FREEPIK nuotr.

Iki 2030 m. Vilnius ir Tauragė taps klimatui neutraliais miestais – tikslui įgyvendinti prireiks ir gyventojų pagalbos


Miestuose vykdoma daugiausia žmogaus veiklos, todėl maždaug 70 proc. pasaulio anglies CO2 emisijų yra susijusios su miestų veikla. Europos Komisija (EK) vykdo misiją, kurioje dalyvaujantys miestai iki 2030 m. privalės būti klimatui neutraliais. Šio tikslo siekti atrinkti ir du Lietuvos miestai – Vilnius ir Tauragė. Ką tai reiškia kiekvienam iš mūsų bei kokiomis priemonėmis miestai bandys šį įsipareigojimą įgyvendinti?

Europos klimato pakto ambasadorės Lietuvoje Sandros Galdikaitės teigimu, klimatui neutralūs miestai – viena iš priemonių tvaresniam ir sveikesniam gyvenimui.

„Kiek miestas yra tvarus, turėtų rūpėti tiems, kuriems svarbu, kokie pokyčiai ateities kartoms yra kuriami šiandien. Taip pat tiems, kurie būdami gamtoje atsigauna, tiems, kuriems svarbu švarus oras, vanduo bei fizinė ir emocinė aplinka. Taip pat tiems, kurie tiki, kad žmogaus elgesys su kitais ir su aplinka priklauso nuo to, kas vyksta jo pačio viduje. Žinoma, galiausiai tiems, kuriems svarbu, kad ir mieste būtų gamtos“, – sako S. Galdikaitė.

Kiekvienas į sąrašą įtrauktas miestas turės parengti klimatu besirūpinančio miesto sutartis, kurios padėtų įgyvendinti tikslą.

„Šiuo metu yra rengiama Tauragės rajono klimato neutralumo strategija. Jos veiksmų planas susideda iš pokyčių keturiuose sektoriuose – energetikos, transporto, atliekų bei žemės panaudojimo. Didžiausios šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijos Tauragėje fiksuojamos transporto sektoriuje. Todėl numatomos įvairios darnaus judumo priemonės: dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros plėtra, vaikštomo miesto koncepcijos rengimas, viešojo transporto infrastruktūros plėtra, elektromobilumo skatinimas“, – sako Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

Svarbu įtraukti ir miesto gyventojus

Klimato neutralumo sėkmė priklauso ne tik nuo miesto valdžios, bet ir visos bendruomenės. Todėl dalyvauti šiuose pokyčiuose kviečiamos visi – gyventojai, įmonės, nevyriausybinės organizacijos, švietimo įstaigos ir pan. Pasak S. Galdikaitės, siekiant tapti klimatui neutraliu miestu itin svarbu šia tema šviesti visuomenę, o ypač – jaunuosius miestiečius.

„Tauragės savivaldybė ėmėsi iniciatyvos į klimatui neutralaus ir sumanaus miesto kūrimą įtraukti vietos jaunimą. Todėl organizuoja Ateitoną – unikalų renginį, kur susijungia inovacijos ir gamta. Jo metu klimato temomis besidomintis vietinis jaunimas išskiria, kas jiems yra tvarumas ir kokį miestą norėtų kurti jie. Ateitonas – pirmas žingsnis į vieną vietą suburti klimatu, gamta ir aplinkosauga besidomintį jaunimą iš viso Tauragės rajono“, – sako S. Galdikaitė.

Pasak Tauragės rajono savivaldybės mero, toks renginys suteikia galimybę jauniems žmonėms kurti ir įgyvendinti sprendimus, kurie gali turėti realų poveikį aplinkai, kurioje jie gyvena.

„Dalyviai gali ne tik praplėsti savo žinias apie šias svarbias temas, bet ir prisidėti prie ilgalaikės tvarumo vizijos. Tai puiki galimybė jauniems žmonėms suteikti galią bei jaustis išgirstiems. Be to, Ateitonas skatina bendruomeniškumą, suteikia platformą jauniems žmonėms parodyti savo kūrybiškumą ir inovatyvumą bei ugdo praktinius įgūdžius, kurie bus naudingi ateityje“, – sako D. Kaminskas.

Ateitonas – tai hakatonų reiškinys, kur susijungia inovacijos ir gamta. Savaitgalio stovykla aplinkosauga, gamtosauga ir inovacijomis besidominčiam jaunimui vyks Tauragės r. esančioje sodyboje rugsėjo 7-8 dienomis. Registruotis galima čia.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų