Gatvės šviestuvai – gatvės architektūros dalis


Intensyvėjantis gyvenimo tempas akivaizdžiai mažina mūsų dėmesį smulkmenoms. Atsisakoma paprastų, bet labai svarbių dalykų, kurie kartais lemia visumą. Deja, architekto profesinėje veikloje tai yra kasdienybė.

Architektas Vytenis Rudokas

Realizuojant Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstravimo sprendinius, šiuo klausimu buvo nusivylimų, bet buvo ir malonių atradimų. Kalbu apie gatvės architektūrą, kuri dažnai nepelnytai užmirštama.

Architektai dėl kompetencijos stokos neskiria dėmesio arba iš viso nedalyvauja priimant gatvių rekonstravimo sprendimus. Mažosios architektūros arba inžinerinės gatvės įrangos elementus parenka gatvių projektuotojai, savivaldos valdininkai arba gatvių apšvietimą eksploatuojančios bendrovės darbuotojai.

Gatvės architektūra yra visuma elementų, kurie sudaro ir užpildo gatvės trakto erdvę. Tai – gatvės erdvės formantai (pastatai), dangos, želdiniai, šviestuvai, saugos tvorelės, medžių kamienų apsaugos, kelio ženklai ir kiti elementai. Jų tarpusavio darna puošia miestą arba ne.

Vienas reikšmingiausių elementų yra gatvės šviestuvai. Jie visada įrengiami ir labiausiai matomi, nes užpildo viršutinę gatvės erdvės dalį.

Tamsiu paros metu jie tampa dominuojančiais gatvės elementais. Savo esme gatvės šviestuvai yra utilitari priemonė ir jų gausa miestų centrinėse gatvėse bei aikštėse gali būti problema.

Įmantrios, su aplinka nederančios formos ar spalvos gali konkuruoti su vietos identitetu. Tradiciškai tai sprendžiama dviem būdais – gatvės šviestuvai dera ir papildo gatvės architektūrą arba yra „nematomi“.

Atsižvelgiant į Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų architektūrinę urbanistinę struktūrą, buvo pasirinkta idėja aiškiai atskirti žmonėms skirtas erdves nuo transporto srautų. Tam naudoti ir gatvės šviestuvai.

Pėsčiųjų zonose panaudoti kelių rūšių jaukūs ovalo formą turintys, vizualiai išsiskiriantys šilto šviesos spektro šviestuvai. O gatvėse numatyti lakoniški, asketiški, stačiakampių formų, mažiau matomi, neutraliai baltos šviesos spektro šviestuvai.

Toks kontrastingas skirtumas veikia kaip estetinis įvaizdis ir kaip saugos priemonė, intuityviai identifikuojant pavojaus zoną tarpusavyje persidengiančiose aikštės erdvėse.

Deja, tenka konstatuoti, kad neutraliai baltos šviesos spektro buvo atsisakyta. To priežastis – savivaldos klerkų ir gatvių apšvietimą eksploatuojančios įmonės atstovų, kuriems deleguota derinimo teisė, subjektyvi nuomonė.

Projektuojant bendradarbiauta su įmone UAB „SID apšvietimas“, kuri atliko reikiamus skaičiavimus ir pasiūlė tinkamus gatvių šviestuvus, šviesoforų atramas bei aikštės vėliavos stiebą.

Gatvės apšvietimui įrengti aiškios stačiakampės formos šviestuvai organiškai dera su esama ir naujai projektuojama gatvės pastatų tektonika. Maloniai nustebinęs aliuminio atramų anodavimas CI-63 prisitaiko prie bet kokio apšvietimo sąlygų.

Tiesiogiai atspindėdamas saulės šviesą tampa santykinai bespalvis, o niūrią apsiniaukusią dieną susilieja su pilku dangumi. Nekontrastuojanti su aplinka forma ir chameleoniškas spalvos kitimas šviestuvus ištirpdo aplinkoje.

Panaudoti LED šviestuvai sukonstruoti taip, kad kryptingai skleistų šviesą žemyn reikiama kryptimi. Tamsiu paros metu toliau esantys šviestuvai ne tik neakina, bet ir tampa nematomi. Vizualiai nesuvokiama, iš kur sklinda šviesa.

Numatytas šventinis apšvietimas irgi pritaikytas bendrai gatvės architektūros koncepcijai. Pagal autoriaus pateiktą idėją gamintojas sutiko pagaminti konkretiems šviestuvams pritaikytą atraktyvų apšvietimą.

Šviestuvų atramų galai tamsiojoje šviesos zonoje užbaigiami skaisčiai spindinčia žalia taškine šviesa. Šiais laikais, kai miesto fasadai švyti nuo reklamų ar kalėdinių instaliacijų, šis sprendimas ne konkuruoja su aplinka, o sukuria atskirą gatvės erdvės traktą pabrėžiantį šviesos ritmą.

Pėsčiųjų perėjų kryptiniam apšvietimui įrengti pasirinkti šviestuvai, kurių dizainas stebina vieningu išbaigtumu. Kartu su minėtu aliuminio anodavimu jie irgi turi nematomo šviestuvo efektą.

Retas kuris mano paklaustas žmogus galėjo apibūdinti šį šviestuvą, kaip jis atrodo. Manau, šiuo atveju tai dizaino kokybės ženklas.

Nuoširdus bendradarbiavimas su UAB „SID apšvietimas“, projektuojant apšvietimo sistemas ir parenkant tinkamus gaminius, suponavo galimybę realizuoti sumanytus Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstravimo sprendinius ir idėjas. Belieka tikėtis, kad laikas patvirtins mūsų bendradarbiavimo rezultato kokybę.

V. Rudoko nuotr.

Kontaktai: UAB „SID apšvietimas“ | https://www.sidapsvietimas.lt/


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų