Žvilgsnis į vidų: biuras, kuriame įkvėpimo semiasi architektai


Turbūt visi žinome posakį: „Batsiuvys be batų…“, kuris visai netinka Vilniuje įsikūrusiai studijai „Architektūros linija“. Neseniai architektų komanda įsirengė biurą postindustriniame Paupio rajone savo projektuotame daugiabutyje.

Portalo STRUCTUM skaitytojams „Architektūros linijos“ architektas Simonas Čaikauskas papasakojo, kas lėmė naujojo biuro dizaino sprendimus.

„Achitektūros linijos“ naujasis biuras yra Paupio rajone. Ar buvo konkrečių priežasčių, lėmusių vietos pasirinkimą?

Daug architektų svajoja apie tokią darbo aplinką, kuri atspindi jų mąstymą, vertybes arba net gali atstoti vizitinę kortelę. Mes pasirinkome vieną naujausiai įrengtų rajonų – Paupį. Ši vieta tarsi architektūrinių idėjų galios simbolis, kai tuščia laukymė, kurioje stūksojo sovietinis apgriuvęs fabrikas, virto vienu iš patraukliausių rajonų Vilniuje.

Jis mums pasirodė labai mielas dėl reprezentatyvios ir estetiškos aplinkos, patogios lokacijos – automobilis norint atvykti nebūtinas, dauguma darbuotojų gali atvykti dviračiu ar tiesiog ateiti pėsčiomis. Labai jaukios ir humaniškai suformuotos viešosios erdvės, netoliese teka Vilnia, jos pakrante driekiasi pėsčiųjų takas.

Be abejo, turėjo įtakos ir tai, kad mūsų studija „Architektūros linija“ prisidėjo realizuojant vieną iš daugiabučių kvartalų – kaip tik jame mes ir įsikūrėme. Panašu, kad gerą įspūdį ši vieta paliko ne tik architektams. Ne vienas interesantas atėjęs pas mus į svečius atvirauja, kad jausmas lyg užsienyje arba lyg keliaujant laiku Lietuvoje.

Prašau, detaliau papasakokite, nuo ko prasidėjo ir kaip rutuliojosi erdvės dėlionė iki to paskutinio štricho?

Mūsų biuras yra 82 kvadratų dydžio. Viena vertus, tai nėra didelis plotas. Antra vertus, prieš tai tilpome dukart mažesnėse patalpose. Todėl persikėlus čia vietos atrodė be galo daug. Papildomą plotą išnaudojome funkcijoms, kurių truko anksčiau.

Mūsų kolektyvas labai mėgsta gaminti, todėl labai džiaugiamės turėdami virtuvę biure. Netgi sukūrėme bendrą penktadienio pietų tradiciją, prie kurios nekantraujame po karantino apribojimų grįžti.

Ne paslaptis, kad biuro interjero autoriais buvo visas mūsų kolektyvas, todėl idėjų nestigo. Visas interjero dizaino procesas buvo tarsi nuolatinė improvizaciją detalėse ir aiškus bendros vizijos laikymasis. Pradėjome nuo apmąstymų, koks turi būti bendras interjero vaizdas, kokią istoriją norėsime papasakoti. Kadangi Paupys yra konvertuota pramoninė zona – norėjome interjere išlaikyti poindustrinį kvapą. Nenorėjome per daug nenusaldinti, priimti itin sterilių ar dažnai tipiniuose interjero projektuose sutinkamų sprendimų. Siekėme lengvos, neįgrystančios ir, svarbiausia, darbui ir bendrumui įkvepiančios aplinkos.

Viena iš pirmųjų užduočių buvo erdvės zonavimas. Siekėme suskaidyti vieną didelę darbo erdvę, todėl joje „pastatėme“ kubą minkštomis sienomis, kuriame sutalpinome virtuvę ir vonią. Kitame kambaryje –  akustine pertvara atskirta konferencijų ir susitikimų zona, esant reikalui virstanti valgomuoju. Šalia jos privati „Architektūros linijos“ vadovo – Gintaro Čaikausko darbo erdvė. Toks funkcijų išskaidymas leidžia atskirti triukšmingas ir tylias zonas, kad vieni kolegos netrukdytų kitiems.

Pagrindinis biuro akcentas yra minkšta siena aptrauktas kubas, stovintis studijos centre. Jo viduje geltona virtuvė – tarsi pasaulis, paslėptas už durų. Kodėl buvo nuspręsta izoliuoti virtuvę nuo likusios erdvės ir kas lėmė tokį, sakyčiau, drąsų spalvos pasirinkimą?

Virtuvės izoliavimas atriboja ją nuo likusio biuro, todėl čia triūsiantys kolegos gali nesivaržydami barškinti puodais ir maisto kvapais netrukdyti alkanųjų kolegų darbo.

Geltona spalva – kontrastas ramioms, pastelinėms interjero spalvoms. Pats kubas, kuriame įrengta virtuvė yra tarsi akcentas, todėl ir spalviniai sprendimai jame išskirtiniai. Virtuvė vienintelė patalpa be natūralios dienos šviesos, todėl geltona spalva – aliuzija į šilumą ir šviesą – tarsi dar vienas šviesos šaltinis. Taip jau sutapo, kad ir viena iš 2021-ųjų metų spalvų paskelbta kaip tik geltona.

Kiek architektui yra svarbi erdvė, kurioje jis projektuoja? Ar ji gali tapti įkvėpimo šaltiniu?

Kiekvienas žmogus yra individualus ir darbo aplinka dėl vienokių ar kitokių priežasčių jį skirtingai veikia. Vieniems užtenka popieriaus lapo ir pieštuko, kitiems reikia pro langą atsiveriančių tolių.

Mūsų komandai labai svarbus komandinis darbas, galimybė keistis idėjomis ir bendrauti, todėl į šiuos poreikius kreipėme didelį dėmesį kurdami biurą. Turime darbo stalus ir valgomąjį, kuriame galime prisėsti, pakalbėti, pasikeisti idėjomis.

Kalbant apie interjero estetiką, mums svarbus balansas tarp vizualinės ramybės ir reikiamose vietose sudėliotų spalvinių akcentų, kad darbo aplinka būtų nenuobodi, jauki, o gal šiek tiek žaisminga. Mūsų manymu, šie aspektai, kai reikia, stimuliuoja kūrybiškumą, o kartais skatina vidinę ramybę, leidžia atsipalaiduoti ir ramiai apmąstyti architektūrinius iššūkius.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų