Vasario 3-iąją įvyko pirmoji 2022 metais STRUCTUM organizuota konferencija „Namų DNR: funkcionalumo ir dizaino sinergija“. Joje pranešimus apie namų dizainą ir jo tendencijas skaitė ne tik patyrę Lietuvos architektai, bet ir pasaulinio garso architektų studijos „Zaha Hadid Architects“ direktorius Gianluca Racana bei kiti svečiai iš užsienio.
Apšvietimo valdymas be laido – misija įmanoma
„JUNG Vilnius“ techninio skyriaus vadovas dr. Artūras Kriukovas papasakojo apie situaciją, kai tarp jungiklio ir šviestuvo ar kito elemento nebūna laido, kuriuo būtų perduotas elektrinis valdymo signalas. Pristatyti „Philips Hue“, „Casambi“, „Hafele“ ir „eNet“ sprendimai.
Jis atskleidė, kad „Phillips Hue“ šviestuvus lengva pajungti ir valdyti JUNG jungikliais. Jais galima ne tik šviesą įjungti ar išjungti, bet ir keisti jos ryškumą, temperatūrą, pritaikyti įvairius šviesos scenarijus su funkcija „If… Then“. Jungiklis yra belaidis, todėl jį galima tvirtinti prie sienų ar net stiklo.
Taip pat pristatyti ir gamintojų „Casambi“ ir „Hafele“ sprendimai, kurie veikia per „Bluetooth low energy“ protokolą. Jais taip pat galima išmaniai valdyti šviesą, tokie sprendimai derinami su JUNG jungikliais.
„eNet“ sprendimas yra taip pat valdomas radiobangomis. Tai yra labai patogus sprendimas pavyzdžiui namų miegamajam, kuriame norima turėti kelis jungiklius tam pačiam šviestuvui, jam nereikia laidų, todėl ir įdiegimas yra greitas bei nereikalaujantis daug pakeitimų kambaryje.
Minimalistinis dizainas ir maksimalus funkcionalumas vonios kambaryje
Julijus Neufeld papasakojo apie įmonių „Kaldewei“ ir „Keuco“ siūlomus sprendimus vonios kambariui. „Kaldewei“ sprendimai gaminami naudojant emaliuotą plieną, todėl pasižymi ir unikalumu, ir tvarumu bei patvarumu. „Keuco“ skiriamas dėmesys detalėms, kokybei ir ilgaamžiškumui, o sprendimams naudojama chromo galvanika yra plačiai vertinama jau 70 metų.
J. Neufeld sako, kad vonios kambariui svarbus minimalizmas, modernas ir funkcionalumas. Kaip gerasis pavyzdys pateiktas „Kaldewei“ siūlomas dušo plokštumos „Nexys“ sprendimas, pasižymintis minimalizmu ir funkcionalumu, taip pat praustuvai „Miena“.
Iš „Keuco“ siūlomų sprendimų vonios kambariui akcentuoti „Ixmo“ maišytuvai bei „Royal modular“ veidrodinės spintelės. Pristatyti ir „Keuco“ „Care“ sprendimai saugiam, bet estetiškam ir moderniam vonios kambariui.
Šiandienos ir rytojaus sprendimai gyvenamosioms erdvėms
Pasaulyje žinomos dėl namų dizaino laimėjimų „Lixil Global Design“ vadovas Patrickas Speckas pristatė šiandienos ir rytojaus sprendimus gyvenamosioms namų erdvėms. Jo teigimu, šiandien kaip niekada svarbu suprasti savo klientą ir jų elgseną, taip galima parinkti geriausius sprendimus namų interjerui. Todėl jis kalbėjo ne tik apie urbanistiką, bet ir sveikatos bei gerovės ir tvarumo principus.
Jis pabrėžė, kad miestuose ir toliau išsilaikys didžiausia gyventojų dalis, o ribos tarp skirtingų erdvių namuose vis labiau mažės. Jau dabar pastebima tendencija, kai sienos nebeskiria pavyzdžiui miegamojo ir vonios kambario. Tai ypač populiaru megapoliuose, kuriuose gyvenimo tempas yra labai greitas, vietos gyventojams vis mažėja, todėl namų erdvę norima išnaudoti maksimaliai.
Svarbus aspektas – gyventojų psichinė būklė. Skaičiuojama, kad net 77 proc. pasaulio gyventojų norėtų artimiausiu metu ją pagerinti. Tai irgi diktuos naujas tendencijas įrengiant būstą. Konferencijos dalyviams pristatyti „Grohe SPA“ sprendimai vonios kambariui, kurie gali atliepti gyventojų norą daugiau dėmesio ir laiko skirti sau ir savo sveikatai.
Atliepiant tvarumo temą, pristatyti vandens maišytuvai, tiekiantys visiškai švarų vandenį tiesiai iš čiaupo. Tai reiškia, kad pritaikius tokį sprendimą savo namuose, galima atsisakyti pirktinio vandens plastiko buteliukuose, kurie labai teršia aplinką.
Japoniškų ir belgiškų plytelių koncepcijos
UAB „Argilla“ vadovas Jurgis Ulčinas interjero ir eksterjero sprendimus – japoniškų ir belgiškų plytelių koncepcijas. Jis akcentavo, apie ką kalbą japoniškas plytelių dizainas ir papasakojo apie „Inaxtile“ plytelių privalumus, taip pat belgiškas sendintas plyteles „Nelissen“ ir vyraujančias tendencijas.
„Inaxtile“ plytelės tinka tiek interjerui, tiek eksterjerui, jos plačiai naudojamos virtuvėje ir vonios kambaryje. Taip pat populiarūs sprendimai – plytelių panaudojimas namo fasade.
Belgiškos sendintos plytelės gaminamos daugiau kaip 100 metų, tačiau tokia medžiaga yra tvari ir plačiai panaudojama moderniems pastatams.
Tvarumas ir šiluma – pagrindiniai šiuolaikiškų namų DNR elementai
„Purso“ atstovas Baltijos šalims Egidijus Bunikis iškėlė klausimą, ar tvarumas ir šiluma užtikrina funkcionalumo ir dizaino sinergiją.
Kalbėdamas apie tvarumą, E. Bunikis pabrėžė „Purso“ žaliąją liniją – 100 proc. perdirbtą aliuminį. Naudojant jį sutaupoma iki 95 proc. energijos, o tokia linija yra ne tik pirmoji Suomijoje, bet ir viena pirmųjų visame pasaulyje.
Kalbėdamas apie šilumą, pranešėjas akcentavo aliuminines konstrukcijas, turinčias šiluminę šerdį. Tai ypač aktualu statant A++ klasės objektus, nes ją galima pasiekti su aliuminio langais ir durimis. Jis taip pat pristatė projektų pavyzdžius, kaip tokius sprendimus galima pritaikyti realybėje. Vienas tokių projektų – kartu su Lietuvoje puikiai žinomu architektu Danieliu Libeskindu pastatyta „Nokia“ arena Suomijoje. Jame panaudoti žaliuzių, fasadinės sistemos, langų ir durų sprendimai.
Bet kas gali tapti bet kuo
„Corpo Atelier“ įkūrėjas ir architektas Filipe Paixao papasakojo apie funkciją ir kaip ją pritaikyti kuriant namo dizainą. Viena pagrindinių „Corpo Atelier“ idėjų – tūkstančius metų vyraujančius dizaino elementus skaidyti į mažesnius elementus, juos transformuoti ir taip kurti unikalų dizainą.
Tam labiausiai tinka piešimas ir modeliavimas. F. Paixao papasakojo, kad šiuo metu jo ateljė daug dėmesio skiria architektūros ir skulptūros sinergijai. Populiarus pasirinkimas – medinės konstrukcijos, kurios ne tik padeda kurti interjerą, bet ir papildyti namų erdves pakeičiant betonines konstrukcijas labiau ekologiškomis.
Architektas pristatė jo ateljė įgyvendintus projektus, kuriuose namų interjeras persipynė su skulptūros menu, taip sukuriant įdomius, nekasdieniškus dizaino pavyzdžius – namai, atrodantys kaip meno galerijos.
Urbanistinio gyvenimo ateitis
Visame pasaulyje gerai žinomos „Zaha Hadid Architects“ studijos direktorius Gianlouca Racana kalbėjo apie ateities urbanizaciją. Jis akcentavo, kad artimiausiais metais gyventojų pasirinkimą likti miestuose ypač koreguos COVID-19 pandemija ir pastatų gebėjimas prisitaikyti prie naujų iššūkių – jie turės būti orientuoti į sveikatą, saulės šviesą, socialinį gyvenimą ir tvarumą. Jis pristatė Romoje įgyvendintą muziejaus projektą, taip pat pirmąjį Jungtinėje Karalystėje futbolo stadioną, naudojantį medinę konstrukciją.
Kiti projektai vykdyti taip, kad atlieptų šiuolaikines tendencijas – atsiverti pasauliui, gamtai ir suteikti daugiau erdvės žmonėms.
„Zaha Hadid Architects“ savo dizaino sprendimus grindžia atliekamais tyrimais. Studija tiria tokias sferas, kaip geometrija, medžiagos ir didieji duomenys. Ši informacija jiems padeda sukurti efektyviausiai pritaikomą dizainą kiekvienam projektui.
Pristatymo metu G. Racana papasakojo ir apie Vilniuje planuojamą geležinkelio stoties projektą „Green connect“. Juo planuojama atnaujinti Lietuvos sostinės stoties rajoną.
Aukso vidurys tarp funkcionalumo ir estetikos paieškos architektūroje
„DO Architects“ vyresnysis architektas Kasparas Žiliukas kalbėjo apie tai, kas yra geras ir funkcionalus dizainas. Funkcionalumas – labiausiai vartotojo poreikius atliepianti struktūra. O geras dizainas – paprastas, lakoniškas, atliekantis funkciją.
K. Žiliukas iškėlė klausimą kas yra namai? Jis teigia, kad tai erdvė, kurioje jis jaučiasi saugus, kurioje jaučiasi gerai ir kuria rūpinasi. Jis pristatė vilos Giruliuose, Klaipėdoje projektą, kuri, pasak pranešėjo, puikiai atitinka gero dizaino savybes – šiuolaikiškas, medinis fasadas, daug erdvės ir žalumos kieme, dideli, natūralią šviesą praleidžiantys langai, didelės, bet šiltos ir jaukios erdvės pastato viduje.
Jis taip pat pristatė sprendimus jaukiems namams, kuriuos galima pritaikyti ne tik individualiems namams, bet ir gyvenamiesiems daugiabučiams, kuriuose svarbu ne tik būstų, bet ir laiptinės, kiemo bei netgi gatvės dizainas.
Galiausiai jis patarė pagalvoti, kur yra kiekvieno namo riba ir ką mes traktuojame savo namais. K. Žiliukas pabrėžė, kad namų vertybės, perkeltos į viešąsias erdves, praplečia suvokimą apie namų ribą.
MVRDV namai
MVRDV partnerė ir architektė Fokke Moerel papasakojo apie savo įmonės projektus, kurie buvo pritaikyti gyvenamiesiems namams. Ji pabrėžė, kad MVRDV kuria socialinę, inovatyvią, realistišką, žalią ir išskirtinę architektūrą bei urbanistiką, pritaikytą besikeičiančiam pasauliui.
F. Moerel papasakojo apie ankstyvąjį projektą įrengiant labai siaurus, olandiško stiliaus namus, kurių plotis – viso labo keli metrai. Tačiau net ir turint itin mažai erdvės, šiame projekte stengtasi ją padidinti ir pritaikyti prie gyventojų poreikių funkcionalumu.
Ji taip pat išskyrė „Didden Village“ projektą Roterdame, kuris išsiskiria savo ryškiai melsvu eksterjeru ir didele erdve ant stogo, leidžiančia mėgautis gamta net ir miesto centre, taip jo neiškeičiant į gyvenimą regione.