.

„Dar neišpildėme visos savo vizijos. Ateityje bus realizuoti meniniai sprendimai, o į Lingio parką integruotas veloparkas. Padeda ir miestelėnai. Apsilankę naujose erdvėse, jie mums papasakoja, kas patiko, kur atranda trūkumų. Norime tinkamai sudėlioti visas mintis ir neskubėti“, – sako architektas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų