Čekijos paviljono, skirto World Expo 2025 parodai Osakoje, Japonijoje, architektūra pasitelkiama kaip įrankis kurti vidinį žmonių gyvybingumą.
„Dinamiškas spiralinis judėjimas aukštyn yra idealaus gyvenimo kelio alegorija. Dėl netradicinės paviljono formos judėjimas yra esminė priemonė fiziniam gyvybingumui palaikyti“, – sako projekto autoriai, Čekijos architektų studija „Apropos Architects.”
Paviljono dizainas skatina lankytoją užsiimti kokia nors fizine mankšta, o turinys verčia kūrybiškai įsitraukti į dvasines ir kultūrines vertybes. Siūlomos architektūros koncepcija – erdvės, kurias formuoja kūno ir sielos aktyvumas. Per aktyvų lankytojo judėjimą paviljono interjere materializuojasi kultūrinis turinys.
Statinys projektuojamas atviroje lokacijoje, pakrantės promenados pakraštyje ir bet kokiu oru atkreipia į save dėmesį savo dominuojančiu stiklo fasadu. Jis primena apie ilgametę stiklo gamybos istoriją Čekijoje ir siūlo neįprastas parodų erdves su besikeičiančia interjero atmosfera.
Ypač reikšmingas yra paviljono siluetas. „Sustingusi judėjimo trajektorija – spiralė – aiškiai atspindi vidinį išdėstymą, formuojantį išorinę pastato formą. Parodų erdvės spiralinė rampa apgaubia konceptualų centrą – tuščiavidurį daugiafunkcį atriumą.
Jo vidinis skersmuo yra 15.5 metro ir jis pakyla į dvylikos metrų aukštį. Kartu su juo kyla ir parodos rampa. Jos judėjimą atkartoja sėdimos vietos į kurias patekti galima patekti iš kelių spiralės taškų“, – sako „Apropos Architects.”
Bendras paviljono parodos plotas yra 402 kv. m., o rampos plotis svyruoja nuo 1,8 m. iki 7 m. Dvylikos metrų aukštyje esanti rampa veda į erdvią apžvalgos terasą su restoranu ir baru. Papildoma erdvinė patirtis yra ne tik vaizdas į ramią jūrą, bet ir žemyn į auditorinę erdvę pro stiklinį stoglangį.
Vadovaujantis bendra paviljono koncepcija, pagrindinis pastato energijos šaltinis yra elektra. Lietaus vanduo surenkamas iš asfaltuotų plotų ir po būtinų apdorojimų panaudojamas pakartotinai.
Taip pat, paviljono geometrija aktyviai prisideda prie vidaus ir lauko zonų šešėliavimo, papildomą saulės kontrolę suteikia integruotos žaliuzės. Pats fasadas sudarytas iš stiklo plokščių su dvigubu arba trigubu stiklu.
Pastato techninėse patalpose įrengtas centrinis kondicionavimo įrenginys, kuris yra prijungtas prie centrinio vėsinimo šaltinio.
Koncepcinė laikančiosios konstrukcijos idėja – CLT medinių elementų karkasinė sistema. Ji sudaro vientisą konstrukciją, nuosekliai kuriančią pasirinktos koncepcijos spiralinę rampą.
Vienas spiralės apsisukimas padalintas į 36 segmentus. Toks CLT elementų suskirstymas mažesniais segmentais užtikrina paprastesnį jų parengimą, išardomumą ir transportavimą.
Dėl tūrinio paviljono konstrukcijos sudėtingumo, numatoma, kad didžioji dalis konstrukcinių dalių bus pagamintos ir paruoštos jau Čekijoje, o po transportavimo į Japoniją – gana paprastai surenkamos vietoje.
„Manome, kad grįžęs į Čekiją paviljonas bus ir toliau naudojamas minimaliai pakeistus formą. Atsižvelgiant į paviljono dizaino pobūdį, ateityje siūlome jį panaudoti muziejui ar ekspozicinėms erdvėms. Tai išpildytų originalią projekto koncepciją – vidinio gyvybingumo paieškas“, – sako projekto architektai.