Naujamiestyje vystomas kvartalo projektas, kuriame siekiama harmonizuoti istorinius miesto sluoksnius su šiuolaikine architektūra, sukuriant erdvę, atspindinčią tiek praeities, tiek dabarties vertybes. Šis projektas įtraukia naujus statinius, papildančius aplinką ir įsiliejančius į 1960-ųjų metų pastatus, tuo pat metu eksponuojant ir išsaugant istorinius pėdsakus. Tikslas – sukurti tvarią, klimatui palankią erdvę, pritaikytą įvairioms veikloms visą parą, užtikrinant žmogiškąjį mastelį ir patrauklumą vietos bendruomenei.
Vienas svarbiausių projekto akcentų yra totorių kapinių zonos išsaugojimas. Čia, vengiant statinių, išlaikoma natūrali augmenija, kuri nebuvo paliesta sovietinio užstatymo. Visų pastatų struktūra numatyta taip, kad išlaikytų pagrindinį įėjimą iš Mečetės gatvės, kartu siūlant naują įvažiavimą iš vakarų, prie Goštauto g. 12 pastato. Šios istorinės jungtys pritaikomos šiuolaikiniam miesto kontekstui, užtikrinant patogią prieigą prie Neries krantinės – svarbios viešosios erdvės, kultūros paveldo ir miesto generalinio plano dalies.
Atsižvelgiant į aplinkinių viešųjų erdvių reikšmę, pėsčiųjų takai atnaujinami ir praturtinami mažai priežiūros reikalaujančiais želdiniais, kurie sukuria natūralų žaliąjį koridorių. Planuojami du nauji apžvalgos taškai leis miestiečiams sustiprinti ryšį su upe ir atsiveriančiomis panoramomis.
Sklype ir jo prieigose numatyti mažosios architektūros elementai, pagaminti iš natūralių, ilgaamžiškų medžiagų, atspindintys aplinkos tvarumo principus. Totorių skveras praturtinamas žolynais, istorinėmis kryptimis išdėstytais takais ir natūraliomis medžio bei rąstų gaminių žaidimų aikštelėmis. Poilsio zonos su intensyvesniu apželdinimu ir perimetru išdėstytais suoliukais skatina ramesnį pasibuvimą aplinkoje.
Pirmieji aukštai suprojektuoti skaidriais fasadais. Tuo tarpu viršutiniai administracinių pastatų aukštai atspindi Naujamiesčio tradicinę tvarkingos tinklelio struktūros estetiką, suteikiant kvartalui šiuolaikinį funkcionalumą ir išskirtinę išvaizdą.
Projektuotojas: UAB „Studija Archispektras“
Architektai: Vytautas Lelys, Edita Gumauskaitė, Povilas Šliuželis, Ignas Kalinauskas.
Tekstas parengtas pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją