Ar Jūsų namai laimingi?
Lapkričio 22 d. vykusioje žurnalo „Structum“ surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Interjero ir žmogaus sąveika“ architektai, interjero dizaineriai ir gamintojai diskutavo apie interjere vyraujančių spalvų ir medžiagų įtaką žmogaus laimei. Kaip sukurti laimingus namus ir kokie sprendimai užtikrins verslo sėkmę? Ar interjeras daro įtaką Jūsų asmeniniams laimėjimams?
Technologijos keičiasi greičiau nei įpročiai
„Tarkett Lietuva“ vadovas Audrius Mizaras teigė, kad laimė ir geri profesiniai rezultatai yra tiesiogiai susiję su sveikata. Pasak pranešėjo, kiekvienas gamintojas turi prisiimti atsakomybę, kad jų gaminiai nekeltų pavojaus vartotojų sveikatai.
„Vidaus patalpos yra nuo dviejų iki keturių kartų labiau užterštos nei lauko. Nepaisant to, net 90 % savo laiko praleidžiame uždarose patalpose. Pasekmė – dėl prastos oro kokybės kasmet miršta apie 7 mln. žmonių“, – kalbėjo grindų dangomis prekiaujančios įmonės atstovas.
Kaip pranešėjas sako, bandymai ieškoti ekologiškų gamybos būtų yra dalis atsakomybės. Juk įkvėptos dulkės ne visos įstringa viršutiniuose kvėpavimo takuose. Dalis jų patenka į kraujotaką. Nuo kietų paviršių įkvepiame daugiau nei nuo minkštų. Todėl klaida manyti, kad kilimas yra netinkamas sergantiesiems alergijomis. Tai atsakymas, kodėl Olandijoje vaikų darželiuose jau naudojamos kiliminės dangos.
Bendrovėje „Tarkett“ dirba 13 tūkst. darbuotojų ir jų visų tikslas – šiandien būti geresniems negu vakar, t. y. prisidėti prie netoksiškų ir nemonotoniškų interjerų kūrimo.
2019-ųjų spalva – „medaus prieskonis“
Konferencijos metu įmonė „Akzo Nobel Baltics “ pristatė 2019 m. spalvų paletę. Bendrovės atstovas Ramūnas Urbonas savo pranešime apibrėžė šio laikotarpio nuotaiką, t. y.: prabudimas, gerumas, optimizmas, lankstumas. Atrodo, kad tai seniai pamirštos vertybės, kurios po 17 metų spalvų evoliucijos pagaliau yra pasiruošusios ateiti į atvirą pasaulį.
„Žmogus nori mąstyti, rasti aiškumą, pasitikėti, būti nepriklausomas, pažinti savo tiesas, svajoti, išlaisvinti jausmus, atrasti vaikiškus džiaugsmus, žinoti, kas jei… Taip pat sena kaip pasaulis tiesa, kad žmogus nori mylėti, mokytis gerumo, puoselėti santykius, jungtis ir priklausyti. Žmogus nori veikti, rūpintis savo aplinka, būti pokyčių ašimi, keisti pasaulį, įsileisti šviesą į namus. Dėl to šiemet Sadolin metų spalva paskelbta „Spiced Honey“ ir visi jos atspalviai“, – sako pranešėjas ir priduria, kad ją pasirinko „Sadolin“ spalvų ekspertai, norėdami atspindėti naują pozityvią akimirkos nuotaiką. Tai šiltas gintarinis atspalvis, įkvėptas paties medaus grožio ir įvairumo. Jis gali būti raminantis, jaukus arba ryškus, atsižvelgiant į tai, su kokiomis spalvomis jį derinsite.
„Juodoji skylė“, arba kai panaikinama ir spalva, ir forma
Architektų studijos „HEIMA architects“ partneris Kristijonas Skirmantas konferencijoje pristatė sėkmingiausius įmonės darbus. Architektas priminė, kad fizikos dėsniai lemia, jog visų spalvočiausia spalva yra balta. Todėl
„HEIMA architects“ į kiekvieną projektą ateina su baltu lapu ir dirba šaržo principu. Kaip ir kiekvienas dailininkas, taip ir „HEIMA architects“, randa savybę, kurią sustiprinus objektui suteikiamas identitetas.
