medines degalines
Nuotr.: Cobe and Rasmus Hjortshøj COAST

Daugėjant elektromobilių, įprastas degalines keičia medinės įkrovimo stotelės


Kartu su žaliąja transporto banga kuriasi nauja niša tvariai statybai – medinės degalinės, kurias teisinga vadinti elektra varomo transporto įkrovimo stotelėmis.

Masinis gyventojų persėdimas į elektromobilius – netolima ateitis. Pernai Europos Parlamentas pritarė siūlymui nuo 2035 metų nebeleisti naujų benzininių ir dyzelinių automobilių į gatves – naują transporto priemonę bus galima įsigyti tik tokią, kuri visiškai neišmeta CO2 į aplinką. Ateitis vienareikšmiškai žadama elektriniams automobiliams.

Architektus ir statytojus plintantis žaliasis transportas įkvepia naujai pažvelgti į jo infrastruktūros tinklą. Elektromobilių savininkams įkrovimo paslaugas jau teikia kelios pavienės medinės degalinės. Kūrėjai ketina plėsti jų tinklus. Gal kuris nors iš jų ateityje apraizgys ir Lietuvos kelius.

Rafinuoto dizaino K:Port

medine degaline
Nuotr.: Hewitt Studios

Didžiojoje Britanijoje, Portishede, prieš dvejus metus pastatyta medinė įkrovimo stotelė K:Port – sukurta architektų Hewitt Studios. Stotelės stogui panaudota 7 m³ laminuoto maumedžio.

Rafinuotumo statiniui suteikia nematomos jungtys tarp skersinių konsolių ir centrinių kolonų – architektai tam panaudojo detales iš metalo.

medine degaline
Nuotr.: Hewitt Studios

Stogo paviršius nuklotas fotovoltine danga – jis papildomai gamina energiją iš saulės.

Stotelėje integruoti du 50 kW naujausios kartos greitieji įkrovikliai, kurie automobilio bateriją įkrauna per 20–40 minučių. Vienu metu įkrovimo paslauga čia gali naudotis keturios transporto priemonės.

Greenstation daugiafunkcė stotelė

medine degaline
Nuotr.: ARTISHOT

Norvegijoje architektų studija LOCAL sukūrė visą medinių įkrovimo stotelių tinklo koncepciją. Tai gali būti mažos stotelės su dviem įkrovimo įrenginiais arba didelės, galinčios vienu metu aptarnauti 24 automobilius.

Ant apskritų medinių stogelių gali derėti ir saulės baterijos, ir augalai – jie vietinių rūšių, darniai susiliejantys su kraštovaizdžiu.

medine degaline
Nuotr.: ARTISHOT

Šiais metais Greenstation ketina plėsti tokių įkrovimo stotelių tinklą. Jos turi daug galimybių tapti populiarios ir dėl patogių paslaugų – čia iš automato galima įsigyti vietinių gamintojų maisto užkandžių, pasinaudoti tualetu, net palikti siuntinį išsiųsti.

Smagus malonumas – skaitmeninis žemėlapis, kuris parodo aplinkinius maršrutus 15 minučių pėsčiomis spinduliu – kol automobilis kraunamas, keliautojai gali pramankštinti kojas.

Nors kol kas žaliojoje stotelėje galima įkrauti tik elektrinius akumuliatorius, ateityje Greenstation ketina įrengti ir vandenilinio kuro talpyklą.

Grakšti poilsio oazė

medine degaline
Nuotr.: Cobe and Rasmus Hjortshøj COAST

Danijos greitkeliuose E.ON Drive & Clever ketina išplėsti net 48 tokių greitųjų įkrovimo stotelių tinklą. Architektų studijos COBE sukurtas stotelės prototipas pastatytas 2019 metais.

Stotelė paremta moduliniu dizainu – dalis galima jungti ir sukurti bet kokio dydžio įkrovimo stotį. Be to, moduliai suprojektuoti ir pagaminti taip, kad juos būtų lengva surinkti arba išardyti.

Stogas gali būti įrengtas ir su saulės baterijomis, ir su augalais.

medine degaline
Nuotr.: Cobe and Rasmus Hjortshøj COAST

Architektams buvo svarbu, kad šioje stotelėje žmonės ne tik įsikrautų savo automobilius, bet ir patys atgautų jėgas. Todėl pasirinktas šviesus, grakštus dizainas.

Kitaip nei įprastinėse degalinėse čia nebuvo poreikio įrengti juodą dangą, ant kurios nesimatytų nutekėjęs benzinas ar tepalai. Tad kūrėjai išnaudojo šią galimybę ir sumanė šviesią dangą su augalų oazėmis. Kad keliautojams būtų smagiau, dar ir įrengė sūpynes.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Estijos statybos bendrovė žengia į Lietuvą

Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus“ įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt“ akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų