Architektas Aistis Stalaučinskas kartu su Vidu Stalaučinsku parengė Luokesos archeologinio komplekso išvystymo ir pritaikymo rekreacijos bei turizmo poreikiams projektinius pasiūlymus.
Naujas objektas galėtų iškilti Molėtų rajone, Luokesos ežero salos pakrantėje.
Pateikiame vieno iš projekto autorių A. Stalaučinsko objekto vizijos pristatymą:
„Vanduo nuo pat gimimo yra toji stichija, kuri mane traukia lyg magnetas – žvejyba, pasiplaukiojimai ir pasaulio pažinimas iš vandens man yra ypatingai svarbūs. Todėl ir kūrybiniame kelyje vanduo ir architektūra – neatsiejamos sritys. Noriu, kad Lietuva pasauliui prisistatytų kaip nuostabių ežerų ir unikalios gamtos kraštas. Seniai kirbėjo idėja sukurti pažintinį taką virš ežero.
Kartu su Vidu Stalaučinsku parengėme Luokesos archeologinio komplekso išvystymo ir pritaikymo rekreacijos bei turizmo poreikiams projektinius pasiūlymus. Idėja pristatoma visuomenei, tikimės, kad bus plėtojama ir įgyvendinama.
Pastaraisiais metais Molėtai išgyvena tikrą pakilimą – miestas vis labiau minimas kaip patraukli vieta investicijoms, gyvenimui, darbui ir turizmui. Todėl greta Molėtų telkšančiame Luokesų ežere esančio archeologinio komplekso išvystymas ir pritaikymas rekreacijai būtų dar vienas svarbus strateginis žingsnis plėtojant Molėtų turistinį potencialą.
Šių dienų visuomenei reikalingos netradicinės pažinimo galimybės, nauji traukos centrai, suteikiantys galimybę į pasaulį pažvelgti kitu kampu. Todėl Luokesų ežero įveiklinimas ir galimybė iš vandens apžvelgti senovės gyvenvientę būtų rimtas strateginis žingsnis į priekį.
2014 metais parengtas Luokesos archeologinio komplekso išvystymo ir pritaikymo rekreacijai bei pažintiniam turizmui specialusis planas numato plačias ežero ir salos įveiklinimo galimybes. Luokesų ežeras yra geroje geografinėje vietoje šalia Molėtų. Iš vakarinės pusės palei ežerą driekiasi kelias Raudondvaris – Molėtai, iš rytinės – Vilnius – Utena. Būtent šalia šio kelio yra valstybinis sklypas, iš kurio planuojama tiesti lieptą į salą.
Tiltas – lieptas driekiasi daugiau kaip 2 km per ežerą, salą ir aplink ją padengdamas daugiau kaip 5250 m2 paviršiaus. Projektuojamas ne tik kaip tiltas, lieptas ar prieplauka, bet ir erdvė ant vandens laisvalaikio praleidimui, pažintinis takas – muziejus po atviru dangumi, nuotykių, pramogų ir ramaus poilsio erdvė. Tiltu – lieptu uždengiama teritorija nepatenka į kultūros paveldą – senosios Luokesos gyvenviečių liekanas lankytojas kviečiamas apžiūrėti plaukdamas skaidriadugne valtimi, kurių nuoma numatoma vakarinėje salos dalyje planuojamoje valčių prieplaukoje.
Medinių lentelių danga santūriai įsilieja į aplinką. Tiltas lieptas – tampa tarsi gamtos ekosistemos dalimi, neužgoždamas gamtinės aplinkos, bet sudarydamas sąlygas ją pažinti iš arti. Greta prieplaukos projektuojamas lankytojų centras – nedidelis tūris, iškylantis lyg architektūrinės kompozicijos pabaiga – ežero banga, tęstinumą perduodant pačiai gamtai.
Parengta Luokesos archeologinio komplekso pritaikymo rekreacijai vizija pagerintų turizmo sąlygas, suteitktų daugiau patrauklumo Molėtų kraštui. Šio statinio atsiradimas būtų reikšmingas plėtojant Luokesos archeologinį kompleksą ir Molėtų kaip kurorto įvaizdį“, – savo feisbuko paskyroje rašo architektas Aistis Stalaučinskas.