Gdanske architektai prikels istorinę laivų gamyklą


Birželio 27 d. Lenkijos nacionalinė spauda paskelbė, kad pagaliau pradedami laivų statyklos „Imperial“ atstatymo darbai. Gdanske planuojama atgaivinti istorinę laivų gamyklą ir jos teritoriją. 400 000 m2 ploto teritorijos vystymo tikslas – uosto krantines paversti mėgstama miestiečių laisvalaikio praleidimo erdve, o statyklą – gamybinės paskirties objektu. Tiesa, viename iš trijų statyklai priklausančių dokų ir toliau statomi laivai.

Laivų statyklos rekonstrukcija patikėta skandinaviškas tradicijas puoselėjančiai architektų studijai „Henning Larsen“. Bendrovės partneris Jacobas Kurekas pasakoja, kad daugelis miestiečių jaučia nostalgišką ryšį su šia vieta. Tad architektai siekia atgaivinti istorinius pastatus ir prieplauką, išlaikydami bendruomeniškumo jausmą keliančius istorinius pastato motyvus.

Gamyklos teritorija yra pačioje miesto širdyje, todėl čia atsiras patogi pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūra: paplūdimys, prieplauka.

„Norime sukurti alternatyvų automobilių judėjimui. Projektuodami ne vieną objektą Kopenhagoje, pastebėjome, kad vienas iš viešųjų erdvių plano sėkmės komponentų yra alternatyvusis transportas. Mažesnis automobilių eismas miesto centre bei uoste sukuria didesnę gerovę verslui ir gerina žmonių gyvenimo sąlygas“, – pasakoja architektas ir priduria, kad čia vaikai galės žaisti be automobilių eismo keliamo pavojaus.

Laivų statyklos pastatų komplekso stogai bus apželdinami žole ir įrengiamos poilsio zonos. Architektas išduoda tik tiek, kad objekto erdvės didės. Atnaujinto pastato paskirtis išliks ta pati – gamybinė veikla.

Nuo 1844 m. laivų statykla „Imperial“ atliko svarbų vaidmenį Baltijos jūros regione. Tai buvo pirmasis ir pagrindinis Gdansko ekonominio augimo variklis. Pastarąjį dešimtmetį vyko aršios diskusijos dėl nepriklausomo lenkų judėjimo „Solidarumas“ simbolio atkūrimo. Net tris kartus buvo bandyta laivų statyklą įtraukti į UNESCO saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą. Deja, paraišką teko atsiimti, nes Gdanskas ignoravo komisijos rekomendacijas nestatyti daugiabučių uostamiesčio centre.

(Architektų studijos Henning Larsen vizualizacija)


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų