Daugiau nei 100-mečio sulaukęs pastatas Kauno centre jau greitai atgims naujai


Bendrovė „Kauno Versalis“ prieš kurį laiką nusprendė rekonstruoti daugiau nei 100 metų sulaukusį vieną reprezentacinių Kauno pastatų miesto centre. Žinoma šalies architektų studija „Aketuri Architektai“ parengė Laisvės al. ir Vasario 16-osios gatvių kampe esančių „Kauno Versalio“ pastatų rekonstrukcijos projektą, kurį visuomenei pristatys Spalio 14 d.

 

Šiandien didžioji dalis „Kauno Versalio“ patalpų neeksploatuojamos, nešildomos, nevėdinamos, patalpų klimatas nepalankus konstrukcijoms. Vertinant statinį istoriniu požiūriu – jis vienas iš nedaugelio laikinosios sostinės pastatų, išlaikiusių autentišką architektūrinių ir funkcinių sprendinių visumą. Viešbučio sklypo užstatymas išlaikė pirminę, principinę struktūrą, urbanistiniu požiūriu reikšminga ir pastato konfigūracija, tūrio gabaritai, detalių mastelis.

Paveldiniu požiūriu ypač svarbi bent dalinė pirminės, autentiškos, nepertraukiamos pastato paskirties, funkcijos tąsa. Kaune nėra daug tokios paskirties statinių su autentiškais fasadais, kurie pokario metais nebūtų perstatyti ar rekonstruoti.

Pagal „Aketuri“ viešbučių paskirties pastatų Laisvės al. 88 / Vasario 16-osios g. 3, rekonstravimo į viešbučių paskirties pastatą su gyvenamosios, maitinimo ir prekybos paskirties patalpomis projektą, iš sklype esančių 7 pastatų, numatomas trijų pastatų griovimas. Likę 4 pastatai bus rekonstruojami į vieną viešbučių paskirties pastatą su gyvenamosios, maitinimo ir prekybos paskirties patalpomis, bei požemine automobilių saugykla.

Kauno Versalis

Architektūrinis autentiškumas

„Kauno Versalio“ istoriniai pastatai stovi Kauno centrinėje dalyje Laisvės al. 88 / Vasario 16-osios g. 3. 1897–1898 m. pagal architekto Nikolajaus Andrejevo projektą miesto centre buvo pastatyti mūriniai dviejų aukštų pastatai. Jau tuomet šiuose pastatuose buvo įrengtas „Versalio“ viešbutis. Pirmame aukšte XX a. pradžioje veikė kelios krautuvės, knygynas, kirpykla. Komplekse įsikūrė viešbutis, krautuvės, restoranas. Vieni svarbiausių kvartalo objektų buvo viešbutis ir restoranas, kurie atliko ne tik apgyvendinimo, maitinimo, bet ir kultūrinę funkciją.

Pirminė, N. Andrejevo suprojektuota fasadų išraiška išliko nepakitusi iki 1925 m. rekonstrukcijos. Jos metu pakeistas pirmas aukštas. Praplatintus pirmo aukšto krautuvių vitrinas ir įėjimus, išnyko pirminis fasadų vaizdas ir XIX a. būdingos fasadų detalės, tačiau jos išsaugotos antrame aukšte.

Kauno Versalis

Vietos charakterį formuojantys elementai

Pasak rekonstrukcijos projekto autorių, nagrinėjamas sklypas yra neatsiejamas nuo jame esančių „Versalio” viešbučio pastatų, kurie savo istorine verte tebėra svarbi ir ikoniška vietos dalis. Laisvės alėja, kaip viena iš pagrindinių miesto pėsčiųjų arterijų, atsiskleidžia per čia prieinamus visuomeninius pastatus, komercinę veiklą, aktyvų perimetrą. Ne mažiau svarbios – gatvių perspektyvos, kurių viena, išilgai Vasario 16-osios g. P-Š kryptimi nuo sankryžos su Laisvės al. į Evangelikų reformatų bažnyčią yra saugoma vertingoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertybė.

Saugomi pastatai yra daugiakampio ir stačiakampio formos plano, sublokuoti, koridorinio išplanavimo. Šlaitinių stogų konstrukcija medinė, kai kur įrengti pusapvaliai stoglangiai. Išorės sienos yra keraminių plytų mūro, didžiojis dalis tarpaukštinių perdangų ir pastogės perdangų su medinėmis laikančiomis sijomis. Vietomis, buvusių rekonstrukcijų metu, perdangos pakeistos į monolitinio ir surenkamo gelžbetonio konstrukcijas.

Kauno Versalis

Urbanistinė – architektūrinė idėja

Teritorijai būdingą kvartalinę reguliaraus perimetrinio užstatymo tipologiją sklype formuoja Viešbučio ,,Versalis“ pastatų komplekso pastatai, todėl „Aketuri Architektų“ parengtu pastato rekonstrukcijos projektu užstatymas sklype organizuojamas pratęsiant šią idėją.

Kauno Versalis sklypo planas

„Vidinę kiemo erdvę ir Vasario 16-osios gatvės išklotinę pasirinkta uždaryti numatant taisyklingos kubo formos tūrį su minimaliais atsitraukimais nuo gretimų pastatų. Tai leidžia leidžia susiformuoti kokybiškesniam tūriui, kuris veikia visomis keturiomis savo kraštinėmis. Naujo tūrio architektūrinė raiška nuosaiki, fasaduose atsikartoja kvadratinių angų ritmas, paskutinių dviejų aukštų angos vizualiai apjungiamos. Sklypo viduje prie saugomos mūrinės ugniasienės numatomas istorinio tūrio atstatymas, atkartojant esamo pastato gabaritus.

Pastato architektūrinė idėja atsiskleidžia per niuansiškai tarpusavyje derančią, tačiau tūrius pagal savo laikmetį atskiriančią, spalvinę ir medžiagišką raišką. Senieji „Versalio“ pastatai tvarkomi pagal parengtą tvarkybos darbų projektą, stogas dengiamas molio spalvos čerpėmis. Istoriškai buvęs, tačiau neišlikęs užstatymas atkuriamas jį atskiriant spalviškai. Fasadai numatomi tinkuoti ir dažyti tamsia spalva, o stogas dengiamas juodos spalvos valcuota skarda.

Naujam tūriui šiame urbanistiniame kontekste pasirinkta atpažįstama, Kauno laisvės alėjoje esančių kiemų ugniasienių, molio spalvos plytos apdaila su juodomis metalo detalėmis. Siekiant sustiprinti ugniasienei būdingą išraišką, šio pastato dalies šiaurinės pusės angos į pastatą Vasario 16-osios g. 7 yra dengiamos vertikaliais ažūriniais elementais, kurie suteikia fasado plokštumai vientisumo“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

 

Kauno Versalis pjūvis

 

Siekiama gražinti prestižinį statusą

Kultūriniai-semantiniai komplekso ženklai, architektų teigimu, bus skaitomi ne tik per restauruojamą ar remontuojamą architektūrinę materiją, bet ir per komplekso istorinės funkcijos atkūrimą, kada komplekso erdvėse bus numatomos viešbučių, restorano ir prekybos paskirčių patalpos.

Kauno Versalis

„Tikriausiai kultūriškai reikšmingiausia ir žymiausia komplekso erdvė – restoranas bus siekiamas atgaivinti išlaikant originalų „Versalio“ pavadinimą, bus išlaikoma originalaus dydžio Versalio restorano salės erdvė su besisukančia scena, kurioje galėtų vėl vykti gyvi pasirodymai, o šalia numatoma moderni virtuvė aprūpins restoraną gurmaniškais patiekalais. Tarpukaryje Versalio kompleksas buvo vadinamas „Pirmosios rūšies“ viešbučiu mieste, todėl bus siekiama kompleksui gražinti pirminį prestižinį statusą“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Projekte siūloma numatyti požeminę automobilių saugyklą po visu sklypu. Iš požeminės automobilių saugyklos projektuojamos keturios laiptinės su liftais, sujungiančios vertikaliais ryšiais atskiras pastato dalis. Negyvenamosios paskirties patalpos turėtų sudaryti daugiau pusę bendrojo pastato ploto, iš jų viešbučių paskirties – 45,4%, prekybos – 12,2%, maitinimo – 6,1%. Gyvenamosios paskirties patalpos – 36,3%.

Kauno Versalis schema

Atnaujintame „Kauno Versalio“ komplekseplanuojama įrengti dvi dešimtis viešbučio apartamentų ir tiek pat gyvenamųjų butų. Projektuojamos septynios prekybos paskirties patalpos bus pirmame aukšte su atskiromis įeigomis iš lauko. Požeminėje automobilių saugykloje bus įrengtos 48 parkavimo vietos, iš kurių dešimt – su elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Negana to, projektas bus pritaikomas visoms žmonių grupių, įskaitant senyvo amžiaus žmones, mažus vaikus ir žmones su negalia.

Projektinių pasiūlymų viešas svarstymas bus rengiamas Spalio 14.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų