Adobe Stock nuotr.

Hamburge atidarytas žaliasis Sankt Paulio bunkeris


Nuo ketvirtojo dešimtmečio Hamburgo Sankt Paulio rajone esanti priešlėktuvinė slėptuvė buvo pertvarkyta į „žaliąjį kalną“ – karo laikų statinio viršų dabar dengia erdvūs sodai. Ši vieta, vadinama Hochbunker, išvertus – „aukštas bunkeris“, buvo iš esmės restauruota ir atnaujinta, joje įrengti restoranai, renginių erdvės, viešbutis ir miesto parkas ant stogo. Šią vasarą bunkeris buvo atidarytas visuomenei, siekiant vėl supažindinti bendruomenę su šiuo kultiniu statiniu ir jo sudėtinga istorija.

Šis Antrojo pasaulinio karo metais pastatytas priešlėktuvinis bokštas iš pradžių buvo skirtas apsisaugoti nuo oro atakų. Baigtas statyti 1942 m.,betoninis statinys buvo suprojektuotas taip, kad jame galėjo tilpti iki 18 000 žmonių, o platūs įėjimai buvo pritaikyti moterims su vežimėliais ir vaikais. 75 x 75 m pločio ir 35 m aukščio statinys jau daugiau kaip 80 metų išlieka reikšmingu Vokietijos karo laikų praeities priminimu.

Dėl konstrukcijos tvirtumo griovimo planai greitai buvo atmesti, nes tai galėjo pakenkti aplinkiniams gyvenamiesiems pastatams. Nuo to laiko jis buvo naudojamas įvairiems tikslams. Pastaruosius restauravimo darbus inicijavo vietos gyventojų asociacija „Hilldegarden eV“, kuri užtikrino bunkerio dokumentaciją ir inicijavo visuomenės dalyvavimą pertvarkymo procese, nes bendruomenės nariai, norintys prisidėti prie memorialo ar miesto sodininkystės iniciatyvų, gali susisiekti su ne pelno siekiančia grupe.

Vienas svarbiausių projekto akcentų – ant stogo esantis sodas, iš kurio atsiveria panoraminis Hamburgo vaizdas ir kuriame įrengtas vingiuotas „kalnų takas“. Iš viso želdiniuose įrengta 80 jutiklių, kuriais siekiama įvertinti žaliųjų stogų ir fasadų poveikį mikroklimatui. Tvaria drėkinimo sistema ir apželdinimo dizainu, apimančiu 4700 augalų, siekiama sušvelninti potvynius ir padidinti biologinę įvairovę, todėl bunkeris tampa klimato kaitai atsparių miesto erdvių pavyzdžiu. Bunkeryje taip pat įrengtas memorialas nacių aukoms atminti ir vietos kultūros, meno parodų ir renginių erdvės.

Adobe Stock nuotr.

Dėl savo vizualinės išvaizdos projektas prilygsta tokiems žymiems statiniams kaip Niujorko „High Line“. Vis dėlto pirmenybė teikiama istorinės reikšmės atkūrimui. Panašūs projektai sulaukė atgarsio visame pasaulyje, pavyzdžiui, EUROPARC parengtas pastato, kuriame įsikūręs Europos Parlamentas Briuselyje (Belgija), perprojektavimas arba šiuo metu teikiami pasiūlymai perkurti Paul Rudolph brutalistinį Vyriausybės paslaugų centrą Bostone.




Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų