Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr.

Buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai pastatai


Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai pastatai, o viename jų įkurtas istorinių automobilių muziejus.

„Dujų fabriko atgimimas – puikus pavyzdys, kad vaiduokliais vadinti pastatai iniciatyvių žmonių dėka gali būti prikelti naujam gyvenimui ir netgi tapti naujais miesto traukos objektais. Kviečiu pokyčių imtis ir kitų pastatų valdytojus – savivaldybė tam yra numačiusi finansinę pagalbą: tęsiamas finansavimas paveldo objektų tvarkybai,  bus remiamas ir senamiesčio pastatų fasadų atnaujinimas. Kviečiu naudotis galimybėmis ir kartu kurti gražesnę Klaipėdą“, – ragina Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Sunykusį dujų fabriko kompleksą ėmęsi globoti miesto istorijai neabejingi piliečiai negailėdami asmeninių lėšų ir pastangų, susidūrė su įvairiausiais sunkumais. Įsigytas turtas buvo minimas tarp labiausiai apleistų ir labiausiai užterštų Lietuvos vietovių. Atlikus geologinius tyrimus paaiškėjo, jog dujų saugyklų pastatuose gruntas yra smarkiai užterštas nuodingomis medžiagomis. Pastatų būklė prieš pradedant darbus buvo avarinė.

Tačiau tai nesutrukdė atkurti išskirtinį miesto istorijos objektą. Šiam tikslui įgyvendinti buvo įkurtas labdaros ir paramos fondas, organizuojamos talkos, švietėjiški renginiai, miestiečiai ir svečiai kviečiami susipažinti su Klaipėdos industrinio paveldo istorija ir paveldosaugos entuziastų idėjomis. Dujų fabriką edukaciniais tikslais lanko moksleivių grupės. Paveldo pastatams tvarkyti dalinį finansavimą skyrė ir savivaldybė.

Šiandien teritorija atgimsta kaip kultūros ir komercijos erdvė. Teritorijoje įkurta istorinių automobilių ekspozicija, planuojamos restauracijos dirbtuvės, senųjų kariljono varpų instaliacija, nedidelės parduotuvėlės, kavinė.

Restauruoti pastatai priklauso regioninės reikšmės nekilnojamo kultūros paveldo objektui – Klaipėdos dujų fabriko pastatų kompleksui. Restauruojant du buvusios dujų saugyklos pastatus buvo išsaugotos visos vertingosios savybės.

Dujų fabrikas buvo pirmas miesto lėšomis pastatytas pramoninis statinys po 1854 metais Klaipėdą nusiaubusio gaisro. Jis pradėjo veikti 1861 m. Fabriko kompleksą sudarė keturiolika skirtingų statinių: garo katilų cechai, aparatinė, varyklos, aušyklos, spaudimo reguliavimo patalpa, dujų saugyklos, dirbtuvės, sandėliai, meistrų gyvenamasis namas ir kiti statiniai. Klaipėdos dujų fabrike pagamintomis dujomis buvo apšviečiamos gatvės, vėliau dujos pradėtos naudoti ir viryklėms, pramonės įmonėse.

Klaipėdos miesto sav. info.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų