Ambicingas Klaipėdos projektas uoste: išrinkta geriausia architektų idėja naujai reprezentacinei erdvei


Savo vizijas, kaip galėtų atrodyti Uosto direkcijos administracinis pastatas ir naujai formuojama krantinė kruiziniams laivams švartuoti, pateikė 5 autoriai. Po daugiau nei mėnesį trukusio darbų viešinimo, viešojo svarstymo ir visų privalomų viešojo pirkimo procedūrų išrinktas laimėtojas – projektas „Kuršių vartai“.

 

Projekto autorius UAB „Statybos inžinierių konsultantų biuras“, architektai – Gintaras Čaikauskas, Andrius Keizikas, Arnas Deltuva, Viktoras Čeika, Jokūbas Augutis.

Pirmosios vietos laureatams skirta 25 000 Eur, antros – 20 000 Eur, trečios – 15 000 Eur piniginės premijos.

 

kruiziniu laivu terminalas

kruiziniu laivu terminalas

kruiziniu laivu terminalas

 

Kruiziniams laivams švartuoti skirtos krantinės ir naujo Uosto direkcijos administracinio pastato architektūros projekto „Kuršių vartai“ rengėjų teigimu, projektas yra galimybė užtikrinti integralų, daugialypį, polifunkcį traukos centrą, gyvybingą kiaurą parą bei ištisus metus. Įgyvendinus šį projektą, miesto siluetas pasipildytų naujais, darniais spaudais. „Tai ne vien miesto vartai link jūros, bet ir jūros vartai į miestą“, – rašoma projekto aprašyme.

„Kuršių vartai“ atveria marias miestui, per suplanuotą pėsčiųjų srautų ir viešų erdvių tinklą nuo pat Klaipėdos širdies, į viešiems poreikiams pritaikomas krantines su nauju administraciniu pastatu. Idėjos tikslas – sukurti ne tik krantinę ir Uosto direkcijos administracinį pastatą, bet ir erdves, kurios tiktų klaipėdiečiams bei miesto svečiams. Tarp pasiūlymų – laiptai, vedantys prie vandens, kurie galėtų tapti saulės palydėjimo vieta, erdvės poilsiautojams, renginiams.

 

kruiziniu laivu terminalas

kruiziniu laivu krantine

kruiziniu laivu terminalas

klaipedos-uosto-administracinis-pastatas-kruiziniu-laivu-krantine-2

Daugiau apie laimėjusį projektą rasite aiškinamąjame rašte.

„Džiaugiamės, kad laimėjo projektas, kuriame dėmesys skirtas ne tik pačiam pastatui, bet ir viešosioms erdvėms, sukuriant maksimalią prieigą prie vandens. Sutvarkytoje Naujojo Sodo gatvės tąsoje atsiras nauja erdvė, išsipildys uostamiesčio gyventojų svajonė – turėti dar vieną prieigą prie Kuršių marių. Bus sukurtos naujos poilsio erdvės visuomenei, kultūrai, miesto renginiams“, – sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

 

Antra vieta skirta projektui „Uosto parkas“, kurį pateikė UAB „SRP Projektas“, o kūrė architektai – Andrė Baldišiūtė, Algimantas Neniškis, Sabina Dagėlienė, Gilma Teodora Gylytė, Emilija Deksnytė, Milda Grabauskaitė, Laura Gaudutytė, Solveiga Buoželytė.

 

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

 

Trečia vieta – projekto „Uola“ rengėjams UAB „Kelprojektas“ – Petras Džervus, Tautvydas Vileikis, Aidas Barzda, Tomas Umbrasas.

 

kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

 

Ketvirta vieta paskirta projekto „Lašas“ autoriams AB „Panevėžio statybos trestas“ ir architektams J. Rimeikai, K. Juočerei, R. I. Klimavičienei,  G. Sakaliui. Projektą pateikusi bendrovė nenurodė pilnų autorių vardų.

 

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

klaipedos kruiziniu laivu terminalas

 

Projektas, kurio devizas „Žaliasis blyksnis“, buvo atmestas kaip neatitinkantis pirkimo dokumentų reikalavimų ir toliau nebuvo vertinamas, nes neatitiko uosto bendrojo plano. Konstatuota, kad neatitikimai negalėtų būti ištaisyti neprarandant pagrindinės idėjos. Anot Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, antrasis šio projekto vokas su autoriais nebuvo atplėštas, todėl jie liko nežinomi.

 

kruiziniu laivu terminalas

kruiziniu laivu terminalas

kruiziniu laivu terminalas

 

Atviro (tarptautinio) projekto konkurso tikslas buvo išrinkti tinkamiausią kruiziniams laivams švartuoti skirtos krantinės ir naujo Uosto direkcijos administracinio pastato projekto sprendinį, atitinkantį urbanistinius, architektūros ir kitus funkcinius aspektus bei kitus reikalavimus. Uosto direkcija su konkurso I vietos laimėtoju planuoja sudaryti projektavimo paslaugų pirkimo sutartį.

Uosto direkcijai patikėjimo teise priklausančiame sklype šalia Žiemos uosto krantinių planuojamas naujasis Uosto direkcijos administracinis pastatas būtų statomas ant naujai suformuotos krantinės kruiziniams laivams švartuoti. Būtent dėl šios priežasties buvo nuspręsta šiuos projektus sujungti ir įgyvendinti kartu, taip sukuriant naujas viešąsias erdves.

Nevertinant pandeminio laikotarpio, dėl kurio kruizinė laivyba buvo sustojusi, Klaipėda neturi užtektinai vietos kruiziniams laivams švartuoti. Kasmet maždaug 10-čiai kruizinių laivų, išreiškiančių norą užsukti į Klaipėdą, Uosto direkcija privalo pasakyti „ne“ vien dėl vietos stokos, todėl buvo priimtas sprendimas statyti naują krantinę, kuri leistų priimti dar daugiau kruizinių laivų ir jais atplaukiančių užsienio turistų.

Dabartinis pastatas, kuriame įsikūrusi Uosto direkcijos administracija, pastatytas 1980 m. Atlikus analizę buvo nustatyta, kad jam reikalingas kapitalinis remontas, pareikalausiantis nemažų išlaidų. Buvo priimtas sprendimas statyti naują pastatą, kuriam keliami aukštos architektūrinės ir inžinerinės kokybės, inovatyvumo reikalavimai. Pagal nustatytus energinio efektyvumo reikalavimus naujo administracinio pastato energinio efektyvumo klasė – A++, t. y. energijos beveik nenaudojantis pastatas. Inovatyviais biuro sprendimais būtų užtikrintos puikios darbo aplinkos sąlygos (tiek mikroklimato, tiek estetiniais aspektais) darbuotojams, jame taip pat dirbtų ne tik Uosto direkcijos administracija, tačiau ir Laivų eismo tarnyba (LET).

Pateiktus projektus vertino komisija, kurią sudarė Uosto direkcijos, miesto ir architektų bendruomenės atstovai: komisijos pirmininkas Uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas, Vilniaus miesto savivaldybės vyr. architektas Mindaugas Pakalnis, Klaipėdos miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus laikinai atliekantis vedėjo funkcijas Marijus Mockus, architektas, projektų vadovas Povilas Čepaitis, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas, architektas Lukas Rekevičius, architektė, kultūros paveldo ekspertė Margarita Ramanauskienė, Lietuvos architektų sąjungos atstovas, architektas, daktaras Edgaras Neniškis, Uosto direkcijos Plėtros skyriaus projektų vadovė, architektė Giedrė Zakarackaitė-Gudaitienė ir uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis. Projektus recenzavo Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto dekanas, architektas, daktaras Liutauras Nekrošius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Architektūros katedros docentas, daktaras Darius Linartas.

 

Spaudos pranešimas. Portalo Structum.lt redakcija neatsako už jo turinį. Straipsnis viešinamas visuomenės informavimo tikslais.


Dalintis:

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų