Sostinės Naujamiestyje, aviacijos miestelyje „AeroCity“, B. Karvelio g. 14, pirmomis naujų metų dienomis duris į naują komfortišką gyvenimą atvers „ATLAS co-living“: didžiausi, šiuolaikiškiausi mūsų šalyje bendro gyvenimo namai (coliving’as), nuo jau esamų sostinėje coliving’ų besiskiriantys savo apartamentų įvairove.
Aviacijos miestelio „AeroCity“ vystytoja „Avia Solutions Group“ (ASG) toliau sėkmingai tęsia jo plėtrą siekdama užsibrėžto tikslo paversti jį sostinės traukos centru – ne tik modernių biurų, bet ir išskirtinių pramogų bei komfortiško gyvenimo vieta.
Pernai nustebinusi analogų Europoje neturinčiu aviacijos inovacijų kompleksu „Tech Valley“, pristačiusi visuomenei naujų stulbinamų ateities projektų, dabar ji baigia įgyvendinti „ATLAS co-living“ – išskirtinį mūsų šalyje coliving’o projektą įspūdingame šešių korpusų pastate.
„Esami coliving’ai akivaizdžiai susifokusavę į studentų auditoriją. Ten kambariai dažniausiai nedidukai: viena lova arba dvi, vienam studentui arba dviem tenka dalytis vienu kambariu, – sako Gediminas Jasas, „ATLAS co-living“ projekto valdytojas ir pabrėžia: – Tačiau coliving’ai iš esmės ne tik studentams skirti. Jų koncepcija – pritraukti kuo įvairiausių žmonių, tikrai neapsiriboti vien studentais.“
„ATLAS co-living“ tokio tipo, vienos neperskirtos erdvės, patalpų bus tik 202, apie 39 proc. visos pasiūlos. Ir jos bus skirtos gyventi tik vienam žmogui.
„Mes tokius kambarius pavadinome studijomis. Tai vieno lygio erdvės su virtuvėle, miegamojo kampeliu ir vieta rašomajam stalui bei kėdei, su atskirtu sanitariniu mazgu, – vardija G. Jasas. – Žodžiu, čia yra visi dalykai, kurių reikia minimalistiškam gyvenimui.“
Apie 61 proc. „ATLAS co-living“ pasiūlos sudaro apartamentai su atskirais miegamaisiais – vienu arba dviem.
„Tai reiškia, kad tuose apartamentuose bus atskirtas mini salonas su virtuvėle, su atskiru sanitariniu mazgu. Žodžiu, mažas butas. Vieno miegamojo apartamentų bus 265. Jie kompaktiški, 25–26 kv. m, bet logiškai ir patogiai išdėstyti. Miegamasis skirtas dviem. Planuojame, kad šie apartamentai turės nemažą populiarumą tarp dirbančių žmonių. Konkrečiai tokių produktų rinkoje nelabai ir buvo. O mes tokių turime didžiąją dalį“, – pabrėžia G. Jasas.
Apartamentų su dviem atskirais miegamaisiais – vienas su dvigule lova, o kitas mažesnis, „ATLAS co-living“ bus 50. Mažesniame miegamajame yra viengulė lova, rašomasis stalas su kėde, spinta. Tokių apartamentų plotas – apie 35 kv. m.
„Tai analogų neturintis produktas coliving’ų rinkoje“, – didžiuojasi projekto valdytojas.
Iš viso „ATLAS co-living“ bus 517 apartamentų ir studijų.
Virtuvėlės su integruota kaitlente, gartraukiu, indaplove, šaldytuvu ir praustuve yra absoliučiai visuose apartamentuose ir studijose. Skalbyklių apartamentuose nebus – didžiulė skalbykla su modernia įranga įrengta rūsyje.
Bendros erdvės „ATLAS co-living“ išdėstytos plačiai: bus sporto studija viduje, bus sporto studija lauke – jos įranga atitinka vidaus sporto klubo jėgos treniruoklių reikalavimus. Pirmajame aukšte, didžiulėje registratūros erdvėje, įrengta lounge zona su daugybe minkštasuolių, savitarnos maisto kioskais. Yra ir 12 mažesnių patalpų susiburti su kompanija ar ramiai atsigerti kavos, paskaityti knygą. Bendruomenės gyvenimas virs rūsyje, 200 kv. m „Open kitchen“ erdvėje – su minkštasuoliais, kino ekranais ir virtuve, kurioje yra visa reikiama profesionali įranga maistui gaminti, gyventojai turės tik atsinešti savo produktų. Rūsyje įrengtas ir modernus sporto klubas.
„Norime suvienyti bendruomenę, tad bus net bendrystės vadybininkai, kurie organizuos kino, muzikos vakarus, maisto vakarėlius – kuo įvairiausių žmones sutelkiančių renginių. Rūsys su gera garso izoliacija – nieko viršuje iš miegų neprikels“, – pasakoja G. Jasas.
Pasirūpinta ir apsauga. „Apsauga – mūsų prioritetas. Visi šeši korpusai sujungti, galima keliauti iš vieno į kitą, tačiau visur yra durys su automatiniais užraktais. Jas atveria tik skaitmeninė gyventojo kortelė, jei kam ir pavyktų be jos prasmukti į vidų, jis toli nenueitų. Įeigos kontrolės punktų tikrai yra daug, apgalvosime, kuriuos aktyvuoti, kad nereikėtų kas žingsnį kortelės priglausti. Dienos metu bus atviros tik vienos durys – ten, kur sėdi administratorė. Taip pat yra šimtai vaizdo kamerų. Planuojamas ir apsaugos ekipažas“, – vardija apsaugos priemones G. Jasas.
Naujasis coliving’as pirmiausia bus skirtas ASG įmonių poreikiams patenkinti: jame laukiami ir pilotai bei inžinieriai iš užsienio, ir grupės darbuotojai iš kitų mūsų šalies vietovių, taip pat atvykusieji į įvairios trukmės kursus, atsinaujinti licencijų, ir aviacijos studentai, studijuojantys vienoje iš ASG įmonių ir kokiam nors laikotarpiui atvykę įgyti praktinių įgūdžių aviacijos specialistų mokomojoje bazėje.
Taip pat tikimasi sulaukti „Erasmus“ studentų, atvykusių pusmečio ar metų studijų sostinės aukštosiose mokyklose: būstą tokiam laikotarpiui išsinuomoti sudėtinga, viešbučiuose gyventi brangu, o postsovietinių bendrabučių piliulė dažnam vakariečiui pasirodo pernelyg karti.
Trečia tikslinė grupė – jauni perspektyvūs mūsų šalies specialistai, kol kas nenorintys prisirišti prie gyvenamosios vietos, investuoti į nuolatinį būstą. Taip pat poros, pradėjusios gyventi kartu ir jau planuojančios savo namus, tik dėl kokių nors priežasčių negalinčios iškart juose įsikurti.
Laukiamos „ATLAS co-living“ ir šeimos su vaikais. Apie juos pirmiausia ir galvota planuojant apartamentus su dviem miegamaisiais.
„Pavyzdžiui, specialistas pasirašo kelių mėnesių sutartį padirbėti Vilniuje, o žmona nenori likti viena su vaiku namie, tad visi vyksta kartu. Butą išsinuomoti sudėtinga, apartamentų, hostelių pasiūla ribota, pagaliau ir kainos kitokios nei mūsų. Mes kainodara konkuruojame ne su viešbučiais, o su ilgalaikės nuomos produktais“, – pabrėžia G. Jasas.
Bazinė studijos nuomos kaina, nuomojantis ilgam, ne trumpesniam kaip 9 mėnesių, laikotarpiui, – 420 eurų (PVM ir komunaliniai mokesčiai įskaičiuoti, WiFi ryšys taip pat) per mėnesį. „Tai 10–15 proc. žemiau rinkos kainų“, – vertina G. Jasas.
Vieno miegamojo apartamentų nuoma ilgam laikotarpiui vienam žmogui kainuos 490 eurų, dviese gyvenantys tokiuose apartamentuose mokės iš viso 550 eurų per mėnesį. Dviejų miegamųjų apartamentai vienam žmogui atsieis 660, dviem – 720 eurų per mėnesį. Trumpesnio laikotarpio nuomos kaina bus didesnė, bet vis tiek išliks konkurencinga rinkoje. Apartamentus ir studijas bus galima išsinuomoti nuo trijų dienų iki trejų metų laikotarpiui.
„Mes nesame centre, bet tikrai netoli jo. Savo lokaciją pozicionuojame taip: kilometras iki oro uosto, trys kilometrai iki centro. Plius patogus susisiekimas, nemaža automobilių stovėjimo aikštelė. Ne visi konkurentai gali tuo pasidžiaugti. Be to, pirmajame aukšte yra 13 atskirų komercinių patalpų. Mes kruopščiai atsirenkame nuomininkus – norime, kad būtų tik tie, kurių teikiamos paslaugos bus aktualios mūsų gyventojams ir visam „AeroCity“ miesteliui, – sako „ATLAS co-living“ projekto valdytojas ir apibendrina: – Tikime savo sėkme. Tikrai daug pastangų dedame, kad projektas būtų kokybiškas.“
„ATLAS co-living“ – projektas nuo balto lapo
„Esame kūrę ne vieną ŲLietuvoje, tad galiu pasakyti: šis projektas kitoks“, – teigia „2 Bricks Architects“ architektas Vytautas Augustinavičius, „ATLAS co-living“ architektūrinio projekto vadovas.
Pasak jo, ankstesni coliving’ai – kovido skaudžiai paveiktų ir nebeatsigavusių viešbučių konversija, o tai reiškia, kad architektūrinius sprendinius čia vis tiek ribojo buvusios patalpų erdvės – jų plotas, aukštis, tūris.
„ATLAS co-living“ – visiškai baltas lapas, kurtas nuo nulio. Buvo duotas sklypas ir suteikta kūrybinė laisvė, ją šiek tiek gal kontroliavo urbanistinis aspektas – nuostata darnios architektūros principais formuoti perimetrą. „O štai projektuodami patalpas tikrai turėjome visišką laisvę“, – pabrėžia architektas.
Pastatas išties didelis, užsakovo terminų lūkesčiai buvo tikrai milžiniški, tad norint paspartinti statybas fasadui buvo pasirinktos „Kingspan“ daugiasluoksnės plokštės, vadinamieji sandwich’ai.
„Šie produktai – su labai stora skarda, be mikroprofiliacijos. Retas pasakytų, kad pastatas iš sandwich’ų, logistikos centrams skirtos statybinės medžiagos“, – sako V. Augustinavičius. Jo teigimu, tokių pastatų iš daugiasluoksnių plokščių dar nebuvo statyta.
Visas pastatas, pasak architekto, suprojektuotas taip optimizuojant, kad fasade nebūtų nė vienos pjautos detalės. Dinamika sukuriama trijų skirtingų modulių daugiasluoksnėmis plokštėmis ir dviejų tipų langais.
„Tai buvo gamykloje pagaminti elementai, sužymėti, atvežti ir surinkti. Nereikėjo medžiagų sandėliuoti vietoje“, – pabrėžia architektas.
Sandwich’ai buvo uždengti OREX GROUP tiektomis „Saraybond“ juostomis – piliastrais. Jie suskaidė pastatą atskirais tūriais ir nė neleidžia žmogaus akiai suvokti, kad yra iš daugiasluoksnių plokščių. Iš viso sumontuota apie 16 kilometrų piliastrų: aplink kiekvieną aukštą horizontaliai, tarp jungiamųjų korpusų vertikaliai.
Dar liejant antrą aukštą jau buvo pagaminta apie 60 proc. langų, nes darbo procesui pagreitinti viskas buvo subraižyta moduliais.
„Rangovas ir užsakovas priėmė tam tikrus sprendimus, įvedėme vieną elementą, per kurį išgaudysime visas statybines paklaidas, ir visi procesai vyko lygiagrečiai. Langus gamintojai taip pat savo patalpose sandėliavo, vežė į statybvietę reikiamais kiekiais. Iš viso buvo pagaminta daugiau kaip tūkstantis langų“, – pasakoja architektas.
Pirmojo aukšto dalyje, ten, kur bus komercinės patalpos, sumontuoti vitrininiai langai su aliuminio konstrukcijomis.
Viduje ypač didelis dėmesys skirtas akustikai: tarp kambarių – ypač stiprių akustinių savybių pertvaros, durys – su mechaniniais slenksčiais ir pritraukikliais, B klasės tarpinėmis. „Tikrai nesijausi kaip bendrabutyje“, – sako V. Augustinavičius.
Net studijose yra po du langus, apartamentuose jų po tris, keturis ir šešis, – nuo grindų iki lubų, svetainėje platesni, miegamuosiuose siauresni. Nors įdiegta vėdinimo sistema, visi langai varstomi. „Žmogui psichologiškai svarbu atsiverti langą“, – įsitikinęs architektas. Pasak jo, šioje vėdinimo sistemoje nėra šaldymo, nes patalpų perkaitimo problema išspręsta kitais būdais, tad atidarytas langas jos veiklos nesutrikdo.
Studijų ir apartamentų interjerui dizainerė Jekaterina Kazmazovskaja rinkosi prislopintas, bet gana sodrias spalvas – samanų žalią, gilią mėlyną, baklažano atspalvius, rudą: „Kad gerai derėtų prie aplinkos ir šiltai pilkų atspalvių baldų.“
Ryškesnės turkio spalvos sofos yra kambariuose su vadinamaisiais trasformeriais – ištraukiamomis iš spintos lovomis.
Stengiantis sukurti namų jaukumą, visur pasirinkti ne roletai ar žaliuzės, o užuolaidos.
Jaukumas kuriamas ir patalpų apšvietimu. Kambariuose yra lubų šviestuvai, apartamentuose – dekoratyviniai šviestuvai svetainėse ir virš miegamųjų lovų.
Vonios kambariuose panaudotos subtilių skirtingų atspalvių plytelės – pagal tai, kokiame korpuse apartamentai yra. Kiekvienoje tokioje patalpoje yra dušo kabina, tualetas, praustuvas su veidrodžiu, sumontuotos stiklinės pertvaros.
Dviejų miegamųjų apartamentuose didesnės virtuvės ir aukštesni šaldytuvai, pagalvota apie spintų talpumą, galimybę patogiai susidėti lagaminus.
„Net mažiausio ploto studijoje galvota apie funkcijas ir estetiką. Visas projektas taikytas į kiek aukštesnius reikalavimus nei įprasta bendro gyvenimo namų patalpose“, – sako J. Kazmazovskaja.
„Be trijų pagrindinių, didžiųjų, erdvių, yra ir mažesnių – kompiuterinių žaidimų, smiginio, jogos ir meditacijos kambariai, kino salė, bus patalpa, kurioje veikla keisis kas mėnesį – vieną veiks meno studija, kitą keramikos, trečią vyks kokios nors paskaitos. Yra ir biblioteka, skaitymo, pasitarimų, kavos, poilsio erdvių. Palyginti su kitais coliving’ais, „ATLAS co-living“ siūlo daugiausia pramogų ir laisvalaikio paslaugų“, – akcentuoja Sigita Lapienytė, bendrų erdvių interjero architektė.
Pasak jos, tikslas buvo socializuoti šiuolaikinį žmogų, kad jis norėtų bendrauti gyvai, užuot įsikniaubęs į telefoną. Visų erdvių kompozicija skatina išlipus iš lifto ar įėjus į pastatą prisėsti ant minkštasuolio išgerti kavos ir užkalbinti kitą.
„Tu negrįši namo neperėjęs bendros erdvės, negrįši nepastebėtas“, – pabrėžia S. Lapienytė.
„Serialas „Draugai“ tai geriausiai atspindi“, – priduria V. Augustinavičius.
Pasak S. Lapienytės, coliving’ą, kuriame gyvens žmonės iš viso pasaulio, ATLAS’u, pasaulio žemėlapių rinkiniu, pavadinti sumąstė įvaizdį kūrusi PAN-PAN agentūra, o „2 Bricks Architects“ komanda pasigavo tą mintį ir kiekvieną korpusą priskyrė tam tikrai geografinei temai: Archipelago, Bay, Cliff, Desert, Esker, Forest.
Ta tema padiktavo spalvą, ji atsikartoja visur – koridoriuje, informacinėse lentelėse, bendrose erdvėse, kambarių interjere. Net kambarių numeriai bus kaip geografinės koordinatės – nurodyti laipsniais, minutėmis ir sekundėmis. Koridoriuose ant sienų bus temą atitinkantys grafiniai piešiniai.
Pastatas didelis, gal 250 metrų einant koridoriais nuo pradžios iki pabaigos, tad visa tai padės jame orientuotis. Kadangi paslauga orientuota į įvairiatautę publiką, visi užrašai yra anglų kalba.
„ATLAS co-living“ stovi prie ganėtinai triukšmingo Eišiškių plento, tad suformuoti penki uždari kiemai, kiekvienas vėlgi pagal tematiką. Projektas kurtas per Vilnių besiritant žaliajai bangai, todėl apie 40 proc. sklypo skirta želdynams.
„Nežinau kito tokio – stogai tarp korpusų želdinti, visi vidiniai kiemai želdinti, net automobiliai antžeminėje aikštelėje statomi ant apželdinto korio. Iš Eišiškių plento pusės 4–6 korpusai ribojasi su paliktais brandžiais medžiais, iš B. Karvelio gatvės pusės – su valstybiniu mišku“, – sako V. Augustinavičius.
„Net pastato iškabą ant žemės pastatėme, kad medžių nereikėtų genėti“, – antrina S. Lapienytė.
Daug dėmesio skirta ir tvarumui. Įrengtas mišrus šildymas – centrinio šildymo tinklų ir šilumos siurblių.
100 proc. automobilių aikštelės vietų pritaikytos elektromobiliams. Yra dalijimosi kambarys, kad išvykdamas žmogus savo įsigytus daiktus, užuot išmetęs, paliktų kitiems. Apgalvotas ir ilgesnis kelias iki šiukšlių dėžės – taip gyventojai bus skatinami naudoti daugkartinius indus.
„Tokios sąlygos, kad gali čia gimti ir pasenti“, – šypsosi architektas V. Augustinavičius.
Tvarus ir ilgaamžis fasadų sprendimas
Coliving’o fasadams panaudotos tarptautinės bendrovės „Kingspan“ daugiasluoksnės plokštės.
„Sistema „Evolution QuadCore®“ pasirinkta pirmiausia dėl montavimo greičio, gero estetinio vaizdo ir visapusiškai apgalvoto produkto, – neabejoja Justas Grigelionis, „Kingspan“ produktų vadovas Baltijos šalims. – „Evolution QuadCore®“ leido greitai ir efektyviai sumontuoti fasadus. Dėl didelio matmenų pasirinkimo jas buvo nesudėtinga pritaikyti prie langų. Minėta modulinė sistema užtikrina fasado sandarumą ir gerą šilumos izoliaciją. Ne mažiau svarbu fasado ilgaamžiškumas, o tam padėjo „Evolution QuadCore®“ naudojama padengimo sistema „Spectrum“.
„Evolution QuadCore®“ – puiki alternatyva vėdinamiems kasetiniams fasadams. Ji gali būti montuojama skirtingomis kryptimis, didelis jos matmenų pasirinkimas ir geros šiluminės savybės. Šiuolaikiškas hibridinis „QuadCore®“ branduolys pasižymi unikaliomis izoliacinėmis savybėmis. Dėl jo pastato izoliacijos efektyvumą galima pagerinti net 20 proc.
Iki galo apgalvoti modulinės sistemos sprendiniai leidžia sumažinti lankstinių kiekį fasaduose, todėl sukuriamas švarus fasado vaizdas, o galimi skirtingi siūlių sprendiniai jį pagyvina. Didelis privalumas tas, kad sistemą galima montuoti bet kokiomis oro sąlygomis. Tai padeda sutaupyti laiko, sumažėja ir kaštai. Lyginant „Evolution QuadCore®“ su tradicinėmis multikomponentinėmis sistemomis, skaičiuojama, kad montavimas yra net iki 50 proc. greitesnis. Žinoma, tai visada priklauso nuo pastato architektūros ir kitų techninių parametrų.
Coliving’o pastato išorinės plokštės „QuadCore®“ montuotos vertikaliai. Projektuotojai pasirinko tamsiai pilką (7021 Matt) plokščių spalvą. Apskritai „QuadCore®“ plokštes galima gaminti įvairių RAL paletės spalvų.
„Kingspan“ projektuoja, plėtoja ir siūlo inovatyvius, tvarius ir ilgaamžius architektūrinius fasadų sprendinius, kuriuos būtų galima pritaikyti architektų ir statybos ekspertų poreikiams įvairiose pramonės šakose. 37 proc. viso pasaulyje išmetamo anglies dioksido kiekio siejama su statybų sektoriumi, tad dabar kaip niekad svarbu ieškoti efektyvių būdų anglies dioksido kiekiui mažinti. Savo siūlomais gaminiais „Kingspan“ ragina įmones atsisakyti pasenusių, neefektyvių statybos būdų, nes jai rūpi ateities kūrimas be šiltnamio efektą sukeliančių dujų, rūpi žmonių ir planetos gerovė. Kompanija skatina tvarumą, naujoves ir našumą. Jos veiklos esmė – inovatyvūs visapusiškai apgalvoti sprendiniai, mažinantys klimato kaitą ir gerinantys planetos būklę.
Architektams, investuotojams ir montuotojams „Kingspan“ siūlo vizualiai patrauklias, sertifikuotas ir greitai surenkamas aukštų techninių parametrų fasadų sistemas – be minėtosios modulinės fasadų sistemos „EvolutionQuadCore®“, fasadų sistemą „Matrix“, aliuminio kasečių sistemą „Dri-Design“, skirtą minimalaus ir kartu sudėtingo fasadų dizaino pastatams, taip pat modernią architektūrinę fasadų sistemą „Karrier“. Visus reglamentus atitinkančias ir sėkmingai tradicines išorines sienas pakeisti galinčias aukštų techninių parametrų fasadų sistemas: be minėtosios modulinės fasadų sistemos „EvolutionQuadCore®“, įvairaus pločio ir ilgio fasadų sistemą „Matrix“ iš plieninės dangos ir izoliacinės šerdies, taip pat įvairaus pločio ir ilgio modulių aliuminio kasečių sistemą „Dri-Design“, skirtą minimalaus ir kartu sudėtingo fasadų dizaino pastatams. Tai greitai ir paprastai montuojama ilgaamžė sistema, pasižyminti aukštomis techninėmis savybėmis. Galimos įvairių formų kasetės tinka 3D fasadams montuoti. Moderni architektūrinė fasadų sistema „Karrier“ taip pat gali sėkmingai pakeisti tradicinę išorinę sieną ir (arba) vėdinamąjį fasadą.
Ypač reikšmingas darbo palengvinimas rangovui – medžiagų tiekimas etapais
Šiame išskirtiniame projekte UAB OREX GROUP tiekė SARAYBOND FR aliuminio kompozito plokštes. Bendradarbiaudami su rangovu gamino galutinius fasado segmentus, atliko CNC frezavimo darbus.
Įmonė veiklą ventiliuojamų fasadų rinkoje pradėjo 2007-aisiais, tapusi GENTAS GROUP ir SARAY ALUMINIUM atstove Baltijos šalyse. Daugiau kaip 16 metų darbo patirtis ir užimama lyderio pozicija rinkoje leidžia drąsiai teigti: OREX GROUP – tikri ventiliuojamų fasadų ekspertai. Aukšto slėgio laminato (HPL), aliuminio kompozito plokštės, aliuminio lamelės, profiliai, kniedės bei kiti fasadų sistemų tvirtinimo elementai yra tik dalis įmonės tiekiamo asortimento. Šiandien OREX GROUP gali pasiūlyti ir įgyvendinti net sudėtingiausius fasado apdailos sprendinius. Svarbu paminėti, jog gana reikšmingą dalį įmonės pardavimuose užima ir medžiagos interjerui: „HPL Compact“ plokštės, stalviršiai, akustinės tašelių bei veltinio plokštės ir kt.
Sėkmingai veiklą plėtojanti bendrovė pelnė daugybės klientų pasitikėjimą, daugelis iš jų tapo nuolatiniais projektų partneriais, kaip, pavyzdžiui, šio naujojo coliving’o pastato „AeroCity“ miestelyje statybos generalinis rangovas „Gilesta“, vertinantis aukštą tiekiamų medžiagų ir darbų kokybę. Pasirinkęs bendradarbiauti su OREX GROUP, kiekvienas gali būti tikras, kad užsakytus gaminius visada gaus laiku ir jie bus tiekiami tokiais laiko intervalais, kokių pageidaujama.
Dėl plataus paslaugų spektro, išskirtinio dėmesio kiekvienam klientui, greito užsakytų gaminių pristatymo ir gebėjimo sklandžiu darbu reikšmingai prisidėti įgyvendinant didelius ir sudėtingus projektus OREX GROUP renkasi vis nauji klientai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Įmonė neapsiriboja tik viena klientų grupe – tiekia eksterjero ir interjero medžiagas tiek komercinės, tiek viešosios paskirties, tiek privačių, naujų ar renovuojamų pastatų, statybos vykdytojams. Bendrovei įdomus ir svarbus kiekvienas projektas, kuriame gali būti naudojamos jos tiekiamos medžiagos ir kur tikrai galėtų būti naudingas jos įdirbis.
„Mums kiekvienas klientas yra svarbus, nepriklausomai nuo darbų apimties“, – pabrėžia Jurijus Aliukonis, OREX GROUP komercijos vadovas.
Pasak jo, vienas iš OREX GROUP privalumų, lyginant su kitais tiekėjais, yra tas, kad ji turi galimybių pagaminti ir atvežti nors ir vieną plokštę iš savo tiekiamo asortimento, nes krovininiai automobiliai kiekvieną savaitę transportuoja krovinius iš atstovaujamų gamintojų sandėlių. „Tai motyvuoja klientą. Jis visada gali užsisakyti tik tiek, kiek trūksta, užuot užsisakęs, pavyzdžiui, 30 proc. daugiau, kad apsidraustų nuo tiekimo trikdžių“, – pabrėžia bendrovės politikos privalumą J. Aliukonis. Pasak jo, tai yra didžiulis pranašumas – suteikti rangovui galimybę dalimis užsisakyti gaminius ir dalimis juos montuoti, išvengiant sandėliavimo objekte.
„Su „AeroCity“ projektu taip pat dirbome šiuo principu. Medžiagas fasadams tiekėme etapais jau iš Vilniaus sandėlio. Darbai vyko sklandžiai, buvo sutaupyta laiko ir išsaugota aukščiausia kokybė. Eliminavome kliento rūpestį ieškoti sandėliavimo patalpų visam užsakomam kiekiui. O šis iš tikrųjų buvo gana didelis“, – pasakoja J. Aliukonis.
Jo teigimu, OREX GROUP suteikė „AeroCity“ projekto valdytojams galimybę išvengti sudėtingo logistikos proceso, tiekdama reikiamą produkciją etapais. Taip užsakovas sutaupė ir sandėliavimo kaštus.
„Paprastai mes negalime pusmečiui sustabdyti gamybos ir laukti, kol rangovas mums atsiųs po trupinėlį užsakymų ką nors pagaminti. Tačiau šiuo atveju ta galimybė buvo suteikta. Kaskart, kai tik rangovas atsiųsdavo užsakymą, kitą dieną pateikdavome gaminius. Gamyba vyko tikrai žaibiškai, be jokių vėlavimų“, – didžiuojasi J. Aliukonis.
Projektas buvo tikrai ne iš paprastųjų. Unikalūs ir jo architektūriniai sprendiniai – reikėjo gaminti apie 50 skirtingų fasado detalių. Tad viso fasado projekto įgyvendinimas – aliuminio kompozito plokščių tiekimas, CNC frezavimas, pjovimas, papildomų tvirtinimo elementų gamyba. Kas kartą gavus naujo etapo brėžinius, fasado segmentų gamyba ir tiekimas į objektą privalėjo vykti žaibiškai. Tai ir buvo vienas didžiausių iššūkių, jį bendrovei pavyko sklandžiai atlikti.
Siekiant maksimaliai optimizuoti išlaidas ir minimizuoti fasado išeigą – kad kuo mažiau liktų atraižų, – buvo nuspręsta naudoti keturių skirtingų formatų plokštes. Tai buvo gana sudėtingas procesas, tačiau etapais, palaipsniui OREX GROUP užduotį įvykdė. Bendrovė pasirūpino visu procesu – nuo plokščių tiekimo iki galutinio produkto paruošimo. Rangovui liko tiktai sumontuoti. Visas fasado plotas ~ 5 tūkst. kv. m.
„Tai nebe pirmas mūsų projektas su ASG – vos prieš metus tiekėme medžiagas ir statant „AeroCity“ aviacijos inovacijų kompleksą „Tech Valley“, – džiaugiasi ASG pasitikėjimu J. Aliukonis.
Coliving’o pastato fasadams taip pat buvo naudojamos aliuminio kompozito plokštės SARAYBOND FR (4 mm storio, Bs1d0 degumo klasės, su PVDF padengimu juodos matinės spalvos (RAL 9011)) – ypač ilgaamžės (gamintojas suteikia 20 metų garantiją), atsparios UV spindulių poveikiui, nepalankioms oro sąlygoms bei korozijai.
„Kituose objektuose paprastai apibrėžiame terminus – pavyzdžiui, per 2–3 savaites viską pagal užsakymą pagaminti. Šiuo atveju gamyba buvo atliekama tuo pat metu – kiek vyko fasado darbai, tiek mes su jais ėjome koja kojon. Labai norėjome dalyvauti šiame projekte, ir tai padarėme – įgyvendinome visus užsakovo bei rangovo pageidavimus“, – sako J. Aliukonis, dėkodamas užsakovui ir rangovui už suteiktą galimybę bei pasitikėjimą ir džiaugdamasis, kad viskas buvo gaminama ir tiekiama laiku.
„Glassbee“: iššūkiai tarsi kasdienis darbas
Coliving’o patalpose sumontuotos kompanijos „Glassbee“ surenkamo fasado konstrukcijos. Vienas iš svarbiausių išskirtinumų yra tas, kad aliuminio rėmo matomas plotis – tik 50 mm, nors paprastai lango rėmas būna matomas apie 60–100 mm. Verta paminėti ir dar vieną įdomų faktą: surenkamo fasado sistema yra stiklinama iš lauko, langinė – daugiausia iš vidaus.
Surenkamo fasado sistema paprasta, ne kartą išbandyta, plačiai naudojama įvairiuose projektuose. Kalbant apie projekto specifiką, jis gana įprastas: aliuminio rėmai, fiksuotas įstiklinimas, keletas durelių, ventiliacinės grotelės. Stiklai šilti, su saulės kontrole. Kelios pozicijos su emaliuotais stiklo paketais.
Taip pat sumontuotos vienvėrės įėjimo durys. Yra ir stumdomųjų durų, kurių privalumas tas, kad jų nereikia net liesti, atsiveria savaime, suveikus judesio jutikliui. Minusas – lyginant su įprastomis varstomosiomis durimis, šios durys ne tokios sandarios ir yra gana brangios dėl automatinio durų varstymo mechanizmo.
„Mūsų patirtis rodo, kad visuose projektuose yra iššūkių, – sako „Glassbee“ vadovas Andrius Urbonas. – Šis projektas nebuvo išimtis. „Glassbee“ komanda į iššūkius žiūri kaip į kasdienį darbą. Pagrindinis iššūkis – projekto valdymas, skirtingų rangovų tarpusavio darbų koordinavimas ir komunikacija. Kiekvienas projektas skatina tobulėti, tai stipri motyvacija dirbti vis geriau ir efektyviau.
„Glassbee“ – savo srities profesionalai, kurie, visų pirma, dirba dėl klientų. Esame komanda, gebanti operatyviai spręsti iškilusius klausimus. Save pozicionuojame kaip klientų aptarnavimo organizaciją. Turime profesionalių konstruktorių-inžinierių komandą, kurių visada reikia statybų sektoriuje. Kita mūsų stiprioji pusė – geri, patikimi montuotojai. Pogarantinis aptarnavimas – dar vienas „Glassbee“ išskirtinumas.“ Langus gaminti moka visi, bet klientui gerą aptarnavimą, pasak A. Urbono, gali ir nori suteikti tik maža dalis verslų. „Dėmesys klientui ir abipusis pasitikėjimas mums labai svarbūs, todėl ne veltui mums patikimi didelės apimties užsakymai“, – teigia vadovas.
„Glassbee“ daug investuoja ir į procesų gerinimą, naują įrangą. Įmonė turi tris ISO sertifikatus, už didelių projektų įgyvendinimą pelnė tarptautinį bendrovės „Deceuninck“ apdovanojimą.
Patvarūs ir tvarūs suoliukai
Prie coliving‘o pastato netrukus bus išrikiuoti minimalistiniai įmonės „Tringala“ suoliukai. Pasak šios įmonės vadovo Gyčio Baleženčio, tai yra vienas populiariausių suoliukų modelių. Pasirinkti suoliukai pagaminti iš smėlbetonio ir spygliuočių medienos, grafito atspalvio, lakoniško dizaino, ilgaamžiai.
„Gaminių dizainą dažnu atveju padiktuoja klientai. Tai yra šiuolaikiniai suoliukai, sukurti architektų projektuotojų, užsakiusių mūsų įmonėje gaminius ir neprieštaravusių, kad šiuos gaminius pristatytume kaip įmonės etaloną, tiražuotume“, – sako „Tringala“ vadovas G. Baležentis. Įmonė atsižvelgia, kad profesionalų suprojektuotus suoliukus būtų nesudėtinga technologiškai gaminti. Suoliukai yra atsparūs šalčiui, drėgmei, juos lengva prižiūrėti.
Gaminių ilgaamžiškumu įmonės vadovas įsitikino praktiškai, kai po dvylikos metų grįžę klientai paprašė pataisyti kelias suoliukų tvirtinimo detales. „Suoliukų medinės lentos dažomos 3–4 kartus, todėl yra izoliuotos nuo klimato poveikio. Net po 12 metų naudojimo mediena atrodė tarsi neseniai dažyta. Kokybę lemia ir mūsų įmonės naudojamos geros medžiagos. Be to, suoliukai yra tvarūs. Po naudojimo nesudėtinga atskirti betoną nuo medžio ir visas gaminio dalis utilizuoti“, – sako G. Baležentis.
„Tringala“ gamina per 14 skirtingų modelių suoliukų ir pasirengę papildyti asortimentą naujais modeliais. „Siūlome klientams naujieną: tam tikrų modelių suoliukų sėdimoji dalis pagaminta iš klijuoto bambuko. Tai dar aukštesnės kokybės gaminys, medienos nereikia dažyti, nes ji dengta alyva. Palyginti su kita natūralia mediena, klijuoto bambuko eksploatavimo laikas yra du tris kartus ilgesnis. Be to, tokie suoliukai atrodo prabangiai, o kaina – vos didesnė nei mūsų standartinių suoliukų.“
Dar vienas modernus įmonės suoliukų modelis – tai kompozito (plastiko ir medžio mišinio), dailylenčių ir betono derinys. Kompozito nereikia dažyti, jis turi tam tikras spalvas ir rūšis. O minusas tik vienas – kompozitas turi storio, pločio ir ilgio standartus, taigi, nestandartiniai gaminiai virsta dar įnoringesniais.
Prieš 22 metus G. Baleženčiui pavyko hobį išplėtoti į verslą. Verslo pradžioje įmonė dirbo su IKEA. Kai bendradarbiavimas baigėsi, įmonės vadovui atėjo į galvą mintis pasiūlyti klientams nestandartinių gaminių, ir tai buvo tarsi raktinis žodis, praplėtęs „Tringalos“ gamybą ir veiklą.
„Viena iš pagrindinių mūsų veiklų – teraco (mozaikinio betono) laiptų pakopų, aikštelių, palangių ir kitų produktų gamyba pagal individualius matmenis. Galime pasiūlyti per 60 pavyzdžių teraco paletę – didžiausią Lietuvoje. Gebame sukurti kuo artimesnį pavyzdį, o vėliau ir gaminį, derantį prie dizainerių sukurtų dangų, plytelių pavyzdžių. Dirbame greitai ir lanksčiai. Pasitelkę fantaziją ir kliento norą galime paversti, atrodytų, neįmanomus gaminius įmanomais. Mūsų klientas žino, ko nori, – jis nenori būti kaip visi.“
Jaukumas ir funkcionalumas nedidelėse erdvėse
Ilgametė baldų gamybos ir projektavimo įmonės „Taumona“ patirtis leido išrinkti ir sėkmingai pritaikyti optimalius baldų sprendimus coliving‘o erdvėse.
Virtuvės baldai, prieškambario ir miegamojo spintos, vonios spintelės, kavos ir valgomojo stalai, darbo stalai, TV spintelės, naktiniai staliukai, veidrodžiai – atkeliavo iš bendrovės „Taumona“ į naujus bendro gyvenimo namus.
„Itin didelį dėmesį skyrėme baldų žaliavoms, kurios pritaikytos intensyviam, kasdieniam naudojimui. Projektui pasirinktas modernaus antracito ir matinių žemės tonų derinys, pritaikytos itin funkcionalios ir praktiškos nūdienos tendencijas atitinkančios rankenėlės, – sako bendrovės vadovas Edgaras Kateiva. – Virtuvės komplektuose sumontuotas spintelių LED apšvietimas leidžia maksimaliai patogiai panaudoti virtuvės darbastalį ir sukuria ypač jaukią namų atmosferą. Virtuvės balduose panaudoti švelnaus uždarymo lankstai ir visiško ištraukimo metaliniai stalčių mechanizmai, leidžiantys pailginti baldų eksploataciją ir pagerinantys ergonomiką vartotojui. Ir tai yra neatsiejama mūsų apartamentinių baldų dalis.“
„Taumona“ teikė ir baldų, ir buitinės technikos montavimo paslaugas. Tai, anot bendrovės, buvo svarbus aspektas siekiant užtikrinti kokybę ir terminus visais darbo etapais.
Užsakovas norėjo maksimaliai išnaudoti palyginti nedideles erdves, kad jose tilptų visi namams reikalingi baldai. „Džiaugiamės, kad pasirinktas namų dekora ir kiti dizaino elementai buvo panaudoti iš mūsų laiko patikrinto asortimento. Ir užsakovas, ir generalinis rangovas labai profesionaliai žiūrėjo į atliekamą darbą, todėl galėjome sklandžiai dirbti projekte.“
Įmonė „Taumona“ jau 25 metus gamina baldus dideliems gyvenamosios paskirties (daugiabučių, kotedžų kompleksams, socialiniams būstams, studentų būstams) projektams Lietuvoje ir Skandinavijoje. Tipinius projektus sudaro nuo 50 iki 350 apartamentų ar būstų. Projektai dažniausiai įgyvendinami etapais, per keletą mėnesių ar net per metus. „Partneriai mus renkasi dėl požiūrio į kokybę ir lankstumo. Gamyboje, projektavime ir konstravime įmonė naudoja naujausias technologijas, kurios užtikrina procesų bei gaminių kokybę ir ilgaamžiškumą“, – sako E. Kateiva.
Kuriant objekto aplinką naudoti UAB „Betono mozaika“ įprasti pilki „Prizma“ produktai, kelio ir vejos bordiūrai, taip pat drenuojamieji gaminiai „Eco Line“ – įrengiant funkcionalią erdvę aplink pastatus ir želdinius jų iš viso suklota apie 2000 kv. m.
Visuose vonios kambariuose panaudota „Ideal Standard“ produkcija, šie gaminiai pasirinkti kaip idealus vaizdo ir kokybės derinys, tiekiamas iš vienų rankų.
Objektas: Bendro gyvenimo namai (co-living), B. Karvelio g. 14, Vilnius
Užsakovas / Vystytojas: „Avia Solutions Group“ (ASG)
Generalinis rangovas: UAB „Gilesta“
Architektai ir projektuotojai: „2 Bricks Architects“, projekto vadovas architektas Vytautas Augustinavičius, architektas Egidijus Marcikonis
Interjero architektės: Sigita Lapienytė ir Skaidra Steponaitienė, „2 Bricks Architects“
Apartamentų ir studijų interjero dizainerė: Jekaterina Kazmazovskaja, interjero studija „IDizainas“
„ATLAS co-living“, „2bricks Architects“ vizualizacijos ir drono nuotr.