betonas
Hiroyuki Oki nuotr.

Architektai savo biurą įkūrė „betoninėse džiunglėse“ – nuo fasado galima skinti šviežias daržoves


„VTN Architects“ savo biurą naujai išvystytame Hošimino rajone kūrė taip, kad jis papildytų jo žaliąją erdvę, o pačius džiugintų sveikai užsiaugintomis daržovėmis.

Vietnamo Hošimino mieste, anksčiau vadintame Saigonu, pastatai ir infrastruktūra atima vis daugiau teritorijos iš atogrąžų miškų. Žalumos trūkumas sukėlė aibę problemų – pradedant oro tarša, baigiant potvyniais ir šilumos salos efektu.

Su tomis problemomis atkakliai kovoja „VTN Architects“ studija, žinoma dėl savo siekio kurti tvarią ir gamtos įkvėptą architektūrą. Tai, ką jiems pavyko sukurti savo naujajame 300 kv. m biure, – tikras kūrybinis rojus, apgaubtas biofiliniu fasadu.

betonas
Hiroyuki Oki nuotr.

Puošia, maitina, vėsina

„VTN Architects“ biuro projektas atspindi vertikalaus miesto ūkininkavimo galimybes. Šešių aukštų biurų pastatas yra trapecijos formos, apsodintas daugybe augalų, kurie į miesto architektūrą įsiliejo tarsi žalių spalvų pliūpsnis.

„Vertikalusis ūkis“, kaip jį vadina patys architektai – neįmantrus statinys. Jį sudaro betoninė konstrukcija, plieninės atramos ir ant jų pakabinti moduliniai vazonai.

Pastato pietinis įstiklintas fasadas visas nukabintas vazonais. Juose auga įvairūs vietiniai augalai, susodinti taip, kad nepritrūktų saulės šviesos. Vazonų pozicijas galima lanksčiai kaitalioti, atsižvelgiant į augalų aukštį ir augimo sąlygas. Ant stogo įrengtas sodas suteikia dar daugiau erdvės augalams auginti.

betonas
Hiroyuki Oki nuotr.

Įvairios daržovės, žolelės ir vaismedžiai pasirinkti siekiant gausinti biologinę įvairovę rajone. Augalai prižiūrimi taikant ekologinio ūkininkavimo metodą. Maistas auginamas sunaudojant kuo mažiau elektros energijos.

Augalai laistomi lietaus vandeniu, kaupiamu strategiškai aplink pastatą išdėstytose talpyklose. Kai laistant vandens lašai purškiami iš viršaus, patalpos kartu vėsinamos.

„Vertikalaus ūkio“, kaip jį vadina patys architektai, augalai pastate atlieka ir kitą funkciją. Apgaubę stiklinius fasadus, jie sugeria tiesioginę saulės šviesą ir sudaro šešėlį, apsaugodami patalpas nuo perkaitimo. Taip pat jie valo orą.

Šiaurinė siena yra palyginti tvirta, kad ateityje būtų galima ją plėsti, su nedidelėmis angomis skersinei ventiliacijai pagerinti. Ji sumūryta iš dvisluoksnės plytų sienos, kurios viduje esantis oras užtikrina geresnes izoliacines savybes. Tai irgi leidžia rečiau naudoti oro kondicionierių.

Hiroyuki Oki nuotr.

Asketiškas interjeras

Biuro interjere vyrauja beveik vienuolyno atmosfera – pliko betono paviršiai ir atvira konstrukcija. Dėl atviro medžiagiškumo galima įžvelgti brutalistinės architektūros užuominų, o griežta geometrinė dizaino kalba turi mažai puošybos, ornamentikos, tekstūrinių variacijų ar chromatinių akcentų. Tokia aplinka – tarsi tuščias lapas pastatų vizijas kuriantiems architektams.

Rūsio lygyje įrengtos aptarnavimo patalpos. Pagrindinė pastato dalis prasideda pirmame aukšte, kur darbo vietos išdėstytos atviru planu. Jos išdėstytos aplink centrinį atriumą – jį apibrėžia lubose esanti stačiakampė ertmė, leidžianti vienu metu matyti visus pastato lygius.

Šalia judėjimo zonos – laiptų ir lifto – įrengta uždara virtuvė ir sandėliukas. Kitame pastato gale yra dar vieni betoniniai laiptai, kurių pirmoji pakopa gerokai platesnė, naudojama ir kaip neoficiali sėdėjimo vieta, skirta darbuotojų poilsiui ar bendravimui.

Hiroyuki Oki nuotr.

Penktame ir šeštame aukštuose įrengtos įvairios paskirties patalpos ir terasos. Kiekviename aukšte įrengtos stumdomos stiklo durys, kurios suteikia galimybę patekti į balkonus, mėgautis žaluma arba rinkti daržovių derlių.

Augalija – pagrindinė šio biuro interjero dekoratorė. Pro augalų lapus sklindanti dienos šviesa sukuria reikiamą dramatizmą ir dinamiką interjere. Kartu tai tarsi žalia uždanga, leidžianti dirbantiesiems viduje pasislėpti nuo gatvės praeivių žvilgsnių, bet kartu patiems iš vidaus juos paslapčia stebėti.

Pripažinto architekto Vo Trong Nghia vadovaujamai „VTN Architects“ pasirinkimas taikyti šį apželdinimo metodą nėra eksperimentas. Metodas sėkmingai panaudotas tokiuose projektuose kaip „Chicland Hotel“, „Bat Trang House“, „House for Trees“ ar garsioji Halongo vila. Taigi jų pačių apželdintas biuras įkūnija iškristalizuotą architektūros filosofiją, akcentuojančią nuolankumą ir pagarbą gamtai.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų