FREEPIK nuotr.

Empire State Building – viskas, ką reikia žinoti


Jei yra vienas statinys, kurį gali įvardyti beveik kiekvienas, kuris bent pagalvojo apie apsilankymą Niujorke, tai yra Empire State Building (ESB). Manhetene, 34-ojoje gatvėje ir Penktojoje aveniu, esantis pastatas yra vienas iš svarbiausių miesto statinių ir vienas garsiausių Amerikos pastatų. Ikonos kaip turistų traukos objekto galia įrodyta ne kartą – nuo 2022 m. kasmet TripAdvisor portale jis išrenkamas geriausiu JAV lankytinu objektu, o 2024 m. jis pretendavo į geriausio lankytino objekto visame pasaulyje pirmąją vietą. 

Empire State Building istorija    

XX a. trečiajame dešimtmetyje Niujorkas sparčiai vystėsi. Pagal „Niujorko istoriją 27 pastatuose“ tuo metu buvo baigta statyti arba statoma daugiau kaip 50 pastatų su 35 aukštais ir aukštesnių. Pretenduoti į aukščiausio pasaulio pastato titulą labai norėjo visi Niujorko investuotojai į nekilnojamąjį turtą, nes Manhatanas buvo statomas, ir XX a. 4-ajame dešimtmetyje buvo paskelbta daugybė didingų planų. „Iš visų šių projektų vienintelis, išgyvenęs akcijų rinkos griūtį, buvo Shreve, Lamb ir Harmon’s Empire State Building“, – rašė Robertas A. M. Sternas, Gregory Gilmartinas ir Thomas Mellinsas žurnale New York 1930.

Prie to daug prisidėjo verslininkas Johnas Jakobas Raskobas, kuris susikrovė turtus iš investicijų ir darbo bendrovėse „DuPont“ ir „General Motors“; jis turėjo lėšų projektui įgyvendinti. Po nesėkmingos Alfredo E. Smitho prezidentinės kampanijos 1928 m. jis kartu su Smithu tapo „Empire State Building Corporation“, kurią finansavo Raskobas ir kiti turtingi investuotojai, direktoriais, kad finansuotų dabar visame pasaulyje garsaus pastato statybą. Tuo metu „Empire State Building“, „Chrysler Building“ ir „40 Wall Street“ varžėsi dėl aukščiausio pastato titulo, ir nors „Chrysler Building“ buvo pastatytas pirmas, ilgainiui laimėjo Raskobo Empire State Building.

FREEPIK nuotr.

Manheteno centras, kuriame iškilo Empire State Building, dar nebuvo toks tankus dangoraižių rajonas, kokį žinome šiandien. Apsilankę Empire State Building turistai gali susipažinti su XX a. trečiojo dešimtmečio Manhatanu 2019 m. įrengtose ekspozicijose. Vaizdajuostėse galima pamatyti, kaip atrodė gyvenimas gatvėje, o patalpa su vaizdo ekranais nuo grindų iki lubų panardina svečius į įprastą Empire State Building darbovietės dieną. 

Empire State Building architektūrinės detalės

Kaip pasakojama knygoje „Niujorko istorija 27 pastatuose“, Raskobas savo pastato viziją savo architektams pademonstravo tiesiog laikydamas rankoje pieštuką su plonais galiukais. Tačiau paprastas dangoraižis nebuvo numatytas. Į 1916 m. teritorijų planavimo nutarimą buvo įtrauktos apsaugos priemonės, kuriomis buvo siekiama apsaugoti oro ir šviesos srautą miesto gatvėmis, nes Manhatanas sparčiai plėtėsi. Visi to meto Niujorko architektai, įskaitant firmą „Shreve, Lamb ir Harmon“, suprojektavusią „Empire State Building“, turėjo savo projektus siaurinti (arba, kalbant pramonės terminais, didinti atstumus). Sprendžiant šią labai praktišką problemą, buvo sukurtas išskirtinis Empire State Building profilis, įskaitant penkių aukštų pagrindą, kuriame įrengti pastato vestibiuliai ir restoranai.

FREEPIK nuotr.

Empire State Building eksterjeras

Nors „Empire State Building“ nėra toks įžūlus art deco stiliaus pastatas kaip, tarkime, „Chrysler Building“ ar net „Rockefeller Center“, jis vis tiek yra ryškus šio stiliaus, vyravusio 20-ajame ir 30-ajame dešimtmetyje, pavyzdys. Juodos granito ir aliuminio juostos įrėmina parduotuvių langus, o virš jų esančių daug mažesnių langų rėmai nudažyti vario raudonumo spalva, kuri kontrastuoja su Indianos kalkakmeniu – pagrindine pastato konstrukcine medžiaga. Penktosios aveniu įėjimo eksterjere yra geometriniai skersiniai langai ir skulptūrinis betoninis erelio ornamentas.

Kaip knygoje „Niujorko Art Deco: Džiazo amžiaus architektūros vadovas“ aiškina Anthony Robinsas, pastato bokštas iš pradžių buvo skirtas „dirižablių švartavimosi stiebui“. „Teoriškai keleiviai būtų išlipę iš dirižablio pastato viršūnėje, 1250 metrų aukštyje, ir liftais nusileidę į miesto gatves. Tai taip ir neįvyko“, – rašo Robinsas.

Empire State Building interjero dizainas

Dizaino požiūriu originalus Penktosios aveniu vestibiulis neabejotinai yra įspūdingiausia interjero erdvė, kurią turistai turi galimybę pamatyti lankydamiesi Empire State Building. Trijų aukštų vestibiulyje, kurį restauravo „Beyer Blinder Belle Architects & Planners“, siekdami kuo labiau priderinti prie originalaus dizaino, yra marmurinės sienos, ant galinės sienos – metalo apdirbėjo Oskaro Bacho sukurta metalinė pastato freska, o ant lubų – žvaigždžių, planetų, saulės ir mėnulio freskos.

XX a. šeštajame dešimtmetyje lubų freska buvo uždengta kabančiomis lubomis, o per daugiau nei 80 metų, prabėgusių nuo jos sukūrimo iki restauravimo, ji nukentėjo nuo dūmų ir vandens. Komanda „Beyer Blinder Belle“ bendradarbiavo su freskų restauravimo įmone „EverGreene Architectural Arts“, kad kruopščiai atkurtų ją pagal istorines nuotraukas, kaip rašoma žurnale „Art Deco Society of New York“.

„Pastatas Empire State Building turi daug unikalių elementų, dėl kurių jis yra kultinis architektūros perlas, kurį brangina daugybė žmonių visame pasaulyje“, – Empire State Realty Trust dizaino ir paslaugų direktorius Jurijus Choi (Yuri Choi) pasakoja AD. „Įspūdingas Art Deco stilius, tradicinė meistrystė su moderniais pramoniniais elementais, metalinės spalvos su saulės spinduliais, zigzagais ir kitomis dramatiškomis formomis, taip pat 24 karatų aukso ir aliuminio lapais puošta freska ant pastato lubų – tai tik kelios savybės, dėl kurių šis pastatas yra toks ypatingas.“

Empire State Building naudojimas

Nuo pat pastato atsiradimo Empire State Building buvo skirtas ir kaip turistų traukos vieta, ir kaip biurų pastatas. Tarp dabartinių biurų nuomininkų yra „LinkedIn“, „Shutterstock“, „JCDecaux“ ir „Skanska“. Vienoje iš pastato ekspozicijų pristatoma keletas biurų nuomininkų, siūlant pažvelgti, kaip kiekvienas iš jų įsirengė savo kvadratinį plotą. Visi biurų nuomininkai gali naudotis 15 000 kvadratinių pėdų ploto sporto klubu, 10 000 kvadratinių pėdų ploto poilsio erdve ir kitais pastate esančiais patogumais.

FREEPIK nuotr.

Be biurų ir observatorijos, Empire State Building papėdėje yra daug restoranų ir parduotuvių. Šiuo metu čia veikia „Starbucks Reserve Restaurant & Bar“, „Tacombi“, „State Grill & Bar“, „Chopt“, „Chipotle“ ir „Juice Press“. Pirmame aukšte taip pat yra „AT&T“ ir „FedEx Express“ parduotuvės.

Kodėl Empire State Building toks garsus?

Ilgus dešimtmečius Empire State Building pirmiausia garsėjo dėl savo dydžio. Ypač XX a. pirmoje pusėje žmonės tiesiog nebuvo įpratę matyti aukštų statinių taip, kaip dabar, todėl pastatas buvo įspūdingas vien iš išorės. Kad viskas būtų suprantama iš perspektyvos, iki 1930 m., kai buvo baigtas statyti 1 046 pėdų aukščio „Chrysler Building“ (metais anksčiau nei „Empire State Building“), norint pamatyti daugiau nei tūkstančio pėdų aukščio statinį, reikėjo keliauti į Eifelio bokštą Paryžiuje. Žinoma, Empire State Building aukštis taip pat suteikė jam įspūdingų vaizdų. Nuo pat pradžių jo observatorija buvo atvira visuomenei, todėl visiems buvo suteikta galimybė apžvelgti Niujorką iš toli ir plačiai.

Šiandien, būnant Empire State Building viršūnėje, labai smagu stebėti, kaip stipriai Niujorkas pasikeitė.

FREEPIK nuotr.




Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų