Į Vilnių atvykstantys architektai iš Amsterdamo: biurai turi permąstyti savo poziciją


Transformacinė architektūra iš vidaus į išorę ir kaip kinta biuro erdvės per pastaruosius metus – apie tai portalui Structum.lt interviu pasakoja architektūros įmonės „Beyond Space“ partneriai ir architektai Remi Versteeg ir Esther Bentvelsen.

Ar bandėte į „Google“ vaizdus įvesti žodį „biuras“? Išvysite daug nuotraukų su stalais, kėdėmis, kompiuteriais… Galima pasidžiaugti, kad ant vieno kito stalo stovi bent po vieną gėlės vazonėlį, turbūt tam, kad 8.05 valandą pažvelgęs į augalą bent sekundę užsimirštum, kad dar teks praleisti prie to paties stalo bent 8 valandas. Deja, toks vis dar įsišaknijęs yra stereotipinio biuro įvaizdis. Tačiau situacija keičiasi.

Šiuolaikiniai biurai patalpose įrenginėja įvairias poilsio zonas, barus, žaidimų kambarius, kino ir sporto sales, netgi erdves, kuriose galima pamiegoti. Ši biurų transformacija skirta ne tik naujiems darbuotojams pritraukti, bet ir kuo ilgiau išlaikyti: kam žiūrėti filmą namie, kai gali tai daryti su kolegomis darbe, kam eiti į sporto klubą mieste, kai jis yra darbo erdvėje. Juolab ir darbdaviui tai naudinga: kolegos dažniausiai ir ne darbo metu kalba apie darbą, o neoficiali aplinka yra puiki dirva naujoms idėjoms subręsti.

Nuotr.  Lorenzo Zandri

Gruodžio 8 dieną į STRUCTUM konferenciją, skirtą aptarti 2023 metų tendencijas interjero dizaine, iš Nyderlandų, Amsterdamo, atvyksta architektų įmonės „Beyond Space“ partneriai, kurie pristatys temą „Transformuojanti erdvė“. Registruotis galite čia.

Įmonės kurti projektai, kurių dauguma yra biurų erdvės, jau dabar skina įvairius tarptautinius apdovanojimus. 2021 metais ,,Siersema“ biuro projektas viešo balsavimo metu buvo išrinktas „Dezeen“ laimėtoju mažos darbo vietos kategorijoje. Apie įvairius projektus, transformuojamas biurų erdves, netikėtus sprendimus ir darbo erdvės koncepto pokyčius portalui Structum.lt interviu pasakoja architektai ir įmonės „Beyond Space“ partneriai Remi Versteeg ir Esther Bentvelsen.

Remi Versteeg Esther Bentvelsen

– „Beyond Space“ dar itin jauna studija, tačiau savo darbų potfelyje turi ne vieną įspūdingą darbą. Kaip kilo „Beyond Space“ idėja?

– „Beyond Space“ yra architektūros įmonė, orientuota į transformacinę architektūrą iš vidaus į išorę ir kilusi iš mūsų ankstesnio biuro. Maišome pastatus, erdves ir objektus. Į visus savo projektus žvelgiame su architektūriniu mąstymu, bet – iš vidaus į išorę.

– Jūsų kuriamų projektų dauguma – biuro erdvės. Kuo jos ypatingos ir išskirtinės? Su kokiais iššūkiais susiduriate jas kurdami ir kas Jums šiuose projektuose svarbiausia?

– Turime įvairiausių projektų – nuo viešbučių iki biurų, nuo baldų iki parodų. Mus geriausiai pažįsta iš gana nuobodžių biuro erdvių kūrybinio išpildymo. Tad manau, kad mūsų projektai išsiskiria tuo, kad sugebame metaforiškus, vaizdingus aspektus sujungti ir jais papildyti tai, kas projekte yra ribojama, apibrėžta, galbūt net kiek nuobodu.

Mes stengiamės kiekvieną problemą, su kuria susiduriame, paversti džiaugsmą teikiančia galimybe. Kasdien stengiamės parodyti klientui dizaino vertę ir galimybes, kurių jis suteikia. Svarbu suprasti, kokie vaizdiniai aspektai žavi klientą ir kas leidžia plėtotis naujoms dizaino galimybėms.

– Itin plačiai nuskambėjo Jūsų projektas – ,,Siersema“ biuro interjeras Amsterdame. Jame buvo panaudotas įspūdingas medžiagos kiekis. Kas inspiravo šią idėją?

– Projektas prasidėjo nuo verslininko, kuris įžvelgė galimybę biuro dizainą paversti rinkodaros įrankiu. „Siersema“ yra įmonė, kuri priima ir realizuoja apmušalų bei audinių užsakymus įvairiuose projektuose. Biuras tapo unikalia galimybe parodyti savo sugebėjimus ir amatą dirbti su medžiagomis. Norėjome sukurti audinių pasaulį, kuris palengvintų ir saloną, ir biurą. Sprendimas buvo sukurti į urvą panašią struktūrą, pagamintą iš audinio. Dabar projektas gerai žinomas ir lankomas daugybės architektų… O tai puiku, nes architektai yra tie klientai, kurių jis ieškojo ir jie patys pas jį ateina.

Nuotr.  Lorenzo Zandri

– Po karantino itin išaugo siekis dirbti iš namų ir daugumai darbuotojų tai tapo kaip vienas iš privalumų renkantis darbą. Darbdaviai siekia susigrąžinti darbuotojus į biurus, tačiau susiduria su iššūkiu – šie nebenori grįžti. Ar pastaraisiais metais gaunant užsakymų kurti biurų erdves galima įžvelgti pokyčių, kuriuos lėmė karantinas?

– Matome, kad riba tarp biuro ir namų vis siaurėja: darbą daržai perkeliame į namus, o antrus namus bandome susikurti darbo vietoje. Pradėjome dirbti iš kavinių, oro uostų, viešbučių vestibiulių ir restoranų. Tad šiuo metu vyksta šis unikalus „susiliejimas“, suteikiantis žmonėms malonią erdvę. Pandemija suteikė visoms šioms akimirkoms papildomą pagreitį, tačiau ji taip pat suteikė peno pamąstymams. Žinoma, matome galimybių dirbti namuose, bet ar iki šiol nedirbome kavinėse? Arba oro uoste?

Biurai turi permąstyti savo poziciją, nes tai ne tik NAMAI vs DARBAS. Dabar yra ir visa kelionė tarp jų. Matome biurus, teikiančius kūno rengybos, vaikų priežiūros, kavos barų, restoranų ir net sveikatingumo paslaugas. Tačiau vis dėlto tai ir biuro patalpos, skirtos susikaupti ar susitikti, kurios yra labai svarbios mūsų profesiniam gyvenimui. Kaip galime suderinti savo asmeninį gyvenimą ir karjerą, kokia yra namų ir darbo padėtis suvienodėjusiame ir išsiblaškiusiame pasaulyje? Būtent į šią temą pasinersime pristatymo konferencijoje metu.

– Šiais laikais modernūs biurai nebėra tik atskiri kabinetai – dėžutės, kuriuose darbuotojai atidirba nuo 8 iki 17 valandos ir kaip galėdami greičiau palieka biuro erdves. Dabar tikimasi, kad modernus biuras turės sporto salę, žaidimo kambarių, bendradarbystės erdvių, barą, laisvalaikio zonų ir t. t. Taip pat nyksta uždari kabinetai, kuriamos erdvės, kuriose bendradarbiai – komandos dirba vienoje atviroje patalpoje. Kur, Jūsų nuomone, krypsta tendencijos? Kokie biurai bus ,,šauniausi“ po, pavyzdžiui, dešimties metų?

– Šauniausi biurai bus tie, kurie bėgant laikui galės transformuotis ir prisitaikyti. Šiuo metu mes esame įklimpę į laiko paieškas skaitmenizacijos, transporto problemų ir perteklinių galimybių amžiuje. Dėmesys turėtų būti sutelktas į tai, kur biuras turėtų įsikurti. Galų gale pagrindiniai įrenginiai ir paslaugos bus priežastis ten vykti, nes įvairios funkcijos biuruose nebegalės pakeisti atskirų vietų patrauklumo.

Kavos baras biure niekada nebus toks jaukus kaip kavinė miesto centre, o jūsų kaimynystėje esantis sporto klubas jums daug labiau patiks, nes ten lankosi kiti žmonės, ne tik kolegos. Įvairių vietų „copy-paste“ strategija yra veikianti, tačiau tik tam tikram laikui. Pagrindinė biuro funkcija išliks.

Nuotr.  Peter Tijhuis

– Kokią įtaką Jūsų kūrybai daro mados tendencijos? Ar stengiatės jomis sekti, o gal kaip tik būti žingsniu toliau – kurti tendencijas?

– Mes nesiekiame tendencijų, tikslingiau sakyti, kad mes sąmoningai jų vengiame tam, kad sukurtume kažką drąsaus, netikėto, unikalaus ir kartais tai netgi tampa nauja tendencija.

– Kokie ateities planai laukia ,,Beyond Space“?

– Kaip architektūros įmonė, mes specializuojamės transformuodami erdvę ir dideliems, ir mažiems projektams. Kaip jau minėjau, mes artėjame prie architektūros iš vidaus į išorę. Mums labiausiai tinkančios užduotys yra transformacijos, kurioms reikalingas daugiadisciplininis vaizdas bei architekto žinios. Norime atsidurti sankryžoje tarp visų sričių, tarp architektūros, interjero, baldų dizaino, parodų ir gaminių. Turėdami žinių apie visas šias sritis ir laikydamiesi holistinio, bet konstruktyvaus požiūrio, tikimės sukurti jaukias erdves žmonėms ir padėti rasti tinkamus dabartinių problemų sprendimus.

Nuotr.  Lorenzo Zandri

Kviečiame susipažinti gyvai su „Beyond Space“ įkūrėjais ir plačiau išgirsti apie transformuojamas biurų erdves STRUCTUM metinėje interjero dizaino konferencijoje „Interjeras ir žmogus“.

Konferencija vyks gruodžio 8 dieną 10 valandą „Multikino“, PC „Ozas“, Ozo g. 18, Vilniuje.

Registruotis galite čia.

Daugiau informacijos el. paštu konferencijos@structum.lt arba telefonu + 370 625 36 493


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų