Apželdintasis stogas (kitaip – žaliasis stogas) – tai pastato stogas, visiškai ar iš dalies padengtas dirvožemio su augalija sluoksniu. Tokie stogai vis dažniau įrengiami ant įvairaus dydžio ir paskirties pastatų dėl daugybės ekologinių, ekonominių, socialinių pranašumų ir labai patrauklios išvaizdos.
Apželdintųjų stogų idėja – suderinti kraštovaizdžio dizainą ir patikimą hidroizoliaciją.
Apželdintųjų stogų privalumai
Pailgina stogo amžių
Augalų danga be papildomų investicijų apsaugo stogo dangą nuo perkaitimo ir UV spindulių, pailgina stogo hidroizoliacijos eksploatavimo laiką.
Taupo energiją
Dar vienas didžiulis privalumas – apželdintasis stogas mažina pastato patalpų temperatūrai palaikyti skirtos energijos sąnaudas (šaltuoju metų laiku energijos sąnaudas, skirtas šildyti, o karštuoju – vėsinti).
Apsaugo nuo triukšmo
Žaliasis stogas sugeria garsągeriau, nei kieti paviršiai, nes augalai yra natūralūs garso izoliatoriai (sumažina net iki 40 dB aplinkos triukšmą).
Valo ir grynina orą
Augalija padeda filtruoti ir sulaikyti dulkes. Apželdintasis stogas taip pat mažina anglies dvideginio kiekį ore.
Sulaiko lietaus vandenį
Žalieji stogai sulaiko iki 50–90 proc. lietaus vandens. Didelę vandens dalį sugeria augalai, o dalis išgaruoja. Vandens sulaikymas naudingas vandens tvarkymui, nes mažiau apkraunamos kombinuotojo drenažo sistemos.
Pagal paskirtį ir specifiką apželdintieji stogai skirstomi į du stogų apželdinimo būdus: intensyvųjį ir ekstensyvųjį.
Intensyvusis stogo apželdinimas – tai toks apželdinimas, kai užveisiami augalai, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra. Ant stogo rekomenduojama auginti iki 2–3 m teužaugančius medžius. Tinka įvairūs augalai: žolės, gėlės, vijokliai, rožės ir neaukšti krūmai. Taip apželdinus sukuriamas nepakartojamas poilsio kampelis.
Ekstensyvusis apželdinimo būdas labiau tinka šlaitiniams stogams. Sodinami augalai, kuriems užtenka 3–10 cm žemės sluoksnio ir nereikia nuolatinės priežiūros. Tokiam apželdinimui parenkami ilgamečiai, šalčiui ir sausrai atsparūs augalai. Tinkamiausi – įvairiųrūšiųšilokai, perkūnropės ir kitųrūšiųžolės. Pavyzdžiui, šilokų nereikia nei laistyti, nei pjauti, nei tręšti, todėl kasmet galima sutaupyti laiko ir pinigų. Ekstensyviai apželdinant stogus neįrengiamos laistymo sistemos, todėlčia netinka augalai, kuriems reikia drėgmės.
Moksliniai tyrimai rodo, kad tinkamai įrengtas ir apželdintas stogas ilgiau eksploatuojamas: dirvožemio ir augalijos sluoksnis apsaugo nuo temperatūros svyravimo, ultravioletinių spindulių, sumažina gaisrų plitimo pavojų.
Prisiminkime, kad įsirengę apželdintąjį stogą prisidėsime prie ekologiškesnės planetos. Juk ją mes paliksime ateities kartoms.