ukraina karas
Projekto vizual.

Lietuvių ir ukrainiečių projektuotojai siūlo būdą, kaip spręsti būsto trūkumo klausimą Ukrainoje


Lietuvių architektų-urbanistų studija „PUPA“ kartu su Ukrainiečių biuru „Big City Lab“ bei Slavutyčiaus miesto savivaldybe pasiūlė alternatyvą, kaip spręsti trūkstamo būsto klausimą Ukrainoje.

Planuojama atgaivinti seną poliklinikos pastatą ir jame įkurti gyvenamuosius būstus bei bandomąją verslo rezidenciją, skirtą dėl karo netekusiems darbo. Vėliau šį modelį siekiama pritaikyti kitose bendruomenėse.

Ukrainoje dėl šaudymų ir okupacijos sugriauta itin daug pastatų ir gyvenamųjų namų, kas paskatino masinę gyventojų migraciją. Registruota net 4,9 mln. gyventojų, kurie persikėlė į kitus šalies miestus, o 38% įmonių patyrė tiesioginių nuostolių.

ukraina

21% įmonių turi turto likusio okupuotose teritorijose. Šalies viduje perkeltųjų asmenų būsto paklausa didėja ir būsto trūkumo klausimas yra aktualus ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose-regionuose.

Poliklinikos transformacijos idėjos autoriai siūlo atsisakyti modulinių gyvenviečių miestų pakraščiuose ar paskubomis pastatytų gyvenamųjų kompleksų imigrantams. PUPA vadovas Tadas Jonauskis teigia:

„Naujakurių iškėlimas į jiems skirtus rajonus bei gyventojų skirstymas į „vietinius“ ir atvykėlius“ kuria socialinę atskirtį, kelia konfliktus ir naujakurių neintegruoja į bendruomenę.

Vietoje to siūlome naujakurius apgyvendinti urbanizuotose miesto dalyse, transformuoti ir suteikti naują gyvenimą nenaudojamiems, apleistiems pastatams, kurie dažnai yra arti kitos miesto infrastruktūros – švietimo įstaigų, paslaugų, komercijos, viešojo transporto.“

Senasis poliklinikos pastatas praplėstas pritvirtinant konstrukciją su balkonais, atvertas pirmas aukštas, įveiklintos stogo erdvės, įrengtos saulės baterijos, projektuojami skirtingų dydžių butai.

Poliklinikos transformacijos projektas vienu metu sprendžia kelias problemas: siūlomas naujas būstas, kuriamos darbo erdvės ir atnaujinamas nenaudojamas pastatas bei tvarkoma aplinka ir viešosios erdvės. Taip pat savivaldybė planuoja pastate įrengti psichologinės pagalbos centrą bei teikti paslaugos padedančias perkelti ar susikurti savo darbo vietą.

poliklinika
Poliklinika dabar.

„Kiekvienas mažas ir didelis Ukrainos miestas turi apleistų pastatų, kuriuos būtų galima paversti panašiomis verslo rezidencijomis. Poliklinikos pastatas nenaudojamas pagal paskirtį ir stovi tuščias jau devynerius metus.

Jo bendras plotas yra 10 000 kv.m. Jį rekonstravus gausime 140 butų bei 3000 kv.m komercinei, biurų veiklai, dirbtuvėms, paslaugoms.“ – aiškina miesto meras Jurijus Fomičevas.

Slavutyčius yra miestas šiaurės Ukrainoje, pastatytas įvykus Černobilio katastrofai. 24 tūkstančių gyventojų miestas išsiskiria gamtine aplinka, kokybiška švietimo sistema, socialine infrastruktūra.

Deokupavus Kijevo ir Černigovo sritis, Slavutičius tapo vienu iš miestų, suteikiančiu prieglobstį perkeltiesiems asmenims. Slavytučius bus pirmasis miestas, kuriame išbandomas pastato transformacijos į būstus ir verslo rezidenciją projektas.

Slavutyčiaus miestas partneris yra Visaginas.

Nuotraukų autoriai Big City Lab, PUPA, Slavutyčiaus miesto savivaldybės administracija

Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Estijos statybos bendrovė žengia į Lietuvą

Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus“ įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt“ akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų