Jau šeštus metus vykstančio projekto „Išmanusis miestas“ dalyviai kuria savivaldybių ateities vizijas. Joniškio savivaldybės atstovai pasakoja, kad rajone yra daug laisvų teritorijų, kurios laukia savo investuotojų. Joniškis – ateities miestas, tikimasi, kad projekto dalyviai ir partneriais galės jį susikurti tokį, kuriame norės ir gyventi, ir dirbti.
Dėmesys – jaunimo laisvalaikiui
Joniškio rajono savivaldybės Mero patarėja Inga Karbauskienė pasakoja, kad pagrindiniai projekte pristatyti objektai yra susiję su jaunimo ir vaikų laisvalaikio užimtumo kokybės gerinimu. Todėl į prioritetų sąrašą buvo įtrauktas jaunimo lankomas ir mylimas miesto parkas.
„Parke vis dar trūksta „gyvybės“, skatinančios aktyvias veiklas. Kita, ir jaunimui skirta teritorija – Joniškio miesto poilsio zona „Sidabra”. Ji yra tvarkoma, nuolat atnaujinama, tačiau trūksta nuoseklumo – reikalingas visos zonos sutvarkymo kompleksinis sprendimas. Trečias objektas, labai reikalingas ne tik jaunimui, bet ir visiems vietos gyventojams – Joniškio miesto turgavietė. Šiuo metu esama turgavietė jau nebeatitinka realių žmonių poreikių. Tikimės, kad bus suprojektuota ir įrengta nauja, patraukli, šiuolaikiška, siūlanti inovatyvius sprendimus susibūrimo vieta“, – sako I.Karbauskienė.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) architektūros studentas Redas Matusevičius pasakoja, kad nusprendė dalyvauti projekte „Išmanusis miestas“, nes rūpi savivaldybių teritorijose esančių miestų formavimas, jų vystymo poreikiai, lūkesčiai bei galimybės. Didžiausią susidomėjimą sukėlė Joniškio turgus.
„Jis reikšmingas miestiečiams ir miesto svečiams, todėl verta labiau sutvarkyti šį sklypą taip, kad jis būtų dar patrauklesnis į jį užsukantiems lankytojams. Turgų sudaro mūrinis pastatas ir iš lengvų surenkamųjų konstrukcijų sumontuoti lauke esantys paviljonai, prekystaliai. Pavyzdys: architektų biuro „KOKO architects“ 2017 m. Estijos Talino mieste suprojektuotas Baltijos stoties turgus (angl. Baltic Station Market). Tai vienas iš daugybės variantų, kaip galima sujungti seną ir naujai formuojamas struktūras“, – dalinasi įžvalgomis jaunas specialistas.
Baltijos stoties turgus yra unikalus savo koncepcija. Jis apima beveik 300 prekybininkų trijuose aukštuose. Požeminiame aukšte yra prekybos centras, sporto klubas, įvairios paslaugos. Pirmame aukšte yra didelė salė maisto produktams. Pirmasis aukštas daugiausia skirtas estų amatams ir dizaineriams, drabužiams, namų apyvokos reikmenims ir antikvariniams daiktams. Konstrukcija sudaryta iš vos kelių laikančiųjų elementų, uždengtų stogu.
Galimybė išgirsti
Mieste yra unikalus dviejų sinagogų kompleksas, renovuotas kultūros centras, atnaujintos miesto viešosios erdvės, vienintelis Lietuvos krepšinio muziejus. Per rajono teritoriją šiaurės pietų kryptimi praeina magistralinis kelias A12, kuris yra ir „Via Hansa“ – tarptautinis transporto koridorius iš Sankt Peterburgo į Berlyną. Šis kelias yra labai patrauklus ir patogus pravažiuojantiems turistams. Tačiau, o gal dėl to Joniškio rajono savivaldybė yra atvira visiems. Visuomet laukiamos idėjos ir įvairūs pasiūlymai dėl efektyvesnio valdymo, naujų sprendimų, inovatyvių idėjų.
„Mums svarbus kiekvienas žmogus. Mūsų krašto jaunimas turi galimybę dalyvauti bendruomeninėje ir visuomeninėje veikloje: yra įsteigtas Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos atviras jaunimo centras, veikia jaunimo reikalų taryba, vienijanti visas jaunimo organizacijas rajone, jaunimo atstovai yra įtraukti į savivaldybės darbo įvairias komisijas. Kultūros įstaigų įvairovė ir aktyvi veikla sudaro sąlygas Joniškio rajono gyventojų meninei saviraiškai, kultūrinių poreikių tenkinimui ir ugdymui. Manome, kad dalyvavimas projekte „Išmanusis miestas VI“, puiki galimybė išgirsti jaunimą, jo lūkesčius“, – teigia Mero patarėja.
Vieno konkurso ciklas trunka 10 mėnesių. Šiuo metu vyksta šeštasis konkursas „Išmanusis miestas VI”. Jis prasideda 2019 m. rugsėjį, o nugalėtojai bus paskelbti 2020 m. birželį.
@Asociatyvios Tõnu Tunnel nuotr. BALTIJOS STOTIES TURGUS