„Visi ironiškai vertina dekorą, nes jis asocijuojasi su blizgučiais. Mes nemanome, kad dekoras visa savo prigimtimi yra blogas. Žinoma, jeigu naudojamas tinkama seka“, – sakė pranešėjas. Apžvelgdamas įvairius projektus nuo garsiojo veidrodžio iki biuro „Investuok Lietuvoje“, pranešėjas pristatė medžiagą „Vantablack“, kuri sugeria 99,96 % paviršiaus šviesos ir sukuria „juodosios skylės“ efektą. Šiemet Pietų Korėjoje vykusiose Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse buvo pristatytas tokiomis nanodalelėmis padengtas pastatas. Unikali medžiaga panaikina ir stilių, ir formą, ir, atrodo, erdvę. Tik priėjęs arčiau supranti, kad ji egzistuoja, kad yra ir struktūra, ir objektas.
Ar gali jungiklis įjungti spalvas?
Artūras Kriukovas, UAB „Jung Vilnius“ Techninio skyriaus vadovas, konferencijos metu klausė: „Ar galima įjungti spalvas?“
Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad „Jung“ jungiklis sieja ir formą, ir spalvą, t. y. apšvietimas ne tik gali automatiškai sumažinti arba padidinti apšvietimą, bet ir pakeisti patalpos interjerą pagal paros metą.
Techninio skyriaus vadovas sakė, kad šviesa yra ne tik tai, ką ir kaip mes nudažome, bet ir tai, kaip galime valdyti pojūčius interjere. Vienas svarbiausių nustatymų – šviesos temperatūrų valdymas. Todėl standartinis „Jung“ mygtukas gali būti valdomas rankiniu būdu, automatiškai ir su mobiliąja programėle.
Standartinis mygtukas gali pakeisti jauseną. Keičiant atspalvį, temperatūrą, apšvietimas pritaikomas prie žmogaus bioritmo.
Gamtos apsauga – natūralios medžiagos
Gytė Ragauskienė, dizaino namų „IDN HOME“ vadovė, konferencijoje pasidalijo vieno garsiausių gamintojų „Valcucine“ darbo principais. Kaip ji sakė, tai jaunas gamintojas, palyginti su pokario metais įsikūrusiomis didžiosiomis gamyklomis. Bendrovės „Valcucine“ įkūrėjo svajonė buvo sukurti patogesnę virtuvę ir išsaugoti gamtą.
„Tai genijus, kuris jau pirmojoje savo pristatytoje virtuvėje sugalvojo ir įdiegė 11 išradimų. Ir jie visi palankūs aplinkai. Vienintelis elektroninis jutiklis, naudojamas virtuvėje, skirtas šviesai įjungti. Tai gamintojas, kuris beveik atsisakė medžio, saugodamas gamtos išteklius. Medžio drožlių plokštės su nuliniu formaldehido kiekiu naudojamos tik korpusams. Vietoje jų – stiklas“, – pasakojo G. Ragauskienė, pridurdama, kad darbuotojai gamykloje dirba tarytum sode. Todėl ir visa įmonės atmosfera sukurta, siekiant palaikyti darną su gamta.
Galima visas materijas pajusti virtuvėje, medžiagų tikrumą ir natūralumą. Virtuvė lyg pati transformuojasi ir prisitaiko pagal kiekvieno patirtį. Artimiausiu metu planuojama siūlyti naują paslaugą – atvažiuoti ir išsivežti perdirbti virtuvę arba atskiras jos dalis, jeigu klientas to pageidauja.
Ar Jūsų namai sveiki ir laimingi?
Architektė, fengšui praktikė, holistinio interjero dizainerė Živilė Stasiūnė pateikė penkių žingsnių planą laimingų ir sveikų namų link. Nors ilgą laiką vystėsi Kinijoje, šiandien fengšui jau ir Vakaruose vadinamas ekologiniu mokslu. Gamtos dėsnių taikymas persipynė su kultūrinėmis vertybėmis. Rytų kultūroje moderniai rašoma apie vėjo varpelius, rupūžes. Tačiau tai, kas kinams simbolizuoja laimę ir sėkmę, mūsų kultūroje greičiausiai nereiškia nieko. Todėl reikėtų taikyti mūsų kultūrai priimtinus simbolius. O dar geriau – atskirti simbolius nuo fengšui ir jų iš viso atsisakyti. „Fengšui tikslas – išlaikyti gyvybinės energijos kokybę. Ši tėkmė daro įtaką mūsų gyvenimo kokybei“, – sakė architektė.
- Pirmas fengšui žingsnis – planiniai sprendimai.
- Antras – įėjimai ir takai. Turime vengti formų ir linijų, kurių nėra natūralioje gamtoje, tarkim, tiesaus kelio, reiktų vengti įėjimus apstatyti kliūtimis.
- Trečias – IN ir JAN pusiausvyra, arba harmonija, patalpos centre. Geometrinis centras turi būti patalpos viduryje arba arčiau vidurio. Turime išlaikyti balansą tarp tuščios ir apstatytos erdvės.
- Ketvirtas žingsnis – miegamojo ir darbo erdvės. Žmogus saugiausiai jausis, jei matys duris, o už nugaros bus siena.
- Penktas žingsnis – virtuvė. Virtuvei turi būti parinkta nuošalesnė vieta namuose. Geriausiai, jeigu tai būtų atskira arba bent jau atitverta patalpa nuo bendrojo kambario.
Gamtos kampelis namuose
Apie gyvas augalų sienas ir vertikalius samanų sodus interjere papasakojo Asta Krikščiukienė, „Gaja Decor Group“ įkūrėja. Lietuvoje penkerius metus veiklą vykdančios įmonės vadovė pasakojo apie prancūzų patentuotą technologiją. Iš natūraliai auginamų augalų pašalinus vandenį ir juos pripildžius glicerolio, gaunamos medžiagos, kurių kompozicijos – gamtos kampeliai, kuriems reikia itin mažai priežiūros. Pasaulyje ir Lietuvoje ypač populiarėja augalų sienos.
„Darbo našumas padidėja 15 %, jeigu šalia yra daug augalų. Taigi augalai yra ir ekonominiai, ir ilgalaikiai sprendimai. Gamintojai turi kompozicijų, kurios gali džiuginti daugiau nei 30 metų ir atrodyti kaip ką tik surinktos iš miško. Viena populiariausių medžiagos – samanos, septynių rūšių ir įvairių atspalvių eukaliptai, rožės, orchidėjos“, – apie rankų darbo sieneles pasakojo pranešėja ir pridūrė, kad gamybos technologija leidžia išlaikyti net gaivų augalų kvapą. Augalai gali būti ten, kur nėra saulės šviesos. Iš viso suskaičiuojama daugiau nei 300 rūšių augalų, kuriais galima dekoruoti.
Pasak A. Krikščiukienės, ši technologija yra puiki, kai norima sukurti kabamuosius sodus. Taigi gamtos nereikia toli ieškoti, ją galima susikurti tiesiog namuose.
Pasaulinių dizaino tendencijų kaita
Konferencijoje dalyvavo ypatingas svečias – studijos „Nicholas Szczepaniak Architects“ įkūrėjas architektas Nicholas Szczepaniak iš Londono. Jis pristatė pasaulines dizaino tendencijas. Svarbiausia jų – eksperimentinis dizainas.
Nuostabu, kaip spalvas ir formas gali apšviesti saulės šviesa. Vienas tokių pavyzdžių – parduotuvės „L’Occitane“ vitrina. Konferencijoje pranešėjas pasakojo apie auksinę valandą, kai saulė artėja prie laidos, o paskutiniai spinduliai apima visus danguje ir mieste esančius aukso atspalvius. Tuo metu grožis sustabdomas laike. Įvyksta lyg nuostabus spektaklis.
Įkvėptas stebuklingo Provanso aukso laikrodžio, architektas parduotuvės „L’Occitane“ vitrinoje sujungė šviesą ir kvapus. Daugiau nei 2 000 optinių lęšių buvo pritvirtinti vitrinoje. Todėl šviesos spinduliai, patekę iš išorės, sulūžinėja ir sukuria jaudinančią, interaktyvią patirtį.
Šiemet projektas laimėjo kompanijos „Windows“ organizuotą konkursą ir tapo nuostabaus eksperimentinio šviesos dizaino pavyzdžiu.