Kernavei pristatytas istorinės vietos – Kerniaus gatvės ir viešųjų erdvių sutvarkymo projektas


Nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ Vytauto Didžiojo Universiteto studentės Gabrielė Černiauskaitė ir Tanita Šalomskaitė pasiūlė Kernavės miesto teritorijos sutvarkymo projektą, kuriuo siekiama sutvarkyti Kerniaus gatvę ir įrengti universalias reprezentacines erdves.

 

Pagal G. Černiauskaitės ir T. Šalomskaitės siūlomą idėją, atliekama projektuojamos teritorijos analizė, teritorijos suskirstomos į funkcines zonas: vejos aikštę, vaikų žaidimo aikštelę, poilsio aikšteles, kietosios dangos aikštę bei paminklo vietą, užbaigiančią Kerniaus gatvės ašį. Taip pat sutvarkomas takų tinklas, įrengiami želdynai, parengtas projektuojamos teritorijos planas su atitinkamų fragmentų detalizacijomis.

 

Kernavė projektas kerniaus gatvė

 

Kernavės miestelis yra įsikūręs apie 30 km į šiaurės vakarus nuo Vilniaus, prie Sudervės–Musninkų kelio, Neries paslėnyje. Miestelyje yra bažnyčia – parapijos centras, Kernavės Juozo Šiaučiūno pradinio ugdymo skyrius, Širvintų rajono seniūnija, kultūros centras, Valstybinis Kernavės archeologijos ir istorijos muziejus. Nuo 1989 m. piliakalnių ir senųjų gyvenviečių vietoje veikia Valstybinis Kernavės kultūrinis rezervatas – UNESCO Pasaulio paveldo paminklas.

„Prie muziejaus projektuojama reprezentacinė universali vejos aikštė, kuri būtų funkcionali tiek įprastą dieną, tiek švenčių metu. Todėl siūloma panaikinti automobilių stovėjimo aikštelę prie muziejaus ir įrengti kokybišką veją, galinčią atlaikyti dideles apkrovas. Ji būtų skirta žmonių susibūrimams, ramiam poilsiui, žaidimams, o švenčių metu – mugėms, parodoms, koncertams ar panašiems užsiėmimams.

Kietoji danga priešais veją gali būti vieta surenkamai scenai, kurios žiūrovai stebėtų renginius nuo vejos. Aplink veją projektuojami takai, suolai su nišomis ir augalų užnugariais, šiukšliadėžės. Automobilių stovėjimo vietos perkeliamos už vejos aikštės (Ruseckų g.), atskiriamos medžiais, suteikiančiais pavėsį. Nuolydis panaikinamas įrengiant pakopas”, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

 

Kernave poilsio aikstele

 

Priešais muziejaus įėjimą projekto autorės siūlo įrengti vaikų žaidimų aikštelę su veją apsaugančia danga. Ji, pasak G. Černiauskaitės ir T. Šalomskaitės, pagyvintų Kerniaus gatvę, suteiktų daugiau funkcionalumo. Vaikų žaidimų įrenginiai pasirenkami neutralių spalvų ir dizaino. Aplink aikštelę projektuojami suolai, ant kurių sėdint galima stebėti žaidžiančius vaikus.

 

Kernave zaidimu aikstele

 

Kerniaus gatvėje siūloma įrengti poilsio aikšteles, kurios bylotų apie kadaise ten stovėjusias pirkias. „Poilsio aikštelės – „pirkios“ ribas mena gėlynai, kuriems daugiausia pasirinkti tradiciniai Lietuvos darželių augalai – bijūnai, jazminai, lelijos, flioksai, viendienės ir t.t. Projektuojamos stoginės, kurios yra tarsi pirkių prieangiai – per juos į poilsio aikštelę įeinama kaip į pirkią. Taip pat šios stoginės apsaugotų nuo netikėtai užklupto lietaus. Visos trys aikštelės sudaro erdvių seką – įėjus į pirmąją, išeinama per paskutinę.

Tuo tarpu prie Sudervės-Musninkų kelio ir Kerniaus gatvės sankryžos projektuojama universali kietosios dangos aikštė, kuri veiktų kaip autobusų sustojimo vieta. Čia atvykę turistai lengvai pasiektų pagrindinius miestelio objektus. Aikštės pakraštyje įrengiami tualetai bei interaktyvus stendas, kuriame atvykusiems būtų pateikta aktuali informacija. Švenčių metu aikštėje galėtų vykti turgus, mugės”, – teigia projekto autorės.

 

Kernave poilsio aikstele

 

Kaip atsaką Kernavės Švenčiausios Mergelės Marijos bažnyčiai priešais Kerniaus gatvę siūloma statyti paminklą, nuo kurio prasidėtų pažintis su Kernave. Statomas paminklas – Traidenio sostas. Istorija byloja, jog kunigaikštis Traidenis Lietuvą valdė reziduodamas Kernavėje – tai buvo valstybės karinės, politinės ir prekybinės valdžios centras.

Jo valdymo metais Lietuva itin suklestėjo, todėl Traidenio sosto paminklu „Išmanusis miestas 8“ konkurso dalyvės siekia  įamžinti Kernavę kaip pirmąją Lietuvos sostinę ir skleisti žinią apie didingą jos istoriją.

„Už paminklo projektuojami ąžuolai bei lazdynai, simbolizuojantys tvirtumą. Priešais įrengiamos terasos su želdiniais, darančiais erdvę patrauklią bei išryškinančiais paminklą. Įrengiami suolai, laiptai bei pandusai. Paminklas užbaigia Kerniaus gatvės ašį ir lankytojams sudaro pirmąjį įspūdį”, – teigia autorės.

 

Kernave Traidenio sostas

 

Autoriai: Gabrielė Černiauskaitė, Tanita Šalomskaitė (VDU)

Vadovai: doc. Alvydas Žickis lekt. Aurelija Lozuraitienė

Daugiau apie projektą rasite čia.

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus ir studentus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius šalies miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

 

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų