Paskelbti 12 finalininkų 2021 m. Pasaulio architektūros festivalio dar nepastatytų objektų kategorijoje. Šie projektai iš viso pasaulio sprendžia šių laikų globalines problemas: pandemijos kontroliavimą, klimato krizę, maisto tiekimą, socialinę lygybę ir kt.
Geriausias iš šių dvylikos projektų bus išrinktas pagrindiniame Pasaulio architektūros festivalio apdovanojimų renginyje, kuris vyks šių metų gruodžio 1-3 dienomis Lisabonoje, Portugalijoje. Kviečiame susipažinti su visais 12 ateities projektų.
Senėjimo kategorija: Sunlay & Sunlay Fangwei projektas „Taikang Community Gui sodas“
Įkvėpimo šiam dizainui semtasi iš Kinijos Gunagsi regiono, pasižyminčio kalnais, upėmis ir įspūdingais ryžių laukais, kultūros ir kraštovaizdžio. Šiame projekte naudojamos modernios technologijos, kuriomis interpretuojami to regiono kaimeliai, kuriama idiliška, gamtos apsupta bendruomenė senjorams. Į projekto konceptą įtraukti tokie pastatai, kaip gyvenamosios patalpos, gydymo įstaiga, užimtumo centras.
Klimato ir energijos kategorija: Feilden Clegg Bradley Studios projektas „Paradise, London“
Šio projekto tikslas – nebenaudojamą teritoriją pietų Londone, Anglijoje paversti visiškai netaršia darbo ir kūrybos zona. Planuojama, kad pagrindinis šios zonos pastatas bus sudarytas iš medinės struktūros, turės natūralų apšvietimą ir ventiliavimą. Pastatas projektuojamas taip, kad suvartotų nedaug energijos, o ateityje, pasibaigus jo naudojimui, jį būtų lengva išardyti.
Statybos technologijų kategorija: Sou Fujimoto Architects projektas „Museum for Architecture + Residences“
Šis daugiabutis su muziejumi jo viduje yra įkvėptas nedidelių filipinietiškų trobelių, pateiktas nauja bambuko struktūrų interpretacija. Į pastatą integruota daug žalumos, taip bandoma atkurti vertikalių ryžių laukų vaizdą.
Kultūrinio identiteto kategorija: Abu Dabio Kultūros ir turizmo departamento projektas „Zayed nacionalinis muziejus“
Nacionaliniame Jungtinių Arabų Emyratų muziejuje Abu Dabyje bus pasakojama šalies istorija, rodomas kultūrinis paveldas, pastarojo meto socialinė ir ekonominė transformacija, taip pat aa. Šeicho Zayedo Bin Sultano Al Nahyano istorija. Produktyvi ir šiuolaikiška pastato forma puošiama arabišku stiliumi ir atspindi šios tautos svetingumą.
Skaitmeninės technologijos kategorija: Schneider+Schumacher International GmbH projektas „Shenzhen Qianhai Telecommunication Centre“
Šis dangoraižis projektuojamas taip, kad būtų pirmasis pasaulyje toks didelis duomenų centras. Apatiniai pastato aukštai bus skirti viešiesiems miesto poreikiams, viršutiniame aukšte bus įrengta įspūdinga terasa darbuotojams. Pastato fasadas simbolizuoja skaitmenizaciją, jame integruotos su vėju sąveikaujančios detalės.
Etikos ir vertybių kategorija: 3deluxe projektas „#WeThePlanet miestelis“
Ši mobili ir plaukiojanti platforma šalia Manheteno, Niujorko bus skirta tarptautiniams renginiams, dirbtuvėms ir edukacijos programoms, orientuotoms į geresnės ateities pasauliui kūrimui. Projekto dizainas atspindi aplinką, kuriame jis bus įgyvendintas: vandenį, saulę ir vėją. Planuojama, kad pastatas suvartos tiek energijos, kiek pats jos pagamins.
Maisto kategorija: Carlo Calma Consultancy Inc. projektas „Cagbalete smėlio klasteriai“
Šis konceptas siūlo tvarų ir ekologišką turizmą Filipinų saloje, skatina vietinės žemdirbystės ir žvejybos industriją. Vienas iš pasiūlymų – specialūs restoranai, kuriuose patiekalai galinami tik iš produktų, gautų iš vietinių ūkių.
Sveikatos kategorija: Kinijos technologijų universiteto Architektūros ir dizaino mokyklos projektas „Išardoma modulinė COVID-19 prevencijos ligoninė“
Šios modulinės ligoninės yra ypač greitai pastatomos, skirtos valdyti greitai plintančias infekcines ligas. Koncepto pagrindinė mintis – tokios ligoninės yra lengvai pastatomos, lengvai sandėliuojamos ir transportuojamos, jas galima statyti įvairaus dydžio, atsižvelgiant pagal poreikį.
Pakartotinio naudojimo kategorija: STUDIO V Architecture projektas „Silo City“
Šiuo projektu siekiame naujam gyvenimui prikelti Niujorke esančių grūdų keltuvus, kurie užima milžinišką plotą, ir juos transformuoti į menų ir kultūros miestelį. Planuojama, kad čia rinksis tiek profesionalūs, tiek mėgėjai menininkai, miestelyje bus kuriamos tvarios komercinės, gyvenamosios ir pramogų erdvės.
Išmaniojo miesto kategorija: B.I.G. Architecture D.P.C. projektas „Toyota Woven City“
Planuojama, kad tai bus urbanistikos inkubatorius, skirtas pažangiam mobilumui. Projekte numatoma, kad gatvės bus skirtos greitesnėms savaeigėms mašinoms, kitos erdvės bus skirtos dviračiams ir kitoms ekologiškoms transporto priemonėms, dar kitos, atskiros erdvės bus skirtos tik pėstiesiems ir gamtai.
Socialinės lygybės kategorija: Two Row Architect and KPMB Architects projektas „A Resilient Duplex for Fort Severn First Nation“
Šis gyvenamųjų namų projektas kurtas aktyviai konsultuojantis su nuošalia bendruomene Kanados šiaurėje, kuri pasiekiama tik oru. Tvirtos ir lengvai transportuojamos konstrukcijos projektuojamos taip, kad padėtų senjorams ilgiau išgyventi nepriklausomai nuo kitų pagalbos. Jie taip pat turėtų būti patrauklūs jaunoms šeimoms, nenorinčioms leisti savo dienų tankiai apgyvendintose vietovėse.
Vandens kategorija: William Ti jaunesniojo projektas „Horizon Manila“
Tai yra augimo ir vystymosi planas Filipinų sostinei Manilai. Naujas rajonas planuojamas iš trijų salų, sujungtų 4 km ilgio kanalo. Taip sukuriamos naujos bendruomenės, įsikūrusios pakrantėje, sodai ir parkai, įveiklinama gamta.