Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Komandos nariai:
Akvilė Jokubauskytė, Adomas Petrauskas, Margarita Akelaitytė, Marija Lukoševičiūtė
Vadovai:
Nėra
Pasirinkta teritorija:
Palanga

Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?

Palanga nuo pat vaikystės buvo mūsų gyvenimo dalis – didžioji dalis šeimos atostogų būdavo praleidžiamos būtent šiame kurorte. Dabar tai tapo vieta, kurioje susipina linksmybės ir poilsis kartu su draugais. Nors ilgą laiką ją buvome pamiršę ir žvalgėmės į atostogas prie Viduržemio jūros, vis tik supratome, kad turime kuo džiaugtis ir Lietuvoje. Tikėdami, kad galime pasiūlyti inovatyvių idėjų miesto sutvarkymo koncepcijai, nusprendėme pasirinkti miestą, kuris mums yra pakankamai svarbus.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Bendrai kalbant, išmanusis miestas reiškia miestą, kuris yra šiuolaikiškas, progresyvus ir kuriame įvairios žmonių gyvenimo sritys susipina su išmaniosiomis technologijomis – nuo viešojo maršruto tvarkaraščių išmaniojo telefono programėlėje iki maisto užsakymo į namus. Nors kurorte galimos dauguma išmaniajam miestui būdingų funkcijų, tokių kaip apmokėjimas už parkavimą programėle ar galimybė išsinuomoti automobilį, naudojantis išmaniuoju telefonu, tačiau lieka vienas svarbus aspektas, paverčiantis miestą išmaniuoju. Mūsų manymu, Palanga neturi technologinės raidos plano ir aiškiai apibrėžtų, skaitmeninio miesto perspektyvos tikslų. Manome, jog tam didelę įtaką daro tai, kad didelė dalis nuolatinių gyventojų Palangoje yra senyvo amžiaus ir jie dažniau renkasi tradicines priemones.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?

Mus sužavėjo Palangos įvairovė, šurmulys. Palangoje susipina įvairūs architektūros stiliai – joje galima rasti tiek istorinių miesto vilų, tiek sovietinio modernizmo pastatų. Basanavičiaus gatvėje galima sutikti įvairaus amžiaus grupių poilsiautojų, o veiklų kurorte apstu kiekvienam skoniui. Palangoje nuolatos alsuoja šurmulys, o ypač vasaros sezono metu. Mūsų nuomone, Palangos identitetą kuria ne materialūs dalykai, kurie yra dažniausiai pasitaikantys, mąstant apie miesto identitetą, tačiau emocijos. Vieniems kurortas asocijuojasi su poilsiu ir geromis emocijomis, kitiems tai miestas, kupinas triukšmo ir šurmulio.

Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?

Atlikę išsamią analizę įsitikinome, jog viena iš pagrindinių ašių Palangoje yra Basanavičiaus gatvė. Taip pat ji yra ir pagrindinė poilsiautojų susibūrimo vieta, kurioje galima panirti į visą kurorto šurmulį. Vis dėlto, mūsų nagrinėjamoje teritorijoje pagrindinis aspektas yra Rąžės upelis ir jo prieigos, bet retas apie jį pagalvoja, kai prašoma įvardinti, kas yra Palangos identitetas. Todėl vienas iš mūsų tikslų yra įtraukti Rąžės upelį į miesto identiteto suvokimą. Taip pat manome, kad Basanavičiaus gatvė visuomet išliks pagrindiniu miesto akcentu. Taigi, mūsų vizija yra ne sukurti konkurencingą judrią erdvę palei Rąžės upelį, o vietoje to kurti priešpriešą šurmulingai Basanavičiaus gatvei. Mes tai pavadinome „kultūringa Rąže“, kur galėtų vykti poezijos skaitymai, sukurtos erdvės menininkams ir t.t.

Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai Jus įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?

Pasaulyje yra nemažai miestų, vadinamų išmaniaisiais, pavyzdžiui, Amsterdamas, Kopenhaga, Londonas, Barselona ir kt. Būtent šie Europos miestai yra sukurti žmonėms ir jų patogumui. Kopenhaga yra žinoma kaip vienas iš išmaniausių miestų. Jis išsiskiria tuo, kad mieste yra įdiegta išmani dviračių dalinimosi paslauga, kuri suteikia informaciją realiu laiku apie eismo intensyvumą. Kitas miestas, kuris rūpinasi gyventojų saugumu yra Barselona. Joje įdiegti automatiniai gatvių šviestuvai, kurie automatiškai reguliuojami priklausomai nuo judėjimo intensyvumo. Tai ne tik taupo elektros energiją, bet ir užtikrina gatvių apšvietimą. Taip pat šiame mieste puikiai išvystyta parkavimo sistema, kuri realiu laiku parodo esamas laisvas stovėjimo vietas aikštelėse, o tai leidžia gyventojams lengviau planuoti savo keliones.

Ir tai tik keli išmanaus miesto pavyzdžiai. Matydami principus ir aspektus, į ką kiti išmanieji miestai orientuojasi, savo teritoriją sieksime pertvarkyti panašiai. Kad ji būtų ne tik vizualiai patraukli, bet taip pat ir patogi bei saugi žmonėms.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų