Bendrovė „Kauno baldai“, įkurta 1880 metais ir jau 140 metų gaminanti minkštuosius baldus, įgyvendina pastatų konversiją ir stato naują gamyklą. Investicijoms į visą projektą numatoma skirti beveik 23 mln. Eur. Jį planuojama užbaigti 2023 metais.
SBA grupės įmonė „Kauno baldai“ baigė pirmąjį statinių konversijos etapą, kurį įgyvendino generalinė rangovė, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Kaune, Drobės gatvėje, iškilo naujas 20 500 kv. metrų pastatas, į kurį jau perkelta dalis baldų gamybos procesų. Įgyvendinusi antrąjį projekto etapą, užbaigusi pastatų konversiją ir pasiekusi suplanuotus gamybos pajėgumus, per kelerius metus gamykla tikisi gerokai padidinti gamybos efektyvumą, sutrumpinti gamybos procesus, o pardavimo apimtis išauginti daugiau kaip du kartus.
Bendrovei „YIT Lietuva“ patikėtas ir pirmasis, ir antrasis projekto etapai. Vienas pagrindinių įpareigojimų – darbus baigti sutartu laiku, kad gamykla galėtų, kaip numatyta, įgyvendinti ambicingus plėtros planus. Be to, projektas įgyvendinamas nestabdant „Kauno baldų“ gamybos procesų. Sudėtingu statybos sektoriui metu pirmąjį projekto etapą generalinė rangovė bendrovė „YIT Lietuva“ įgyvendino ambicingais terminais, sklandžiai ir pagal numatytą grafiką.
„Projekto komandos kruopščiai parengtas planas, laiku priimti sprendimai ir precizinis terminų laikymasis padėjo suvaldyti pagrindinius iššūkius. Visų pirma – medžiagų kainų šuolį ir deficitą, logistikos trikdžius. Kartu nebuvo sutrikdyti gamybos procesai ir galėjome dirbti visu pajėgumu“, –teigia „Kauno baldų“ vadovas Tomas Mauricas.
„Atlikti statybos darbus vos per 10 mėnesių buvo nelengva užduotis ne tik todėl, kad pastatas – išskirtinės architektūros, tai nėra tipinis pramoninis objektas. Dėl konversijos projekto sudėtingumo ir didelio užstatymo ploto iššūkis buvo planuoti medžiagų, technikos logistiką į objektą, pašokus statybinių medžiagų kainoms teko operatyviai ieškoti alternatyvių tiekėjų. Įgyvendinus pirmąjį etapą, laukia ne ką mažiau įtemptas antrasis“, – sako SBA bendrovės „Notus Developers“ projektų vadovas Nerijus Baranauskas, atsakingas už „Kauno baldų“ konversijos projektą.
Statyti naują gamyklą esamos „Kauno baldų“ gamyklos teritorijoje Drobės gatvėje nuspręsta dėl pakankamo ploto plėtrai, patogaus susisiekimo darbuotojams bei paprastesnio gamybos perkėlimo iš senųjų patalpų. Naujasis gamyklos pastatas pritaikytas šiandieniams gamybos poreikiams. Į naujas patalpas jau perkeltos kai kurios gamybos operacijos, čia montuojamos naujos technologinės įrangos linijos, jau dirba dalis įmonės darbuotojų. Naujoje gamykloje veiks automatizuotos ir robotizuotos gamybos linijos, planuojama įdiegti automatizuotą medžiagų sandėlį.
Statybos darbai nesutrukdė gamybos procesų
Vykdydama projektą generalinė rangovė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ pastatė naują modernų 20 500 kv. metrų gamyklos pastatą, kuriame įrengtos gamybos, sandėlių ir administracinė zonos. Išskirtinė projekto dalis – administracinio korpuso apie 1 300 kv. metrų ekspozicijų erdvė, kurioje bus pristatomi „Kauno baldų“ gaminiai. Apie 14 000 kv. metrų ploto užima gamybos padaliniai. Pastate darbuotojams įrengtos funkcionalios gamybinės ir biuro darbo vietos, keletas poilsio erdvių, sporto salė, vaikų kambarys, mokymų salė ir valgykla. Lauke darbuotojų poilsio erdvėms skirta apie 500 kv. metrų aikštelių.
„Projekto kompleksiškumas, iškelti itin aukšti kokybės reikalavimai ir trumpi darbų terminai mūsų komandai tikrai neleido nuobodžiauti ir suteikė galimybę pademonstruoti visus savo gebėjimus statybų aikštelėje. Statybų procesus teko valdyti taip, kad nebūtų pertraukta užsakovo gamybinė veikla, o statybos darbai vyktų sklandžiai, nepaisant trikdžių tiekimo grandinėse. Iššūkius padėjo įveikti sutelktos kompetencijos, šiuolaikiškų statybų metodų taikymas bei sklandus bendravimas su užsakovu.“, – teigė projekto generalinio rangovo, bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.
Naujoji gamykla pasižymi ne tik inovatyviomis technologijomis, pastate įgyvendinti draugiški aplinkai architektūriniai sprendimai. Pastatas išsiskiria itin aukšta A++ energijos klase. Dideli langai ir stoglangiai užtikrina natūralų apšvietimą patalpose. Patalpoms šildyti pasirinkta tik iš atsinaujinančių energijos išteklių pagaminta miesto šilumos tinklų centralizuotai tiekiama energija.
Šiuo metu didžiausias rūpestis pramonės pastatuose – energijos išteklių valdymas, o baldų gamyba yra imli elektros energijai. Gamyklos reikmėms ant jos stogo numatoma įrengti saulės jėgainę, kuri generuos žaliąją elektros energiją.
Pastate įdiegti pažangūs inžineriniai sprendimai užtikrina efektyvų energijos naudojimą, tinkamą patalpų mikroklimatą ir gamyklos tvarumą. Integruota pastato valdymo sistema PVS (angl. Building Management System – BMS) leidžia stebėti inžinerinių sistemų, tokių kaip šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, elektros, automatinės gaisrų gesinimo ir dūmų aptikimo, būsenas, jų valdymas automatizuotas.
Netradicinės architektūros naujajam „Kauno baldų“ gamyklos korpusui pastatyti išlieta 7 500 t betono – tiek sveria 20 JAV prezidento lėktuvų „Air Force One“. Sunaudota 560 t armatūros, 5 600 t sveriančių gelžbetonio konstrukcijų. Panaudotas elektros ir kitų sistemų kabelių ilgis siekia 167 km, tiek užtektų nutiesti nuo Kauno iki Rokiškio.
Kad statybos darbų metu nebūtų pertrauktas veikiančios baldų gamyklos darbas, buvo itin svarbu kruopštus ir nepriekaištingas darbų planavimas statybų aikštelėje bei statybos vykdymas pažangiais metodais, kurie užtikrino aukštą darbų efektyvumą.
„Pats statybos procesas buvo įdomus ir nestokojantis iššūkių. Statybos darbus planavome taip, kad jie netrukdytų užsakovo gamybos ir logistikos procesams. „YIT Lietuva“ naudojami skaitmeninės statybos įrankiai „iTWO“, „Dalux“ ir kt. – neatsiejama projekto įgyvendinimo dalis“, – teigė bendrovės vadovas K. Vanagas. Jis džiaugėsi, kad ilgametė tarptautinė patirtis ir įdirbis vietinėje rinkoje įvertinamas pasitikėjimu bei galimybe vystyti tokios apimties projektus.
Dinamiška architektūra su istorine atmintimi
Išskirtinės architektūrinės koncepcijos naujasis „Kauno baldų“ gamyklos statinys suplanuotas tarsi iš kelių skirtingų tūrių: žvilgsnį traukianti administracinė dalis – dinamiškų, aptakių formų, o gamybai ir sandėliavimui skirti taisyklingų funkcionalių stačiakampių formų korpusai. Šiuos tūrius ir statinio išdėstymą lėmė sklypo konfigūracija ir funkciniai gamybos reikalavimai.
Architektas Tomas Vaičiulis pasakojo, kad kuriant tvarų modernios gamyklos projektą buvo atsižvelgta į sklypo vietą ir aplinką, kurioje iškilo statinys, į miesto urbanistinį audinį ir gamyklos istoriją, taip pat įvertinti dabartiniai poreikiai. Užsakovas pageidavo, kad pastatas būtų šiuolaikiškas, dinamiškas.
Baldų gamyklos sklypas ganėtinai siauras, nes jis išsidėstęs tarp Nemuno upės ir Drobės gatvės, o šalia jo yra geležinkelio bėgiai. Teritorija gerai matoma iš kitoje Nemuno pusėje esančios A. Smetonos alėjos. Tokia specifinė Kauno vieta reikalavo, kad gamyklos pastatas būtų ne tik funkcionalus, atitiktų paskirtį ir investuotojų poreikius, bet ir maksimaliai derėtų prie esamo aplinkos užstatymo. Kad naujas statinys nedominuotų aplinkoje, pasirinktas ne vientisas tūris, o suprojektuotas nuosekliai žemėjantis pastatas tarsi iš kelių tūrių.
Išskirtinio pastato konstrukcijos – gelžbetoninės su metalo konstrukcijų denginiu. Fasadams naudotos stiklo ir aliuminio konstrukcijos, perforuota skarda, o administracinės dalies fasado apdailai pasirinkta moderni, natūrali ir itin patvari cinko skarda su vario ir titano priedais.
Atgręžtas į upę ir miestą
Projektuojant naujosios gamyklos vidaus erdves buvo atsižvelgta į gamyklos istoriją ir išraiškingą Žemųjų Šančių gamtinę aplinką. „a2sm.lt“ architektas Joris Šykovas pasakojo, kad šie du motyvai suformavo bendrą projekto estetikos ir funkcijų koncepciją. Funkciniais sprendiniais siekta kuo stipriau išryškinti gamyklos padėtį upės ir miesto atžvilgiu. Ekspozicijų erdvė atgręžta į Nemuno vingį ir kitapus upės esančią A. Smetonos alėją.
Užsakovams buvo labai svarbu sukurti erdves, kurios leistų kuo darniau bendradarbiauti baldų kūrimo, gamybos ir biuro patalpų darbuotojams. Biurų, susitikimų, poilsio erdvės ir buitinės patalpos įrengtos gamyklos centrinėje dalyje, išdėstytos per du aukštus, tiesiai virš gamyklos patalpų, kurios dėl savo specifikos užima pirmąjį pastato aukštą. Šioms erdvėms įrengti naudoti industrijai būdingi elementai – metalas, betonas, mūras.
Vidaus patalpų planavimas, paremtas kuo glaudesniu skirtingų funkcijų integravimu, leido įrengti atrijų, kuris vizualiai sujungia visus biuro aukštus. Atrijuje suprojektuoti pagrindiniai laiptai, kurių pakopos pakartoja senuosius mozaikinių plytelių laiptus buvusiame gamyklos pastate, sujungia pirmo aukšto įėjimo erdvę ir antrame aukšte esančią ekspozicijų salę. O visos biurų ir kabinetų patalpos išdėstytos aplink šias dvi masyvias erdves. Tai leidžia darbuotojams išlikti greta visų gamyklos procesų, o klientams ir svečiams geriau pažinti įmonę.
Interjero stilistika, medžiagiškumas ir spalvų gama, užsakovui pageidaujant, derinta prie gamyklos produkcijai būdingos dizaino krypties. Interjere gausu tamsiai žalios spalvos, kurios pasirinkimą lėmė greta gamyklos esanti miškinga Nemuno pakrantė.
Tai taip pat pagrindinė „Kauno baldų“ ženklo spalva. Panaudota bendrųjų patalpų lubų, valgyklos stalų, minkštasuolių ir recepcijos baldo apdailai žalia spalva simboliškai primena apie supančią gamtą.
Vidaus erdvėse taip pat yra rausvų ir rusvų atspalvių, kurie pasirinkti neatsitiktinai – naujoje gamykloje dera 140 metų įmonę lydėjusios spalvos. Rausva spalva naudojama reflektuojant XX amžiaus pradžiai būdingos plytų architektūros tradiciją, pasiskolinta iš senųjų gamyklos pastatų. Rusva, smulkiagrūdžio tinko spalva, pasikartojanti sienų, lubų ir baldų spalvų gamoje, skirta identifikuoti poilsio patalpas ir pabrėžti Kauno tarpukario architektūroje vyravusį fasadų medžiagiškumą. Pirmajame aukšte atrijaus siena, dekoruota įvairaus pločio keraminėmis plytomis, pabrėžia ilgą įmonės istoriją ir industrinę sąsają su Žemaisiais Šančiais.
Vienas svarbiausių interjero akcentų yra šviesa, kuri neapleidžia darbuotojų ir svečių visose biurų patalpose. Didelės vitrinos ir masyvūs stoglangiai leidžia net ir pačias giliausias patalpas apšviesti natūralia šviesa.
Bendrųjų patalpų pramoninio betono grindys priartina jų interjerą prie industrinės stilistikos. Konstrukciniai pastato elementai neslepiami, o eksponuojami interjere. Iššūkį architektams kėlė tik inžinerinių sistemų integravimas interjere. Baldų gamyklai reikalingų vėdinimo, elektros ir kitų inžinerinių sistemų gabaritai yra dideli, todėl juos nuspręsta pridengti lamelių lubomis.
Šiltos, estetiškos ir tvirtos terasinės WPC lentos po kojomis
Tvariai vystomuose objektuose reikalingos medžiagos ir produktai, kurie nekenkia aplinkai, tuo pat metu juos lengva naudoti ir prižiūrėti.
Tokius lūkesčius atitinka ekologiškos aukščiausios kokybės WPC (angl. Wood Plastic Composite) terasinės lentos, kurias „Kauno baldų“ gamyklos projektui tiekė UAB „2M BALTIC“, atstovaujanti didžiausiems Europos medžio kompozito WPC lentų gamintojams: „Woodplastic“ (Čekija), „Naturinform“ (Vokietija) ir „Silvadec“ (Prancūzija).
Šiame objekte 112 kv. metrų balkono grindims įrengti pasirinkta „Silvadec“ produkcija – plačios terasinės lentos (180 x 23 mm) „ELEGANCE LARGE EMBOSSED“, kurių raštas pakartoja natūralios medienos paviršių. Interjere derinama šviesiai pilka spalva.
Ekologiškų WPC produktų gamintoja „Silvadec“, šios gamybos technologijos pradininkė ir lyderė Europoje, užtikrina itin aukštą medienos kompozito produktų kokybę. Jiems gaminti naudojami du trečdaliai medžio drožlių ir pjuvenų bei vienas trečdalis didelio tankio polietileno (PEHD).
Dėl savo unikalios sudėties WPC lentos naudotojui sukuria komfortą, nes jų išvaizda prilygsta natūraliai medienai ir užtikrina estetiką. Jos yra ilgalaikės, patvarios drėgmei bei UV spinduliams. Naudojamos lauke, WPC lentos mažiau įkaista, todėl malonu vaikščioti basomis. Svarbu tai, kad jos daug metų išlieka pasirinktos spalvos, išlaiko savo savybes, todėl erdvės vaizdas ilgai išlieka patrauklus ilgą laiką, teikia malonumą naudojantis WPC terasa tiek pirmame aukšte, tiek balkonuose, kurie gali būti įrengti bet kuriame aukšte. Lentos apsaugotas nuo puvimo, vabzdžių ir pelėsių, jas lengva ir paprasta valyti. WPC gamintojai siūlo ir šios medžiagos naudojimo inovacijas – fasadų, tvorų lentas ir kitą produkciją.
Kiekvieno išskirtinio objekto, tokio kaip „Kauno baldų“ gamykla, projektui pagaminami individualių reikalingų matmenų, pasirinkto paviršiaus rašto ir spalvų WPC gaminiai. „Ilgalaikis ir sklandus bendradarbiavimas su mūsų partneriais ir šį kartą lėmė sėkmingą šio projekto įgyvendinimą, – sakė UAB „2M BALTIC“ direktorė Inga Zakarauskienė. – Įmonės komanda džiaugiasi galimybe dalyvauti tokiuose projektuose, kurių vystytojai renkasi tvarias, gamtą tausojančias medžiagas ir prisideda prie aplinkos saugojimo.“
Preciziškai įgyvendintas išskirtinės architektūros stiklo fasadas
Naujajame „Kauno baldų“ pastate vienas svarbiausių akcentų yra natūrali šviesa, kuriai sklisti į pastatą leidžia pagrindinis pastato stiklinis fasadas ir didelio ploto masyvūs stoglangiai.
Modernūs stikliniai fasadai puikiai tinka šiuolaikinėms statyboms. Kokybiškai pagaminti ir sumontuoti fasadai užtikrina aukštus šiuolaikinių statybų reikalavimus ir atveria neribotas dizaino galimybes, nes gali būti gaminami įvairiomis plokštumų kombinacijomis, taip pat ir su lenktais profiliais.
Plastiškų formų „Kauno baldų“ pastato pagrindinis fasadas sukurtas panaudojant stiklo ir aliuminio konstrukcijas, kurių daug sumontuota užpildant dideles stiklines plokštumas. Įgyvendinant išskirtinius eksterjero architektūrinius sprendimus, šie nepriekaištingos kokybės reikalaujantys darbai patikėti atlikti vienai didžiausių aliuminio ir stiklo fasadų montavimo bei gamybos įmonių Lietuvoje „Durų sistemos ir Ko“. 25 metų veiklos patirtį sukaupusi įmonė jau yra įgyvendinusi daugiau nei 4000 fasadų projektų Europos gyvenamųjų ir komercinių patalpų rinkoje. Bendrovės gamybiniai pajėgumai siekia 1700 kv. metrų. Daugiau kaip 40 darbuotojų turinčios įmonės produkcija atitinka tarptautiniu mastu pripažinto kokybės vadybos sistemos ISO 9001 standartą.
„Durų sistemos ir Ko“ komanda naujame baldų gamyklos pastate sumontavo iš viso daugiau kaip 1500 kv. m aukštos kokybės stiklo fasadų. Įmonės direktorius Algirdas Rutkauskas pasakoja, kad fasadai buvo projektuojami pagal pastato skaitmeninį modelį. Tai labai pagreitino projektavimo darbus ir padėjo pasiekti precizišką tikslumą. Tačiau iššūkių šiame projekte, pasak bendrovės vadovo, buvo daug, pradedant sudėtingos architektūrinės koncepcijos įgyvendinimu, projektavimu ir skaitmeninio modelio realizavimu.
Didžiausią dėmesį aukštai darbų kokybei bei modernių technologijų taikymui skiriančios UAB „Durų sistemos ir Ko“ komanda sėkmingai pasiekė architektų bei užsakovų keltus tikslus ir darbus atliko preciziškai, visi elementai buvo apgalvoti ir išspręsti. Šį sėkmingą rezultatą lėmė puikus bendradarbiavimas su architektais ir generaliniu rangovu.
Kokybiški langai ir saugo nuo šalčio, ir puošia pastatą
„Kauno baldų“ gamybos ir sandėlių paskirties statiniai suprojektuoti stačiakampio formos, o administracinė dalis – dinamiška, pagrindinio fasado forma plastiška, suapvalinta, didelės vitrinos leidžia apšviesti natūralia šviesa visas vidaus patalpas. Tokia išskirtinė projekto architektūra lėmė specifinius tiek estetinius, tiek ir kokybės reikalavimus, keliamus pastato langams.
Įgyvendinant šį projektą daug dėmesio skirta tam, kad langų sprendimai padėtų ne tik taupyti energiją, suteiktų maksimalų komfortą, bet ir kurtų pageidaujamą estetinį vaizdą.
Pagrindinė užduotis langų gamybos bendrovei UAB „MEGRAME“ buvo pagaminti aukščiausios kokybės langus, kurie užtikrintų išskirtinę šilumos ir garso izoliaciją.
Objekte pasirinkti aukščiausios kokybės šilumą taupantys langai „MEGRAME S8000“. Šie plastikiniai langai pagaminti iš šešių kamerų, 74 mm pločio, GEALAN PVC profilių sistemos S8000. Jie sustiprinti cinkuoto plieno armuote, suteikiančia visai lango konstrukcijai ypatingą stabilumą ir tvirtumą. Langams gaminti naudotas naujausios kartos selektyvinis stiklas S, trijų stiklų stiklo paketai su termo rėmeliu tarp stiklų.
Pastatuose sumontuotų langų bendras šilumos laidumas siekia 0,8 W/m²K, o tai atitinka A++ energinę klasę. Garso izoliacijos rodikliai siekia 35 dB.
Puikias šilumos ir garso izoliacijos savybes užtikrina langų profilio konstrukcija, stiklinti panaudotų stiklo paketų savybės ir patikimas langų montavimas.
„Kauno baldų“ gamyklos pastatuose sumontuotų langų dizainas priderintas prie išskirtinio eksterjero. Langų dizainas išsiskiria siaurais rėmais ir dideliu stiklo plotu. Įgyvendinant architektūrinį sumanymą, ilgosios pagrindinių fasadų vitrinos pagamintos suapvalintomis konstrukcijomis fasadų gale, atkartojant fasadų lenkimo linijas. Išorinė lango pusė yra šiuo metu itin populiarios tamsiai pilkos (RAL 7016) spalvos, o balta vidinės lango pusės spalva puikiai dera prie skirtingo įvairių zonų interjero.
Gamyklos statybos projekte per du etapus sumontuota beveik 800 kv. metrų langų konstrukcijų. Kad langai bus varstomi ilgai ir patikimai, užtikrina juose sumontuoti itin aukštos kokybės vokiški GU varstymo mechanizmai.
Efektyviausios sistemos užtikrina vėsinimo poreikius
Gamyklos „Kauno baldai“ projekto vystytojai, siekdami užtikrinti komfortišką patalpų mikroklimatą, rinkosi kokybiškus inžinerinius sprendimus ir patikimą įrangą, kuri ne tik leidžia juos įgyvendinti, bet ir atitinka visus aukščiausius energinio efektyvumo reikalavimus. Taip pat vienas pagrindinių tikslų projekte buvo pasirinkti patikimiausią rinkoje esantį įrangos tiekėją, kuris gali užtikrinti jos ilgaamžiškumą, priežiūrą ir optimalius tiekimo terminus.
Gamybos pastato ir administracinių patalpų Drobės gatvėje vėsinimui suprojektuotos bei integruotos efektyvios ir pažangios sistemos. Komfortišką mikroklimatą užtikrina vėsinimo įranga, kurią tiekė bendrovė UAB „Airwave Lietuva“ – puikiai savo srityje žinoma oro kondicionavimo, vėdinimo bei šildymo įrangos platintoja. Sukaupusi daugiau nei 20 metų patirtį įmonė, kuri yra oficialus Japonijos gamintojo „Daikin“ atstovas Lietuvoje, padėjo įgyvendinti aukštus projekto užsakovų reikalavimus ir pasiūlė aplinkai naudingą sprendimą su „Daikin“ VRV sistema.
UAB „Airwave Lietuva“ projektui tiekė dvivamzdę „Daikin“ VRV tipo oro vėsinimo sistemą. „Kauno baldų“ administracinės paskirties ir gamybinėse patalpose nuolatinį mikroklimatą užtikrina „oras–oras“ tipo šilumos siurbliai, kurie gali ne tik šaldyti, bet ir šildyti patalpas pereinamuoju tarp sezonų laikotarpiu. „Daikin“ VRV sistemos veikimo technologija pagrįsta kintamu freono kiekiu ir jo temperatūros valdymu sistemoje, kuris leidžia užtikrinti maksimalų komfortą ir išvengti diskomforto dėl per šalto oro pūtimo.
Šviežio oro tiekimui prie vėdinimo įrenginių, taip pat pasirinkti „oras-oras” tipo šilumos siurbliai, o serverinių patalpoms vėsinti naudojami „Sky Air“ modelio, „Split” tipo kondicionieriai. Serverinėms vėsinti skirta įranga pritaikyta veikti šaldymo režimu esant itin žemai temperatūrai ir veikia nestabdoma visus metus. „Sky Air“ tipo „Daikin“ įrenginiai užtikrina sezoninį efektyvumą – priklausomai nuo metų laiko, jie tinka tiek patalpas vėsinti ir kondicionuoti, tiek ir šildyti, yra universalūs, tad gali būti naudojami įvairiausios paskirties patalpose. Šie išskirtiniai, energiją taupantys mikroklimato valdymo sprendimai naudojami įvairaus dydžio patalpose, pasižymi energiniu ir ekonominiu naudingumu ir sukuria patalpose optimalų komfortą, nes turi integruotas visas VRV įrenginiams būdingas savybes.
Visų „Kauno baldų“ pastatuose integruotų „Daikin“ sistemų bendra šaldymo galia siekia daugiau nei 600 kW. Vėdinimo ir vėsinimo įrangos valdymas integruotas į pastato valdymo sistemą, suprogramuoti režimai užtikrina efektyvų energijos naudojimą.
„Šio projekto užsakovai „Daikin“ įrangą pasirinko neatsitiktinai. Japonijos gamintojas „Daikin“ – freoninių sistemų lyderis – išrado ir sėkmingai tobulina VRV sistemas pastatų vėsinimo poreikiams užtikrinti. Tai vienintelis gamintojas, kuris gali pasiūlyti tiek draugišką aplinkai, tiek aukščiausius energinius reikalavimus atitinkančią įrangą, – sako „Airwave Lietuva“ projektų skyriaus vadovas Elvis Laurinavičius. – „Daikin“ įranga yra itin aukštos kokybės ir ilgaamžė, turime pavyzdžių Lietuvoje kur „Daikin“ VRV sistemos sėkmingai veikia ilgiau nei 15 metų.“
Projekte sumontuoti „Daikin IV+“ kartos lauko blokai sukurti taip, kad pasiektų geriausią sezoninį efektyvumą ir kartu užtikrintų maksimalų komfortą.
Nuo 2019 metų „Daikin“ siūlo produktus pagal žiedinės ekonomikos iniciatyvą „Loop by DAIKIN“. Šios linijos produktai naudoja tik regeneruotą šaltnešį ir yra žymimi specialiu „Loop by DAIKIN“ ženklu. UAB „Airwave Lietuva“ siūlomų produktų asortimente šilumos siurbliai, buitiniai bei pramoniniai oro kondicionieriai ir vėdinimo agregatai, taip pat pagrindinės montavimo medžiagos ir aksesuarai.
Sienų apdailai pasirinkti saugūs ir patvarūs dažai
„Kauno baldų“ gamyklos projekto vystytojams buvo svarbu, kad biuro patalpose ir gamybinėse zonose sienų dažai būtų saugūs žmonėms ir tausotų aplinką, taip pat, kad sienų danga būtų lygi, matinė ir lengvai valoma. Rūpinantis darbuotojų gerove, objektui pasiūlyti laiko patikrintų prekių ženklų gaminiai – „Vivacolor“ ir „Tikkurila“ dažai.
Pasirinkti vidaus sienų dažai „Vivacolor Wall 4“ turi ekologinio ženklo „Šiaurės gulbė“ sertifikatą bei yra patvirtinti Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos. Šiuose dažuose yra itin mažas lakiųjų organinių junginių (LOJ) kiekis. Gamyklos patalpose jais dažytos sienos sausose patalpose ir laiptinėse.
Aukštos kokybės dažai „Vivacolor Wall 4“ turi ne vieną itin naudingą savybę. Šie visiškai matiniai sienų dažai paviršių padengia itin lygia danga, todėl sukuriamas vientisas vaizdas ir užtikrinamas nepriekaištingas estetinis rezultatas. Jais dažytas sienas lengva valyti, be to, šie dažai atsparūs šlapiajam šveitimui (1 atsparumo drėgnajam šveitimui klasė pagal standartą ISO 11998).
Profesionalių dažytojų ypač mėgstami dažai „Vivacolor Wall 4“, išsiskiriantys gera dengiamąja geba, puikiai sukimba su dengiamu paviršiumi ir paslepia nedidelius nelygumus, jais lengva dažyti, nes dažant jie nevarva ir netyška.
Įgyvendinant interjero dizaino projektą, pasirinktos kelios dažų spalvos, viena jų – agato pilka spalva (RAL 7038), sukurianti jaukią aplinką ir estetiškai atrodanti visose patalpose.
Sanitarinių patalpų ir poilsio zonų virtuvėlių paviršiams reikėjo dažų, kurie pasižymi ypatingu patvarumu. Todėl šių erdvių sienoms dažyti pasiūlyti specialios paskirties akriliniai vidaus dažai „Tikkurila Luja 7“, saugantys dažytą paviršių nuo pelėsio. Jie tinka drėgnoms gyvenamosioms ir visuomeninės paskirties patalpoms. Be to, yra labai patvarūs: dažų plėvelė ir spalva gali išlaikyti stipriausius ploviklius ir intensyvų mechaninį trynimą.
Dažus objektui tiekė UAB „SCANDEX“, kuri sėkmingai ir reikiamu laiku pristatė visą reikalingą dažų kiekį, kad projektas būtų laiku įgyvendintas. Ši įmonė yra sukaupusi 28 metų sėkmingos veiklos patirtį ir geba patenkinti įvairius rinkos partnerių poreikius, užtikrindama patikimą tiekimą tiek industrinių dažų vartotojams (statybos įmonėms, metalo konstrukcijų ir baldų gamintojams ir kt.), tiek ir individualiems mažų projektų vystytojams.
Priešgaisrinis rezervuaras įrengtas paisant ekologijos reikalavimų
Įgyvendinant gamyklos „Kauno baldai“ projektą, buvo nelengva užduotis objekto sklype įrengti didelį priešgaisrinį rezervuarą, taip pat atlikti požeminių vandentiekio, buitinių ir lietaus nuotekų įrengimo darbus, kurie patikėti UAB „Statina“.
Šios įmonės direktorius Darius Augūnas, pasakodamas apie priešgaisrinį rezervuarą, akcentavo išskirtinius jo parametrus. Rezervuaro skersmuo siekė 3,8 metro, ilgis – 18 metrų, o bendras tūris – net 204 kubinius metrus. Toks įspūdingų matmenų plieninis gofruotas „WaterCorTank“ priešgaisrinis rezervuaras buvo atvežtas dalimis į „Kauno baldų“ naujojo gamybinio pastato statybvietę Drobės gatvėje Kauno centrinėje dalyje.
Šis rezervuaras, pagamintas UAB „ViaCon Baltic“, buvo atvežtas į statybos aikštelę visiškai sukomplektuotas: jame įmontuota įranga, kuri užtikrina vandens siurbimą į priešgaisrinę sistemą – vamzdynas, siurbimo vožtuvai, antisūkurinės plokštės.
Pasirenkant plieninį rezervuarą tvariai statomam objektui, buvo atsižvelgta į ekologinius aspektus, siekiant mažinti energijos sąnaudas ir CO2 taršą tiek gamybos procese, tiek ir statybų aikštelėje. Gaminant plieninius rezervuarus gamykloje, CO2 emisijos ir energijos sąnaudos yra mažesnės.
Pasirinkta medžiaga – plienas – taip pat yra tvariems ir ekologiškiems projektams tinkamas sprendimas, nes 100 proc. naudojamas pakartotinai. Rezervuaro montavimo darbai atlikti iškart, kai tik jis buvo atvežtas į objektą. Kadangi jis atvežtas visiškai pagamintas, todėl jį pavyko sumontuoti labai greitai, o tai užtikrino minimalią oro taršą statybų aikštelėje.
UAB „Statina“ komanda didelių matmenų priešgaisrinį rezervuarą sumontavo po važiuojamąja danga gamyklos teritorijoje. Kaip teigė įmonės vadovas D. Augūnas, plieninio gofruoto rezervuaro konstrukcija nereikalauja papildomų priemonių, pavyzdžiui, gelžbetoninės armuotos plokštės, pravažiuojančio transporto apkrovai paskirstyti.
Įmonės komanda pagal aukštus užsakovo kokybės reikalavimus objekte taip pat įrengė lietaus nuotekų bei buitinių nuotekų tinklus ir prijungė juos prie miesto vandentiekio tinklų. Darbų apimtis projekte buvo įprasta šiai įmonei, o visos objekte įrengtos sistemos dažnai taikomos naujuose pastatuose, tad jų montavimą įmonės darbuotojai gerai išmano, todėl darbai atlikti kokybiškai ir numatytu laiku.
Pavadinimas: gamybos pastatas „Kauno baldai“
Adresas: Drobės g. 68, Kaunas
Užsakovas: SBA grupė, „Kauno baldai“
Generalinis rangovas: UAB „YIT Lietuva“
Architektai: UAB „Gedimino Jurevičiaus studija“ (architektas Tomas Vaičiulis)
Interjero architektai: UAB „A2SM“ (Viačeslavas Malenko, Joris Šykovas)
Konstrukcijų projektuotojai: UAB „1 PLANAS“ (Mindaugas Vaidelys)
Plotas: 20 500 kv. m.
Energetinė klasė: A++
Aukštų skaičius: 2
Statybos pradžia: 2021 m.
Statybos pabaiga: 2022 m.
Investicijos: apie 23 mln. Eur
Nuotraukos: Evaldo Lasio