Kodėl menininkai renkasi užsienį?


Būtų per daug banalu pradėti interviu sakant, kad Milda Daunoraitė yra kylanti žvaigždė, nors tai tiesa. Deja, ši lietuvių žvaigždė kyla tokiose valstybėse, kaip Šveicarija, Danija, Vokietija, Olandija, Lenkija, Gruzija… Anykščiuose gimusi pianistė Milda Daunoraitė mokosi prestižinėje H. Purcello jaunųjų muzikantų mokykloje, Londone. Per pastaruosius devynis metus dalyvavo daugiau nei 17 – oje konkursų. Penkiuose jų pelnė Grand Prix. Šiandien ji sutiko pasikalbėti jautria tema, apie tai kodėl jaunieji menininkai renkasi groti užsienyje, o ne Lietuvoje?

-Kaip į tavo gyvenimą atėjo muzika?

Mano senelis – kompozitorius. Mama buvo įsitikinusi, kad vaikas turi baigti muzikos mokyklą, vėliau bent tris metus mokytis dailės. Todėl didelio pasirinkimo nebuvo, sulaukusi vos šešerių nukulniavau į Anykščių muzikos mokyklą. Greitai pastebėjau, kad man sekasi. Proporcingai augant pasiekimams, didėjo ir susidomėjimas muzika. 

-Šį mėnesį laimėjai A.Dvarionaitės konkursą, kiek anksčiau – EMCY konkursą. Ką tau reiškia šie laimėjimai? Kokiu laimėjimu labiausiai didžiuojiesi? 

Kiekvienas laimėjimas svarbus. 2010-aisiais, sulaukusi aštuonerių, laimėjau pirmąjį tarptautinio konkurso „Muzika be sienų“, vykusio Druskininkuose, Grand Prix apdovanojimą. Po to prasidėjo koncertai svečiose šalyse – pirmiausia Danijoje ir Vokietijoje, o vėliau ir Prancūzijoje, Olandijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Švedijoje, Rusijoje, Gruzijoje…

Nuo 2010-ųjų esu „SOS Talents Michel Sogny“ fondo stipendininkė. Fondo įkūrėjas prancūzas, žymus pianistas, kompozitorius Mišelis Sonji (Michel Sogny) tapo mano mokytoju, kurio meistriškumo pamokose dalyvauju.  Fondas remia jaunuosius muzikantus skirdamas jiems stipendiją ir suteikdamas galimybę naudotis originaliuoju jo sukurtu metodu ir tuopat koncertuoti užsieniyje.

Būtina paminėti Mezzo kanalą, kuriama grojau du kartus. Taip pat koncertavau ir Concertgebouw salėje, Amsterdame. Labai svarbus konkursas taip pat buvo Krainev konkursas Ukrainoje, kuris taip yra emcy organizacijoje.

Pasitempti priverčia nacionaliniai Balio Dvariono konkursai (kas dvejus metus vyksta nacionaliniai, kas ketverius – tarptautiniai). Jau keturis kartus tapau šio konkurso laureate. 

-Esi grojusi Paryžiuje, Londone. Ar skiriasi lietuvių požiūris į meną/kultūrą? 

Tiesą pasakius skiriasi. Ir tai parodo daug, iš pirmo žvilgsnio smulkmenų, bet jos tokios iškalbingos, kad negalima to ignoruoti. Tarkim, Vokietijos prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje groja klasikinė muzika. Mokykloje – muzikai ir menams skiriama tiek pat dėmesio ir laiko kiek matematikai, kalboms. Lietuvoje, gaila, bet kartais atrodo, kad muzika ir kultūra stovi laukiančiųjų eilėje beveik visose srityse: biudžeto, pamokų laiko, laisvalaikio.

Net mokytojai nevisi jaučiasi suinteresuoti mokyti vaikus. Aš ilgai važinėjau iš Anykščių į Šilutę mokytis groti. Mokytoja Liudmila Kašėtienė domisi pati tuo ką daro ir užkrečia savo mokinius muzika. Ji daug dirba, puikiai paruošia mokinius. Tačiau tai išimtis. 

Dažniausiai, vaikų muzikinės ir estetinės klausos ugdymo klausimai sprendžiami jeigu liks pinigų, jeigu bus laiko… Vokietijoje, tai neatsiejama gyvenimo dalis. Todėl ir vaikų ugdymo procese kultūra ir viskas ką ji apima yra viena svarbiausių sričių. Ją reikia vertinti. 

-Kodėl jaunieji menininkai renkasi užsienio scenas? 

Manau, kad kiekvienas turi savų priežasčių. Menas ir kultūra priklauso visiems, nepriklausomai nuo valstybių sienos ar tautybės. Vis dėlto, dažniausiai darbo sąlygos geresnės Prancūzijoje, Vokietijoje. Jos geresnės dėl to pačio požiūrio. Dėl to kokie prioritetai visuomenei svarbiausi. 

Šiandien, lapkričio 7 dieną, Milda Daunoraitė koncertuos Vaidilos teatre. Lapkričio 4 dieną muzikantė koncertavo su nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojant Martynui Stakioniui, Filharmonijos Didžiojoje salėje. Koncertas bus tiesiogiai transliuojamas per LRT radiją ir Euroradio. 

Europos jaunimo muzikos konkursų sąjunga (EMCY) jungia apie 50 nacionalinių ir tarptautinių jaunimo (iki 25 metų) muzikos konkursų. Įkurta 1970 metais Briuselyje, organizacija šiandien jau apima visą Europą. „Mūsų tikslas – padėti jauniems atlikėjams, žengiantiems pirmuosius žingsnius į profesionalią sceną. Skatiname juos dalyvauti kultūriniuose mainuose, mokytis, tobulėti ir bendradarbiauti“, – apie EMCY tikslus kalba organizacijos prezidentas Paulas Scholeris.

Olgos Posashkovos nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų