Kaip manote, koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?
Ateities miestą įsivaizduojame susietą su biofiliniu dizainu, kuriame ir specializuojasi mūsų komanda. Biofilinis dizainas jungia žaliąsias erdves su vandens telkiniais, šviesomis bei muzika. Jį taikant siekiama, kad žmogus jaustųsi gamtos dalimi, būtų pakylėtas ir įkvėptas kūrybinės energijos.
Tikime, kad ateities miestuose bus integruotos įvairiaspalvės šviesos vandens telkiniuose bei pastatų išorėje, kurios atskleis miesto bruožus ir nuotaikas bet kuriuo paros metu. Tai yra svarbu, kad būtų galima džiaugtis miestu ne tik dieną, bet ir naktį, o kartu palikti erdvės tamsai (dark sky), kurios sparčiai mažėja visame pasaulyje.
Taip pat keisis požiūris į žaliąsias erdves, kuriose liks vietos ir florai, ir faunai. Ateities miestuose gamta bus integruojama į patį miestą kaip jo dalis, o ne tik poilsio zona. Miestuose bus daugiau vietų, žaismingai supažindinančių gyventoją su laukiniu pasauliu: augalų įvairove, miškų ypatybėmis, paukščių, vabzdžių, žuvų pasauliu. Gamtai tapus miestų dalimi, pradėsime žiūrėti į ją ne tik kaip į resursą, kaip yra populiaru šiandien, bet ir kaip į įkvepiančią poilsio erdvę, skirtą energijai atgauti bei kūrybinėms mintims generuoti. Be galo svarbu suprasti, ką gamta teikia žmonėms ir ko iš jos galime išmokti. Kurdami parkus su vandens telkiniais ir jungdami besikeičiančias įvairiaspalves šviesas, kurios yra ne tik gražios, bet ir nebaido laukinių gyvūnų, ateities miestu galėsime džiaugtis visi.
Populiarės miesto ūkininkavimas mažose erdvėse, ant stogų, sodeliai kaimynystėse ir net miestuose. Jau kurį laiką pasaulyje bitės laikomos ant stogų, kaimynai kartu augina daržoves ir jungia bendruomenes per urbanistinės sodininkystės prizmę. Taip gamtos procesai įtraukiami į kasdienybę per kūrybinių projektų vystymą.
Ateities miestuose bus daugiau laisvės pėsčiųjų ir dviratininkų judėjimui, šeimų bei jaunimo susibūrimo vietoms. Šiuo metu miestai vis dar suprojektuoti automobiliams, tad yra labai triukšmingi. Tikime, kad pirmenybė bus teikiama gyventojų ir miesto svečių gerovei. Viešose erdvėse pamatysime gamtos, dizaino, interaktyvių skulptūrų bei technologijų sintezę. Juk ir dabar saulėtomis vasaromis dienomis būtų smagu krautis mobiliuosius įrenginius viešose vietose, sėdint ant modernių suoliukų, savo išvaizda atspindinčių gamtos formas.
Kas Jus įkvepia kurti? Kaip, kada ir kur gimsta originaliausios mintys?
Man patinka kurti gamtoje. Kai gamta auga, tu irgi augi joje. Nenaikini. Kuri vertę ne tik sau, bet ir gamtai. Mintys gimsta dirbant, o idėjos atsiranda savaime. Mums visada patinka išrasti naujus būdus, atrasti kažką naujo, o ne kurti pagal vadovėlį. Gamta irgi spontaniškai kūrybiška. Iš jos ir mokomės kūrybos.
Ar turite savo srities autoritetą, artimą stilių ar kryptį? Į ką lygiuojatės kurdami?
Architektūros ir interjero dizaino ekspertas Oliveris Heathas paskatino susidomėti biofilinio dizaino kryptimi, kuri padeda žmonėms gerai jaustis per šviesų, augalų, vandens ir muzikos integravimą į erdves. Požiūriu į architektūrą ir dizainą, netradicinėmis idėjomis bei mąstymu įkvepia architektas Bjarke Ingelsas.
Kokiais savo darbais didžiuojatės?
Ramūnas: Labiausiai džiaugiuosi biofilinio dizaino prototipu arklidėse Airijoje, kurias norėta konvertuoti į darbo vietą. Projektas vykdytas kaip socialinė akcija, siekiant paskatinti daugiau žmonių dirbti kūrybinį darbą iš namų ir pritaikyti turimas erdves įkvepiančioms vietoms kūrybai, remiantis biofilinio dizaino principais. Taip pat džiaugiuosi dirbdamas su naktį šviečiančių akvariumų ekosistemos koncepcijomis bei namų įrengimu Airijoje. Šią paslaugų liniją siekiu integruoti ir miestuose. Į vandens sodo kūrimą integruoju natūralios gamtos elementus: akmenis ir uolienas, toje vietoje paplitusius augalus. Vienas tokių darbų yra natūralaus dizaino vandens telkinio ir kalnų upelio koncepcija bei įrengimas sveikatingumo centrui Airijoje.