Panevėžyje, Aguonų ir Antano Baranausko gatvių sankirtoje šalia pušynėlio, neilgai trukus duris atvers „Harmonijos miestas“ – penkerius metus lauktas vaikų su negalia centras, kuriame bus teikiama ir taip reikalinga psichologinė parama bei paslaugos jų šeimoms bei artimiesiems.

„1996 m. įsteigtas socialines paslaugas asmenims su intelekto negalia teikiantis Jaunuolių dienos centras 2024 m. pabaigoje, praplėtus teikiamų paslaugų spektrą, buvo pervadintas Panevėžio socialinių pokyčių centru. Viena iš tokio sprendimo priežasčių – baigtos „Harmonijos miesto“ statybos, – pasakoja Panevėžio socialinių pokyčių centro padalinio „Harmonijos miestas“ direktorė Lina Trebienė ir priduria: – Mes tikime, kad „Harmonijos miestas“ bus ne tik puikiai pritaikytas pastatas, – jis bus vertingas dėl teikiamų paslaugų.“
Pasak direktorės, Jaunuolių dienos centras teikė paslaugas tik suaugusiems asmenims su intelekto negalia. „Harmonijos mieste“ bus teikiamos socialinės paslaugos vaikams su negalia nuo 0 iki 18 metų ir jų šeimoms – ne tik tėvams, seneliams, broliams, seserims, bet ir kitiems artimiesiems.
„Šeima turi būti pastiprinta, kad netaptų atskirties šeima“, – sako L. Trebienė.
Direktorės teigimu, projektas „Harmonijos miestu“ pavadintas neatsitiktinai: pastato erdvės planuotos kaip miesto gatvės, skverai ir aikštės, kabinetai – kaip „namai“, todėl logopedo kabinetas yra „Kalbos namai“, psichologo – „Paslapčių namai“, slaugytojo – „Miesto klinika“. Užimtumo erdvės pavadintos „Pojūčių stotele“, „Spalvų namais“ ir pan. Dienos centre yra „Mikės Pūkuotuko“, „Hario Poterio“ namai. „Visas vidaus erdves projektuojame kaip mažą miestą, kad vaikas su šeima jaustųsi natūralioje, gyvoje miesto aplinkoje, o ne griežtoje įstaigoje. Siekiame sukurti jaukią ir ugdančią atmosferą“, – idėjos esmę paaiškina L. Trebienė.
„Harmonijos mieste“ bus teikiamos vaikų dienos ir trumpalaikės globos, laikinojo atokvėpio, psichologinės, reabilitacijos, šeimos socialinės priežiūros, kineziterapijos, transporto paslaugos ir konsultacijos. Psichologinės pagalbos sulauks ir būsimos mamos, sužinojusios, kad joms gali gimti vaikelis su negalia.
„Teiksime daug paslaugų, orientuotų į visą šeimą, – pasakoja L. Trebienė. – Vaikai socialinių ir gyvenimiškų įgūdžių mokysis per meno, konstravimo, žaidimų, sensorikos ir smėlio užsiėmimus, taip pat aktyviai sportuos sporto salėje ir baseine.“
Projektui įgyvendinti skirta per 6 mln. eurų, dalis jų – Europos Sąjungos struktūrinių fondų, likusieji – Valstybės ir Panevėžio miesto savivaldybės biudžetų lėšos.
Architektūrinius sprendinius diktavo idėja
A++ energinio naudingumo klasės 1906 kv. m ploto pastatą projektavę UAB „Synergy Solutions“ architektai jį padalijo į tris tūrius: dienos centrą, konsultacijų ir edukacijų, laikinojo atokvėpio ir nuoseklaus lavinimo centrus. Laikinojo atokvėpio centre bus įrengtos ir apgyvendinimo patalpos.
Pagrindinį įėjimą tarp pastato tūrių ženklina skaidri fasadinė vitrina. Centrinės ir rytinės pastato dalių pirmajame aukšte suplanuota didžioji dalis konsultacijų ir edukacijų centro patalpų: holas su recepcija ir kavine, valgykla, rūbinė, konferencijų ir techninės bei sanitarinės patalpos. Specialistų kabinetai ir darbuotojų virtuvėlė numatyti vakarinės pastato dalies antrajame aukšte. „Harmonijos mieste“ baigiama įrengti sporto salė, baseinas su reikiamomis papildomomis patalpomis.
Vidiniame kieme įrengtos vaikams su negalia pritaikytos žaidimų aikštelės, krepšinio aikštelė ir šiltnamis. Žaidimų aikšteles jungia patogūs takai, teritorija gausiai apželdinta žoliniais augalais ir krūmais. Taip pat įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, dvi iš 22 vietų joje skirtos žmonėms su negalia.
„Harmonijos miesto“ direktorė L. Trebienė džiaugiasi, kad medinis pastatas visiškai neprimena socialinių paslaugų įstaigos ir labai organiškai įsikomponuoja į pušyno erdvę.
Langai iki žemės, pasak jos, suteikia vaikams galimybę pažinti pasaulį ir gamtą, jausti ryšį su žmonėmis kitapus stiklo. Šildomos grindys, lygi jų danga be jokių slenksčių, kurie trukdytų judėti vežimėliais, garsą sugeriančios medžiagos, užtikrinančios akustinį komfortą vaikams su autizmo spektro sutrikimais, baseinas, kuriame vyks vandens terapija, – tai tik dalis puikių ir labai reikalingų naujojo objekto architektūrinių sprendinių.
Ir architektūriniu, ir terapiniu aspektais išskirtinis Lietuvoje, direktorės nuomone, yra didelis smėlio kambarys, įrengtas terapijos tikslais vaikams su autizmo spektro sutrikimais.
„Harmonijos mieste“ viskas pritaikyta žmonėms su negalia: nuo erdvių, kuriose galima netrukdomai judėti neįgaliojo vežimėliais, iki saugių formų baldų, išmaniojo apšvietimo, atitinkamos sanitarinių mazgų įrangos bei specialių laiptinių turėklų ir kištukinių lizdų su apsauga.
„Tai mūsų kūrybinės komandos, beveik tris dešimtis metų dirbančios su intelekto negalią turinčiais vaikais, kolektyvinio smegenų šturmo rezultatas“, – šypsosi L. Trebienė, paklausta, iš kur sėmėsi idėjų „Harmonijos miesto“ koncepcijai sukurti.

Atlikta daug svarbių darbų
Įgyvendinant projektą „Harmonijos miestas“ ženkliai prisidėjo Panevėžio UAB „Kriautė“, besispecializuojanti bendrųjų bei specialiųjų statybos darbų, taip pat medienos paruošimo ir skydinių karkasinių namų gamybos srityse.
Statybinei medienai, medinėms baldų detalėms ir metalinėms konstrukcijoms gaminti Panevėžio miesto pramoninio rajono dalyje, 5 ha teritorijoje, UAB „Kriautė“ įsirengusi modernią 10 tūkst. kv. m gamybinę bazę.
Nuo 2008 m. UAB „Kriautė“ suteikta teisė (kvalifikacijos atestatas Nr. 177) atlikti ypatingojo statinio dalies projektavimo, statinio ir statinio dalies statybos darbus, vykdyti kultūros paveldo objektų tvarkybą. Įmonė taip pat teikia generalinio rangovo paslaugas. Kvalifikuoti bendrovės inžinieriai, techniniai darbuotojai atlieka visus atestate išvardytuosius darbus ir nuolat ieško novatoriškų sprendimų, diegia modernias technologijas, naudoja tradicines ir naujausias statybines medžiagas, įgyvendina sudėtingiausius projektus.
Ketvirtą sėkmingos veiklos dešimtmetį bebaigianti įmonė, visada siekianti tik aukštos kokybės ir branginanti savo gerą vardą, tarp klientų garsėja kaip patikima partnerė.
Taip pat atsakingai UAB „Kriautė“ žiūri ir į baigiamo įgyvendinti projekto „Harmonijos miestas“ užduotis.
Pasak įmonės savininko Zenono Jansono, tai ypatingas projektas ne tik dėl jo paskirties, bet ir dėl panaudotų medžiagų.
„Visas „Harmonijos miesto“ pastatas yra medinis. Tai vienas pirmųjų Lietuvoje tokių statinių, skirtų vaikams“, – pabrėžia įmonės savininkas.
Pasak Z. Jansono, objekte įgyvendinta daug svarbių sprendinių.
Pavyzdžiui, pasirūpinta pastato energiniu efektyvumu – ant vieno iš trijų korpusų pastato stogų įrengta 15 kW saulės elektrinė. Jai išrinkti gerai žinomo prekių ženklo „JinkoSolar“ aukščiausios klasės moduliai, pritaikyti Lietuvos klimato sąlygoms, – atsparesni krušai ir geriau atlaikantys sniego apkrovas. „JinkoSolar“, vienas didžiausių ir novatoriškiausių saulės modulių gamintojų visame pasaulyje, skiria didelį dėmesį moksliniams tyrimams bei testavimui ir kuria ypač našius modulius.
Didelis šios modulių sistemos pranašumas – pastato šeimininkai realiuoju laiku matys, kiek energijos saulės elektrinė pagamina ir kiek jos suvartoja pastatas. Tikimasi, kad „Harmonijos miesto“ saulės elektrinė efektyviai papildys energinę pastato sistemą ir generuos 30 proc. pastatui reikiamos elektros energijos. Kol kas pasirinkta sistema be elektros energijos kaupiklių, tačiau jei toks poreikis būtų, kaupiklių sistemą būtų galima lengvai integruoti.
Geras pasirinkimas ir besiūlė poliuretano danga. Jos dažnai naudojamos pramoniniuose pastatuose, tačiau dėl lengvos priežiūros ir estetiškų sprendinių sparčiai populiarėja visuomeniniuose bei gyvenamosios paskirties objektuose.
Pasak UAB „Kriautė“UAB „Kriautė“ savininko Z. Jansono, didžiąją dalį „Harmonijos miesto“ patalpų, išskyrus sanitarinius mazgus, baseiną ir sporto salę, padengti poliuretano grindų danga su matiniu laku buvo numatyta dar projektavimo stadijoje. Poliuretano danga yra daugeliu aspektų pranašesnė už kitas panašias dangas – pavyzdžiui, elastingesnė nei epoksidinė. Be to, poliuretano danga gerai sugeria garsą, yra atsparesnė mechaniniam poveikiui, įbrėžimams, dilimui ir jos spalva ilgai išlieka nepakitusi.
„Poliuretaninė grindų danga yra besiūlė – tai vienas didžiausių šios sistemos pranašumų, padėjusių įveikti projekto iššūkius“, – sako Z. Jansonas.
Poliuretano grindų sistemos cheminės savybės jungti segmentus be siūlių padėjo išlaikyti dangos vientisumą visame pastato aukšte. Dabar nežymius sujungimus paslaugų centro grindyse galima įžiūrėti, tačiau jų nejaučia važiuojantis ar einantis danga žmogus.
„Šiame objekte su didžiule komanda atlikome daug įvairių darbų. Tikimės, kad mūsų kolektyvinio darbo rezultatais džiaugsis visi naujojo centro lankytojai“, – sako UAB „Kriautė“ savininkas Z. Jansonas.


Unikalios ir efektyvios inžinerinės sistemos
Įmonės „Vensida“ pastangomis vaikai ir jų šeimų nariai „Harmonijos mieste“ visada laiką leis komfortiškai.
„Trys šilumos šaltiniai – šilumos siurbliai, dujiniai katilai ir vakuuminiai saulės moduliai naudojami šilumai gaminti: karštam vandeniui ruošti, baseino vandeniui pašildyti, pastatui šildyti ir vėsinti. Šios sistemos tarpusavyje sąveikauja ir papildo atitinkamai viena kitą keičiantis tiek aplinkos temperatūrai, tiek pastato šildymo ar vėsinimo poreikiui“, – apie centrui išrinktą įrangą pasakoja įmonės direktorius Paulius Kiela.
Vienas iš įdomesnių projekto sprendinių, pasak P. Kielos, – italų gamintojo „Robua“ dujiniai absorbciniai šilumos siurbliai. Jų derinimo ir darbo pradžios procese dalyvavo iš Italijos atvykę gamyklos atstovai. Pastatui vėsinti išrinkti fankoilai (vandeniniai vėsinimo agregatai), jų veikimą užtikrina šaltis, ruošiamas dujiniais absorbciniais šilumos siurbliais. Mažas pastato vėdinimo sąnaudas išlaikyti padės aukšto efektyvumo vėdinimo įrenginiai su integruotu šilumos siurbliu, o baseiną pašildys ir karštą vandenį vasaros laikotarpiu ruoš vakuuminiai saulės kolektoriai.
„Mūsų įmonė nuolat siekia diegti inovatyvius ir efektyvius sprendimus, užtikrinančius pastatuose aukštą energinį efektyvumą ir komfortą. Komandos patirtis ir profesionalumas leidžia įgyvendinti sudėtingus vienetinius projektus, atitinkančius klientų lūkesčius ir poreikius“, – sėkmingai įgyvendintu projektu džiaugiasi P. Kiela.
Dešimtmetį veikianti UAB „Vensida“ taip pat gali suprojektuoti ir įrengti vandentiekio bei nuotekų sistemas, įdiegti modernias šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas komfortiškam mikroklimatui patalpose palaikyti, sumontuoti efektyvias šilumos gamybos sistemas, kurios padeda sumažinti energijos sąnaudas ir užtikrina patikimą šilumos tiekimą.
OBJEKTAS: kompleksinių paslaugų centras Aguonų g. 51 Panevėžyje
UŽSAKOVAS: Jaunuolių dienos centras (Panevėžio miesto savivaldybės administracija)
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Infes“
GENERALINIS PROJEKTUOTOJAS: UAB „Synergy Solutions“ – projekto vadovas Tomas Kazlauskas, architektai Justas Paičius, Karolis Grigaitis, Monika Jocytė, Virginija Dabašinskaitė