Svarstant apie ateities miestų kryptį ir savybes, dabar vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui ir ekologijai. Tai yra svarbūs faktoriai ne tik architektūroje ir statyboje, bet visose srityse. Architektūros ir meno ateljė „Corpo Atelier“ Portugalijoje įkūrėjas Filipe Paixao įsitikinęs, kad tvarumas ir ekologija yra ne tiesiog nauja, populiari tendencija, bet būtinybė.
Pastaraisiais šimtmečiais milžiniškais šuoliais besivystantis pasaulis jau kelerius metus suka galvą, kaip užsitikrinti saugią, nedestruktyvią ateitį. Pavyzdžiui Europos Sąjungos šalys yra pasiekusios susitarimą iki 2050 metų iki nulio sumažinti CO2 emisijas.
Toks sprendimas gerokai paveiks ir statybos sektorių, neišvengiamai turės keistis rengiami naujų pastatų ir objektų projektai, įtraukiami tvarumą, ekologiją užtikrinantys sprendimai.
„Tai tapo daugiau nei tendencija, o būtinybe, ypač dėl to, kad technologijos, leidžiančios tai padaryti, tapo vis veiksmingesnės.
Bet ši „tendencija“ yra tiek pat projekto dalis, kiek formali atributika, funkciniai reikalavimai, struktūriniai klausimai ir t.t. Nereikėtų projekto architektūrinės sėkmės grįsti viena prielaida – nepriklausomai nuo prielaidos pobūdžio. Pastate turi būti atsižvelgiama į daugybę detalių, tvarumas yra tik vienas iš jų“, – sako F. Paixao.
Jis pasakoja, kad pastaruoju metu keičiasi ir žmonių suvokimas apie darbinę ar namų erdvę. Pasak Filipe, šiuo metu pastebimas polinkis į lauko erdves, kurios suprantamos kaip namo ar biuro papildymas.
„Manau, kad didžiausią poveikį tam turi išgyventi keli karantinai: žmonės nori pasimėgauti „suvaldytos“ lauko aplinkos dalimi. Tai ypač išryškėjo pastaraisiais metais, kai buvome atkirsti nuo viešųjų erdvių ir gyvų susitikimų. Klientai pastaruoju metu vis daugiau prašo, kad tokios lauko erdvės kaip namo ar biuro tęsinys būtų kuo kruopščiau suprojektuotos“, – sako „Corpo Atelier“ įkūrėjas.
Tačiau tobuliausio įsivaizduojamo namų interjero F. Paixao nelinkęs atskleisti. Jis pabrėžia, kad interjeras yra parenkamas individualiai, tačiau išties geras interjeras turėtų būti susijęs su erdvės lankstumu.
„Erdvė turėtų būti suprojektuota pakankamai įdomiai, kad žmonės galėtų džiaugtis tuo, kas yra: pakankamai šviesos ir ryšio su išore, proporcijomis, gerai suderintomis medžiagomis. Tačiau negalima pernelyg neprisirišti prie konkrečios paskirties, reikia atsižvelgti į šiuo metu didėjantį gyvenimo būdo ir poreikių įvairovę“, – sako pašnekovas.
Filipe Paixao kartu su kitais pranešėjais skaitys paskaitą vasario 3 dieną vyksiančioje STRUCTUM organizuojamoje nuotolinėje konferencijoje „Namų DNR: funkcionalumo ir dizaino sinergija“. Daugiau informacijos apie tai ir registracija: https://bit.ly/3rOXtvw
„Corpo Atelier“ yra architektūros ir meno ateljė, orientuota į architektoninių elementų tyrinėjimą ir išplėtimą, daugiausia domimasi piešimo ir modeliavimo procesu. Pastaruosius porą metų daugiausia dirba su nedideliais ir vidutinio dydžio atnaujinimo projektais pietų Portugalijoje.