„ARCHICAD“ – „OPEN BIM“ sprendimas


 

Programinę įrangą „ArchiCAD“ kurianti vengrų kompanija „Graphisoft“ yra viena pagrindinių IFC (angl. Industry Foundation Classes) standarto diegimo ir tobulinimo organizacijos narių. Šiuo metu „ArchiCAD“ yra labiausiai atitinkanti IFC standartus architektūrinio projektavimo programinė įranga. IFC formatas leidžia BIM technologijas vis labiau realizuoti praktiškai statybų industrijoje.

Profesionalių projektuotojų bendruomenėje tikriausiai jau mažai kas nežino sąvokos BIM. Šis trumpinys išvertus iš anglų kalbos reikštų – informacinis pastato modeliavimas. Dažnai ši sąvoka suprantama kaip trimačio pastato modelis, tačiau BIM modelyje svarbiausia yra informacija apie projektuojamą pastatą. BIM modelyje susiejama visų projektavimo ir projekto įgyvendinimo procese dalyvaujančių šalių informacija, užtikrinamas jos pasiekiamumas, lankstumas ir kontrolė, galimybė projekto kūrimo dalyviams keistis informacija, komunikuoti, reaguoti į pokyčius. „ArchiCAD“ sieja visų projektavimo disciplinų duomenis ir gali būti naudojama kaip statybų kontrolės programa, kurioje sukaupta visa informacija apie pastatą, naudojama projektavimo ir statybos proceso metu, t. y. visas BIM modelis. Ši savybė – susieti visus BIM modelio duomenis – suteikia galimybę „ArchiCAD“ naudoti ne tik architektams, bet ir statybos koordinatoriams. Pasaulyje yra daugybė gamintojų, sukūrusių programinės įrangos įvairių sričių specialistams, o IFC per „Open BIM“ suteikia galimybę perkelti statybas į aukštesnį technologinį lygį. Taikydami IFC ir BIM technologiją skirtingų disciplinų specialistai pasiekia didesnį efektyvumą ir kokybę. Yra duomenų, kad BIM technologijos taikymas investuotojui sutaupo mažiausiai 5 % preliminarių išlaidų.

Darbas komandoje – „Teamwork“

Dirbant su didelės apimties projektais, neretai susiduriama su architektų komandos darbo koordinavimo problemomis. Dažnai patiriama laiko nuostolių, kai atskirų komandos narių darbas turi būti sujungtas į vieną darnią visumą. Šioms problemoms spręsti programinė įranga „ArchiCAD“ turi technologiją „Teamwork“, skirtą komandiniam darbui. Ji puikiai veikia net ir esant itin dideliems projektams.
„Teamwork“funkcija architektų komandos nariams suteikia galimybę realiuoju laiku dirbti su vienu modeliu tiek vidiniame tinkle, tiek nuotoliniu būdu, būnant kitame pasaulio krašte. Technologija „BIM Server“ leidžia persiųsti projektavimo pakeitimus tarp komandos narių labai mažais duomenų kiekiais, tad darbas vyksta itin sklandžiai. Taip pat projekto koordinatorius „Teamwork“ gali naudoti darbų paskirstymo ir kontrolės funkcijoms atlikti.

„BIMx“

Prieš kelerius metus bendrovė „Graphisoft“ pristatė novatorišką virtualaus modelio demonstravimo technologiją „BIMx“ – virtualaus pastato vedlį, leidžiantį „pasivaikščioti“ po trimatį pastato modelį ir apžiūrėti jį vartotojo kompiuteryje net neturint projektavimo programinės įrangos.

Populiarėjant išmaniesiems įrenginiams, „Graphisoft“ praėjusių metų pabaigoje oficialiai pristatė atnaujintą ir patobulintą „BIMx“ tęsinį, pavadintą „BIMx Docs“. Šis virtualus turas leidžia nuo šiol po virtualų pastatą „pasivaikščioti“ ne tik naudojant kompiuterį, bet ir išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį, turinčius operacines sistemas „iOS“ arba „Android“. Kuriant technologiją „BIMx Docs“, daugiausia dėmesio buvo skiriama sklandžiam statybų darbų planavimui tiesiog statybų aikštelėje. Nepaisant trimačio virtualaus pastato pateikimo, ši technologija nuo šiol leidžia viename pakete sudėti ir dvimačius pastato planų, pjūvių, konstrukcijų detalių brėžinius, pateikti pastabas, žymėti ir realiuoju laiku „pjaustyti“ modelį, siekiant išsiaiškinti visus rūpimus klausimus, kurie kyla planuojant ir koordinuojant darbų eigą. „BIMx Docs“ – puiki alternatyva pluoštams brėžinių popieriaus paklodėse.

„Ecodesigner star“

Pasauliui einant iš proto dėl žaliosios politikos, dauguma pramonės šakų kuria priemones, tausojančias aplinką ir leidžiančias išsaugoti ekologinę pusiausvyrą. Šios tendencijos paskatinta bendrovė „Graphisoft“ šių metų pradžioje pristatė papildytą energinio vertinimo įrankį „EcoDesigner STAR“. Tai pirmoji tokio tipo priemonė, naudojant BIM modeliavimo architektūrinę programą, gebanti atlikti energinę virtualaus pastato analizę ir vertinimą, atitinkantį tarptautinės statybos energinio naudingumo modeliavimo standartą, ir pateikianti išsamius duomenis. Sistema BIM modelį vertina kaip profesionalų BEM (angl. Building Energy Model) objektą, o skaičiavimus atlieka įvertinusi pastato tūrio formą, atitvarų šilumines savybes, šalčio tiltų įtaką, atsinaujinančių energijos išteklių įrenginius, geografinę objekto padėtį, vyraujančius orus (remdamasi vietinių meteorologinių tarnybų duomenimis) ar net gretimo užstatymo tankį. Remdamasis šiais tyrimais architektas gali tiksliai įvertinti pastato energines savybes ir projektuoti žalesnę architektūrą.

„EcoDesigner STAR“ buvo kuriama bendradarbiaujant su daugiametę inžinerinės programinės įrangos kūrimo patirtį turinčią Švedijos bendrove „StruSoft“. „EcoDesigner STAR“ atitinka statybos energinio efektyvumo vertinimo standartus ASHRAE 90.1_2007.

„ArchiCAD“ profesionalūs ir pradedantieji vartotojai vertina kaip lengvai perprantamą ir greitai išmokstamą programinę įrangą su vartotojui „draugiška“ aplinka. Čia projekto modeliavimas ir projektavimo procesų valdymas vyksta remiantis aiškiai suprantamomis grafinėmis nuorodomis ir parametriniu valdymu. „Graphisoft“ statistika teigia, kad besimokantieji programine įranga „ArchiCAD“ savarankiškai dirbti pradeda jau po 50 val. savarankiško mokymosi.

Programinės įrangos gamintojas taiko palankią kainodarą. Pradedantiems architektams taikoma svari jaunojo architekto nuolaida, o mažos įmonės bei savarankiškai dirbantys architektai gali įsigyti adaptuotą „ArchiCAD“ versiją „ArchiCAD STAR(T) Edition“ už 5400 Lt + PVM.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų