Aplinką nuo teršalų saugo geomembranos


Viena svarbiausių užsakovų keliamų užduočių, įrengiant kuro kolonėles, buitinių atliekų sąvartynus, naftos terminalus ar cheminių medžiagų sandėlius, yra tinkamai pasirinktas ir sumontuotas apsauginis sluoksnis. Tose vietose, kur reikia specializuotų sprendimų, taip reikalingą ir ilgalaikę apsaugą nuo galimų teršalų mus supančiai aplinkai suteikia moderni medžiaga didelio tankio polietileno plėvelė (geomembrana) ir šiuolaikinės technologijos.

Izoliuoja gruntą

Dėmesys aplinkos taršai nesumažėja. Nors per pastaruosius metus Lietuvoje tarša neviršija limitų, geomembranų specialistas, Lietuvos ir Olandijos uždarosios akcinės bendrovės „Geosintetika“ vadovas Salvijus Paškauskas sako, kad specializuotuose objektuose užtikrinti ilgalaikę apsaugą nuo teršalų aktualu išliks visada, jeigu norime gyventi saugioje ir švarioje aplinkoje. UAB „Geosintetika“ viena iš veiklos sričių – apsauginių sluoksnių įrengimas iš geomembranos, užtikrinančios, kad į požeminę hidrosferą nebūtų galimybės patekti medžiagoms ir cheminiams junginiams, galintiems pakeisti požeminio vandens cheminę sudėtį. Siekiant sumažinti grunto užterštumą biologiškai skaidžiais teršalais, geomembranai keliami itin aukšti reikalavimai: atsparumas didelei tempimo ir pradūrimo jėgai, UV spinduliams, taip pat įvairiems cheminiams produktams: naftai, druskai, rūgščiai ar angliavandeniliams, graužikų atakoms, augalų šaknims. Pasak vadovo, geomembranos – tai plastiškas paklotas iš didelio tankio ir aukščiausios kokybės polietileno plėvelės. Milijonai kvadratinių metrų šios medžiagos plačiai naudojami visame pasaulyje įrengiant kuro kolonėles, buitinių ar pramoninių atliekų sąvartynus, rezervuarus, naftos terminalus, naftos produktų saugojimo aikšteles, cheminių medžiagų sandėlius, geležinkelius, lagūnas ūkiuose srutoms ir kitiems skysčiams laikyti, statant vertikalius apsauginius ekranus užterštose teritorijose – taip sumažinama galimybė kilti neigiamiems padariniams. Pati geomembrana neteršia gamtos ir atitinka visus aplinkosauginius reikalavimus – ja galima izoliuoti ir vandens talpyklas.

Svarbu suvirinimo kokybė, atsparumas deformacijoms

Paklaustas, kokie svarbiausi geomembranos dengimo aspektai, „Geosintetika“ vadovas teigia, kad medžiaga turi būti klojama ant tinkamai paruošto pagrindo, privaloma, kad jis būtų smėlinis ir sutankintas. Idealu pakloti ir geotekstilę, kad, esant mechaninėms apkrovoms, būtų galima geomembraną apsaugoti nuo pažeidimų. Paklotą geomembraną tai pat reikia dengti geotekstile, kad ją apsaugotumėte nuo išorinių mechaninių pažeidimų. Svarbu suvirinimas ir jo darbų kokybė. „Kuo mažiau siūlių, tuo didesnė garantija, – sako vadovas. – Nedidelis siūlių skaičius teikia didesnį apsaugos garantą, o esant didelio pločio (iki 8 m) geomembranai galima sumažinti statybos darbų išlaidas. Jeigu klojama siaura geomembrana, tuomet siūlių skaičius auga. Bet vėl gi – viskas priklausomo nuo objekto, jo ploto.“ UAB „Geosintetika“ siūlo beveik neribotą šios medžiagos pasirinkimo laisvę. Geomembranų yra lygių arba sušiauštų iš vienos pusės ar abiejų, jų storis svyruoja nuo 0,75 iki 3,5 mm. Storis kaip ir medžiagos tipas parenkamas pagal paskirtį ar pageidaujamus techninius parametrus. Tvarkingai paklota ši medžiaga suteikia aukščiausios klasės apsaugą ir aplinką tausojančius rezultatus. S. Paškausko aiškinimu, labai svarbu geomembranos atsparumas deformacijoms – vykstant grunto deformacijoms (sėdimams), ji turi taip pat kisti, turėti plastiškumo, kad nesuplyštų.

Specialisto teigimu, per savo veiklos metus nuo 1994 m. „Geosintetika“ naudodama geomembranas atliko daugiau nei 1 mln. m2 izoliavimo darbų ir Lietuvoje, ir užsienio šalyse. Taip nuo taršos buvo izoliuoti stambiausi šalies ir užsienio valstybių pramonės objektai: Klaipėdos, Vilniaus, Šiaulių, Tauragės miestų sąvartynai, Būtingės terminalas, „Klaipėdos naftos“ rezervuarų parkas, naftos platformos Kaspijos jūroje (Kazachstanas) sala, uždengtas buitinių atliekų sąvartynas Olandijoje ir kiti objektai. Paslaugų kokybę bei lanksčią kainų politiką įmonėje liudija nuolat didėjantis suteikiamų paslaugų bei klientų – prekybos centrų, degalinių tinklų, privačių ūkių (mėšlidės), namų bendrijų, įmonių ir organizacijų, privačių namų savininkų – skaičius. Atvira inovacijoms, sukaupusi ilgametę patirtį ir žinias, bendrovė Lietuvoje užima savo srities lyderio pozicijas.

UAB „Geosintetika“, Kunkių k., Kretingalės sen., Klaipėdos r. p/d 165, LT-91001

Klaipėda I tel.+370 46 463 125, mob.: +370 698 24 080, +370 686 21 640 I el. paštas: salvijus@geosintetika.lt, vytas@geosintetika.lt I www.geosintetika.lt


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų