Bendrovė „Vilniaus architektūros studija“ projekto sumanytojos UAB „YIT Kausta būstas“ užsakymu suprojektavo tris daugiabučius gyvenamuosius namus: Žirmūnų g. 1K, L, M. Juose įrengti 53 dviejų ir trijų kambarių, 44–76 m2 ploto butai. Statybos darbus atliko bendrovė „YIT Kausta“.
Pastatų techniniai duomenys
Pagrindinės pastatų konstrukcijos: laikantysis monolitinio gelžbetonio karkasas (kolonos, perdangos plokštės), poliniai pamatai, gerai garsą izoliuojančios mūrinės išorinės atitvaros bei gipsinės pertvaros butuose. Lietaus ir buitinėms nuotekoms naudoti storasieniai garsus sulaikantys vamzdžiai. Sienos tarp butų – 20 cm storio, gelžbetoninės, perdangos – gelžbetoninės monolitinės. Šie sprendiniai eliminuoja plyšius ar kiaurymes tarp konstrukcijų, per kurias garsas galėtų patekti į kitus butus.
Pastatų šildymo energijos sąnaudos atitinka A energinio efektyvumo klasę. Šiluma tiekiama centralizuotai iš miesto tinklų. Kiekviename bute bus įrengta autonominė šildymo sistema, todėl patalpų temperatūrą gyventojai galės reguliuoti patys.
Butuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, ji sujungta su gartraukiu. Įjungus gartraukį, rekuperatorius automatiškai pradeda tiekti šviežią orą.
Išskirtinė vieta
„Projekto idėją padiktavo pati vieta, esanti šalia upės. Pastatų nuo upės neskiria gatvė, – sakė projektinės dalies vadovas UAB „Vilniaus architektūros studija“ direktorius, architektas Algimantas Pliučas. – Gyvenamosios statybos pagrindinis tikslas – padaryti taip, kad ir daugiabučių gyventojams būtų malonu ir patogu gyventi, o aplinka būtų labiau individualizuota. Šis projektas patrauklus tuo, kad tarp namų ir upės yra pėsčiųjų takas, juo galima pasivaikščioti, išleisti vaikus pasivažinėti dviračiu, nekertant jokių sankryžų nuvažiuoti iki pat Valakampių paplūdimio.“ Sklypas padalytas į dvi zonas, viena –
prie gatvės, skirta automobiliams laikyti, kita pusė arčiau upės – rekreacinė, joje apželdinti kiemai. Pirmuose ir cokoliniuose daugiabučių aukštuose į Neries pusę įrengtos didelės terasos, per jas gyventojai tiesiai iš buto gali patekti į kiemą. Ypatingas dėmesys buvo skirtas vaikų žaidimo aikštelėms, kad vaikas, išėjęs iš namų, iš karto atsidurtų savo saugioje žaidimų erdvėje. Visa namus supanti teritorija sujungta į vientisą erdvę ir aptverta.
Projektavimo metu pagrindinis iššūkis buvo izoliuoti namus nuo šalia esančios gatvės keliamo triukšmo, be to, tai atlikti estetiškai. Sprendimai buvo rasti. Dabar namų teritorija nuo pagrindinių gatvių atitverta akustine tvora, taip pat įrengtos trys dvigubos triukšmo sienutės, namuose sumontuoti langai su gera garso izoliacija, o butai atgręžti į upės pusę. Pasak A. Pliučo, privatumo bei ramybės suteikia ir natūralūs elementai: į upės pusę nusidriekiantis šlaitas, jaukiai sutvarkyta aplinka, tarsi sulaikanti atsitiktinius praeivius.
Patogumas ir estetika
Gyvenamieji pastatai išdėstyti pagal detalaus plano projekto sprendinius, laikantis KVAD nustatytų teritorijos reikalavimų ir apribojimų. Pasak projektuotojų, apgalvotai buvo parinktas taškinis užstatymas iš trijų atskirų pastatų. Tokį sprendimą labiau vertina ir šiandieninis pirkėjas.
„Upės rezidencijos“ namai puikiai dera prie supančios aplinkos ir netgi ją papildo. Pastatų eksterjerui parinktos medžiagos – tamsus klinkeris, pilki betono atspalviai ir stiklo bei metalo detalės – sukūrė gražią, estetiškai patrauklią spalvinę gamą. Langams taip pat neatsitiktinai buvo parinkta pilka spalva – ji dominuoja visame projekte.
„Naujieji namai – ekonomiški. Juose nėra papildomų ar nereikalingų erdvių, – sakė A. Pliučas, – tačiau yra erdvūs balkonai. Daugiabučių gyventojai balkonuose mėgsta laikyti įvairius daiktus, todėl balkonuose buvo įrengtos ažūrinės spintos. Dėl jų namai nepraranda estetinio vaizdo.“
„Vykdydami gyvenamųjų pastatų statybas Lietuvoje, namus projektuojame atsižvelgdami į šiuolaikinio kliento poreikius. Mūsų įmonė būsto projektams renka tik patrauklias gyventi vietas – šalia upių, parkų ar miškų, todėl mūsų projektai sulaukia ypatingo klientų susidomėjimo. „Upės rezidencijos“ pranašumai – gyvenimas ant upės kranto, saugi uždara teritorija, galimybė gyventi arti miesto centro, strategiškai patogi vieta, iš kurios per keliolika minučių galima pasiekti svarbiausias miesto vietas“, – pasakojo AB „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.
Verta paminėti, kad prieš tai teritorijoje buvo šiukšlynas bei sunykę negyvenami mediniai pastatai. Dabar šalia dviračių tako puikuojasi dailiai apželdinta aplinka, renovuoti pėsčiųjų laiptai, sutvarkytas apšvietimas. Generalinis rangovas buvo dėmesingas ir ekologijai. Pastatų statybai buvo pasirinktos mažai aplinkai žalingos statybinės medžiagos, po darbų išrūšiuotos statybos atliekos.
Pastatai patikimai apšiltinti
Pasak pastatų šiltinimo ir fasadų apdailos darbus atlikusios UAB „Statrenova“ direktoriaus Stasio Būdvyčio, pastato išorinės sienos apšiltintos putų polistirenu EPS100 190–210 mm, išorinės sienos tarp šildomų ir nešildomų patalpų – „Isover“ FS30 100–200 mm. Ant stogo išklota mineralinė vata „Paroc“ ROB80 20 mm, EPS80 270 mm, perdangoje virš nešildomų patalpų – mineralinė vata „Paroc“ CGL20 200 mm; grindys ant grunto dengtos EPS 100 150 mm polistirenu. Visas medžiagas pasirinko užsakovas. Fasado apdailai buvo naudojamas Austrijos koncerno „Baumit“ gaminamas dekoratyvinis tinkas su nanotechnologijomis – „NanoporTop“. Šio inovatyvaus dekoro išskirtinė savybė – fotokatalizė. „NanoporTop“ dekoratyvinis tinkas „reaguoja“ į dienos šviesą ir vykstant fotokatalizės procesui tinkas pats išsivalo. Dienos šviesa suaktyvina tinko spalvos katalizatorių, purvo dalelės suyra ir dėl oro judėjimo spaudimo nukrenta ant žemės. Lietus nuvalo nuo fasado purvo daleles ir fasadas greičiau išdžiūsta. Šis tinkas itin atsparus atmosferos poveikiui, todėl idealiai tinka pastatams, esantiems arti vandens telkinių bei intensyvaus eismo gatvių. Dėl savo fizinių savybių jis išliks lyg naujas ilgus metus. Dalis fasado buvo papuošta klinkerio plytelėmis, klijuotomis naudojant kokybišką „Baumit“ sistemą. „Baumit“ koncerno atstovai Lietuvoje atidžiai stebėjo šias statybas, teikė rekomendacijas įrengiant deformacines siūles, kad sistema būtų nepriekaištinga.
Už durų – kaip seife
Apsauginių durų gamintoja UAB „Plieninis skydas“ naujuosiuose namuose sumontavo nuo dūmų saugančias (C1Sm) butų duris „Skydas Standart“. Tai perkamiausias Lietuvoje šarvuotųjų durų „Skydas“ modelis. Šios lankstytos metalinės konstrukcijos durys išsiskiria ypatingu patvarumu bei gera garso ir šilumos izoliacija. Duryse sumontuotos patikimos cilindrinės spynos, viena jų – seifo tipo, rakinanti trimis kryptimis. Spynos ir durų rankenos – su matinio chromo apdaila. Durų traukikliai – uždengti nerūdijančiojo plieno matiniais apsaugos gaubteliais. Durų slenksčiai taip pat pagaminti iš nerūdijančiojo plieno. „Šie sprendimai nėra pigūs, tačiau užsakovui buvo svarbus estetinis vaizdas, ilgas eksploatavimo laikas, kokybė, – sakė įmonės komercijos direktorius Markas Vyšniauskas. – Mūsų įmonės gaminami durų modeliai saugo nuo vagysčių, ugnies, dūmų, šalčio ir triukšmo. Esame gerai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, nuo Skandinavijos iki JAV. Praėjusiais metais apie 60 % savo produkcijos eksportavome į kitas šalis.“
rekuperacinė vėdinimo sistema
Vis dažniau naujai statomuose daugiabučiuose diegiamos priverstinio vėdinimo sistemos su rekuperacija. „Upės rezidencija“ – vieni pirmųjų daugiabučių namų Lietuvoje, kuriuose sumontuoti aukšto efektyvumo vėdinimo įrenginiai su rotaciniais šilumokaičiais. Šio tipo įrenginiai tinkamiausi Lietuvos ir Skandinavijos šalių klimato sąlygoms, kur žiemą lauko temperatūra nukrinta žemiau nulio laipsnių. Nuolat besisukantis rotacinis šilumokaitis neužšąla ir grąžina net iki 92 % šilumos.
Šiam projektui buvo parinkti „Komfovent Rego 250P“ vėdinimo įrenginiai. Jie sumontuoti kiekvieno buto sanitarinio mazgo palubyje. Bute nėra natūralaus vėdinimo angos, todėl išvengiama šilumos nuostolių ir užtikrinamas pastato hermetiškumas. Dar vienas inžinerinis sprendimas, garantuojantis tinkamą patalpų oro srautų balansą – gartraukio prijungimas prie vėdinimo įrenginio. Įjungus virtuvinį gaubtą, įrenginyje automatiškai didinamas į patalpas tiekiamo oro kiekis ir mažinamas ištraukiamo iš patalpų oro kiekis.
Optimalią įrenginio eksploataciją užtikrina šiuolaikiška valdymo automatika. Vartotojas gali pagal savo poreikius susiprogramuoti įrenginio veikimo savaitinį tvarkaraštį, o įsigijęs papildomą tinklo priedą valdyti įrenginį ne tik būdamas namuose, bet ir nuotoliniu būdu iš bet kurios pasaulio vietos.
Kadangi „Upės rezidencija“ buvo projektuojama remiantis skandinaviškais stiliaus ir kokybės reikalavimais, rekuperacinės vėdinimo sistemos sprendimai buvo renkami atsižvelgiant ne tik į aukštą kokybės ir komforto lygį, bet ir į mažas eksploatacijos sąnaudas. Daugiau apie rekuperaciją ir vėdinimo įrenginių tipus galite sužinoti
www.komfovent.lt.
Saugūs balkonai
Pastatų balkonų turėklų konstrukcijų įrengimo darbus atliko UAB „Siteks“. Trijuose namuose įmonė įrengė apie 350 m balkono turėklų su saugiu stiklu. „Galime pasidžiaugti, kad „Upės rezidencijoje“ ir daugumoje naujai statomų objektų vis dažniau balkonuose montuojamos gamyklose pagamintos perdangos. Šių perdangų kokybė yra daug geresnė, matmenys praktiškai neturi paklaidų, o darbas ant jų vyksta gerokai paprasčiau ir greičiau. Gerai apgalvoti techniniai sprendimai padeda sutaupyti begales laiko“, – sakė įmonės direktorius Vakaris Žumbakys. UAB „Siteks“ turėklų aliumininiai profiliai sukurti taip, kad maksimaliai atlaikytų statinės ir dinaminės jėgos apkrovas. Vertikalūs statramsčiai montuojami naudojant specialų padą, užtikrinantį konstrukcijos stabilumą. Naudojamas saugus stiklas 5–10 kartų padidina konstrukcijos atsparumą smūgiams ir užtikrina žmonių saugumą. Pasirinkta aliuminio turėklų konstrukcija yra išties patvari.
Šilumą saugantys langai
Lauko duris ir vitrinas su durimis laiptinėse bei pirmo aukšto butuose gamino ir montavo įmonė „Marx Vilnius“. Durys ir vitrinos pagamintos naudojant švedų įmonės „Sapa Building Systems“ profilių sistemą 2074TX. Iš šios sistemos profilių pagamintos durys ir vitrinos turi geresnę šiluminę varžą. Kadangi aukšti reikalavimai šiluminei varžai buvo vienas pagrindinių užsakovo kriterijų, renkantis lauko konstrukcijas, UAB „Marx Vilnius“ pasiūlytas sprendimas naudoti 2074TX profilių sistemą atitiko užsakovo lūkesčius tiek techniškai, tiek ir komercine prasme. „Įstiklinę vitrinas dviejų kamerų selektyvinio stiklo paketais, pasiekėme net 0,92 W/m²K šilumos laidumo rodiklį, – sakė bendrovės vadovas Mindaugas Mateika. – Tad dabar gyventojai ne tik ilgus metus galės džiaugtis patvariomis bei tvirtomis aliuminio ir stiklo durimis, bet ir šiltai bei komfortiškai gyventi taupiai naudodami šilumą. Vykdydami darbus mes labai vertiname klientų reikalavimus, stengiamės prisitaikyti prie jų poreikių statybos metu. Taip ir šį kartą, atsižvelgdami į savo užsakovo „YIT Kausta“ pageidavimus, darbus atlikome etapais, kiekviename pastate sumontavome gaminius tuo laiku, kaip ir buvo planuota. Taip išsaugojome duris ir vitrinas nuo galimų pažeidimų statybos metu ir perdavėme jas vartotojams puikios techninės ir estetinės būklės.“
Į garažus – per patikimus vartus
UAB „Vartų sistemos LT“ kvartale „Upės rezidencija“ sumontavo Vokietijos įmonės „Hormann“ garažo vartus. Buvo pasirinktas šiltasis LPU-40 profilis su 42 mm storio segmentais. Vartams išrinkta standartinė, tačiau šį sezoną labai populiari antracito spalva. Vartų segmentų paviršius yra su „Woodgrain“ (medienos rievės) tipo įspaudu, labai derančiu prie šalia esančių betoninių atitvarų. Parinktas specialus spyruoklių mechanizmas, išlaikantis didesnį aukštį, kad gyventojai galėtų įvažiuoti su aukštu automobiliu, įnešti arba įvežti didelius daiktus. Vartuose įrengta Vokietijos įmonės „Hormann“ automatinė pakėlimo sistema, veikianti itin tyliai. Vartuose sumontuoti apsaugos mechanizmai užtikrina, kad trūkus spyruoklei vartai nenukris žemyn, o patys vartų segmentai išlankstyti taip, kad nėra pavojaus prisiverti pirštų.
Pasak UAB „Vartų sistemos LT“ direktoriaus Evaldo Nutauto, užsakovai jiems iškėlė užduotį vartų automatikos sistemą prijungti prie priešgaisrinės signalizacijos, kuri kilus gaisrui kiekviename name atidarytų po vienus vartus, kad žmonės iš garažo patalpos galėtų saugiai evakuotis, o ugniagesiai nevaržomai patektų į garažo patalpas. Visuose vartuose įrengta avarinio atidarymo sistema, garantuojanti, kad dingus elektrai gyventojai galės nevaržomi patekti į garažą pro vartus, atjungę garažo vartus nuo pavaros. Be to, visuose vartuose įrengtos vėdinimo grotelės, per kurias oras patenka iš lauko, tad garažo patalpa gerai vėdinama, nedrėksta.
Nuo keltuvo iki dušo kabinos
Nuo statybvietės paruošimo iki projekto pridavimo objekte buvo naudojama įmonės „Cramo“ įvairios paskirties statybinė technika, pradedant statybvietei paruošti reikalingomis mobiliosiomis tvoromis, vėliau – modulinėmis patalpomis statybų aikštelėms, smulkiąja bei armatūros ir apdirbimo įranga, baigiant stambiąja ir aukštai atliekamiems darbams skirta technika – keltuvais, krautuvais ir kt. „Vienas užsakovų reikalavimų buvo sudaryti kuo geresnes poilsio ir higienos sąlygas statybos darbus vykdantiems darbuotojams, todėl statybvietėje buvo įrengtos laikinosios patalpos su dušo kabinomis, taip pat susitikimų, pasitarimų kambariai. Toks dėmesys darbuotojų komfortui nėra dažnas Lietuvos statybų sektoriuje, tačiau, mūsų požiūriu, yra šiuolaikiško, atsakingo ir tarptautinius standartus atitinkančio projekto įgyvendinimo požymis“, – sakė „Cramo“ projektų vadovas Lietuvoje Giedrius Skruodys. „Cramo“ yra statybinės technikos ir modulinių patalpų nuomos paslaugų lyderė Lietuvoje ir Europoje. Individualiai pritaikyti „Cramo“ technikos, įrangos ir modulinių patalpų nuomos sprendimai naudojami Lietuvos statybos, prekybos, pramonės, žemės ūkio įmonėse, viešajame sektoriuje. „Cramo“ turi aštuonis padalinius visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tai leidžia užtikrinti sklandų statybinės technikos pristatymą laiku ir, atsiradus gedimų, juos pašalinti ar įrangą pakeisti kita nedelsiant. Šiame projekte buvo naudojama naujausia statybinė technika, su kuria statomi gyvenamieji namai ir Skandinavijos ar Vakarų Europos šalyse.
Sutvarkyta aplinka
Pats sklypas ir greta esanti teritorija sutvarkyta naudojant aukštos kokybės, sertifikuotus gaminius, pasitelkiant modernią techniką bei kvalifikuotus ir patyrusius darbuotojus. Aplinkotvarkos darbus atlikusi UAB „Kamitra ir ko“ rekonstravo ir įrengė asfaltbetonio dangas, paklojo betonines trinkeles, plytelių dangas, įrengė vejas, paženklino kelius ir kt. Buvo įrengti modernūs požeminiai buitinių atliekų rūšiavimo konteineriai, saugios, šiuolaikiškos vaikų žaidimo aikštelės, erdvios automobilių laikymo vietos. Dėl eismo saugumo ir gyventojų patogumo buvo rekonstruota Žirmūnų gatvė, įrengta greičio lėtėjimo juosta. Kadangi pastatai ir sklypas suprojektuoti nekeičiant bendro reljefo, todėl vejos, įrengtos stačiuose šlaituose, buvo papildomai sutvirtintos tinklais – šlaitų eroziją stabdančiais dembliais iš kokosų pluošto. Po statybos darbų už daugiabučių sklypo teritorijos ribų esanti aplinka taip pat buvo sutvarkyta – pakeistos greta esančių šaligatvių, pėsčiųjų takų dangos, rekonstruotas takas su laiptais Neries link. „Kadangi užsakovas tinkamai pasirinko statybos partnerius, nuosekliai organizavo darbus, operatyviai sprendė visas kylančias problemas, todėl projektas buvo sėkmingai įgyvendintas per labai trumpą terminą“, – pastebėjo UAB „Kamitra ir ko“ techninis direktorius Artūras Gribulis.
Užsakovas |
UAB „YIT Kausta būstas“ |
Generalinis rangovas |
AB „YIT Kausta“ |
Statybos vadovas |
Egidijus Skomantas |
Statybos projekto vadovas |
Jonas Kličius |
Architektai |
Algimantas Pliučas, Karolis Radiūnas (UAB „Vilniaus architektūros studija“) |
Konstruktoriai |
Alfonsas Vaškevičius, Laimonas Stikleris, Neringa Daudaitė, Raimondas Druskinis (UAB „Vilniaus architektūros studija“) |
Inžinerinių dalių projektas |
UAB „Prosfera“ |
Pastatų šiltinimas ir fasadų apdaila |
UAB „Statrenova“ |
Vėdinimo sistemos |
„Komfovent“ |
Butų durys |
UAB „Plieninis skydas“ |
Balkonų turėklų konstrukcijos |
UAB „Siteks“ |
Lauko ir laiptinių durys |
UAB „Marx Vilnius“ |
Durų profiliai |
UAB „Sapa Building Systems“ |
Garažų vartai |
UAB „Vartų sistemos LT“ |
Statybinė technika |
„Cramo“ |
Aplinkos tvarkymo darbai |
UAB „Kamitra ir ko“ |
Pastatai |
K namas |
Sklypo plotas: 1 403 m2 |
Pastato bendrasis plotas: 1 137,49 m2 |
Naudingasis plotas: 1 073,33 m2 |
Tūris: 4 660,00 m3 |
Aukštų skaičius: 3 + cokolinis |
Butų skaičius: 19 vnt. (13 vnt. 2 kamb., 6 vnt. 3 kamb.) |
|
L namas |
Sklypo plotas: 1 503 m2 |
Pastato bendrasis plotas: 1 173,64 m2 |
Naudingasis plotas: 1 122,74 m2 |
Tūris: 4 910,00 m3 |
Aukštų skaičius: 3 + cokolinis |
Butų skaičius: 19 vnt. (13 vnt. 2 kamb., 6 vnt. 3 kamb.) |
|
M namas |
Sklypo plotas: 1 037 m2 |
Pastato bendrasis plotas: 898,13 m2 |
Naudingasis plotas: 843,83 m2 |
Tūris: 3 869,00 m3 |
Aukštų skaičius: 3 + cokolinis |
Butų skaičius: 15 vnt. (8 vnt. 2 kamb., 7 vnt. 3 kamb.) |
|
Automobilių stovėjimo vietos |
Garažuose – 8 vnt. |
Kieme – 39 vnt. (2 iš jų pritaikytos žmonėms su negalia) |
Svečiams – 5 vnt. |