kauno modernizmas
Kauno modernizmas.

Kaunas sulaikęs kvėpavimą laukia UNESCO sprendimo: verdiktas dėl modernizmo architektūros jau netrukus


Pernai sausį UNESCO Pasaulio paveldo centrui buvo pateikta Kauno modernizmo architektūros paraiška. Sėkmės atveju tai būtų jau penktoji UNESCO saugoma teritorija Lietuvoje.

 

Šių metų kovo 7-8 dienomis įvyko ICOMOS tarptautinio komiteto pavasario plenarinė sesija, kurioje turėjo būti aptartas Kauno modernizmo paraiškos vertinimas.

Šiuo metu laukiama tarptautinio ICOMOS vertinimo išvados, kurią ICOMOS vėliausiai turi pateikti likus 6 savaitėms iki UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijos, kuri įvyks šių metų gegužės pradžioje. Remdamasis šiomis išvadomis, UNESCO Pasaulio paveldo komitetas priims sprendimą dėl vertybės įrašymo į Pasaulio paveldo sąrašą.

Portalas Structum.lt kalbina vieną iš paraiškos iniciatorių, Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus specialistę Sigitą Bugenienę. Ji papasakojo apie ICOMOS komiteto deleguoto eksperto vizitą į Kauną, kuris įvyko pernai rudenį.

„Tarptautinio ICOMOS techninė vertinimo misija Kaune vyko 2021 m. rugsėjo 20-25 dienomis. Vizito metu ICOMOS komiteto deleguotas ekspertas susitiko su atsakingų institucijų atstovais, paraiškos rengėjais, aplankė nominuotą vertybės teritoriją ir svarbiausius modernizmo objektus.

Ekspertui pristatytos Kauno Europos kultūros sostinės (KEKS) veiklos, kitos mieste veikiančios iniciatyvos ir programos, susijusios su Kauno modernizmo paveldo apsauga ir sklaida, vyko susitikimai su suinteresuotų šalių, bendruomenių atstovais. Vizito metu tai pat aptartas Kauno modernizmo paraiškos turinys, atsakyta į eksperto klausimus bei pateikta papildoma informacija. Vizitas buvo sklandus, jį organizavo Kultūros ministerija ir Kauno miesto savivaldybė“, – teigė S. Bugenienė.

Šiuo metu yra laukiama ICOMOS išvados ir informacijos dėl artėjančios Pasaulio paveldo komiteto sesijos, įvyksiančios birželio pabaigoje. Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuva ir daugelis kitų Europos Sąjungos šalių kreipėsi į UNESCO, kad 45-oji Pasaulio paveldo komiteto sesija būtų perkelta iš Rusijos į Paryžių ar kitą šalį, UNESCO Pasaulio paveldo komiteto narę. Sprendimas dėl šio perkėlimo kol kas nepriimtas.

Kai balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje bus gauta ICOMOS ekspertinė išvada-rekomendacija UNESCO Pasaulio paveldo komitetui, tuomet Kauno modernizmo paraiška bus teikiama Pasaulio paveldo komitetui svarstymui ir sprendimo priėmimui.

Lietuva į UNESCO įstojo 1991 m. spalio 7 dieną. Lietuvoje pasaulio kultūros paveldu pripažinta: 1994 m. Vilniaus senamiestis, 2000 m. Kuršių nerija (kultūros ir gamtos paveldas), 2004 m. Kernavės kultūrinis rezervatas ir 2005 m. Struvės geodezinis lankas.

Nuotr.: „Ekskursijos įdomiai“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų