2015 m. liepos pabaigoje į būsimo Radviliškio plaukimo baseino pamatus įmūrijama kapsulė ateities kartoms, kurioje sudedamos visos baseino statytojų viltys, kad šis pastatas tarnaus visuomenei, jos sveikatinimui, užimtumui, o 2017 m. gruodžio 27 d. Radviliškio plaukimo baseinas atveria duris visiems norintiesiems prasmingai ir sveikai leisti laisvalaikį, išmokti plaukti, stebėti sporto varžybas, o galbūt ir pradėti sportininko karjerą.
Objekto pavadinimas: Sporto ir sveikatingumo paskirties baseino pastatas
Užsakovas: Radviliškio r. savivaldybės administracija
Generalinis rangovas: UAB „Raseinių statyba“
Projektuotojas: UAB „Inžinerinė mintis“, pastato techninio projekto vadovas T. Burokas
Architektai: PDV/Arch. N. K. Petniūnienė, E. Pranevičius, M. Šlančius
Sveikatinimo centras veikia visu pajėgumu
Dviejų aukštų, beveik 2,5 tūkst. kv. m bendro ploto baseino pastate įrengti šeši plaukimo takai po 25 m, lankytojus džiugina keturios pirtys: turkiška, karštoji sauna, sauna su garu ir infraraudonųjų spindulių, įrengta varžyboms stebėti skirta žiūrovų pakyla. Dviejų baseino takų gylis svyruoja nuo 0,85 iki 1 m, kitų keturių – nuo 2 iki 2,30 metro. Į jį telpa apie 700 tonų vandens. Šalia baseino yra nedidelė zona su vaikų baseinėliu ir fontanėliu bei sūkurine vonia. Vaikų baseinas – ovalo formos, 3,80 m ilgio, 1,20 m pločio ir 45 cm gylio. Sūkurinė vonia suaugusiesiems apskrita, 2,9 m skersmens ir 95 cm gylio. Pramoginiame baseine įrengta masažinė zona: keturios masažinės vietos, gultai, vandens krioklys. Šiuose vandens rezervuaruose palaikoma 36 °C temperatūra. Visa baseino įranga suprojektuota taip, kad vanduo nuolat būtų 28 °C. Baseino vandeniui valyti naudojamos modernios medžiagos. Žmonių patogumui visuose baseino kampuose įrengtos kopėtėlės, sudarytos sąlygos treniruotis ir neįgaliesiems. Pastate taip pat įrengti sporto renginių teisėjų, masažuotojo kambariai, treniruoklių salė, soliariumas, persirengimo kambariai su spintelėmis. Pagalvota ir apie baseino valymą – 3–4 kartus per savaitę šį darbą atlieka automatinis dugno valymo robotas.
Prie pagrindinio įėjimo hole išdėstytos kasos, budėtojo, drabužinės patalpos. Netoliese, apžvalgos zonoje, yra sanitariniai mazgai, keltuvas žmonėms su negalia, laiptai į antrąjį aukštą, kavinė su baru. Tolėliau – durimis uždaromas koridorius, kuriuo galima patekti į gretimą sporto salės pastatą. Atokiau nuo visuomeninių patalpų išdėstytos nenuolatinių darbuotojų darbo vietos: pagalbinės patalpos elektrikui, ūkvedžiui, remonto reikmėms, valytojai, baro veiklai, personalui persirengti, treneriams, inventoriui sandėliuoti.
Centrinėje miesto dalyje
Suprojektuotas pastatas yra prie V. Kudirkos ir Radvilų gatvių sankryžos (V. Kudirkos g. 2, Radviliškis). Viena kraštine jis ribojasi su miesto stadionu, šalia – teniso aikštynas. Objekto teritorija išsidėsčiusi centrinėje Rad-
viliškio miesto dalyje. Jos infrastruktūra gerai išvystyta, įrengti visi inžineriniai tinklai. Rekonstruojant šiaurės rytų sklypo dalį, automobiliams pritaikyti esami įvažiavimai. Teritorijos dangos – spalvotos betoninės trinkelės. Reljefo perkritimai nėra dideli, todėl atlikus vertikalaus planiravimo darbus lietaus paviršinis vanduo nuo pastatų nutekinamas link vejos lietaus kanalizacijos kryptimis.
Baseino statybų bendra vertė – apie 4,058 mln. eurų, iš jų statybos montavimo darbai sudarė apie 3,871 mln. eurų. Projektui dalį pinigų skyrė Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės iš Valstybės investicijų 2015–2017 m. programos lėšų 2 606,6 tūkst. Eur, apie 1,451 mln. eurų atseikėjo Radviliškio r. savivaldybė. Statybos darbų rangos sutartis sudaryta 2015 m. balandžio 27 d., rangovas – UAB „Raseinių statyba“.
Daug dėmesio skiriama jaunajai kartai
Anot Radviliškio r. savivaldybės mero Antano Čepononio, dabar jau visu pajėgumu veikiančio plaukimo baseino teikiamomis paslaugomis naudojasi visi Radviliškio miesto ir rajono gyventojai bei svečiai, o jų sulaukiama iš Joniškio, Kelmės, Šiaulių, Kėdainių ir kt. Paklaustas apie iššūkius, meras pripažįsta, kad lengviausia buvo sulaukti bendruomenės palaikymo, sunkiausia – surinkti ir rasti finansavimą. Mintis pastatyti baseiną Radviliškyje A. Čepononiui kilo daugiau nei prieš dešimtmetį. „Tuomet užkliuvo rajono mokyklose atlikta vaikų analizė – kiek daug jų turi stuburo ir netaisyklingos laikysenos bėdų. Viena profilaktinių priemonių, kuri leistų išvengti tokių problemų, – plaukimas. Tada sau pažadėjau pastatyti baseiną, – pasakoja meras. – Vėliau ne kartą teko vykti į sostinę įrodinėti, kad ne tik didmiesčių gyventojai turi teisę plaukioti baseine, bet jis reikalingas ir mūsų rajono bendruomenei. Dabar kiekvieną dieną pamokų metu, iki 15 val., baseine nemokamai treniruojasi rajono mokiniai, čia reguliariai vyksta fizinio lavinimo pamokos, už kurias apmokama pagal mokymosi plaukti programą. Rytinio laiko kaina senjorams – tik 2 eurai, mokiniams – 1 euras. Iki 17 val. baseine vyksta popamokiniai vaikų užsiėmimai, bet visada yra palikta vietos ir kitiems lankytojams, norintiems paplaukioti ir apsilankyti sveikatingumo komplekse.“
Šalia baseino ir sveikatinimo centro pastato yrapatogi sporto arena, stadionas, teniso aikštynas, miesto parkas. „Puiki vieta sportuoti ir visapusiškai stiprinti sveikatą, – kalba Radviliškio r. savivaldybės meras. – Mūsų rajono sporto bazė nuolat stiprėja, suteikia galimybę sportininkams siekti rezultatų, o visuomenei – rinktis aktyvų, sveiką gyvenimą. Susidomėjimo sulaukėme ir iš plaukimo bei krepšinio federacijų. Ateityje planuojama rengti čia sporto stovyklas.“ Greitai kitapus gatvės duris atvers naujas 78 vietų viešbutis, tad bus išspręstas ir apgyvendinimo klausimas.
„Dirbu nuo 2003 m. ir tiek, kiek teko vykdyti statybinius projektus, su statybine organizacija UAB „Raseinių statyba“ neturėjome jokių nesusipratimų. Taip, per visą statybų laiką problemų buvo, bet šio generalinio rangovo jos visos buvo sprendžiamos labai greitai ir dalykiškai. Nuostabi statybinė organizacija atsižvelgė į visus mūsų pageidavimus, pasiūlymus, pakeitimus, nes norėjome tokios kokybės, kad ji niekam nekeltų nė mažiausios abejonės. Kartu apvažiavome visus Lietuvoje veikiančius baseinus ir rodėme jiems niuansus, kokių nenorėjome, kad atsirastų mūsų baseine. Tai įgyvendinti pasisekė puikiai“, – gerų žodžių generaliniam rangovui negaili Radviliškio r. savivaldybės meras.
Turime ne tik naujausią, bet ir geriausią baseiną Lietuvoje
Įmonės UAB „Raseinių statyba“ generalinis direktorius Saulius Bekampis visuomet nori, kad jų teikiama paslauga būtų kokybiška, atlikta laiku ir tinkamai, kad kurtų pridėtinę vertę užsakovui ir iš to naudos turėtų pati įmonė, gyvuojanti jau 51 metus ir patenkanti į geriausių statybos kompanijų Lietuvoje dešimtuką. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad Radviliškio baseino ir sveikatingumo centro koncepcijos įgyvendinimo pagrindinis iššūkis buvo suprojektuoti ir pastatyti pastatą buvusios pelkės zonoje, kur geologinės ir hidrogeologinės sąlygos nėra palankios. Sklypas padengtas piltinio grunto sluoksniu, kurio kūginis stiprumas labai nevienodas. Po piltiniu gruntu slūgso biogeninės nuogulos. Šie gruntai negalėjo būti pamatų pagrindas. Trukdė ir aukštai esantis požeminis vanduo. Pasak generalinio rangovo, galutinį projekto įgyvendinimo rezultatą įmonė įvertintų 95 %. Likusiems 5 % sutrukdė įgyvendinimo metu keisti projekto sprendiniai, kurių tikslas – patobulinti galutinį objekto variantą, suderinimo procedūros pagal Viešųjų pirkimų įstatymą. „Nežiūrint to, gautas puikus rezultatas ir galime drąsiai teigti, kad šiuo metu turime ne tik naujausią, bet ir geriausią baseiną Lietuvoje“, – įsitikinęs generalinis direktorius. Baseino pastatas yra dviejų stačiakampių korpusinių tūrių, dviejų aukštų, į bendrą mokyklos kompleksą prie sporto salės jungiamas koridoriumi. Pastato pagrindiniai įėjimai ir reklaminiai skydai orientuoti į šiaurės rytų pusėje esantį privažiavimą ir automobilių aikštelę. Baseino pastato programa – aptarnauti 90 baseino ir sporto salės lankytojų, 220 svečių ir 20 aptarnaujančiojo personalo darbuotojų. S. Bekampis taip pat džiaugiasi, kad užsakovo parengta projektavimo užduotis leido jiems visiškai suprojektuoti pastatą su baldais, technologine įranga, kavinės zoną su maisto paruošimo įranga, fizinio pasiruošimo salę su sportiniu inventoriumi. Pasak jo, puikiai išspręsta laiko fiksavimo sistema dabar leidžia baseiną naudoti ne tik sveikatingumo tikslais, bet ir organizuoti įvairaus rango varžybas. „Nelengva užduotis projektuotojams iškilo, kai užsakovas išsakė norą praplėsti SPA zoną, norėdamas pritraukti daugiau lankytojų į baseiną ir kartu padaryti objektą rentabilesnį. Teko plėsti jau esamą SPA erdvę, įrengiant sūkurinę vonią, hidromasažinį baseiną su kriokliu, išsaugant ir mažųjų vandens mėgėjų baseinėlį. Papildomai suprojektavome dvi pirtis su „linksmaisiais“ dušais“, – pasakoja S. Bekampis.
Neįgaliųjų ir specifinių poreikių tenkinimo sprendiniai
Vadovaujantis žmonių su negalia reikmėmis, automobilių stovėjimo aikštelėje suprojektuotos dvi vietos, pažymėtos kelio ir dangos ženklais. Kadangi prie pagrindinio įėjimo yra laiptai, greta jų įrengtas specialus pandusas su atitinkamais turėklais ir juostiniais informaciniais paviršiais (R13), išskirtais geltona spalva ir faktūra. Pagrindinis įėjimas į pastatą įrengtas taip, kad žmonėms su negalia nebūtų kliūčių savarankiškai patekti į pastato vidų. Taip pat neįgaliųjų poreikiams pritaikytas ir pats pastatas. Koridoriai suprojektuoti ne siauresni kaip 1 500 mm, lygių skirtumai ir nelygumai koridoriuje – ne didesni kaip 20 mm. Tose vietose, kur lygių skirtumai mažesni, įrengti 1:2 nuolydžio nusklembti paviršiai vežimėliui pravažiuoti. Aplink atvirų baseinų vonias įrengtas ne siauresnis kaip 2 500 mm apėjimo takas. Kad galima būtų patekti į antrąjį aukštą, įrengtas keltuvas. Prie baseino žiūrovų pakylos numatomos tolygiai išdėstytos neįgalių žiūrovų vietos. Tiek moterų, tiek vyrų persirengimo patalpose žmonėms su negalia numatyti ir sanitariniai mazgai. Pirtyse durų plotis pritaikytas sudarant galimybę įvežti ar išvežti neįgalųjį. Plaukimo baseine, priešais žmonių su negalia persirengimo patalpų duris, įrengtas specialus kėlimo mechanizmas su kėdute.
Kliūtis – dėl finansavimo politikos prailgęs statybos laikas
Nors ir pavyko įgyvendinti visus sumanymus, kaip pagrindinę kliūtį generalinis rangovas vadina dėl valstybės finansavimo politikos užtrukusį statybos laiką. „Pinigai daugybei objektų paskirstomi po nedidelę sumą. Mano manymu, – teigia UAB „Raseinių statyba“ vadovas, – būtų racionaliau skirti keliems objektams po reikalingą sumą ir taip sutrumpinti statybos laiką, kartu sutaupant pinigų. Ilgos statybos kainuoja brangiau. Pagal sutartį objekto statybai skirti treji metai su galimybe pratęsti dar dvejiems. Mes pastatėme per dvejus su puse metų, nors pagal apimtis galėjome tai padaryti per pusantrų.“
Pastato vidaus apdailos sprendimai
Pastato apdailai parinkti racionalūs, estetiški ir reglamentuoti sprendiniai. Pirmojo aukšto grindys dengtos plytelėmis. Sienos tinkuotos, glaistytos ir dažytos aktyvių, ryškesnių atspalvių dažais. Nuotekų stovų aptaisams, kur keliami aukštesni akustiniai reikalavimai, naudotas gipso kartonas su akustine slopinimo, o kur reikia, ir priešgaisrine sistemomis. Visuomeninėse patalpose grindų su sienomis sandūros aptaisytos grindjuostėmis. Ten, kur keliami aukštesni higienos reikalavimai, – sanitariniuose mazguose, virtuvėje – grindys klotos iš akmens masės, o sienos apdailintos glazūruotomis keraminėmis plytelėmis. Treniruoklių sporto salėje grindų danga – minkšta guma, soliariume – plytelių. Kavinėje, konferencijų salėje, prekybinėse zonose, sporto salėje į stadiono panoramą, gelbėtojo patalpoje į baseiną ir vaikų baseinėlį, ten, kur numatoma apžvalgos funkcija, įrengtos skaidraus grūdinto stiklo berėmės pertvaros. Lubos sumontuotos pagal lubų planą. Koridoriuose, hole, persirengimo patalpose pritaikyta kabinamoji atviro langelio modulinė danga absorbuoja aidą. Dušo kabinų patalpose naudotos uždaros, drėgmei atsparios gipso kartono lubos, dengiančios gausią vandentiekio, nuotekų ir vėdinimo armatūrą. Baseino salėje lubų medžio konstrukcijos lakuotos antipireniniais lakais, metaliniai gofrų paviršiai eksponuojami su gamykline, o metalo konstrukcijos – su gamybine dažų danga, atsparia baseino chloro drėgmės aplinkai. Garinėje turkiškoje pirtyje su skliautais lubos, sienos ir suolai padengti raštuota mozaikine keramika. Saunos apdaila – iš lapuočių medžių dailylenčių. Techninių pagalbinių baseino vonių patalpų apdaila minimali. Sienų ir lubų konstrukciniai paviršiai gruntuoti ir nudažyti.
Kaip įdomesnes pastato eksploatavimo inžinerines technologijas S. Bekampis mini panaudotus rotacinius vėdinimo agregatus, kurių šilumos grąžos koeficientas – ne mažesnis kaip 60 %, taip pat sako, kad vėdinimo įrenginiai pagaminti ir sertifikuoti pagal Energiją tausojančią programą. Anot specialisto, sumontuotos šviesos diodų (LED) tipo apšvietimo lempos, baseino patalpoje įrengti nerūdijančiojo plieno ortakiai, baseino vandens filtrų užpildui naudoti filtravimo stiklo rutuliukai, o vandens valymo medžiagų dozatorius yra su uždaro tipo chloro elektrodu.
Hidroizoliacijos svarba ir indo geometrijos lyginimas milimetrų tikslumu
Įrengiant Radviliškio baseiną buvo naudota patikima ir laiko patikrinta Vokietijos kompanijos „Schomburg GmbH & Co KG“ gaminama produktų sistema. „Būdami kompanijos dalis, mes aktyviai dalyvaujame produktų tobulinimo veikloje, teikdami visą informaciją apie vykdomus darbus ir galimus statybininkų pageidavimus. Prisidedame prie tarptautinių kompanijos komandos darbų, susijusių su baseinų įrengimu ir priežiūra eksploatacijos metu, – sako UAB „Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus. Per savo veiklos metus bendrovė yra tiekusi medžiagas ir prižiūrėjusi darbų eigą daugelyje Lietuvos, Latvijos ir Estijos baseinų. Pasak specialisto, Radviliškio baseino užsakovas pageidavo, kad kokybiškai būtų įrengtas baseinas, atitinkantis visus reikalavimus: nepriekaištingai išlygintas, paklota hidroizoliacija ir suklijuotos plytelės. „Mūsų įmonė prisijungia prie tokio tipo objekto darbų, kai jau yra išbetonuotas baseino indas ir baseino prieigos. Tiekiame mišinius, kuriuos naudojant baseinas lyginamas. Remontiniais mišiniais sukuriama tiksli baseino geometrija, po to įrengiama hidroizoliacija. Raseinių statyba atliko baseino indo geometrijos lyginimą milimetrų tikslumu įmonės tiekiamais mišiniais. Baseinas sportinis, tad reikia tikslaus matmens plaukikų laikui fiksuoti“, – pasakoja G. J. Vitkus. Darbus atliko UAB „Raseinių statyba”, o UAB „Schomburg Baltic“ tiekė hidroizoliacines medžiagas objektui – vamzdžiams, einantiems kiaurai sienas ar grindis, naudota įmonės polimerinė derva „ASOFLEX SDM“ su sandarinimo juostomis ir manžetais, užliejami mineraliniai mišiniai „ASOCRET M30“. Viso baseino ploto hidroizoliacija (dviejų komponentų, mineralinė) – „AQUAFIN 2K/M“ ir kampinės juostos. Naudota sistema „INDUCRET BIS“ ir tokios medžiagos kaip plytelių klijai S2 (elastingumo klasės „UNIFIX 2K/6“) bei plytelių epoksidinis siūlių glaistas „ASODUR Design“.
Įmonė „Schomburg Baltic“ yra įrengusi baseinus ir Druskininkų sanatorijoje „Baltarusija“, „Grand SPA Vilnius“ Anykščiuose, Šakiuose, na, o giliausias baseinas per „Schomburg Baltic“ praktiką buvo Ugniagesių gelbėtojų mokykloje Valčiūnuose (Vilniaus r.), jo gylis – nuo 1,5 iki 6 metrų. Pagal baseino matmenis, gylį, formą, numatomą apdailą, vietą (vidaus patalpose ar lauke) bendrovė gali patikimai parinkti produktų sistemą. Ilgametė įmonės patirtis – geriausia garantija.
Panaudotos praktiškai visos rinkoje egzistuojančios konstrukcijų sistemos
Nors Radviliškio baseino pastatas santykinai nedidelis, jis įdomus tuo, kad jame suprojektuotos ir panaudotos beveik visos rinkoje esančios konstrukcijų sistemos: monolitinis gelžbetonis, surenkamasis gelžbetonis, gelžbetonio trisluoksniai sieniniai elementai, klijuotosios medienos sijynas, plieninės konstrukcijos bei mūras. Pagrindinis pastato karkasas – iš surenkamojo gelžbetonio. Ši medžiaga buvo pasirinkta dėl statybos ir montavimo darbų racionalumo ir greičio. Baseino denginio konstrukcijos medinės, nes mediena išsiskiria itin geru atsparumu chloro aplinkos poveikiui, o konstrukcijai liaunumo suteikia bei skėtimo jėgas eliminuoja dvi plieninės santvaros, padengtos antikorozine danga. Plieninės konstrukcijos buvo pasitelktos ir projektuojant konsolinę pastato dalį virš pagrindinio įėjimo.
UAB „Butina“ objektui pagal statybinių konstrukcijų gamybos reikalavimus projektavo ir tiekė metalines konstrukcijas. Vidmantas Rimkevičius pasakoja, kad pagal specifiką ir turimą įmonės specialistų patirtį sudėtingų inžinerinių sprendimų jiems objekte nebuvo. Pagrindiniai reikalavimai – nešančiųjų konstrukcijų neardomieji bandymai, jos padengimas antikorozine danga ir bendrieji gamybiniai techniniai kokybės reikalavimai. Įmonė taip pat tiekė sijas, kvadratinius vamzdžius, lakštus iš konstrukcinio plieno. Baseino pastatas nebuvo pirmas tokios paskirties inžinerinis objektas specialistams – bendrovė pagamina apie 200 tonų metalo konstrukcijų per mėnesį. UAB „Butina“ siūlo šiuos su metalo konstrukcijomis susijusius darbus: projektavimas (rengiami detalūs ir visiškai techniškai paruošti projektai, skaičiuojant apkrovas, reikalingų medžiagų kiekius, pateikiant kainų išklotinę ir 3D vizualizacijas), metalo apdirbimas ir montavimas.
Laikančiąsias stogo klijuotosios medienos konstrukcijas Radviliškio baseinui gamino UAB „Jūrės medis“. Racionalūs reikalavimai, anot įmonės komercijos vadovo Egidijaus Pečkio, kuriuos kėlė užsakovas šio objekto statybai, leido pritaikyti optimalius techninius sprendimus parengiant klijuotos medienos konstrukcijų darbo projektą ir organizuoti gamybą. Laikančiosios klijuotosios medienos konstrukcijos gamintos iš aukštos kokybės eglės medienos, yra GL28h stiprumo klasės. Pagrindinių konstrukcijų skerspjūviai – 240 x 1 400 mm ir 160 x 800 mm. Klijuota mediena yra natūraliai patvari ir tvirta statybinė medžiaga. Medinės sijos atsparumas ugniai, skirtingai nuo daugelio alternatyvų, suteikia vientisumą ir saugumą konstrukcijose. Be to, medinės sijos yra chemiškai stabilios ir tinka agresyvioms ir drėgnoms aplinkoms. Papildomai klijuotosios medienos konstrukcijų paviršiai šiam objektui gamybos metu buvo padengti baseino aplinkai skirtomis apdailinėmis medžiagomis. Beje, klijuotosios medienos konstrukcijos dažnai taikomos ne tik baseinų, bet ir pačios įvairiausios paskirties (pradedant nuo individualios statybos, pramoninių ir visuomeninių) statinių konstrukcijoms, nes yra ekologiškos, išsiskiria tinkamomis eksploatacinėmis ir techninėmis (stiprumas, atsparumas ugniai, lengvumas) savybėmis bei galima architektūrinių sprendimų įvairove. UAB „Jūrės medis“ yra vienas didžiausių klijuotosios medienos konstrukcijų gamintojų Baltijos šalyse. Tokias konstrukcijas įmonė gamina nuo 1974 m., tačiau jos ištakos ir patirtis medienos apdirbimo srityje, siekia net 1909 metus. Visa įmonės gaminama produkcija sertifikuota MPA Štutgarto Otto Graf institute ir turi sertifikatą, leidžianti gaminti GL24, GL28, GL32 stiprumo klasių klijuotosios medienos konstrukcijas. Įmonė taip pat turi FSC sertifikatą ir yra įdiegusi standartus ISO 9001 bei ISO 14001.
Fasado apdailos sprendiniai ir apsauga nuo vandalizmo
Pastato fasado apdaila yra su nuo grafičių saugančia danga. Pagrindinės jo vitrinos orientuotos į sklypo kiemus, į gatvę ir esamą sporto salę orientuojant mažiau angų turinčius, dviejų atspalvių (400 x 1 600 mm) keramikos plokštėmis dengtus fasadus. UAB „Plantas“, nuo 2004 m. projektuojančios, gaminančios ir tiekiančios vėdinamųjų fasadų konstrukcijas bei jų apdailą, vadovas Valdemaras Ruseckas pasakoja, kad išorės apdailai naudotos pakabinamosios vokiškos keraminės plokštės „Tonality“ tobulai atrodo ir dabar, ir tokios išliks po 20 metų. Ši keramika leidžia pastato fasado paviršiui suteikti įvairiausių spalvų, formų ir raštų derinius. „Klinkerį renkasi tie, kurie nori ilgalaikio estetinio efekto, nesenstančios klasikos. Tokio tipo fasado apdaila laikoma nepasiduodančia nei architektūrinių stilių kaitai, nei laiko ar žalingo aplinkos poveikio veiksniams“, – tikina V. Ruseckas. Keraminėms plokštėms nereikia ypatingos eksploatacinės priežiūros. Baseino pastatui panaudota vėdinamojo fasado konstrukcija garantuoja kokybišką ir simetrišką plytelių surinkimą, lygias siūles tarp apdailos elementų – tai nemažai prisideda prie estetinio pastato vaizdo. Be to ji pagreitina rangovams surinkimo darbus ir, nežiūrint į montuojančio specialisto kvalifikaciją, padeda palaikyti įrengimo ir surinkimo kokybę. UAB „Plantas“ darbo rezultatų pavyzdžių galima pamatyti ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje, Estijoje, Latvijoje, Kaliningrade, Švedijoje, Norvegijoje, Kazachstane.
Saugumui užtikrinti ant baseino pastato įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, lauko apšvietimas. Pirmojo aukšto vitrinų stiklai su apsaugine plėvele. Baseino vitrina pirmajame aukšte iš abiejų, o antrajame – iš vidinės pusės padengiama apsaugine plėvele, sulaikančia dūžio šukes. Cokolis ir vidinės atbrailų sienų plokštumos tinkuojamos plonasluoksniu struktūriniu tinku ant apšiltinimo sistemų. Pagrindinio įėjimo skardinis stogelis ir lauko konsolė iš apatinės dalies dengiama homogenine cementine plokšte, į kurią įleidžiami prieigų lauko apšvietimo šviestuvai.
Grindinio raštai traukia praeivių akis
UAB „Betono mozaika“ – didžiausia šalyje betoninių trinkelių, grindinio ir mažosios architektūros elementų gamintoja. Jau daugiau nei 20 metų veikiančios įmonės produkcija panaudota ir įrengiant grindinį prie baseino pastato. UAB „Betono mozaika“ vadovas Romas Venckus sako, kad kompanijos gaminamos trinkelės yra ne tik patvarios ir atitinka aukščiausius Europos Sąjungoje keliamus kokybės standartus, bet kuria ir puikų estetinį aplinkos vaizdą. Po visą Lietuvą išsidėsčiusios „Betono mozaikos“ gamyklos naudoja modernią vokišką techniką, padedančią lengvai pagaminti daugiaspalves natūralaus akmens tekstūros ar net ir sendintas grindinio trinkeles. Įvairių formų ir skirtingų storių gaminius galima pritaikyti kiekvienam objektui – ar tai būtų namo kiemas, parkas, ar logistikos centro stovėjimo aikštelė.
Radviliškio baseino ir sveikatingumo centro teritorija išklota bangelės formos trinkelėmis. Naudojamos dviejų skirtingų storių trinkelės – 6 cm, skirtos pėsčiųjų takams, šaligatviams, ir 8 cm, jau skirtos atlaikyti automobilių ir sunkvežimių kuriamoms apkrovoms. „Betono mozaika“ taip pat pagamino ir šaligatvio bei įvažiavimo bortus. Trinkelės yra daug geresnis pasirinkimas nei dažnai stovėjimo aikštelėms naudojamas asfaltas, nes į aplinką neišskiria jokių kenksmingų medžiagų. „Objekte naudotos trinkelės – ekologiški ir patvarūs grindinio elementai, džiuginsiantys ilgus metus, o jų priežiūra, vadovaujantis betono gaminių priežiūros rekomendacijomis, nėra sudėtinga“, – sako bendrovės Šiaulių regiono pardavimų vadovas Robertas Baranauskas. Trinkelės ne tik tausoja aplinką ir yra funkcionalios, bet ir traukia kiekvieno praeivio akį. Projekte buvo suderintos pilkos ir juodos spalvos, sukurtas dailus raštas. Puikiai išpildyta idėja pastatui suteikė jaukumo ir išskirtinumo.
Sveikatos saugai – ne tik pažangios plieninės durys
Pasak pastato generalinio rangovo, visi durų įstiklinimai objekte – tokie saugūs, kaip numatyta STR 2.05.20:2006 „Langai ir išorės įėjimo durys“. Visuomeninių patalpų laiptų maršo nuolydis 1:2. Priešgaisrinių evakavimo laiptų nuolydis toks, koks numatytas pagal „Visuomeninių statinių gaisrinės saugos taisyklių“ reikalavimus. Kiekvieno maršo pirmoji pakopa – su informacine įspėjamąja geltona juosta. Laiptų ir jų aikštelių turėklų aptvarai – 1 ir 1,2 m su vertikaliomis atitvaros grotelėmis kas 10 cm.
Priešgaisrines duris Radviliškio baseinui iš nerūdijančiojo plieno ir dažytas miltelinis būdu tiekė UAB „Vauksa“, kurios atstovaujamo išskirtinio prekių ženklo „Protectus“ gaminiai atitinka aukščiausius standartus ir yra įvertinti ES akredituotose laboratorijose. Nerūdijančiojo plieno milteliniu būdu dažytos durys naudojamos maisto pramonės srityje, baseinuose, kai keliami ypatingi higienos reikalavimai, ar agresyviose aplinkose, kai reikia išskirtinio durų paviršiaus atsparumo. UAB „Vauksa“ specialistai dirba Baltijos regione jau daugiau nei 20 metų ir rinkai tiekia išskirtinės kokybės produktus. Užsakovai džiaugėsi jau patikrintu tiekėju ir jo gaminiais, nes ženklas „Protectus“ visada garantuoja kokybę, patikimumą ir atitinka visus saugos reikalavimus. Produktai turi lietuviškus GTC, SPSC sertifikatus. Kilus gaisrui, durys „Protectus“ išlieka sandarios dūmams, gali atlaikyti tiesioginę liepsną net iki 120 minučių. Kaip ir visi įmonės produktai, priešgaisrinių durų vyriai, spynos ir kita furnitūra komplektuojami tik aukščiausią kokybę galinčių užtikrinti partnerių. Priešgaisrines duris „Protectus“ galima eksploatuoti tiek pastato viduje, tiek lauke. Jų konstrukcija atitinka trečią saugos nuo įsilaužimo klasę. Durys atitinka keliamus ugniai atsparumo (EI30/EI60/EI120), dūmų sandarumo (Sm/Sa), patikimumo (C0-C5), ilgalaikiškumo, saugumo, šilumos, lietaus, vėjo nepralaidumo reikalavimus, kuriuos reglamentuoja STR. Kitose Radviliškio sveikatingumo centro vietose ir baseine buvo naudoti specialieji įmonės UAB „Vauksa“ tiek vienvėrių, tiek dvivėrių durų sprendimai. Jų šilumos izoliavimo rodiklis – 1,6 W/m2K, durys turi EI260 C5 Sm/Sa klasifikaciją. Kai kur objekte durys yra spalvotos – viena jų pusė vienokios, kita kitos spalvos. Viduje daug kur sumontuoti gelsvo dramblio kaulo spalvos gaminiai, o iš išorės – derantys prie fasado – bazalto pilkos. Priešgaisrinių durų „Protectus“ danga gali būti įvairi: jų būna dažytų lygiais arba struktūriniais dažais, dengtų įvairių spalvų bei medžio imitacijų laminatu. Kadangi objektas viešas, anot UAB „Vauksa“ specialistų, buvo keliama nemažai evakuacinių reikalavimų ir sprendimų, tokių kaip stūmimo skersiniai ar specialios spynos duryse, per kurias galima išbėgti, kilus pavojui.